справа № 278/874/16-а
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
04 травня 2016 року м. Житомир
Житомирський районний суд Житомирської області в складі головуючого судді Грубіяна Є.О., секретаря Максименко М.С., розглянув адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Житомирському районі Житомирської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії, --
В С Т А Н О В И В :
ОСОБА_1 звернувся до суду із зазначеним адміністративним позовом, яким просив: 1) визнати дії управління Пенсійного фонду України в Житомирському районі Житомирської області щодо відмови у призначенні йому пенсії, відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" протиправними; 2) зобов'язати відповідача призначити йому пенсію, як ліквідатору наслідків аварії на ЧАЕС зі зменшенням пенсійного віку на 10 років. Позов обґрунтовано тим, що позивачу виповнилось 50 років, він є учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 2-ї категорії, і так як він в період з 8 грудня 1986 року по 7 березня 1987 року приймав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, то відповідно до п. 1 ст. 55 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" має право на призначення пенсії зі зниженням пенсійного віку на 10 років. Однак, відповідач відмовив йому у призначенні такої пенсії, посилаючись на відсутність первинних документів, які підтверджують участь в ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС. Вказує, що має достатньо документів які підтверджують виконання робіт з ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, а тому він вважає, що відповідач відмовив йому безпідставно. Враховуючи положення п. 2 ч. 1 ст. 183-2 КАС України, у відповідності до ч. 4 ст. 183-2 КАС України, справа підлягає розгляду в порядку скороченого провадження. Дослідив матеріали справи, судом встановлені наступні її фактичні обставини і відповідно ним правовідносини. Позивач є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986-1987 роках, що підтверджується копією відповідного посвідчення (а.с.7). Згідно копії довідки, виданої 10 листопада 1992 року Житомирським обласним онкодиспансером (а.с.10) ОСОБА_1 працював водієм в судово-медичній експертизі та з 8 грудня 1986 року по 7 березня 1987 року був призваний на навчальні збори для ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС в складі військової частини № 43187. Даний факт також підтверджується копією виписки з військового квитка (а.с.11) та копією довідки, виданої військовою частиною № 43187 (а.с.13).
Також, згідно копію архівної довідки Галузевого державного архіву МО України від 16 грудня 2015 року (а.с.14) по архівних документах вищевказаної військової частини позивач приймав участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС в період з 8 грудня 1986 року по 7 березня 1987 року. Згідно ліквідаційного акту в/ч 43187, накази командира частини про стройовій частині та виїздами за період з 1 січня 1987 року по 4 грудня 1987 року в жовтні 1989 року були вилучені з частини Головною військовою прокуратурою м. Москви. Водночас, з зазначеної архівної довідки убачається, що позивач отримав дозу опромінення, місце дислокації - 2 км. на південь населеного пункту Димарка. 25 листопада 2015 року позивачу відмовлено у призначені пенсії відповідно до ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", у зв'язку з відсутністю первинних документів, які підтверджують участь в ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС (а.с.15-17). Надісланими до суду письмовими запереченнями відповідач просив у задоволені позову ОСОБА_1 відмовити з підстав аналогічних тим, що зазначені у листі -відмові про призначення пенсії від 25 листопада 2015 року. Окремо, представник відповідача просив замінити відповідача - УПФУ в Житомирському районі Житомирської області на правонаступника - Житомирське об'єднане управління ПФУ в Житомирській області. Правовідносини, що склались між сторонами у даній справі регулюються наступними нормами Законів та підзаконних актів. Стаття 46 Конституції України закріпила, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Відповідно до ст. 15 Закону України "Про пенсійне забезпечення", умови, норми та порядок пенсійного забезпечення громадян, які постраждали від Чорнобильської катастрофи, визначаються Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" або надається їм право на одержання пенсій на підставах, передбачених цим Законом. Відповідно до ст. 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення чоловіками 60 років, жінками - 55 років та наявності страхового стажу не менше п'яти років. Статтею 49 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" передбачено, що пенсії особам, віднесеним до категорії 1, 2, 3, 4 встановлюються у вигляді а) державні пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію. Відповідно до абзацу 1 статті 55 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", передбачено, що особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії призначаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій. Зокрема, учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали в зоні відчуження з моменту аварії до 1 липня 1986 року незалежно від кількості робочих днів, а з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року - не менш, ніж 5 календарних днів, - передбачено зменшення віку на 10 років. Відповідно до ч. 3 ст. 65 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", посвідчення "Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС" та "Потерпілий від Чорнобильської катастрофи" є документами, що підтверджують статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надають право користування пільгами, встановленими цим Законом.
З огляду на вищезазначені норми Закону, єдиним документом, що підтверджує статус громадянина, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надає право користування пільгами, встановленими Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", зокрема призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій, є посвідчення "Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС" або "Потерпілий від Чорнобильської катастрофи". Відповідно до п. 2 ст. 14 вказаного Закону, учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, віднесеними до 2 категорії, є особи, які працювали у зоні відчуження: - з моменту аварії до 1 липня1986 - незалежно від кількості робочих днів; - з 1.07.1986 по 31.12.1986 - не менше 5 календарних днів; - у 1987 р. - не менше 14 календарних днів, а також потерпілі від Чорнобильської катастрофи; - евакуйовані у 1986 р. із зони відчуження (в тому числі особи, які на момент евакуації перебували у стані внутрішньоутробного розвитку, після досягнення ними повноліття); - особи, які постійно проживали у зоні безумовного (обов'язкового) відселення з моменту аварії до прийняття постанови про відселення. Згідно п. 3 постанови Кабінету Міністрів України від 25 серпня 1992 року № 501 "Про Порядок видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", а потім і п. 3 постанови Кабінету Міністрів України від 20 січня 1997 № 51 "Про затвердження Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у зоні відчуження з моменту аварії до 1 липня 1986 - незалежно від кількості робочих днів, з 1 липня 1986 до 31 грудня 1986 - не менше 5, а у 1987 - не менше 14 календарних днів, віднесеним до категорії 2, видаються посвідчення синього кольору. серія А; при цьому у посвідченні на правій стороні по діагоналі зліва направо ставиться штамп фарбою червоного кольору "Перереєстровано" і на вільному місці виконується запис про дату перереєстрації. Згідно п.п. "ґ" п. 7 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", документами, які засвідчують особливий статус особи є: посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 9 березня 1988 № 122, або довідка військової частини, в складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою проводились роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС; посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та довідка про період (періоди) проживання (роботи) на цих територіях, видана органами місцевого самоврядування (при призначенні пенсії із застосуванням норм статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи"). Встановлено, що Житомирською обласною державною адміністрацією 4 грудня 1992 року позивачу було видано посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у 1986 - 1987 роках 2 категорії. Крім того, 11 квітня 1997 року позивачу була проведена перереєстрація посвідчення, яке відповідає всім вимогам, встановленим пунктом 5 Постанови Кабінету Міністрів України "Про затвердження Порядку видачі посвідчень особами, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" № 51 від 20 січня 1997 року. Тобто, при проставленні відповідного штампу "Перереєстровано" на зазначеному посвідченні Житомирською облдержадміністрацією була здійснена перевірка всіх необхідних для цього документів.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що позивач має право на призначення йому пенсії відповідно до ч. 1 ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" зі зменшенням пенсійного віку на 10 років, а відмова відповідача призначити пенсію у відповідності до вимог зазначеної норми Закону є неправомірною. З огляду на це, позов підлягає до повного задоволення. Керуючись ст.ст. 8-11, 18, 71, 158-163 КАС України, суд, -
У Х В А Л И В :
Позов задовольнити повністю.
Визнати протиправними дії управління Пенсійного фонду України в Житомирському районі Житомирської області щодо відмови у призначені ОСОБА_1 пенсії, відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Зобов'язати Житомирське об'єднане управлдіння Пенсійного фонду України в Житомирській області призначити ОСОБА_1 пенсію, як ліквідатору наслідків аварії на Чорнобильській АЕС зі зменшенням пенсійного віку на 10 років, відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Постанова суду вступає в законну силу після спливу строку на апеляційне оскарження. Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня проголошення постанови до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Житомирський районний суд Житомирської області. Якщо постанову було постановлено у письмовому провадженні або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Є.О. Грубіян