Постанова № 57524148, 28.04.2016, Богородчанський районний суд Івано-Франківської області

Дата ухвалення
28.04.2016
Номер справи
338/158/16-а
Номер документу
57524148
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

Справа № 338/158/16-а

28 квітня 2016 року Богородчанський районний суд Івано-Франківської області

в складі: головуючої-судді Круль І.В.

з участю: секретаря Сіщук Г.Б.

позивача ОСОБА_2

пр. відповідача Мартинюк О.А.

пр. позивача ОСОБА_4

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в селищі Богородчани справу за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Богородчанському районі Івано-Франківської області про визнання неправомірними дій відповідача та зобов'язання вчинити дії,

в с т а н о в и в:

ОСОБА_2 звернувся в суд із адміністративним позовом до управління Пенсійного фонду України в Богородчанському районі про визнання протиправними дій відповідача щодо відмови у перерахунку пенсії, яка виплачується йому, як ліквідатору наслідків катастрофи на ЧАЕС 2 категорії. Одночасно поставив питання про зобов'язання відповідача здійснити перерахунок пенсії згідно ч.2 ст.56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Заявлені вимоги мотивує тим, що він є ліквідатор другої категорії по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Богородчанському районі Івано-Франківської області і має право на компенсації та пільги встановлені Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». З 19.11.2011 року йому призначено пенсію за віком, але при нарахуванні пенсії не враховано вимоги ч.2 ст.56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Згідно ч.2 ст. 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» право на пенсію в повному розмірі мають громадяни, віднесені до категорії 1,2,3,4, за умови стажу роботи не менш як: чоловіки - 20років, жінки-15 років, із збільшенням пенсії на один процент заробітку за кожний рік роботи понад встановлений цим пунктом стаж, але не вище 75% заробітку. Однак ПФУ при призначенні пенсії йому не нараховано вищевказане збільшення до пенсії. Вважає дії УПФУ в Богородчанському районі щодо неправильного визначення та виплати йому пенсії неправомірними та просить зобов'язати відповідача, починаючи з 19.11.2011 року провести перерахунок його пенсії за віком відповідно до ч.2 ст.56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та виплачувати таку пенсію надалі.

Позивач та його представник в судовому засіданні заявлені вимоги підтримали, просили позов задоволити.

Представник відповідача - Управління Пенсійного фонду України в Богородчанському районі в поданому суду запереченні позовні вимоги не визнала з підстав зазначених у запереченні та вказала, що позивач дійсно є учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, і як ліквідатор 2 категорії має право на пенсійне забезпечення відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Зазначила, що пенсія позивачу виплачується відповідно до вимог чинного законодавства. Просила відмовити позивачу в задоволенні позову.

Заслухавши пояснення позивача, його представника, представника відповідача, дослідивши письмові докази, суд вважає, що позов є обґрунтованим та підлягає до часткового задоволення з наступних підстав.

В судовому засіданні встановлено, що позивач є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС другої категорії, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_1 від 08.02.1993 року.

З оглянутих матеріалів пенсійної справи вбачається, що позивач пенсію за віком отримує з 19.11.2011 року. Пенсія призначена і обрахована на підставі Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Статтею 15 Закону України «Про пенсійне забезпечення» визначено, що умови, норми та порядок пенсійного забезпечення громадян, які постраждали від Чорнобильської катастрофи, визначаються Законом України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» або їм надається право на одержання пенсії на підставах, передбачених цим Законом.

Статтею 49 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» передбачено, що пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4, встановлюються у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.

З пункту 13 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» слідує, що у разі якщо особа має право на отримання пенсії зокрема і відповідно до Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» , їй призначається одна пенсія за її вибором.

Відповідно до статті 71 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» дія положень цього Закону не може призупинятися іншими законами, крім законів про внесення змін до цього Закону.

Частиною 3 статті 55 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» встановлено, що призначення та виплата пенсій особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення провадиться відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» і цього Закону.

Згідно із ч.2 ст.56 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» право на пенсію в повному розмірі мають громадяни, віднесені до категорій 1, 2, 3, 4 за умови стажу роботи, не меншого, ніж 20 років для чоловіків, 15 років для жінок, зі збільшенням пенсії на 1 % заробітку за кожний рік роботи понад установлений стаж, але не вище за 75 % заробітку, а громадянам, які відпрацювали за списком № 1, - чоловіки - 10 років і більше, жінки - 7 років 6 місяців і більше - не вище за 85 % заробітку.

Порівнюючи положення частини 2 статті 56, статті 57 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та частини 1 статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» суд приходить до висновку, що для громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, підвищення до пенсії за понад встановлений мінімальний стаж роботи, має пільговий характер власне щодо тривалості трудового стажу та величини, з якої проводиться розрахунок.

Крім цього, на основі аналізу пенсійного законодавства суд приходить в до висновку, що починаючи з 01 січня 2004 року, з впровадженням в Україні пенсійної реформи, призначення та перерахунок трудових пенсій особам, які постраждали внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС, лише на підставі Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» без врахування положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» є неможливим; і навпаки застосування окремих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» не є перешкодою до використання до цієї категорії осіб при обрахунку пенсії Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи Закону України». При наявності у пенсіонерів, які постраждали від наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, права на тотожні пенсійні виплати застосуванню підлягають положення спеціального характеру, в цьому випадку Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Таким чином, потерпіла від наслідків Чорнобильської катастрофи особа має право на одержання пенсії на умовах, визначених Законом України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», яким чином фінансується пенсія (Державний бюджет, бюджет Пенсійного фонду тощо) юридичного значення не має.

Суд вважає безпідставним твердження відповідача, про те що застосування до розрахунку мінімальної пенсії за віком у відповідності до ч.2 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» величини страхового стажу - 20 років, як вказано в ч.2 ст.56 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» є неможливим, оскільки Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» таке не передбачено, а також безпідставним є посилання відповідача, що призначення, перерахунок та виплата пенсій здійснюється за допомогою програмного забезпечення автоматизовано і таке збільшення не передбачено. При цьому суд відзначає, що правильність нарахування пенсій, уникнення помилок, подвійних виплат відповідно до затвердженого Указом Президента України від 06 квітня 2011 року Положення про Пенсійний фонд України, Закону України «Про пенсійне забезпечення», Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» є обов'язком саме відповідача.

Крім того, постановою колегії суддів Судової палати в адміністративних справах Верховного Суду України від 07 липня 2015 року по справі № 21-727а/15 встановлено право громадян на пенсію в повному розмірі, які віднесені до 1, 2, 3, 4 категорій потерпілих від наслідків Чорнобильської катастрофи, за умови стажу роботи не менш як: чоловіки 20 років, жінки 15 років, із збільшенням пенсії на 1 % заробітку за кожний рік роботи понад встановлений ч. 2 ст. 56 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» але не вище 75 % заробітку. У зв'язку з цим для громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, порядок обчислення стажу роботи має пільговий характер та визначений ч. 2 ст. 56 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Ухвалою Богородчанського районного суду Івано-Франківської області від 28 квітня 2016 року адміністративний позов ОСОБА_2 до управління Пенсійного фонду України в Богородчанському районі про визнання неправомірними дій відповідача та зобов'язання вчинити дії, за період з 19 листопада 2011 року по 08 серпня 2015 року включно залишено без розгляду, оскільки позивач звернувся до суду 09 лютого 2016 року.

Отже, дії відповідача щодо відмови в проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_2 відповідно до положень частини 2 статті 56 Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи є неправомірними, а вимога позивача про зобов'язання відповідача провести перерахунок пенсії з її збільшенням на 1 % заробітку за кожен рік роботи понад мінімальний стаж 20 років підлягає до задоволення з 09 серпня 2015 року.

На підставі ст. 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», керуючись ст.ст. 99, 100, 159,163, 167 КАС України, суд, -

п о с т а н о в и в :

Позов задоволити частково.

Визнати протиправними дії Управління Пенсійного Фонду України в Богородчанському районі щодо відмови в проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_2 з її збільшенням на 1 % заробітку за кожен рік роботи понад мінімальний стаж 20 років відповідно до положень частини 2 статті 56 Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Зобов'язати Управління Пенсійного Фонду України в Богородчанському районі Івано-Франківської області, починаючи з 09 серпня 2015 року, провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_2 відповідно до частини 2 статті 56 Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи із збільшенням пенсії на 1 % заробітку за кожний рік роботи понад стаж 20 років, але не вище 75 % заробітку.

Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана до Львівського апеляційного адміністративного суду через Богородчанський районний суд Івано-Франківської області протягом п'яти днів з дня отримання її копії.

Головуюча І.В.Круль