справа № 282/427/16-а
н/п 2-а/0274/58/16
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
26.04.2016 року м. Бердичів
Суддя Бердичівського міськрайонного суду Житомирської області Щербак Д.С., розглянувши в порядку скороченого провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Чуднівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії, -
ВСТАНОВИВ:
У квітні 2016 року позивач - ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Чуднівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що рішенням Чуднівського районного суду Житомирської області від 22 серпня 2011 року, яке ухвалою Житомирського апеляційного адміністративного суду від 22 грудня 2011 року залишено без змін, позивачу було призначено пенсію державного службовця з 05.07.2011 року, яку він отримує на даний час, що стверджується довідкою Чуднівського ОУПФУ в Житомирській області. Окрім того він продовжує працювати на посаді судді Любарського районного суду Житомирської області, що стверджується копією посвідчення.
Однак, відповідно до положень, передбачених підпунктом 3 пункту 2 розділу 11 (Прикінцеві та перехідні положення) Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» порядок виплати пенсії ( щомісячного довічного грошового утримання ) працюючим пенсіонерам, встановлений цим Законом, не поширюється на пенсіонерів, яким призначена пенсія ( щомісячне грошове утримання) та які влаштувалися на роботу до набрання чинності цим законом. Відповідно до положень, передбачених підпунктом 1 розділу 11 обмеження пенсії (щомісячного грошового утримання) максимальним розміром, встановленим цим законом, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія (щомісячне грошове утримання) призначена до набрання чинності вказаним Законом.
Проте з 01.04.2015 року виплату раніше призначеної пенсії було призупинено. На звернення позивача до відповідача від 04.04.2016 року про відновлення виплати пенсії він отримав відмову від 08.04.2016 року, в якій відповідач посилається на те, що з 01.06.2015 року пенсії, які призначені в порядку та на умовах Закону України «Про державну службу», не виплачуються відповідно до Закону України від 02.03.2015р. за №213-V111.
Тобто, позивач вважає дії відповідача протиправними, зважаючи на те, що згідно пункту 5 прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року, оскільки до 01.06.2015 року Верховною Радою України не було прийнято закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 01.06.2015 року скасовані норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно до законів України.
Станом на 1 квітня 2015 року посада позивача надавала йому право на отримання пенсії із солідарної системи у порядку та на умовах, передбачених Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Виходячи із принципу незворотності дії законів у часі, положення п. 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 р.№ 213-V111 стосуються порядку призначення пенсії у разі реалізації права на пенсійне забезпечення, а не відновлення чи перерахунку вже призначеної пенсії, оскільки ці процедури є різними за змістом та механізмом їх проведення.
Разом з цим, у тексті вказаного Закону чітко визначено, що з 01 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно до законів України.
Тобто, право позивача на пенсію виникло ще при призначенні пенсії, а отже до 01 червня 2015 року перешкоди для виплати вказаної пенсії відсутні. Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» не передбачені строки відновлення та поновлення виплати раніше призначеної пенсії.
На підставі вище викладеного, позивач вважає, що відповідач своїми діями порушив його право на соціальний захист, гарантований ст.6 Конституції України, обмеження якого на його думку неможливе.
Ухвалою судді від 14.04.2016р. відкрито скорочене провадження по справі.
Відповідно до п.2 ч.1 ст.183-2 КАС України, суд розглядає справу в порядку скороченого провадження без судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.
Наданими суду письмовими запереченнями представник відповідача зазначив, що його дії щодо призупинення виплати позивачу пенсії, є правомірними і просить суд відмовити в задоволенні позову в повному обсязі.
Розглянувши матеріали справи та з'ясувавши всі обставини та перевіривши їх доказами, суд вважає, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню, виходячи з наступного.
Згідно зі ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно зі ст.55 Конституції України, кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.
Відповідно до ч.1 ст.6 КАС України, кожному гарантується право на захист його прав, свобод та інтересів незалежним та неупередженим судом.
Вирішуючи питання правомірності припинення виплати пенсії позивачу, суд виходить з наступного.
Як встановлено абзацом 2 частини 1 статті 47 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058) в редакції, яка чинна з 01.04.2015р., тимчасово, у період з 1 квітня 2015 року по 31 грудня 2015 року: у період роботи особи (крім інвалідів I та II груп, інвалідів війни III групи та учасників бойових дій, осіб, на яких поширюється дія пункту 1 статті 10 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту») на посадах, які дають право на призначення пенсії або щомісячного довічного грошового утримання у порядку та на умовах, передбачених законами України «Про статус народного депутата України», «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів» пенсії, призначені відповідно до цього Закону, не виплачуються; у період роботи на інших посадах/роботах пенсія, призначена особі відповідно до цієї статті (крім інвалідів I та II груп, інвалідів війни III групи та учасників бойових дій, осіб, на яких поширюється дія пункту 1 статті 10 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»), розмір якої перевищує 150 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, виплачується в розмірі 85 відсотків призначеного розміру, але не менше 150 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.
Після звільнення з роботи виплата пенсії відповідно до зазначеного Закону поновлюється.
Відповідач вважає, що оскільки позивач працює на посаді, яка дає право на призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», то пенсія, призначена згідно з Законом України за № 1058, виплачуватись не повинна.
Суд зазначає, що станом на дату подання адміністративного позову посада, на якій працює позивач, дійсно, давала право на призначення пенсії в порядку та на умовах, передбачених Законом України «Про державну службу», у зв'язку з чим відповідачем правомірно виплату пенсії позивачу було припинено.
Разом з тим, відповідно до пункту 5 розділу ІІІ Прикінцеві положення Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015р. № 213-V111 (далі - Закон № 213) у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року, скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до Законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народного депутата України» , «Про Кабінет Міністрів України», «Про судову експертизу», «Про Національний Банк України» , «Про службу в органах місцевого самоврядування» , «Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта Народного депутата України.
Вказаний в пункті 5 розділу ІІІ «Прикінцеві положення» Закону № 213 закон щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах до 1 червня 2015 року не прийнятий, у зв'язку з чим з вказаної дати втратили чинність, зокрема, норми Закону України «Про державну службу» щодо пенсійного забезпечення і відповідно пенсії за цим Законом не призначаються.
В теперішній час особам, які підпадають під дію Закону України «Про державну службу», пенсія призначається відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Таким чином, з 1 червня 2015 року посада, на якій працює позивач, не дає права на призначення пенсії в порядку та на умовах, передбачених Законом України «Про державну службу», у зв'язку з чим передбачені ч.1 ст.47 та ст.54 Закону № 1058 підстави для невиплати позивачу пенсії, призначеної відповідно до цього Закону, відпали, та з 1 червня 2015 року перешкоди для виплати позивачу вказаної пенсії відсутні.
З огляду на вказане, суд вважає, що з 1 червня 2015 року виплата пенсії, призначеної позивачу відповідно до Закону № 1058, підлягає відновленню у зв'язку з відсутністю підстав для її невиплати.
Відповідно до ст.6 Конституції України, державна влада в України здійснюється на засадах її поділу на законодавчу, виконавчу та судову. Органи законодавчої, виконавчої та судової влади здійснюють свої повноваження у встановлених цією Конституції межах і відповідно до законів України.
Керуючись статтями 2, 6, 9, 11, 71, 94, 99, 158-163, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
ПОСТАНОВИВ:
Позов ОСОБА_1 задовольнити.
Визнати протиправними дії Чуднівського об'єднаного управління Пенсійного Фонду України в Житомирській області щодо відмови ОСОБА_1 у відновленні виплати раніше призначеної пенсії з 01 червня 2015 року за віком та зобов'язати Чуднівське об'єднане управління Пенсійного фонду в Житомирської області відновити її виплату починаючи з 01 червня 2015 року.
Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 судові витрати в розмірі 551,20 грн.
Роз'яснити, що:
- дана постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги на неї, якщо таку скаргу не було подано;
- у разі подання на дану постанову апеляційної скарги вона, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження;
- апеляційна скарга на дану постанову може бути подана до Житомирського апеляційного Адміністративного суду через Бердичівський міськрайонний суд Житомирської області протягом десяти днів з дня отримання її копії.
Суддя: Щербак Д.С.