Постанова № 57525569, 05.05.2016, Балаклійський районний суд Харківської області

Дата ухвалення
05.05.2016
Номер справи
610/1609/16-а
Номер документу
57525569
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОСТАНОВА

Іменем України

справа № 610/1609/16-а

2-а/610/34/2016

м. Балаклія 05.05.2016 року

Балаклійський районний суд Харківської області під головуванням Стригуненко В.М., розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Балаклійському районі Харківської області про визнання рішення неправомірним, його скасування, зобов'язання вчинити дії, -

в с т а н о в и в:

Ухвалою судді Балаклійського районного суду Харківської області від 26.04.2016 року відкрито скорочене провадження у справі.

Справа розглядається в порядку скороченого провадження без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі, на підставі наявних у справі доказів.

Позивач остаточно просить:

oвизнати неправомірним рішення Управління Пенсійного фонду України в Балаклійському районі Харківської області № 164765 від 1 квітня 2016 року про відмову провести перерахунок пенсії державного службовця з більшого заробітку на підставі довідки № 1959 від 01.04.2016р.,

oскасувати вказане рішення Управління Пенсійного фонду України в Балаклійському районі Харківської області,

oзобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Балаклійському районі Харківської області з 1 грудня 2015 року здійснити перерахунок та виплату пенсії державного службовця у розмірі 83% заробітної плати працюючого державного службовця на відповідній посаді відповідно до ст.ст. 37, 37-1 Закону України «Про державну службу» в редакції від 01.01.2008 року, яка діяла на час призначення пенсії та постанови Кабінету Міністрів України «Про деякі питання вдосконалення розмірів заробітку для обчислення пенсії» № 865 від 31.05.2000 року в редакції від 05.04.2008 року, чинній на день призначення пенсії, у зв'язку з підвищенням з 01.12.2015 року розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року № 1013 та довідки Управління Пенсійного фонду України в Балаклійському районі Харківської області № 1959 від 01.04.2016 року про заробітну плату (а.с. 5-6, 49).

В обґрунтування позову вказує про те, що отримує пенсію державного службовця, рішенням відповідача їй було відмовлено у перерахунку пенсії у зв'язку з підвищенням розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, що вважає незаконним. Пізніше відповідачем також було скориговано довідку про заробітну плату у бік зменшення доходу, а попередню визнано помилковою і недійсною. Всупереч закону до неї не були включені деякі складові зарплати (а.с. 2-7, 24-25).

Відповідач надав письмові заперечення проти позову з тих підстав, що за теперішнім законодавством неможливий перерахунок раніше призначених пенсій внаслідок підвищення заробітної плати. Попередня довідка про заробітну плату була анульована внаслідок того, що страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з заробітної плати позивача не сплачувалися, хоча необхідність цього була передбачена законом. Крім того на 01.12.2015 року підвищення посадових окладів відбулося лише начальнику управління та його заступникам згідно до штатного розпису (а.с. 30-31, 52-53).

Судом встановлені такі обставини і визначені відповідні до них правовідносини.

Позивач перебуває на обліку в УПФУ в Балаклійському районі Харківської області з 25.11.2008 року і отримує пенсію згідно до Закону «Про державну службу» в розмірі 83% від суми заробітної плати. 04.04.2016 року позивач подала заяву про перерахунок пенсії внаслідок підвищенням розміру заробітної плати працюючим державним службовцям та надала довідку про заробітну плату № 1959 від 01.04.2016 року.

Однак, за рішенням відповідача позивачу було відмовлено з тих підстав, що Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року з 1 червня 2015 року скасовано норми щодо пенсійного забезпечення особам, яким пенсії призначалися відповідно до Закону України «Про державну службу». Тому призначені державним службовцям пенсії не перераховуються (а.с. 38).

Відповідач після прийняття оскаржуваного рішення ще і визнав помилковою та недійсною раніше видану позивачу довідку про заробітну плату, а замість неї надав іншу довідку із зменшеними значеннями виплат. Повідомлення про це не містить обґрунтування такого рішення, воно наведено лише у запереченнях на позов (а.с. 16, 32-33).

Ці обставини сторонами не заперечуються.

Юридично значимою обставиною для вирішення даного спору є наявність у позивача права, а у відповідача відповідного обов'язку на перерахунок раніше призначеної пенсії.

У відповідності до Конституції України визначені права і свободи людини і громадянина, гарантії цих прав і свобод визначаються Законами України. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод (ст. 22, п. 1 ст. 92).

Згідно з ч. 1 ст. 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

Відповідно до вимог ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Конституційний суд України у своєму рішенні №6-рп/2007 від 09.07.2007 року зазначив, що невиконання державою взятих на себе соціальних зобов'язань порушує принцип соціальної, правової держави. Встановлення певних соціальних пільг, компенсацій та гарантій є складовою конституційного права на соціальний захист і юридичними засобами здійснення цього права.

Оскільки Конституція України, як зазначено в статті 8 має найвищу юридичну силу, а її норми є нормами прямої дії, суди при розгляді конкретних справ мають оцінювати законність того чи іншого нормативно-правового акту, з точки зору його відповідності Конституції та у всіх необхідних випадках застосовувати Конституцію, як акт прямої дії.

Відповідно до п. 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народного депутата України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про судову експертизу», «Про Національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України.

Проте, вказані зміни законодавства поширюються виключно на правовідносини щодо призначення пенсії, а не щодо її перерахунку, а тому до спірних правовідносин не застосовується. Тобто не містять заборони на перерахунок раніше призначеної пенсії.

Між тим, пенсія позивачу була призначена ще з 25 листопада 2008 року, тобто до внесення змін до Закону України «Про державну службу».

Таким чином, доводи пенсійного органу про те, що з 01.06.2015 року пенсії в порядку та на умовах, визначених, зокрема Законом України «Про державну службу», не призначаються, раніше призначені пенсії не перераховуються, є необґрунтованими.

Зміни, які відбулися у статті 37 Закону України «Про державну службу» стосуються тільки тих пенсій, які будуть призначаються після набрання чинності змін до Закону, і жодним чином не поширюються на розмір відсотків раніше призначених пенсій.

За Постановою Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» № 1013 від 09.12.2015 року на 25% підвищено посадові оклади керівних працівників, спеціалістів і службовців (крім військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та поліцейських) органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, органів прокуратури та інших органів.

Вимога позивача про перерахунок пенсії з 1 грудня 2015 року є необґрунтованою, т.я. із відповідною заявою вона звернулася лише 4 квітня 2016 року, а згідно до ч. 4 ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» у разі виникнення права на підвищення пенсії перерахунок призначеної пенсії провадиться - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно.

Тобто у позивача це право виникає з 1 квітня 2016 року.

Тому доводи відповідача про те, що станом на 1 грудня 2015 року підвищення посадового окладу іншим працівникам, окрім начальника УПФ та його заступника, не відбулося на висновки суду не впливає.

Доводи відповідача про недійсність первинної довідки про заробітну плату, на підставі якої приймалося оскаржуване рішення, з підстав несплати з заробітної плати позивача страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування є необґрунтованими, т.я. позивач з 25.11.2008р. є непрацюючим пенсіонером, в силу чого з заробітної плати не може сплачувати вказані страхові внески.

Крім того, оскаржуване рішенні приймалося на підставі первинної довідки про заробітну плату від 01.04.2016р., а не зміненої.

Позивачем невірно обрано спосіб захисту права. Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 162 КАС України передбачено можливість визнання дій протиправними, тому за правилами ч. 2 ст. 11 КАС України суд обирає цей спосіб.

Внаслідок задоволення позову судовий збір покладається на відповідача.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 11, 71, 94, 158, 159, 183-2 КАС України, -

п о с т а н о в и в:

1.Позов задовольнити частково.

2.Визнати протиправним рішення відділу з призначення пенсій Управління Пенсійного фонду України в Балаклійському районі Харківської області № 164765 від 4 квітня 2016 року про відмову ОСОБА_2 у перерахунку пенсії та скасувати його.

3.Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Балаклійському районі Харківської області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_2 її пенсії державного службовця в розмірі 83% заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії, з врахуванням підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» № 1013 від 09.12.2015 року та довідки Управління Пенсійного фонду України в Балаклійському районі Харківської області № 1959 від 01.04.2016 року про заробітну плату, починаючи з 1 квітня 2016 року, з урахуванням раніше проведених виплат.

4.В іншій частині позову відмовити.

5.Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Управління Пенсійного фонду України в Балаклійському районі Харківської області судовий збір у розмірі 551,20 гривень до спеціального фонду Державного бюджету України (Отримувач Управління Державної казначейської служби України у Балаклійському районі Харківської області, Код отримувача 38059663, Банк отримувача ГУДКУ у Харківській області , Код банку отримувача 851011, Рахунок отримувача 31214206700021, Код класифікації доходів бюджету 22030001, Код ЄДРПОУ Балаклійського районного суду Харківської області 02893752).

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Балаклійський районний суд Харківської області шляхом подачі в 10-денний строк з дня отримання її копії апеляційної скарги.

Головуючий В.М. Стригуненко