Копія
Справа № 822/27/16
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20 квітня 2016 року м. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд у складі колегії суддів - Матущак В.В. (головуючий), суддів - Польового О.Л. , Петричковича А.І. , розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом Приватного підприємства "Форвард" до Управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Хмельницькій області , Державної архітектурно-будівельної інспекції України про визнання протиправними та скасування постанов, -
ВСТАНОВИВ :
Позивач звернувся до суду з позовом до Управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Хмельницькій області (відповідач - 1), Державної архітектурно-будівельної інспекції України (відповідач - 2), в якому просить визнати протиправними та скасувати постанови про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності від 24.12.2015 року №№ 33, 34, 35, 36.
В обґрунтування позовних вимог зазначає, що 24 грудня 2015 року головним інспектором будівельного нагляду відділу контролю та нагляду за проведенням перевірок Управління державної архітектурно-будівельної інспекції у Хмельницькій області винесено постанови про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності №№ 33, 34, 35, 36, які отримані позивачем 28.12.2015 року.
Вказані постанови про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності позивач вважає незаконними та необґрунтованими, тому звернувся в суд з позовними вимогами про їх скасування.
Ухвалою суду від 09.02.2016 року залучено, як другого відповідача - Державну архітектурно - будівельну інспекцію України (01133, м. Київ, бульвар Лесі Українки, 26), та призначено колегіальний розгляд справи.
Представник позивача у судове засідання не з'явився. 20.04.2016 року на адресу суду від директора Приватного підприємства "Форвард" надійшло клопотання про розгляд справи без участі представника позивача.
Представник Управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Хмельницькій області та Державної архітектурно-будівельної інспекції України в судове засідання не з'явився, подав до суду клопотання про розгляд справи в порядку письмового провадження, також в поданому клопотанні зазначив, що проти позовних вимог заперечує, та просить суд у задоволенні позову відмовити в повному обсязі.
Відповідно до ст. 41 КАС України, у разі неявки у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності осіб, які беруть участь у справі (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Згідно ч.4 ст. 122 КАС України, особа, яка бере участь у справі, має право заявити клопотання про розгляд справи за її відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі особи, які беруть участь у справі, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
За таких обставин, суд вважає за можливе розглянути справу без участі представників сторін на підставі наявних доказів в порядку письмового провадження, так як явка сторін не визнавалася судом обов'язковою.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, колегія суддів приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню з огляду на наступне.
Судом встановлено, що Приватним підприємством "Форвард" подано для реєстрації до Управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Хмельницькій області декларації про початок виконання будівельних робіт - будівництво двох 4-х поверхових житлових будинків по вул. Старокостянтинівське шосе, 2/1Г, м. Хмельницький; - будівництво магазинів продовольчих та непродовольчих товарів.
05 листопада 2015 року Управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Хмельницькій області повернуло позивачу подані ним декларації про початок виконання будівельних робіт на доопрацювання, оскільки дата наказу про затвердження проекту замовником суперечить з датою призначення головного архітектора проекту.
14 грудня 2015 року головним інспектором будівельного нагляду відділу контролю та нагляду за проведенням перевірок Управління державної архітектурно-будівельної інспекції у Хмельницькій області Квасніцьким В.В. та начальником відділу контролю та нагляду за проведенням перевірок Управління державної архітектурно-будівельної інспекції у Хмельницькій області Павлюком М.П. на підставі наказу Державної архітектурно-будівельної інспекції у Хмельницькій області від 08.09.2015 року № 976 та направлень для проведення позапланової перевірки №№ 769, 770, 767 від 24.11.2015 року проведено позапланові перевірки дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, державних будівельних норм, стандартів і правил наступних об'єктів будівництва:
- будівництво 4-х поверхового житлового будинку по вул. Старокостянтинівське шосе, 2/1Г, м. Хмельницький (декларація про початок виконання будівельних робіт від 23.11.2015 року № 1022-6431/Д1);
- будівництво 4-х поверхового житлового будинку по вул. Старокостянтинівське шосе, 2/1Г, м. Хмельницький (декларація про початок виконання будівельних робіт від 23.11.2015 року № 1022-6427/Д1);
- будівництво магазинів продовольчих та непродовольчих товарів по вул. Старокостянтинівське шосе, 2/1Г, м. Хмельницький (декларація про початок виконання будівельних робіт від 23.11.2015 року № 1022-6433/Д1).
За результатами перевірок вищезазначених об'єктів будівництва встановлено допущені Приватним підприємством "Форвард" порушення ст. 34 та ч. 8 ст. 36 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності", про що складено акти позапланових перевірок дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, державних будівельних норм, стандартів і правил від 14 грудня 2015 року.
Окрім того, відповідачем -1 на підставі виявлених порушень 14 грудня 2015 року Приватному підприємству "Форвард" складено протоколи про правопорушення у сфері містобудівної діяльності № 00371, № 00372, № 00373, а також винесено приписи про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил та приписи про зупинення підготовчих та будівельних робіт, які не відповідають законодавству, будівельним нормам, державним стандартам і правилам, архітектурним вимогам, затвердженим проектним рішенням, технічним умовам та іншим нормативно - правовим актам, виконуються без повідомлення, реєстрації декларації про початок із виконання або без отримання дозволу на виконання будівельних робіт.
24 грудня 2015 року головним інспектором будівельного нагляду відділу контролю та нагляду за проведенням перевірок Управління державної архітектурно-будівельної інспекції у Хмельницькій області винесено постанову про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності:
- № 33, в постановляючій частині якої вказано, визнати Приватне підприємство "Форвард" винним у вчиненні правопорушення, передбаченого п.4 ч.2 ст.2 Закону України "Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності", та накласти штраф у сумі 124020 грн.;
- № 34, в постановляючій частині якої вказано, визнати Приватне підприємство "Форвард" винним у вчиненні правопорушення, передбаченого п.4 ч.2 ст.2 Закону України "Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності", та накласти штраф у сумі 124020 грн.;
- № 35, в постановляючій частині якої вказано, визнати Приватне підприємство "Форвард" винним у вчиненні правопорушення, передбаченого п.4 ч.2 ст.2 Закону України "Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності", та накласти штраф у сумі 124020 грн.
Вказані постанови винесено на підставі актів перевірки дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, державних будівельних норм, стандартів і правил ПП "Форвард" від 14.12.2015 року, та протоколів про правопорушення у сфері містобудівної діяльності від 14.12.2015 року № 00371, № 00372, № 00373.
Також, судом встановлено, що 14 грудня 2015 року головним інспектором будівельного нагляду відділу контролю та нагляду за проведенням перевірок Управління державної архітектурно-будівельної інспекції у Хмельницькій області Квасніцьким В.В. та начальником відділу контролю та нагляду за проведенням перевірок Управління державної архітектурно-будівельної інспекції у Хмельницькій області Павлюком М.П. на підставі наказу Державної архітектурно-будівельної інспекції у Хмельницькій області від 08.09.2015 року № 976 та направлення для проведення позапланової перевірки № 766 від 24.11.2015 року проведено позапланову перевірку дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, державних будівельних норм, стандартів і правил об'єкта будівництва 62-х індивідуальних (садибних) житлових будинків (ІІ та ІІІ черги) по вул. Старокостянтинівське шосе, 2/1Г, м. Хмельницький.
За результатами проведеної перевірки відповідачем - 1 складено акт перевірки дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, державних будівельних норм, стандартів і правил від 14 грудня 2015 року, в якому зазначено, що Приватним підприємством "Форвард" порушено вимоги ч. 8 ст. 36 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності".
14.12.2015 року відповідачем - 1 на підставі виявлених порушень Приватному підприємству "Форвард" складено протокол про правопорушення у сфері містобудівної діяльності № 00374 та винесено припис про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил.
24 грудня 2015 року на підставі акту перевірки дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, державних будівельних норм, стандартів і правил ПП "Форвард" від 14.12.2015 року, та протоколу про правопорушення у сфері містобудівної діяльності від 14.12.2015 року № 00374 головним інспектором будівельного нагляду відділу контролю та нагляду за проведенням перевірок Управління державної архітектурно-будівельної інспекції у Хмельницькій області винесено постанову про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності № 36, в постановляючій частині якої вказано, визнати Приватне підприємство "Форвард" винним у вчиненні правопорушення, передбаченого п.4 ч.2 ст.2 Закону України "Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності", та накласти штраф у сумі 124020 грн.
Однак, позивач вважає, що Управління державної архітектурно-будівельної інспекції у Хмельницькій області при винесенні постанов про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності №№ 33, 34, 35, 36, порушило його права, внаслідок чого звернувся до суду з позовними вимогами про їх скасування.
Вирішуючи спір по суті суд зазначає таке.
Відносини, які виникають у сфері містобудівної діяльності врегульовано Законом України «Про регулювання містобудівної діяльності» від 17.02.2011 № 3038-VI (далі - Закон № 3038), Постановою Кабінету Міністрів України від 23.05.2011 № 553 «Про затвердження Порядку здійснення державного архітектурно-будівельного контролю» (далі Порядок № 553).
Відповідно до ч.1 ст.6 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» №3038-VI від 17.02.2011 року (далі Закон № 3038-VI) управління у сфері містобудівної діяльності здійснюється Верховною Радою України, Кабінетом Міністрів України, Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері містобудування, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері містобудування, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду, органами державного архітектурно-будівельного контролю, іншими уповноваженими органами містобудування та архітектури, місцевими державними адміністраціями, органами місцевого самоврядування.
Згідно ч.1 ст.7 Закону № 3038-VI державний архітектурно-будівельний контроль - сукупність заходів, спрямованих на дотримання замовниками, проектувальниками, підрядниками та експертними організаціями вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил під час виконання підготовчих та будівельних робіт. Державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється органами державного архітектурно-будівельного контролю в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до частини другої статті 41 Закону № 3038-VI державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється органами державного архітектурно-будівельного контролю в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до пунктів 1, 5 Порядку здійснення державного архітектурно-будівельного контролю, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 травня 2011 року № 553, державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється Держархбудінспекцією та її територіальними органами за територіальним принципом (у межах областей) у порядку проведення планових та позапланових перевірок.
Пунктами 9, 10 Порядку накладення штрафів за правопорушення у сфері містобудівної діяльності, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 6 квітня 1995 року № 244, передбачено, що про вчинення правопорушення у сфері містобудівної діяльності керівник структурного підрозділу інспекції або головний державний інспектор складають протокол про правопорушення у сфері містобудівної діяльності.
У пункті 11 цього ж Порядку встановлено, що у разі вчинення одним суб'єктом містобудування двох або більше правопорушень у сфері містобудівної діяльності протокол складається стосовно кожного правопорушення окремо. У разі вчинення одного правопорушення у сфері містобудівної діяльності кількома суб'єктами містобудування протокол складається стосовно кожного з них окремо.
Пунктом 2 частини першої статті 34 Закону № 3038-VI передбачено, що замовник має право виконувати будівельні роботи після реєстрації відповідною інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю дозволу на виконання будівельних робіт - щодо об'єктів будівництва, що належать до І-ІІІ категорій складності.
Абзацом першим пункту 4 частини другої статті 2 Закону № 208/94-ВР визначено, що суб'єкти містобудування, які є замовниками будівництва об'єктів, або ті, що виконують функції замовника і підрядника одночасно, несуть відповідальність у вигляді штрафу за виконання будівельних робіт без реєстрації декларації про початок виконання таких робіт, а також наведення недостовірних даних у зазначеній декларації.
Колегія суддів встановила, що подані позивачем до Управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Хмельницькій області декларації для реєстрації декларації про початок виконання будівельних робіт № 1022-6431/Д1 (будівництво 4-х поверхового житлового будинку по вул. Старокостянтинівське шосе, 2/1Г, м. Хмельницький), № 1022-6427/Д1 (будівництво 4-х поверхового житлового будинку по вул. Старокостянтинівське шосе, 2/1Г, м. Хмельницький), № 1022-6433/Д1 (будівництво магазинів продовольчих та непродовольчих товарів по вул. Старокостянтинівське шосе, 2/1Г, м. Хмельницький) від 23.11.2015 року, повернуті позивачу на доопрацювання і повторно ним не подані.
Згідно з частиною дванадцятою статті 2 Закону № 208/94-ВР у разі вчинення суб'єктами містобудування двох або більше правопорушень штрафи накладають за кожне вчинене правопорушення окремо.
За пунктом 8 статті 36 Закону № 3038-VI замовник відповідно до закону несе відповідальність за повноту та достовірність даних, зазначених у поданій ним декларації про початок виконання будівельних робіт, та виконання будівельних робіт без зареєстрованої декларації.
На підставі аналізу наведених норм права, зокрема пункту 8 статті 36 Закону № 3038-VI, колегія суддів дійшла висновку, що поняття «подання декларації» як складова підстав для відповідальності за повноту та достовірність зазначених в ній даних включає і реєстрацію (прийняття) Інспекцією цієї декларації. У разі використання Інспекцією свого права на відмову у реєстрації декларації та повернення її для виправлення виявлених недоліків, така декларація не може вважатися поданою та бути підставою для притягнення до відповідальності, передбаченої Законом № 208/94-ВР за порушення норм Закону № 3038-VI.
Враховуючи вищезазначене, суд приходить до висновку, що відповідач не мав права здійснювати перевірки достовірності даних зазначених в поданих ПП "Форвард" деклараціях про початок виконання будівельних робіт № 1022-6431/Д1 (будівництво 4-х поверхового житлового будинку по вул. Старокостянтинівське шосе, 2/1Г, м. Хмельницький), № 1022-6427/Д1 (будівництво 4-х поверхового житлового будинку по вул. Старокостянтинівське шосе, 2/1Г, м. Хмельницький), № 1022-6433/Д1 (будівництво магазинів продовольчих та непродовольчих товарів по вул. Старокостянтинівське шосе, 2/1Г, м. Хмельницький) від 23.11.2015 року, оскільки останні повернуто для усунення недоліків, та зареєстровано не було.
Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду України від 02.06.2015 року по справі № 816/6496/13а.
А тому, як наслідок оскаржувані постанови про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності №№ 33, 34, 35, 36 від 24.12.2015 року, які прийняті на підставі висновків актів позапланових перевірок, що проведені всупереч вимог чинного законодавства - підлягають скасуванню.
Окрім того, враховуючи встановлене вище, колегія суддів не бере до уваги доводи представника відповідача, щодо того, що Управління державної архітектурно-будівельної інспекції у Хмельницькій області керуючись положеннями п.7 Порядку № 533 має законне право на протязі трьох місяців з дня подання зазначених документів здійснити перевірку достовірності поданих даних в Деклараціях, оскільки положення п.7 Порядку № 533, щодо строків проведення позапланової перевірки стосуються лише зареєстрованих декларацій.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставах, в межах та у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України.
Відповідно до ч.1 ст.71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а ч.2 ст.71 КАС України встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що відповідачем не доведено, а судом не встановлено правомірності оскаржуваних постанов про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності №№ 33, 34, 35, 36 від 24.12.2015 року, а тому позовні вимоги ПП "Форвард" є обґрунтованими, відповідають чинному законодавству і підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст. 41, 122, 158-163 КАС України, суд -
ПОСТАНОВИВ :
Адміністративний позов задовольнити.
Визнати протиправними та скасувати постанови Управління державної архітектурно-будівельної інспекції у Хмельницькій області про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності № 33, 34, 35, 36 від 24.12.2015 року.
Присудити на користь Приватного підприємства "Форвард" судовий збір в розмірі 1378,00 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Державної архітектурно-будівельної інспекції України.
Постанова суду може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Хмельницький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її отримання.
Постанова набирає законної сили в порядку статті 254 КАС України.
Повний текст постанови виготовлено 27 квітня 2016 року
Головуючий суддя судді/підпис/ /підпис/ /підпис/В.В. Матущак О.Л. Польовий А.І. Петричкович "Згідно з оригіналом" Суддя В.В. Матущак