Справа № 373/367/16-а
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
29 квітня 2016 року Переяслав-Хмельницький міськрайонний суд Київської області
в складі:
головуючого-судді Залеської А.О.
за участі секретаря Руденко О.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Переяслав-Хмельницький адміністративну справу за позовом Державного сільськогосподарського підприємства «Головний селекційний центр України» до виконавчого комітету Переяслав-Хмельницької міської ради Переяслав-Хмельницької міської ради Київській області про визнання протиправною відмову щодо присвоєння поштових адрес об'єктам нерухомості ,
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому просить визнати дії виконавчого комітету Переяслав-Хмельницької міської ради Київської області щодо відмови державному сільськогосподарському підприємству «Головний селекційний центр України» у присвоєнні поштових адрес об'єктам нерухомості, що належать державі та перебувають на балансі позивача протиправним та зобов'язати виконавчий комітет Переяслав-Хмельницької міської ради Київської області присвоїти поштові адреси об'єктам нерухомості, що належать державі та перебувають на балансі державному сільськогосподарському підприємству «Головний селекційний центр України».
В судовому засіданні представник позивача - Державного сільськогосподарського підприємства «Головний селекційний центр України»- Коцупатрий О.М. позов підтримав. Пояснив, що присвоєння поштових адрес окремим об'єктам нерухомості є передумовою для реєстрації права власності на ці об'єкти. Всі об'єкти нерухомості мають різне цільове призначення та не об'єднані в цілісний майновий комплекс, як трактує відповідач, а тому просить визнати дії відповідача незаконними.
Представник відповідача Більченко О.П. позов не визнав, вважає, що об'єкти нерухомості, які належать Державному сільськогосподарському підприємству «Головний селекційний центр України» становлять цілісний майновий комплекс і без виділу їх з нього присвоєння поштових адрес неможливо.
Заслухавши пояснення сторін та дослідивши матеріали справи, судом встановлено наступне.
Відповідно до статуту від 02 грудня 2013 року, Державне сільськогосподарське підприємство «Головний селекційний центр України» створено на основі державної власності, входить до сфери управління Міністерства аграрної політики та продовольства України (а.с.9).
Відповідно до Наказу Міністерства Аграрної політики та продовольства України від 02 червня 2015 року за №201, керівника Державного сільськогосподарського підприємства « Головний селекційний центр України» зобов'язано забезпечити невідкладне оформлення у відповідності з чинним законодавством права власності на об'єкти нерухомого майна, на яке права власності не зареєстровано (а.с.26-29).
На виконання вищевказаного наказу, 05 серпня 2015 року Державне сільськогосподарське підприємство «Головний селекційний центр України» звернулося до Переяслав-Хмельницької міської ради Київської області із заявою про присвоєння поштових адрес об'єктам нерухомості, що належать державі та перебувають на балансі Державного сільськогосподарського підприємства «Головний селекційний центр України» та розташовані на земельній ділянці, яка належить позивачу на підставі державного акту на право постійного користування землею серія І-КВ №000504(а.с.39-48).
Право державної власності на об'єкти нерухомого майна Державного сільськогосподарського підприємства «Головний селекційний центр України» підтверджується Витягом з Єдиного реєстру об'єктів державної власності щодо державного майна (а.с.31-38).
З відповіді виконавчого комітету Переяслав-Хмельницької міської ради за №07-20-2700 від 07 грудня 2015 року, щодо присвоєння окремих поштових адрес об'єктам нерухомого майна у складі майнового комплексу, які належать Державному сільськогосподарському підприємству «Головний селекційний центр України» вбачається, що для вирішення вказаного питання, заявнику необхідно долучити до раніше поданих документів висновок щодо технічної можливості поділу об'єкту нерухомого майна згідно Інструкції щодо проведення поділу, виділу та розрахунку часток об'єктів нерухомого майна, затвердженої наказом міністерства з питань житлово-комунального господарства України від 18.06.2007 №55(а.с.49).
Згідно ст. 19 Конституції України органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Аналогічне положення міститься і в ст. 24 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні».
В розумінні ч.1 ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» міська рада приймає нормативні та інші акти у формі рішень.
Відповідно до ст. 182 ЦК України встановлено, що право власності та інші речові права на нерухомі речі, обмеження цих прав, їх виникнення, перехід і припинення підлягають державній реєстрації.
Пояснення та доводи представника відповідача з посиланням на інструкцію щодо проведення поділу, виділу та розрахунку часток об'єктів нерухомого майна, затвердженої наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України від 18.06.2007 №55, не відповідає заяві позивача, оскільки звернення позивача було щодо присвоєння окремих поштових адрес самостійним об'єктам нерухомого майна, а не єдиному майновому комплексу.
За правилами ч. 2 ст.2 ЗУ «Про місцеве самоврядування в Україні» місцеве самоврядування здійснюється територіальними громадами сіл, селищ, міст як безпосередньо, так і через сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи, а також через районні та обласні ради, які представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст.
Відповідно п.10 ст.30 ЗУ «Про місцеве самоврядування в Україні» до делегованих повноважень виконавчого органу міської ради в галузі житлово-комунального господарства віднесено облік та реєстрацію відповідно до закону об'єктів нерухомого майна незалежно від форм власності.
Відповідно до п.30 «Положення про містобудівний кадастр» затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 травня 2011 року за «559 на міському рівні в систему містобудівного кадастру вводяться відомості про: будинки і споруд, їх правовий режим, технічний стан, архітектурну та історико-культурну цінність на підставі топографічних карт і планів, даних технічної інвентаризації та проектних рішень таких об'єктів; реєстр адрес на території міста на підставі топографічних планів та рішень органів місцевого самоврядування про присвоєння та зміну адрес об'єктів на території міста.
Відповідно до ст.53 ЗУ «Про місцеве самоврядування в Україні» виконавчий комітет міської ради є виконавчим органом міської ради, має колегіальний характер і складається з декількох членів виконавчого комітету. Виконавчий комітет міської ради в межах своїх повноважень приймає рішення. Рішення виконавчого комітету приймаються на його засіданні більшістю голосів від загального складу виконавчого комітету і підписуються міським головою.
Відповідно до положень ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Таким чином, суд дійшов висновку про недоведеність відповідачем правомірності своєї бездіяльності щодо не присвоєння поштових адрес об'єктам нерухомості, що належать державі та перебувають на балансі Державного сільськогосподарського підприємства «Головний селекційний центр України», а тому позов підлягає задоволенню в повному обсязі.
Відповідно до вимог ст.94 КАС України судові витрати в розмірі 1378 грн. 00 коп. понесені позивачем, слід стягнути з відповідачів пропорційно задоволеним вимогам.
На підставі викладеного, керуючись ст. 19 Конституції України ст.ст. 24,26,42,59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», ст.ст.10, 11, 17, 18, 70, 71, 72, 158-163 КАС України, суд
П О С Т А Н О В И В :
Позов Державного сільськогосподарського підприємства «Головний селекційний центр України» до виконавчого комітету Переяслав-Хмельницької міської ради Переяслав-Хмельницької міської ради Київської області, про визнання неправомірною відмову щодо присвоєння поштових адрес об'єктам нерухомості - задовольнити.
Визнати неправомірними дії виконавчого комітету Переяслав-Хмельницької ради Київської області щодо відмови Державному сільськогосподарського підприємству «Головний селекційний цент України» у присвоєнні поштових адрес об'єктам нерухомості.
Зобов'язати виконавчий комітет Переяслав-Хмельницької ради Київської області присвоїти поштові адреси об'єктам нерухомості, що належать державі та перебувають на балансі Державного сільськогосподарського підприємства «Головний селекційний цент України».
Стягнути з Переяслав-Хмельницької міської ради Київської області на користь Державного сільськогосподарського підприємства «Головний селекційний цент України» судові витрати в розмірі 1378 гривень.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Переяслав-Хмельницький міськрайонний суд Київської області шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання повного тексту постанови.
Суддя А.О.Залеська