25.04.16
ЄУН 431/1853/16-к
Провадження №1-кс/431/434/16
У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25 квітня 2016 року
Слідчий суддя Старобільського районного суду Луганської області Форощук О.В.,
при секретарі Мозуль І.О.,
за участю прокурора Войтенко А.І.,
слідчого Найдиш В.В.
розглянувши винесене по кримінальному провадженню №12015130580001382 від 16.12.2015 р. за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 175 КК України, слідчим Старобільського ВП ГУ Національної поліції в Луганській області Найдиш В.В., погоджене прокурором Старобільської місцевої прокуратури Войтенко А.І. клопотання про надання дозволу на проведення позапланової перевірки,
В С Т А Н О В И В:
Слідчий Старобільського ВП ГУ Національної поліції в Луганській області Найдиш В.В. звернулася до суду з клопотанням про надання дозволу на проведення позапланової перевірки.
В обґрунтування клопотання посилалася на те, що слідчим відділом Старобільського ВП ГУНП України в Луганській області проводиться досудове розслідування у кримінальному провадженні, відомості про яке внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 12015130580001382 від 16.12.2015 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 175 КК України за фактом невиплати заробітної плати працівникам ДП «Старобільського ЛМГ» (ЄДРПОУ 00993646).
В ході досудового розслідування встановлено, що працівникам ДП «Старобільського ЛМГ» протягом 2015 року не в повному обсязі виплачується заробітна плата при здійсненні реалізації виготовленої продукції.
З метою встановлення факту порушення законодавства про працю та факту невиплати заробітної плати виникла необхідність в проведенні позапланової перевірки суб'єкта господарювання ДП «Старобільського ЛМГ» (ЄДРПОУ 00993646) з питань дотримання вимог законодавства про працю та загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Згідно до ч. 1 ст. 107 КПК України фіксація процесуальної дії слідчим суддею за допомогою технічних засобів не здійснювалась, оскільки клопотань від учасників дії не надходило.
Перевіривши надані матеріали, заслухавши думку прокурора, який вважав, що з метою швидкого, повного розслідування та розкриття злочину необхідно призначити позапланову перевірку, слідчого, яка просила клопотання задовольнити, оглянувши та перевіривши надані матеріали клопотання, дослідивши докази по даних матеріалах, вважаю, що клопотання підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Порядок та підстави проведення перевірок врегульовані Законом України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності».
Згідно ст. 35 Закону України "Про оплату праці" контроль за додержанням законодавства про оплату праці здійснює центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю.
Таким центральним органом виконавчої влади відповідно до Указу Президента України від 13.04.2011 року №386/2011 від 06.04.2011 «Про Положення про Державну інспекцію України з питань праці» є Державна інспекція України з питань праці (далі - Положення).
Так, відповідно до абз. 2 п. 1 Положення, Держпраці України входить до системи органів виконавчої влади і забезпечує реалізацію державної політики з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням, на випадок безробіття (далі - загальнообов'язкове державне соціальне страхування) в частині призначення нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб.
Відповідно до абз. 4-5 п. 3 Наказу Мінсоцполітики України № 390 від 02.07.2012 року «Про затвердження Порядку проведення перевірок посадовими особами Державної інспекції України з питань праці та її територіальних органів» - Позапланова перевірка проводиться незалежно від кількості раніше проведених перевірок за наявності підстав, визначених Законом України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності».
Згідно ч. 4 ст. 6 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» строк здійснення позапланового заходу не може перевищувати десяти робочих днів, а щодо суб'єктів малого підприємництва - двох робочих днів, якщо інше не передбачено законом.
Відповідно до п. 3 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи», у 2015 та 2016 роках перевірки підприємств, установ та організацій, фізичних осіб - підприємців з обсягом доходу до 20 мільйонів гривень за попередній календарний рік контролюючими органами здійснюються виключно з дозволу Кабінету Міністрів України, за заявкою суб'єкта господарювання щодо його перевірки, згідно з рішенням суду або згідно з вимогами Кримінального процесуального кодексу України.
Згідно із п. 2 ч. 1 Постанови КМУ «Про питання запровадження обмеження на проведення перевірок державними інспекціями та іншими контролюючими органами» № 408 від 13.08.2014 року, надання дозволу на проведення перевірок підприємств, установ, організацій, фізичних осіб - підприємців не потребується у разі, коли такі перевірки проводяться за рішенням суду, на вимогу службових осіб у випадках, передбачених Кримінальним процесуальним кодексом України.
Відповідно до ч. 2 ст. 93 КПК України сторона обвинувачення здійснює збирання доказів шляхом проведення слідчих (розшукових) дій та негласних слідчих (розшукових) дій, витребування та отримання від органів державної влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, службових та фізичних осіб речей, документів, відомостей, висновків експертів, висновків ревізій та актів перевірок, проведення інших процесуальних дій, передбачених цим Кодексом.
Згідно ч. 2 ст. 124 Конституції України юрисдикція судів поширюється на всі правовідносини, що виникають у державі.
Відповідно до ч. 6 ст. 9 КПК України у випадках, коли положення цього Кодексу не регулюють або неоднозначно регулюють питання кримінального провадження, застосовуються загальні засади кримінального провадження, визначені ч. 1 ст. 7 КПК України.
Таким чином, в ході досудового розслідування виникла необхідність проведення позапланової перевірки спеціалістами Територіальної державної інспекції з питань праці у Луганській області дотримання вимог законодавства про працю та загальнообов'язкове державне соціальне страхування посадовими особами ДП «Старобільського ЛМГ».
Дослідивши докази по даних матеріалах вважаю, що клопотання є обґрунтованим, оскільки отримана в процесі здійснення перевірки інформація може мати суттєве значення для встановлення істини у кримінальному провадженні.
Керуючись вимогами ч. 2 ст. 93 КПК України, ч. 2 ст. 124 Конституції України, Постановою КМУ «Про питання запровадження обмеження на проведення перевірок державними інспекціями та іншими контролюючими органами» № 408 від 13.08.2014 року, Указом Президента України № 386/2011 від 06.04.2011 року «Про затвердження Положення про Державну інспекцію України з питань праці», Наказом Мінсоцполітики України № 390 від 02.07.2012 року «Про затвердження Порядку проведення перевірок посадовими особами Державної інспекції України з питань праці та її територіальних органів», ст.ст. 132, 309 КПК України, слідчий суддя,
У Х В А Л И В:
Клопотання слідчого Старобільського ВП ГУ Національної поліції в Луганській області Найдиш В.В., погоджене прокурором Старобільської місцевої прокуратури Войтенко А.І про надання дозволу на проведення позапланової перевірки задовольнити.
Надати дозвіл слідчому Старобільльського ВП ГУНП в Луганській області капітану поліції Найдиш В.В. за долученням працівників Головного управління Держпраці у Луганській області провести позапланову перевірку суб'єкта господарювання ДП «Старобільського ЛМГ» (ЄДРПОУ 00993646), з питань дотримання вимог законодавства про працю та загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період з 01.01.2015 року по теперішній час, та під час проведення перевірки встановити заборгованість з виплати заробітної плати по кожному працівнику за вказаний період часу.
Встановити термін проведення перевірки десять робочих днів з моменту отримання ухвали.
Зобов'язати посадових осіб ДП «Старобільського ЛМГ» (ЄДРПОУ 00993646), Луганська область, Старобільський район, с. Запорізьке, вул. Лугова забезпечити допуск слідчого Старобільського ВП ГУНП в Луганській області Найдиш В.В. та фахівців Головного управління Держпраці в Луганській області для проведення позапланової перевірки, а також надати їм у повному обсязі документальні матеріали, необхідні для проведення перевірки.
Ухвала оскарженню не підлягає і заперечення проти неї можуть бути подані під час підготовчого провадження в суді.
Слідчий суддя
Старобільського районного суду
Луганської області О.В.Форощук