Постанова № 57522066, 04.04.2016, Святошинський районний суд міста Києва

Дата ухвалення
04.04.2016
Номер справи
759/3153/16-а
Номер документу
57522066
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ун. № 759/3153/16-а

пр. № 2-а/759/100/16

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 квітня 2016 року суддя Святошинського районного суду м. Києва Кривов»яз А.П., розглянувши у скороченому провадженні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Святошинському районі м. Києва про визнання дій протиправними та зобов»язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом до відповідача, в якому просив визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в Святошинському району м. Києва щодо відмови йому в перерахунку пенсії на підставі довідки Генеральної прокуратури України №18-111зп від 19.02.2016 року. Крім того, позивач просив зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Святошинському районі м. Києва провести перерахунок з 18.02.2016 р. пенсії в розмірі та відсотках відповідно до ч.13 ст.50-1 Закону України «Про Прокуратуру» у розмірі 90% від розміру місячної заробітної плати, зазначеної у довідці Генеральної прокуратури України №18-111зп від 10.02.2016 року.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив , що з 28 серпня 2001р. він перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України у Святошинському районі м. Києва, як отримувач пенсії за вислугу років згідно із Законом України «Про прокуратуру» (у редакції від 05 листопада 1991 р.) у розмірі 90% від місячної заробітної плати.

Згідно з вимогами ст. 66 ЗУ «Про пенсійне забезпечення", ст.55-1 «Про прокуратуру» та на підставі відповідних постанов Кабінету Міністрів України, при підвищеної заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників, призначені раніше пенсії перераховуються. Перерахунок призначених пенсії проводиться з першого числа місяця, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміни розміру пенсії.

30 березня 2015 року ОСОБА_1 був звільнений з роботи в органах прокуратури України згідно наказу в.о. Генерального прокурора України №407 ц від 17.03.2015 року за власним бажанням.

18 лютого 2016 року ОСОБА_1 звернувся в управління Пенсійного фонду України в Святошинському районі м.Києва з заявою про перерахунок раніше призначеної пенсії відповідно до ч.1 ст.50-1 ЗУ «Про прокуратуру» в редакції від 05 листопада 1991 року в розмірі та відсотках відповідно до ч.І3 ст.50-1 ЗУ «Про прокуратру» від суми місячної заробітної плати, розмір якої визначено у довідці Генеральної прокурати України №18-111зп від 10 лютого 2016 року.

Однак, листом від 19 лютого 2016 року відповідач відмовив у здійсненні перерахунку пенсії відповідно до ст.50-1 ЗУ «Про прокуратуру» в редакції від 05 листопада 1991 року.

Позивач вважає дії управління Пенсійного фонду України в Святошинському районі м.Києва незаконними і такими, що порушую його гарантовані Конституційні соціальні права на пенсійне забезпечення.

Позивач не звертався до відповідача з заявою щодо призначення пенсії, просив лише провести перерахунок вже призначеної пенсії, що не підпадає під дію Закону.

Не погоджуючись із відмовою відповідача, позивач звернувся із даним позовом до суду.

17.03.2016 року представник відповідача надав до суду письмові заперечення проти позову, в яких зазначив, що позивач перебуває на обліку в Управлінні та отримує пенсію за вислугу років відповідно до ЗУ «Про прокуратуру» з 28.08.2001 року. Розмір пенсії розрахований відповідно до ЗУ «Про прокуратуру» в редакції від 05.11.1991р. та становить 90% від посадового окладу з урахуванням надбавок, передбачених вищевказаним законом. Посилаються, що відповідно до п.5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення від 02.03.2015 №213, у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 01 червня 2015р. скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України «Про державну службу», «;Про прокуратуру», «;Про судоустрій і статус суддів», «;Про статус народного депутата України», «;Про Кабінет Міністрів України», «;Про судову експертизу», «;Про Національний банк України», «;Про службу в органах місцевого самоврядування», «;Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України. А тому, підстав для проведення перерахунку пенсії позивачу на даний час не має.

Суд, дослідивши матеріали справи встановив наступне.

Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 з 28 серпня 2001р перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Святошинському районі м. Києва та отримує пенсію за вислугу років відповідно до ЗУ «Про Прокуратуру».

18.02.2015 р. позивач звернувся до відповідача Управління Пенсійного фонду України в Святошинському районі м. Києва із заявою про перерахунок пенсії призначеної йому відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», виходячи з розміру 90% від суми щомісячної заробітної плати, при цьому надавши відповідачу довідку про заробітну плату від 10.02.2016 №-18-111.

Листом від 19.02.2016 року, вих. № 615/8-П Управлінням Пенсійного фонду України в Святошинському районі м. Києва було роз'яснено позивачу, що відповідно до п. 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 № 213 у разі неприйняття до 01 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії, щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів Україні, в тому числі і ЗУ «Про прокуратуру». А тому на даний час підстав для проведення перерахунку розміру пенсії позивача немає.

При відмові в перерахунку пенсії ОСОБА_1 у розмірі 90% від розміру заробітку на час звільнення вказана норма була застосована відповідачем. Однак, вона повинна застосовуватися до працівників при виході на пенсію після прийняття і вступу в законну силу даного Закону. Позивач у своїй заяві не просив призначити йому пенсію, а просив зробити перерахунок, вже призначеної пенсії, тому при проведенні перерахунку Управління Пенсійного фонду України в Святошинському районі м. Києва не повинно було застосовувати цю норму.

Відповідно до ч. 17ст.50-1 ЗУ «Про прокуратуру»(у редакції від 12.07.2001 за № 2663-ІІІ) призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідний категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, в якому настали обставини, що тягуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій проводиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.

Постановою КМУ України №1013 від 09 грудня 2015 року «Про впорядкування структури та умов праці працівників органів прокуратури» підвищено заробітну плату працівників прокуратури.

Таким чином, з прийняттям постанови КМ України «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури» від 09 грудня 2015 року №1013 виникли підстави для перерахунку пенсії.

Статтями 22, 92 Конституції України визначені права і свободи людини і громадянина, гарантії прав і свобод визначаються Законами України. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів, або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод, а відповідач фактично обмежив право позивача на перерахунок пенсії в розмірі 90%.

Конституційний Суд України неодноразово розглядав питання, пов'язані з реалізацією права на соціальний захист, і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція України виокремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, які відповідно до статті 17 Конституції Україниперебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме: у Збройних Силах України, органах Служби безпеки України, міліції, прокуратури, охорони державного кордону України, податкової міліції, державної пожежної охорони, Державного департаменту України з питань виконання покарань тощо (рішення Конституційного Суду України від 6 липня 1999 року № 8-рп/99 у справі щодо права на пільги та від 20 березня 2002 року № 5-рп/2002 у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій).

Відповідно до ст.50-1 ЗУ «Про прокуратуру» обчислення (перерахунок) пенсій проводиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.

Відповідно до статті 22 Конституції України конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Крім того, відповідно до ст. ст. 22 та 64 Конституції України, право на пенсійне забезпечення відповідних категорій громадян, встановлене законами України (в тому числі і Законом України»Про прокуратуру») є таким, що не підлягає звуженню та обмеженню.

Тому звуження та обмеження змісту й обсягу цього права шляхом прийняття нових законів або внесення змін до чинних законів відповідно до ст. 22 Конституції України не допускається.

Пенсія позивачеві була призначена відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» ( у редакції Закону України від 12.07.2001 №2663-111), тобто до набрання чинності цими законами. Крім того, зміни внесені до вказаної статті стосуються саме призначення пенсії, а не її перерахунку.

Отже, новий порядок призначення та виплати пенсії, встановлений вищевказаними законами, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія призначена до набрання ними чинності.

Відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.

Розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за класні чини, вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії, визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за останні 24 календарні місяці роботи, яка дає право на даний вид пенсії, підряд перед зверненням за пенсією або за будь-які 60 календарних місяців такої роботи підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв протягом цього періоду на даній роботі.

Відповідно до ч. 17 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більше як за 12 місяців. Перерахунок пенсії проводиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.

Отже, при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, а тому внесені Законом № 213-VIII від 02.03.2015 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» зміни до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм проведення перерахунку пенсії за вислугу років прокурорам, є частини тринадцята, вісімнадцята статті 50-1Закону України «Про прокуратуру», які змін у зв'язку із прийняттям Закону № 213-VIII від 02.03.2015 не зазнали.

Отже відповідач повинен провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 на підставі заяви від 18.02.2016 року, документів пенсійної справи, довідки Прокуратури м. Києва від 10.02.2016 року № 18-111зп про заробітну плату та частин 13, 18 ст. 50-1 ЗУ «Про прокуратуру» (у редакції Закону України від 12.07.2001 №2663-111) з розрахунку 90% від розміру місячної зарплати ОСОБА_1

З огляду на викладене, з'ясувавши фактичні обставини справи, дослідивши наявні докази, надавши їм належну оцінку приходжу до висновку, що позов підлягають задоволенню в повному обсязі.

Пунктом 1 частини 1 статті 256 КАС України передбачено, що негайно виконуються постанови суду про присудження виплати пенсій, інших періодичних платежів з Державного бюджету України у межах суми стягнення за один місяць

На підставі викладеного та керуючись Конституцією України, Законом України «Про прокуратуру», Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 № 213, ст.ст. 2, 3, 11, 12, 17, 99, 160,161,162, 163, 160, 186 КАС України, суд,

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Святошинському районі м. Києва про визнання дій протиправними щодо безпідставної відмови в перерахунку пенсії - задовольнити .

Визнати незаконними дії та розпорядження управління Пенсійного фонду України в Святошинському районі м.Києва від 19.02.2016 року щодо відмови ОСОБА_1 перерахунку пенсії на підставі довідки Генеральної прокуратури України №18-111зп від 19.02.2016 року.

Зобов»язати управління Пенсійного фонду України в Святошинському районі м.Києва здійснити з 18 лютого 2016 року перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії в розмірі та відсотках відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» (в редакції на час призначення пенсії) у розмірі 90% від розміру місячної зарплати ОСОБА_1, зазначеної у довідці Генеральної прокуратури України №18-111зп від 10 лютого 2016року.

Постанова може бути оскаржено до Київського Апеляційного адміністративного суду через районний суд, шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя: