П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
30 квітня 2009 року Красно армійський міськрайонний суд Донецької області у складі
головуючого судді: Величко О.В.,
при секретарі: Ковальової С.М.,,
за участю позивачки ОСОБА_1
за участю представника відповідача-
Управління праці та соціального
захисту населення м.Красноармійська
Красно армійської міської ради ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_3 праці та соціального захисту населення Красноармійської міської ради Донецької області про стягнення недоотриманих сум державної допомоги,-
В С Т А Н О В И В :
27 листопада 2008 року позивачка ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до ОСОБА_3 праці та соціального захисту населення Красно армійської міської ради Донецької області про стягнення недоотриманих сум державної допомоги, мотивуючи свої вимоги тим, що вона є матір»ю малолітньої дитини ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, за якою вона здійснює догляд. Відповідно до ст.. 15 Закону України « Про Державну допомогу сім»ям з дітьми» і Рішення Конституційного Суду України від 09 липня 2007 року у справі № 6-рп ( № 1-29/2007р) має право на отримання щомісячної допомоги у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей до 6 років, як особа, що фактично здійснює догляд за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Відповідач зазначену допомогу виплачував не в повному обсязі. У позові просила визнати протиправними дії відповідача відносно сплати їй допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі меншому за розмір прожиткового мінімуму встановленого законом для дітей віком до 6 років та стягнути з відповідача недосплачені суми допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 05.07.2007 року – 30.11. 2008 року у розмірі 6600,49 грн, та зобов»язати відповідача призначити та здійснювати їй виплату державної допомоги по догляду за дитиною з 01.12.2008 року по 27.04.2010 року.
У судовому засіданні позивачка підтримала свої позовні вимоги , наполягала на їх задоволенні.
Представник відповідача ОСОБА_3 праці та соціального захисту населення м. Красноармійська Красно армійської міської Ради Донецької області позовні вимоги не визнала та пояснила, що позивачка перебуває на обліку в управлінні як одержувач допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Виплати допомоги передбачені ст.. 15 Закону України «Про державну допомогу сім»ям з дітьми» здійснюються за рахунок коштів Державного бюджету України у розмірі, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім»ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гривень для незастрахованих осіб та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України відповідно до Закону України « Про держаний бюджет України на 2007 рік» щодо розміру допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Просив відмовити у задоволенні позову.
Заслухавши пояснення позивачки, представника відповідача, з»ясувавши обставини справи те перевіривши їх доказами, суд вважає, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до Закону України « Про державну допомогу сім»ям з дітьми» особа, що фактично здійснює догляд за дитиною до досягнення нею трирічного віку, має право на щомісячну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
Вказана державна допомога призначається та виплачується органами соціального захисту населення за місцем проживання батьків.
Судом встановлено, що позивачка ОСОБА_1 є матір»ю малолітньої дитини ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, що підтверджується свідоцтвом про народження дитини ( а.с. 7). Дитина проживає разом з позивачкою ( а.с.8).
В судовому засіданні також встановлено, що ОСОБА_1 здійснює догляд за малолітньою дитиною ОСОБА_4.., ІНФОРМАЦІЯ_1, у зв»язку з чим перебуває на обліку в ОСОБА_3 праці та соціального захисту населення м. Красно армійська Красно армійської міської ради Донецької області ( а.с.11-12).
Відповідно до ст..15 Закону України « Про державну допомогу сім»ям з дітьми» ОСОБА_1 має право на щомісячну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, що виплачується у розмірі, встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей до 6 років.
Відповідно до довідки відповідача позивачці сплачена допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з липня 2007 року по вересень2008 року в загальній сумі 1789,83 грн.( а.с.12).
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов»язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 92 Конституції України встановлено, що виключно законами України визначаються права і свободи людини і громадянина, гарантії цих прав і свобод, основні обов»язки громадянина.
Відповідно до принципу верховенства права та законності – суд, при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема людина, її права, свободи визначаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість держави. Крім того, як роз»яснено постановою Пленуму Верховного суду України № 9 від 01.11.1996 року « Про застосування Конституції України при здійсненні правосуддя»,- судам необхідно виходити з того, що нормативно-правові акти будь-якого державного чи іншого органу ( акти Президента України, постанови Верховної ради України, постанови і розпорядження Кабінету Міністрів України), підлягають оцінці на відповідність як Конституції України так і закону.
Відповідно до пункту 14 статті 71 Закону України « Про Державний бюджет України на 2007 рік» з метою приведення окремих норм законів у відповідність до цього Закону на 2007 рік було внесено зміни до ч.1 ст.15 Закону України « Про державну допомогу сім»ям з дітьми», відповідно до яких розмір допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб , та середньомісячним сукупним доходом сім»ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гривень для незастрахованих осіб та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб у порядку, встановленому Кабінету Міністрів України.
Поряд з цим Рішенням Конституційного Суду України у справі № 1-29/2007 ( про соціальні гарантії громадян) від 09.07.2007 року № 6 – рп/2007 року визнані такими, що не відповідають Конституції України ( є неконституційними) положення п.14 ст.71 Закону України « Про Державний бюджет України на 2007 рік» № 489 – У від 19.12.2006 року.
Таким чином, позивачу повинна сплачуватися допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі, встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей до 6 років, починаючи з 09.07.2007 року.
Визначення прожиткового мінімуму, закладення правової основи для його встановлення, затвердження та врахування при реалізації державою конституційної гарантії громадян на достатній життєвий рівень дає Закон України « Про прожитковий мінімум» від 15 липня 1999 року № 966-14, а також Закон України « Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії» від 5 жовтня 2000 року № 2017-111.
Частиною 3 статті 4 даного Закону ( в редакції Закону № 2505-4 від 25 березня 2005 року, що діє з 31 березня 2005 року) передбачено, що прожитковий мінімум на одну особу, а також окремо для тих, хто відноситься до основних соціальних і демографічних груп населення, щороку затверджується Верховною Радою України в законі про Державний бюджет України на відповідний рік.
Статтею 62 Закону України « Про Державний бюджет України на 2007 рік» від 19.12.2006 року № 489 -5, який діє в новій редакції з 28 березня 2007 року ( із змінами та доповненнями, внесеними Законом України № 749 -5 від 15 березня 2007 року), визначені наступні розміри прожиткового мінімуму на дітей віком до 6 років : з 1 січня -434 грн., з 1 квітня – 463 грн., з 1 жовтня – 470 грн.
Таким чином, державна допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, що виплачується у розмірі, встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей до 6 років, має визначатися, виходячи із наведених вище розмірів.
Отже, відповідач повинен сплатити позивачу допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з липня 2007 року по грудень 2007 року включно з розрахунку: 463 х 3 + 470 х 3 = 1389 + 1410 = 2799 грн. Враховуючи той факт, що позивачці було фактично сплачена державна допомога за період липень 2007 рік – грудень 2007 рік у розмірі 619,83 грн., відповідачем не донараховано та не до виплачено 2137,50 грн. допомоги з розрахунку 2799 – 619,83 = 2179,17 грн.
Однак, відповідно до ч. 2 ст. 99 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється річний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів. В судовому засіданні встановлено, що позивачка звернулась до суду 27.11.2008 року.
Виплата державної допомоги за доглядом за дитиною є щомісячною, тому про порушення свого права, якщо позивачка вважала своє право порушеним, могла дізнатися при виплаті допомоги за відповідний період. Незнання законодавства не є поважною причиною пропуску такого строку. В судовому засіданні позивачкою не наведено будь-яких поважних причин для поновлення строку звернення до суду .
Відповідно до ч.1 ст. 100 КАС України пропущення строку звернення до адміністративного суду є підставою для відмови у задоволенні адміністративного позову за умови, якщо на цьому наполягає одні із сторін. Тому пропуск такого строку є підставою для відмови в задоволенні позову.
В судовому засіданні представник відповідача наполягала на застосування строку звернення до суду, передбаченого ст.. 99 КАС України до позовних вимог позивача про стягнення недоотриманої суми за 2007 рік.
На підставі викладеного, суд приходить до висновку, що , враховуючи вимоги ст.. 99 КАС України, позовні вимоги про стягнення державної допомоги по догляду за дитиною за період з липня 2007 року по 31.12.2007 року підлягають частковому задоволенню, а саме : з 27.11.2007 року по 31.12.2007 року .
Отже, відповідач повинен сплатити позивачу допомогу по догляду за дитиною з розрахунку : 470 : 30 х 4 + 470 = 532,66 грн. Враховуючи той факт, що позивачці було сплачено державної допомоги за період листопад-грудень 2007 року у розмірі 107,73 + 110,88 = 218,61 грн., відповідачем не донараховано та не виплачено 314,05 грн. ( 532,66 -218,61 = 314,05)
Що стосується вимог позивачки про стягнення коштів недоплаченої допомоги за 2008 рік, то суд виходить з наступного.
Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року № 10 – рп були визнані такими, що не відповідають Конституції України, є неконституційними окремі положення Закону України « Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», зокрема п. 25 розділу 11 « Внесення змін до деяких законодавчих актів України». Таким чином, ст.. 43 ЗУ « Про загальнообов»язкове державне соціальне страхування у зв»язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» від 18.01.2001 р. № 2240 -111, якою передбачено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається застрахованій особі у розмірі, що встановлюється правлінням Фонду, але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом, є діючою , та такою, що підлягає застосуванню при призначенні зазначеної допомоги.
Однак, підпунктом 7 пункту 23 розділу 11 ЗУ « Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», внесено зміни до статті 15 Закону України « Про державну допомогу сім»ям з дітьми», відповідно до яких, допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім»ї в розрахунку на одну особу за попередні шусть місяців, але не менше 130 гривень. Одночасно, внесено зміни до п. 3 розділу У111 цього закону, на підставі яких, допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між : з 1 січня 2008 року – 50 відсотками, з 1 січня 2009 року – 75 відсотками, з 1 січня 2010 року- 100 відсотками прожиткового мінімуму , встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім»ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців.
Також визначено, що з 1 січня 2008 року допомога по догляду за дитиною до досягнення нею 3-х років виплачується виключно за нормами ЗУ « Про державну допомогу сім»ям з дітьми». Вищевказаним рішенням Конституційного Суду ці положення Закону та Закону України « Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» неконституційними не визнані.
Зазначені зміни прийняті 28 грудня 2007 року, набули чинності з 1 січня 2008 року, і, на сьогодні, є чинними.
Враховуючи викладене, позов в частині стягнення коштів за період з 1 січня 2008 року по 30 листопада 2008 року задоволенню не підлягають.
Також суд звертає увагу на те, що завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб»єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Позивачкою не надано доказів порушення її прав та інтересів відповідачем в майбутньому. За таких обставин, вимоги позивача про зобов»язання ОСОБА_3 праці та соціального захисту населення Красно армійської міської ради з 01.12. 2008 року сплачувати позивачці допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, тобто до 27.04.2010 року, в розмірі, встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років відповідно до ст.. 15 Закону України « Про державну допомогу сім»ям з дітьми» до внесення відповідних змін у законодавство в установленому законом порядку, також не підлягають задоволенню.
Також суд не приймає посилання відповідача на відсутність бюджетного фінансування для здійснення соціальних виплат, з огляду на те, що судові рішення ухвалюються в межах норм діючого законодавства в незалежності від причин ненадходження коштів з Державного бюджету України на виплату допомоги.
З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню .
Керуючись ст..ст. 2-15,17-18, 41-42,47-51,56-59, 69-71,79, 86,87,94,99,104-107,110-111,121,122-143,151-154,158,162,163,167,185-186,254 КАС України, суд
П О С Т А Н О В И В :
Позовні вимоги ОСОБА_1 до ОСОБА_3 праці та соціального захисту населення Красно армійської міської ради про дій протиправними та стягнення недоплаченої суми допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 05.07.2007 року по 30.11.2008 року у розмірі 6600,49 грн., задовольнити частково.
Визнати протиправними дії ОСОБА_3 праці та соціального захисту населення Красноармійської міської ради щодо відмови в перерахуванні та виплати ОСОБА_1 допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірах, встановлених ст.. 15 Закону України « Про державну допомогу сім»ям з дітьми» за період з 27.11.2007 року по 31.12.2007 року.
Зобов»язати ОСОБА_3 праці та соціального захисту населення Красно армійської міської ради здійснити виплату ОСОБА_1 недоплаченої суми допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 27.11.2007 року по 31.12. 2007 року в розмірі 314,05 грн. за рахунок коштів Державного бюджету України за кодом тимчасової функціональної класифікації видатків 090303 « Допомога на догляд за дитиною віком до 3 років», з реєстраційного рахунку № 35411016000759, МФО 834016, ЗКПО 25953161 в ГУДКУ в Донецькій області.
В задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити.
Заяву про апеляційне оскарження постанови суду може бути подано протягом десяти днів з дня складання постанови в повному обсязі до Донецького апеляційного адміністративного суду через Красно армійський міськрайонний суд.
Апеляційна скарга на постанову суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Красно армійський міськрайонний суд протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя: