04.05.2016
Ленінський районний суд м.Харкова
П О С Т А Н О В А
іменем України
29 квітня 2016р. Справа № 642/2157/16а Провадження№2а/642/65/16
Суддя Ленінського районного суду м.ХарковаЄвтіфієв В.М., розглянувши у порядку скороченого провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м.Харковапро визнання рішення противоправним, скасування рішення, зобов'язання вчинення дій, -
ВСТАНОВИВ:
17 квітня 2014 року позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м.Харковав якому вимагав:
- визнати протиправними рішення Управління Пенсійного фонду України у Ленінському районі м. Харкова щодо відмови позивачу у проведенні перерахунку пенсії за вислугу років в розмірі 80 відсотків місячної (чинної) заробітної плати відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» №1789-ХІ1 від 05.11.1991 на підставі довідки прокуратури Харківської області про заробітну плату від 17.03.2016 №18-289:
- скасувати рішення Управління Пенсійного фонду України у Ленінському районі м. Харкова від 25.03.2016, викладене у протоколі №34,щодо відмови позивачу у перерахунку пенсії за вислугою років згідно ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» № 1789-ХІІ від 05.11.1991;
- зобов'язати Управління Пенсійного фонду України у Ленінському районі м. Харкова здійснити перерахунок призначеної ОСОБА_1 за вислугу років відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» №1789-ХІІ від 05.11.1991.(зі змінами, внесеними згідно із Законом України від 05.10.1995 №358/95-ВР, у редакції Закону України від 12.07.2001 №2663-111, що діяла станом на час призначення позивачеві пенсії, з урахуванням 80 відсотків від середнього заробітку щомісячної (чинної) заробітної платні відповідної посади працівника прокуратури згідно довідки прокуратури Харківської області про заробітну плату від 17.03.2016р. №18-289, починаючи з 01 грудня 2015р.
В запереченнях щодо заявлених позовних вимог відповідач вказав:
Позивач знаходиться на обліку в УПФУ в Ленінському районі м. Харкова та отримує пенсію за вислугу років згідно Закону України „Про прокуратуру". Кабінетом міністрів України 31.05.2012 року прийнято постанову №505 „Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників прокуратури", яка набрала чинності 14.06.2012 року. У зв'язку з цим, працівники прокуратури мають право на перерахунок пенсії з 01.07.2012 року. При цьому розмір пенсії обчислюється за нормами Закону України „Про прокуратуру" в редакції чинній на час набрання чинності постановою КМУ від 31.05.2012 року №505, та з урахуванням ч. 6 п.4 Розділу 2 „прикінцеві та перехідні положення" Закону України „Про заходи забезпечення реформування пенсійної системи".
Згідно п.5 Прикінцевих положень Закону України „Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" N 213-VIII від 02.03.2015 у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України "Про державну службу", "Про прокуратуру", "Про судоустрій і статус суддів", "Про статус народного депутата України", "Про Кабінет Міністрів України", "Про судову експертизу", "Про Національний банк України", "Про службу в органах місцевого самоврядування", "Про дипломатичну службу", Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України.
У зв'язку з тим, що відповідний закон прийнято не було, з 01.06.2015 року скасовано норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсія призначена згідно ЗУ „Про Прокуратуру". Таким чином, раніше призначені пенсії не перераховуються.
Враховуючи викладене, відповідач вимагає відмовити в задоволенні позовних вимог.
Враховуючи правову позицію сторін, дослідивши та оцінивши в сукупності докази матеріалів справи, суд встановив наступні обставини та факту:
Позивач перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України у Ленінському районі м. Харкова з 25.09.2012 та отримує пенсію відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 №1789-ХІІ.
Постановою Кабінету Міністрів України від 31 травня 2012 року №505 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури» зі змінами, внесеними постановами КМУ від 30.09.2015 №763 та від 09.12.2015 №1013, затверджено нові схеми посадових окладів працівників прокуратури, у зв'язку з чим у Позивача виникло право на перерахунок пенсії з 01.12.2015.
18 березня 2016 року позивач звернувся до відповідача з заявою про здійснення перерахунку та виплату пенсії на підставі Закону №1789-ХІІ відповідно довідки прокуратури Харківської області від 17.03.2016 №18-289 у зв'язку з підвищенням заробітної плати працівників прокуратури, з застосуванням нових посадових окладів, які отримують на відповідній посаді працівники органів прокуратури.
Відповідач, рішенням від 25.03.2016 оформленим протоколом №34. відмовив в перерахунку пенсії позивачу за вислугу років у зв'язку з тим, то відповідно до п.5 Прикінцевих положень Закону України від 02.03.2015 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» № 213-VIIIз 01.06.2015 скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно до Закону України «Про прокуратуру» та з вказаної дати пенсії в порядку та на умовах, передбачених вищезазначеним Законом не призначаються, а раніше призначені пенсії не перераховуються.
З прийнятим рішенням позивач не погоджується.
На думку суду, при вирішенні питані щодо перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватись норма, що визначає розмір пенсії у відсотках яка діяла на час призначення пенсії, тобто умови та порядок пенсійного забезпечення прокурорів визначено статтею 50-1 Закону №1789-ХІІ., яка на час розгляду справи редакція зазначеної статті змінювалась.
Відповідно до частини першої статті 50і Закону № 1789-ХІІ в редакції, що діяла на час призначення позивачу пенсії, прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.
Законом №3668-VI, який набрав чинності з 1 жовтня 2011 року, внесені зміни до статті 50-1 Закону №1789-ХІ1, зокрема змінено у відсотках розмір пенсії за вислугу років, яка призначається прокурорам і слідчим у разі реалізації ними такого права.
Відповідно до статті 50-1 Закону №1789-ХІІ, у редакції Закону №3668-VIпрокурори і слідчі мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку за наявності на день звернення вислуги років.
Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії.
З 1 жовтня 2011 року положення частини першої статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ щодо призначення прокурорам і слідчим пенсії за вислугу років у розмірі не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку втратили чинність у зв'язку з внесенням змін до редакції цієї статті Законом №3668-VI.
Разом з тим, підстави та порядок перерахунку пенсій прокурорам регулюють частини тринадцята та вісімнадцята статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ, положення яких щодо перерахунку пенсії у зв'язку із прийняттям Закону №3668-VI змін не зазнали за винятком змін нумерація частини цієї статті.
Частиною 13 статті 50-1 Закону №1789-ХІІ визначено: Обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.
Згідно з частиною 18 статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, у якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплаченою йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.
Отже, при перерахунку пенсії має застосовуватись норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення. Тобто нормами, які визначають механізм проведення перерахунку пенсії за вислугу років прокурорам є частини 13, 18 статті 50-1 Закону №1789-ХІІ, які змін у зв'язку із прийняттям Закону №3668-VI не зазнали.
Статтею 22 Конституції України закріплені нею права і свободи не є вичерпними, гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законодавчих актів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Конституційний Суд України неодноразово розглядав проблему, пов'язану з реалізацією права на соціальний захист, неприпустимістю обмеження конституційного права громадян на достатній життєвий рівень, і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція та закони України виокремлюють певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, які перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, а саме у Збройних силах України, органах Служби безпеки України, міліції, прокуратури та ін., і яким пенсія призначається за спеціальними законами, в тому числі і Законом України «Про прокуратуру».
У рішеннях Конституційного Суду України від 6 липня 1999 року № 8-рп/99, від 20 березня 2002 року № 5-рп/2002, від 17 березня 2004 року № 7-рп/2004, від 1 грудня 2004 року № 20-рп/2004 зазначалося, що пільги, компенсації, гарантії с видом соціальної допомоги і необхідною складовою конституційного права на достатній життєвий рівень, як під час проходження служби, так і після її закінчення, тому звуження змісту та обсягу цього права шляхом прийняття нових законів або внесення змін до чинних законів за статтею 22 Конституції України не допускається
Аналогічний висновок щодо застосування норм матеріального права міститься, зокрема у постанові Верховного Суду України від 10 грудня 2013 року (№21-348а13).
Відповідно до ст.ст. 22, 64 Конституції України право на пенсійне забезпечення відповідних категорій громадян, встановлене Законами України є таким, що не підлягає звуженню та обмеженню. Тому до спірних правовідносин підлягають застосуванню саме норми Закону, які обмежень максимального розміру пенсій призначених відповідно до Закону України «Про прокуратуру» не встановлюють.
Крім того, згідно з пунктом 2 розділу II «Прикінцеві та перехідні положення»ЗУ «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи»від 08.07.2011 за №3668-VI, обмеження пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) максимальним розміром, встановленим цим Законом, не поширюється напенсіонерів, яким пенсія(щомісячне довічне грошове утримання) призначена донабрання чинності цим Законом.
Таким чином, перерахунок пенсії позивача має проводитися на підставі документів пенсійної справи та документів додатково поданих пенсіонером, в даному випадку - за довідкою прокуратури Харківської області від 17.03.2016 №18-290. Відповідно до частини 17 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.
З огляду на викладене, при перерахунку пенсії має застосовуватися норма, яка визначає розмір пенсії у відсотках без обмеження її граничного розміру, що діяла на момент призначення пенсії.
Таку правову позицію, означив Верховний суд України у постановах від 10.12.2013 (справи №№ 21-348а13; 21-420а13), від 17.12.2013 (№ 21-445а13), від 06.10.2015 (№ 127/11720/14-а), що при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії.
З урахуванням правового обґрунтування, твердження відповідача, про відсутність правових підстав для проведення позивачу перерахунку пенсії з посиланням на п. 5 Прикінцевих положень Закону України відщодо пенсійного забезпечення», є необгрунтованими, оскільки відповідачем застосовані нові положення до правовідносин, які виникли до набрання Законом № 213-VII чинності. Проте таке застосування норм права суперечить вимогам ч. 1 ст. 58 Конституції України, якою передбачено, що закони та нормативні акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність.
Статтею 19 Конституції України закріплено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Таким чином, рішення відповідача стосовно відмови в перерахунку пенсії позивача є неправомірним.
Відповідно до ст.2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Отже, з аналізу встановлених обставин відповідно до норм Закону, правова позиція відповідача є хибною, вимоги підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст. 2, 17, 18, 87, 94, 158-163 КАС України,
ПОСТАНОВИВ:
Позовні вимоги ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м.Харковапро визнання рішення противоправним, скасування рішення, зобов'язання вчинення дій, задовольнити повністю.
Визнати протиправними рішення Управління Пенсійного фонду України у Ленінському районі м. Харкова щодо відмови позивачу у проведенні перерахунку пенсії за вислугу років в розмірі 80 відсотків місячної (чинної) заробітної плати відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» №1789-ХІ1 від 05.11.1991 на підставі довідки прокуратури Харківської області про заробітну плату від 17.03.2016 №18-289.
Скасувати рішення Управління Пенсійного фонду України у Ленінському районі м. Харкова від 25.03.2016, викладене у протоколі №34, щодо відмови позивачу у перерахунку пенсії за вислугою років згідно ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» № 1789-ХІІ від 05.11.1991.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України у Ленінському районі м. Харкова здійснити перерахунок призначеної ОСОБА_1 за вислугу років відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» №1789-ХІІ від 05.11.1991.(зі змінами, внесеними згідно із Законом України від 05.10.1995 №358/95-ВР, у редакції Закону України від 12.07.2001 №2663-111, що діяла станом на час призначення позивачеві пенсії, з урахуванням 80 відсотків від середнього заробітку щомісячної (чинної) заробітної платні відповідної посади працівника прокуратури згідно довідки прокуратури Харківської області про заробітну плату від 17.03.2016р. №18-289, починаючи з 01 грудня 2015р.
Стягнути з Управління Пенсійного фонду України у Ленінському районі м. Харкова на користь держави540 грн. по оплаті судового збору.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Ленінський районний суд м.Харкова. Апеляційна скарга на постанову подається протягом десяти днів з дня отримання її копії.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.
Суддя: В.М. Євтіфієв