Постанова № 57518884, 29.04.2016, Зіньківський районний суд Полтавської області

Дата ухвалення
29.04.2016
Номер справи
530/413/16-а
Номер документу
57518884
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Зіньківський районний суд Полтавської області

Справа № 530/413/16-а

Номер провадження 2-а/530/8/16

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

29.04.2016 року місто Зіньків

Зіньківський районний суд Полтавської області в складі головуючого судді Дем'янченка С.М. при секретарі Тараненко Т.І., розглянувши в відкритому судовому засіданні адміністративний позов ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України (далі по справі УПФУ) в Зіньківському районі Полтавській області про визнання неправомірними та протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в Зіньківському районі Полтавській області, щодо перерахунку пенсії,-

в с т а н о в и в:

ОСОБА_1 звернулася до Зіньківського районного суду Полтавської області з адміністративним позовом до управління Пенсійного фонду України в Зіньківському районі Полтавській області про визнання неправомірними та протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в Зіньківському районі Полтавській області,щодо перерахунку пенсії.

З позову вбачається,що ОСОБА_1 отримує пенсію в управлінні пенсійного фонду Уукраїни в Зіньківському районі Полтавської області з 08.08.2011 року відповідно до Закону України "Про державну службу" призначену в розмірі 86 відсотків від заробітної плати. При обрахунку розміру пенсії було використано посадовий оклад в розмірі 1362 грн.00 коп., доплату за 11 ранг в розмірі 70 грн.00 коп., надбавку за вислугу років в розмірі 385 грн.00 коп. та надбавки за високі досягнення у праці або виконання особливо важливої роботи та премій за 24 місяці роботи підряд з 01.08.2009 року по 31.07.2011 року. Загальний розмір заробітної плати склав 3195 грн.34 коп., а розмір пенсії складає 2747 грн. 99 коп. 23.06.2015 року позивач звернулася до управління Пенсійного фонду України в Зіньківському районі Полтавській області щодо проведення перерахунку пенсії про складові заробітної плати за останні 24 календарних місяців роботи за період з 01.08.2009 року по 31.07.2011 року з урахуванням індексації заробітної плати в розмірі 7239 грн. 33 коп. матеріальної допомоги в розмірі 2724 грн. 30.06.2015 року рішенням № 44 управління пенсійного фонду України в Зіньківському районі Полтавській області було надано відповідь про відмову в перерахунку пенсії з посиланням на положення ст.33 Закону України " Про державну службу " та постанову КМУ " Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії " від 31.05.200 року № 865. 08.09.2015 року рішенням Зіньківського районного суду Полтавської області та ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 21.10.2015 року зобов'язано управління пенсійного фонду України в Зіньківському районі Полтавській області здійснити перерахунок та виплату пенсії з 01.07.2015 року як колишньому заступнику начальнику управління праці та соціального захисту населення Зіньківської районної державної адміністрації Полтавської області з урахуванням індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на оздоровлення, допомоги на вирішення соціально-побутових питань, які були нараховані та отримані позивачем зі сплатою страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та єдиний соціальний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. Листом від 05.11.2015 року управління пенсійного фонду України в Зіньківському районі Полтавській області позивача було повідомлено, що перерахунок пенсії проведено з урахуванням ст. 37 Закону України " Про державну службу " та зазначено дату з якої проведено перерахунок. Після перерахунку розмір пенсії зменшився на 1563 грн.37 коп. Листом від 22.03.2016 року управління пенсійного фонду України в Зіньківському районі Полтавській області роз'яснило позивачу, що пенсія була нарахована відповідно до ст.33 Закону України " Про державну службу " та постанову КМУ " Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії " від 31.05.2000 року № 865. Листом від 22.03.2016 року № 895 позивачу було повідомлено, що згідно ст.37 Закону України " Про державну службу " пенсія державним службовцям призначається у розмірі 70 % суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01.01.2011 року страхові внески на загальнообов'язкове пенсійне страхування в розмірі 60 % заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади, рангу за останнім місцем роботи на державній службі з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01.01.2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. Після проведення перерахунку розмір пенсії ОСОБА_1 з 01.07.2015 року становить 1536 грн., позивач не погодилася з зазначеним розміром пенсії, посилаючись на ч.1 ст.24 Конституції України у зв'язку з чим звернулася до суду і просила визнати неправомірними дії управління Пенсійного фонду України в Зіньківському районі Полтавської області щодо перерахування та виплати пенсії в розмірі 60% від заробітної плати за 60 календарних місяців роботи на державній службі з 01.08.2015 року та просила зобов'язати управління пенсійного фонду України в Зіньківському районі здійснити перерахунок та виплату пенсії з 01.07.2015 року в розмірі 86 % від суми заробітної плати за 24 календарні місяці, які передують призначенню пенсії, керуючись ст. 37 Закону України " Про державну службу " та постановою Кабінету Міністрів України " Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії " від 31 травня 2000 року № 865 (в редакції чинній на момент призначення пенсії), з урахуванням постанови Зіньківського районного суду від 08.09.2015 року та ухвали Харківського апеляційного адміністративного суду від 21.10.2015 року.

В судовому засіданні позивач ОСОБА_1 та її представник ОСОБА_2 позов підтримали, послалися на обставини викладені в позовній заяві, представник відповідача управління Пенсійного фонду України в Зіньківському районі Полтавській області Сень О.Ф. позов не визнала, послалася на заперечення яке приєднане до матеріалів справи ( а.с.28-29), просила відмовити ОСОБА_1 в задоволенні позовних вимог в повному обсязі.

Суд, заслухавши пояснення позивача ОСОБА_1 та її представника ОСОБА_2, представника відповідача управління пенсійного фонду України в Зіньківському районі Полтавській області Сень О.Ф, оглянувши в судовому засіданні пенсійну справу ОСОБА_1, вивчивши та проаналізувавши матеріали справи та давши їм належну оцінку, приходить до висновку, що позов ОСОБА_1 до управління пенсійного фонду України в Зіньківському районі Полтавській області про визнання неправомірними та протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в Зіньківському районі Полтавській області, щодо перерахунку пенсії підлягає до задоволення з наступних підстав.

Судом встановлено, що постановою Зіньківського районного суду Полтавської області від 08.09.2015 року у справі № 530/1153/15-а встановлено та у відповідності до норми ч. 1ст. 72 КАС України, не потребує доказування у іншому процесі, що ОСОБА_1 з 08.08.2011 року отримує пенсію в управлінні пенсійного фонду України в Зіньківському районі Полтавській області як державний службовець управління праці та соціального захисту населення Зіньківської районної державної адміністрації Полтавської області. При розрахунку пенсії відповідачем не було враховано суми індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та матеріальної допомоги на оздоровлення на загальну суму 9963 грн.33 коп.,які виплачувались позивачу у розрахунковий період і з яких сплачувались страхові внески. Вказаною постановою зобов'язано управління пенсійного фонду України в Зіньківському районі Полтавської області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії з урахуванням індексації заробітної плати та матеріальної допомоги на оздоровлення, допомоги на вирішення соціально-побутових питань, які були їй нараховані та отримані зі сплатою страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування (в редакції, що діяла на день виникнення правовідносин) та виплатити ОСОБА_1 недоплачену пенсію з 07.08.2011 року(а.с.8-10). Постановою Харківського апеляційного адміністративного суду від 21.10.2015 року постанову Зіньківського районного суду Полтавської області від 08.09.2015 року скасовано, позов ОСОБА_1 задоволено частково. Визнано неправомірними дії управління Пенсійного фонду України в Зіньківському районі Полтавської області в частині відмови в перерахунку пенсії ОСОБА_1, з урахуванням індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на оздоровлення та допомоги для вирішення соціально-побутових питань, які були їй нараховані та отримані зі сплатою страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та єдиного соціального внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на підставі довідки управління праці та соціального захисту населення Зіньківської районної державної адміністрації від 23.06.2015 року та зобов'язано здійснити перерахунок пенсії з урахуванням індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на оздоровлення та допомоги для вирішення соціально-побутових питань, які були їй нараховані та отримані зі сплатою страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне врахування та єдиного соціального внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та виплатити недоплачену пенсію з 01.07.2015 року (а.с. 12-14).

Відповідно до листа управління пенсійного фонду України в Зіньківському районі Полтавській області за вих. № 895/03-33 від 22.03.2016 року ОСОБА_1 повідомлено, що ст. 37 Закону України "Про державну службу», чинною на дату, з якої їй зобов`язано здійснити перерахунок пенсії - визначено, що пенсія державним службовцям обчислюються у розмірі 70 % заробітної плати. Окрім цього, до постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року № 865 внесено зміни, згідно з якими розмір виплат, що включаються в заробітну плату для обчислення пенсії державного службовця, визначається за будь-які 60 календарних місяців роботи. Після виконання УПФ України в Зіньківському районі Полтавської області постанови Харківського апеляційного адміністративного суду від 21.10.2015 року розмір пенсії ОСОБА_1 становить 1536,37 гривень (а.с. 18).

Відповідно до листа управління пенсійного фонду України в Зіньківському районі Полтавській області за вих. № 894/03-33 від 22.03.2016 року ОСОБА_1 повідомлено, що пенсія була нарахована відповідно до ст.33 Закону України "Про державну службу" та постанови КМУ "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії" від 31.05.2000 року № 865 до яких не вносилися зміни щодо розширення переліку складових заробітної плати державного службовця, що враховується при призначенні (перерахунку пенсії),тому при перерахунку пенсії було використано посадовий оклад в розмірі 1362 грн., доплату за ранг в розмірі 70 грн.,надбавку за вислугу років в розмірі 358 грн. та надбавки за високі досягнення у праці або використання особливо важливої роботи та премій за 24 місяці роботи підряд з 01.08.2009 року по 31.07.2011 року в сумі 1405 грн.34 коп. Загальний розмір заробітної плати складав 3195 грн.34 коп., розмір пенсії склав 2747 грн.99 коп.( а.с.19).

Згідно з нормою ст. 8 Конституції України, в Україні визнається і діє принцип верховенства права.

Відповідно до ст. 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист.

Відповідно до рішення Конституційного Суду України за № 3-рп/2012 від 25 січня 2012 року, згідно з Конституцією України держава забезпечує соціальну спрямованість економіки (частина четверта статті 13), що є основою для реалізації соціальних прав громадян, зокрема на соціальний захист та достатній життєвий рівень. Відповідно до основного Закону України «кожен має право на достатній життєвий рівень для себе і своєї сім'ї, що включає достатнє харчування, одяг, житло» (стаття 48), «пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом» (частина третя статті 46). Положення цих статей Основного Закону України конкретизують конституційне визначення України як соціальної держави, що передбачає участь суспільства в утриманні тих осіб, які через непрацездатність або з інших незалежних від них причин не мають достатніх засобів для існування.

У рішенні від 2 листопада 2004 року № 15-рп/2004 Конституційний Суд України зазначив, що верховенство права - це панування права в суспільстві. Верховенство права вимагає від держави його втілення у правотворчу та правозастосовну діяльність, зокрема у закони, які за своїм змістом мають бути проникнуті передусім ідеями соціальної справедливості, свободи, рівності тощо. Одним із елементів верховенства права є принцип пропорційності, який у сфері соціального захисту означає, зокрема, що заходи, передбачені в нормативно-правових актах, повинні спрямовуватися на досягнення легітимної мети та мають бути співмірними з нею.

Частиною другою статті 46 Конституції України передбачено, що право на соціальний захист гарантується, у тому числі, загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення.

Згідно з частиною першою статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, з яким кореспондується обов'язок держави щодо його забезпечення. Реалізація цього обов'язку здійснюється органами державної влади відповідно до їх повноважень.

У Конституції України закріплено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України (частина друга статті 19).

Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані; при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Відповідно до статті 37 Закону «Про державну службу» (в редакції, що діяла на момент призначення ОСОБА_1 пенсії), пенсія державним службовцям призначалася в розмірі від 80 до 90 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обовязкове державне пенсійне страхування.

Згідно зі змінами до зазначеної статті Законом України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання України» від 27.03.2014 року (редакція діє з 01.05.2014 року), пенсія державним службовцям призначається в розмірі 70 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування. Однак, підстави та порядок перерахунку пенсій державним службовцям регулює стаття 37-1 Закону України "Про державну службу", положення якої щодо перерахунку пенсії у зв'язку із прийняттям Закону України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання України» змін не зазнали.

Отже, при перерахунку пенсії державним службовцям має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, а тому внесені Законом України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання України» зміни до статті 37 Закону України «Про державну службу» щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії державним службовцям у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення. Таким чином, позивачу слід проводити перерахунок та виплату недоплаченої пенсії у розмірі 86 відсотків суми заробітної плати, оскільки на момент виходу позивача на пенсію пенсія державним службовцям призначалася згідно з положеннями ст. 37 Закону України «Про державну службу» у розмірі 86%.

Враховуючи вищевикладене суд вважає,що дії відповідача щодо перерахування та виплати пенсії позивачу в розмірі 60 % від заробітної плати за 60 календарних місяців роботи на державній службі з 01.08.2015 року є протиправними, так як УПФ України в Зіньківському районі Полтавської області самовільно звужено право особи на отримання належного рівня пенсійних виплат. Задоволенню також підлягають і вимоги позивача щодо зобов'язання відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.07.2015 року в розмірі 86 % від суми заробітної плати за 24 календарні місяці, які передують призначенню пенсії, керуючись ст.37 Закону України «Про державну службу» та постановою Кабінету Міністрів України «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» від 31 травня 2000 року № 865 (в редакції чинній на момент призначення пенсії), з урахуванням постанови Зіньківського районного суду Полтавської області № 530/1153/15-а від 08.09.2015 року та постанови Харківського апеляційного адміністративного суду №530/1153/15-а від 21.10.2015 року.

Керуючись ст.ст. 99, 184, 195, 196, 198, 202, 205, 207, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, ЗУ «Про державну службу» та постановою Кабінету Міністрів України «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» від 31 травня 2000 року № 865, суд,-

п о с т а н о в и в:

Позовні вимоги ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Зіньківському районі Полтавській області про визнання неправомірними та протиправними дії управління пенсійного фонду України в Зіньківському районі Полтавській області,щодо перерахунку пенсії - задовольнити.

Визнати протиправними дії управління пенсійного фонду України в Зіньківському районі Полтавської області щодо перерахування та виплати пенсії ОСОБА_1 в розмірі 60 відсотків від заробітної плати за 60 календарних місяців роботи на державній службі з 01.08.2015 року.

Зобов'язати управління пенсійного фонду України в Зіньківському районі Полтавської області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.07.2015 року в розмірі 86 відсотків від суми заробітної плати за 24 календарні місяці, які передують призначенню пенсії, керуючись ст.37 Закону України «Про державну службу» та постановою Кабінету Міністрів України «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» від 31 травня 2000 року № 865 (в редакції чинній на момент призначення пенсії), з урахуванням постанови Зіньківського районного суду Полтавської області № 530/1153/15-а від 08.09.2015 року та постанови Харківського апеляційного адміністративного суду № 530/1153/15-а від 21.10.2015 року.

Стягнути з Державного Бюджету України в особі Управління Пенсійного фонду України в Зіньківському районі Полтавської області на користь ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1, жительки АДРЕСА_1 витрати пов'язані зі сплатою судового збору у розмірі 1102 (одна тисяча сто дві) грн. 40 коп.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Зіньківський районний суд Полтавської області. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови в письмовому провадженні - протягом десяти днів з дня отримання постанови.

Постанова набирає законної сили відповідно до ст.254 Кодексу адміністративного судочинства України після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішення за наслідками апеляційного провадження.

(Повний текст виготовлено 29.04.2016 року).

Суддя