Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua ПОСТАНОВА
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Харків
"27" квітня 2016 р. № 820/10807/15
Харківський окружний адміністративний суд у складі
Головуючого судді Спірідонов М.О.
за участю секретаря судового засідання Таран Ю.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського окружного адміністративного суду адміністративну справу за позовом
Підприємства "Дар'я" Харківського відділення всеукраїнської громадської організації "Союз організацій інвалідів Україна" товариство інвалідів Київського району до Державної податкової інспекції у Київському районі м. Харкова Головного управління ДФС у Харківській області про визнання неправомірними дій, визнання фактів порушень, зобов'язання вчинити певні дії, - ,
В С Т А Н О В И В:
Позивач, Підприємство "Дар'я" Харківського відділення всеукраїнської громадської організації "Союз організацій інвалідів Україна" товариство інвалідів Київського району, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом в якому, з урахуванням уточнених позовних вимог, просить суд:
1. Визнати дійсним Договір про визнання електроннх документів № 630 від 13.04.2012 року, укладеного між ДПІ у Київському районі м. Харкова Харківської області ДПС та Підприємством «ДАР'Я» Харківського відділення всеукраїнської громадської організації «Союз організацій інвалідів України» товариста інвалідів Київського району дійсним, та таким що підлягає виконанню сторонами цього Договору.
2. Визнати неправомірними дії ДПІ у Київському районі м. Харкова ГУ ДФС у Харківській області щодо припинення (розірвання) у жовтні 2015 року в односторонньому порядку Договору про визнання електронних документів № 630 від 13.04.2012 року, укладеного між ДПІ у Київському районі м. Харкова у Харківській області ДПС та Підприємством «ДАР'Я» Харківського відділення всеукраїнської громадської організації «Союз організацій інвалідів України» товариста інвалідів Київського району без наявності на те законних підстав.
3. Визнати факти порушення строків реєстрації податкових звітів (декларацій, тощо) за вересень 2015 року позивача з вини контролюючого органа, та факт відсутності вини у цих порушеннях термінів платника податків.
4. Зобов'язати ДПІ у Київському районі м. Харкова ГУ ДФС у Харківській області забезпечити реєстрацію податкових звітів (декларацій, тощо) Підприємством «ДАР'Я» Харківського відділення всеукраїнської громадської організації «Союз організацій інвалідів України» товариста інвалідів Київського району за вересень 2015 року датою подання до контролюючого органа цих звітів позивачем, а саме: 19.10.2015 року.
5. Зобов'язати ДПІ у Київському районі м. Харкова ГУ ДФС у Харківській області забезпечити реєстрацію податкових звітів (декларацій, тощо) Підприємством «ДАР'Я» Харківського відділення всеукраїнської громадської організації «Союз організацій інвалідів України» товариста інвалідів Київського району за 9 місяців 2015 року датою подання до контролюючого органа цих звітів позивачем, а саме: 23.10.2015 року
6. Вирішити питання повернення позивачу понесених судових витрат.
В обґрунтування позову зазначено, що між Підприємством «ДАР'Я» Харківського відділення всеукраїнської громадської організації «Союз організацій інвалідів України» товариства інвалідів Київського району та ДПІ у Київському районі м. Харкова ГУ Міндоходів у Харківській області на виконання ЗУ «Про електронні документи та електронний документообіг», ЗУ «Про електронний цифровий підпис», постанов КМУ від 26.05.2004 року №680 «Про затвердження Порядку затвердження наявності електронного документа (електронних даних) на певний момент часу», від 28.10.2004 року №1452 «Про затвердження Порядку застосування електронного цифрового підпису органами державної влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами та організаціями державної форми власності», та Інструкції з підготовки і подання податкових документів засобами телекомунікаційного зв'язку, затвердженої наказом ДПА України від 10.04.2008 року №233, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 16.04.2008 року за №320/15011, було укладено Договір про визнання електронних документів.
На підставі укладання Договору відповідачем забезпечувався прийом та реєстрації податкової звітності позивача за реєстраційним № 9056690113.
Останній податковий звіт позивача відповідачем було прийнято та зареєстровано за серпень 2015 року, що підтверджується квитанцією № 2 від 21.09.2015 року за реєстраційним № 9194810121.
19.10.2015 року відповідачем в односторонньому порядку було припинено (розірвано) Договір про визнання електронних документів від 2012 року, зазначивши у якості підстави для такої дії «не укладено договір про визнання електронної звітності».
Позивач з діями відповідача з розірвання в односторонньому порядку укладеного 2012 року Договору про визнання електронних документів не погоджується, вважає зазначені дії відповідача незаконними та такими, що суперечать чинному законодавству України.
Представник позивача в судове засідання з'явився, позовні вимоги підтримав та просив суд їх задовольнити.
Представник відповідача в судове засідання з'явився, щодо задоволення позовних вимог заперечував в повному обсязі.
Вислухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає частковому задоволенню.
Судом встановлено та зазначений факт не заперечувався сторонами по справі, що до 2012 році між Підприємством «ДАР'Я» Харківського відділення всеукраїнської громадської організації «Союз організацій інвалідів України» товариста інвалідів Київського району та ДПІ у Київському районі м. Харкова ГУ Міндоходів у Харківській області на виконання ЗУ «Про електронні документи та електронний документообіг», ЗУ «Про електронний цифровий підпис», постанов КМУ від 26.05.2004 року №680 «Про затвердження Порядку затвердження наявності електронного документа (електронних даних) на певний момент часу», від 28.10.2004 року №1452 «Про затвердження Порядку застосування електронного цифрового підпису органами державної влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами та організаціями державної форми власності», та Інструкції з підготовки і подання податкових документів засобами телекомунікаційного зв'язку, затвердженої наказом ДПА України від 10.04.2008 року №233, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 16.04.2008 року за №320/15011, було укладено Договір про визнання електронних документів .
На підставі укладання такого Договору відповідачем забезпечувався прийом та реєстрації податкової звітності позивача, що підтверджується квитанцією № 2 від 18.09.2012 року за реєстраційним № 9056690113 щодо податкового звіту позивача за серпень 2015 року.
Останній податковий звіт позивача відповідачем було прийнято та зареєстровано за серпень 2015 року, що підтверджується квитанцією № 2 від 21.09.2015 року за реєстраційним № 9194810121.
Згідно пункту 1 розділу 1 Договору предметом Договору є визнання податкових документів (податкової звітності, реєстрів отриманих та виданих податкових накладних з податку на додану вартість та інших звітних податкових документів), поданих Платником податків в електронному вигляді із застосуванням електронного цифрового підпису до органу ДПС засобами телекомунікаційного зв'язку або на електронних носіях, як оригіналу.
Згідно пункту 1.1 розділу 3 Договору платник податків зобов'язаний надсилати до органу ДПС податкові документи в електронному вигляді у форматі (стандарті), затвердженому ДПА України.
Згідно пункту 3.1 розділу 3 Договору орган ДПС зобов'язаний забезпечити приймання податкових документів в електронному вигляді Платника податків у терміни, визначені законодавством для податкових документів в паперовому вигляді, та їх комп'ютерну обробку.
Згідно пункту 1 розділу 4 Договору за невиконання або неналежне виконання обов'язків за цим Договором Сторони несуть відповідальність згідно чинним законодавством України.
Згідно роздіду 6 Договору договір набирає чинності з моменту його підписання Сторонами. Договір діє до закінчення строку чинності посилених сертифікатів відкритих ключів. Орган ДПС має право розірвати договір в односторонньому порядку у випадку ненадання Платником податків нового посиленого сертифіката (сертифікатів) відкритого ключа замість скасованих або в разі зміни Платником податків місця реєстрації. У разі припинення дії Договору надісланий Платником податків податковий документ в електронному вигляді не приймається.
Судом встановлено, що позивачем 23.12.2014 та 29.05.2015 року у ТОВ «Центр сертифікації ключів «Україна» було придбано посилені сертифікати відкритих ключів строком на 1 рік.
Згідно відомостям з Єдиного державного реєстра юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Підприємство «Дар'я» з момента реєстрації та станом на момент подання до контролюючого органа податкової звітності 19.10.2015 року та на момент звернення до суду знаходиться за місцем реєстрації: 61085, м. Харків, вул. Поздовжня, 1, кв. 156; місце реєстрації не змінювало, та жодних записів до Єдиного державного реєстра юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців не вносилося .
19.10.2015 року та 23.10.2015 року відповідачем було припинено (розірвано) Договір про визнання електронних документів від 2012 року, зазначивши у якості підстави для такої дії «не укладено договір про визнання електронної звітності».
Згідно ст. 21 ПК України посадові особи контролюючих органів зобов'язані: дотримуватися Конституції України та діяти виключно у відповідності з цим Кодексом та іншими законами України, іншими нормативними актами; забезпечувати сумлінне виконання покладених на контролюючі органи функцій; забезпечувати ефективну роботу та виконання завдань контролюючих органів відповідно до їх повноважень; не допускати порушень прав та охоронюваних законом інтересів громадян, підприємств, установ, організацій; коректно та уважно ставитися до платників податків, їх представників та інших учасників відносин, що виникають під час реалізації норм цього Кодексу та інших законів, не принижувати їх честі та гідності. За невиконання або неналежне виконання своїх обов'язків посадові особи контролюючих органів несуть відповідальність згідно із законом. Шкода, завдана неправомірними діями посадових осіб контролюючих органів, підлягає відшкодуванню за рахунок коштів державного бюджету, передбачених таким контролюючим органам.
Згідно ст. 638 ЦК України договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору. Істотними умовами договору є умови про предмет договору, умови, що визначені законом як істотні аюо є необхідними для договорів даного виду, а також усі ті умови, щодо яких за заявою хоча б однієї зі сторін має бути досягнуто згоди. Договір укладається шляхом пропозиції однієї сторони укласти договір (оферти) і прийняття пропозиції (акцепту) другою стороною.
Згідно ст. 211 ЦК України якщо у правочині не вказане місце його вчинення, то: місце вчинення дво- або багатостороннього правочину встановлюється відповідно до статті 647 цього Кодексу.
Згідно ст. 647 ЦК України договір є укладений у місці проживання фізичної особи або за місцезнаходженням юридичної особи, яка зробила пропозицію укласти договір, якщо інше не встановлено договором.
Згідно ч. 2 ст. 648 ЦК України особливості укладення договору на підставі правового акта органу державної влади, органу влади АР Крим, органу місцевого самоврядування встановлюються актами цивільного законодавства.
Згідно ст. 651 ЦК України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договрі може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.
Згідно ст. 204 ЦК України правочин є правомірним, якщо його недійсність прямо не встановлена законом або якщо він не визнаний судом недійсним.
Згідно ст. 205 ЦК України правочин може вчинятися усно або в письмовій (електронній) формі. Сторони мають право обирати форму правочину, якщо інше не встановлено законом. У випадках, встановлених договором або законом, воля сторони до вчинення правочину може виражатися її мовчанням.
Згідно ст. 207 ЦК України правочин вважається таким, що вчинений у письмовій формі, якщо його зміст зафіксований в одному або кількох документах (у тому числі електронних) у листах, телеграмах, якими обмінялися сторони. Правочин вважається таким, що вчинений у письмовій формі, якщо воля сторін виражена за допомогою телетайпного, електронного або іншого технічного зв'язку.
Згідно ч. 1 ст. 218 ЦК України недодержання сторонами письмової форми правочину, яка встановлена законом, не має наслідком його недійсність, крім випадків, встановлених законом. Заперечення однією із сторін факту вчинення правочину або оспорювання окремих його частин може доводитися письмовими доказами, засобами аудіо-, відеозапису та іншими доказами. Рішення суду не може грунтуватися на свідченняхх свідків.
Згідно ч. 2 ст. 218 ЦК України якщо правочин, для якого законом встановлена його недійсність у разі недодержання вимоги щодо письмової форми, укладений усно і одна із сторін вчинила дію, а друга сторона підтвердила її вчинення, зокрема шляхом прийняття виконання, такий правочин у разі спору може бути визнаний судом дійсним.
Судом встановлено, що Договір про визнанння електронних документів між позивачем та відповідачем було укладено та зареєстровано 13.04.2012 року за № 630 у письмовій формі та у приміщеннях відповідача.
Протягом трьох з половиною років ця угода виконувалася сторонами без жодних заперечень.
Відповідно до п. 4 розділу 6 вище зазначеного договору на прийняття електронної документації підставами для розірвання договору є ненадання платником податків нового посиленого сертифіката відкритого ключа замість скасованих або у разі зміни місця реєстрації.
Як було встановлено судом та не заперечувалось сторонами по справі на час направлення податкових накладених до Єдиного реєстру податкових накладних сертифікат відкритого ключа був дійсний та позивач не змінював місце реєстрації.
Відповідно до положень п. 201.1 статті 201. Податкового кодексу України платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи, та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних.
У податковій накладній зазначаються в окремих рядках такі обов'язкові реквізити:
а) порядковий номер податкової накладної;
б) дата виписування податкової накладної;
в) повна або скорочена назва, зазначена у статутних документах юридичної особи або прізвище, ім'я та по батькові фізичної особи, зареєстрованої як платник податку на додану вартість, - продавця товарів/послуг;
г)податковий номер платника податку (продавця та покупця). У разі постачання/придбання філією (структурним підрозділом) товарів/послуг, яка фактично є від імені головного підприємства -платника податку стороною договору, у податковій накладній, крім податкового номера платника податку додатково зазначається числовий номер такої філії (структурного підрозділу);
д) повна або скорочена назва, зазначена у статутних документах юридичної особи або прізвище, ім'я та по батькові фізичної особи, зареєстрованої як платник податку на додану вартість, - покупця (отримувача) товарів/послуг;
є) опис (номенклатура) товарів/послуг та їх кількість, обсяг;
201.2. Форма та порядок заповнення податкової накладної затверджуються .центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.
201.10. При здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.
Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних здійснюється не пізніше п'ятнадцяти календарних днів, наступних за датою їх складання.
Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних встановлюється Кабінетом Міністрів України. Покупець має право звіряти дані отриманої податкової накладної на відповідність із даними Єдиного реєстру податкових накладних.
Відповідно до пп 14.1.60. статті 14 ПКУ Єдиний реєстр податкових накладних - реєстр відомостей щодо податкових накладних та розрахунків коригування, який ведеться центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику в електронному вигляді згідно з наданими платниками податку на додану вартість електронними документами;
Виходячи з вище викладеного суд приходить до висновку, що дії відповідача, щодо не прийняття податкової звітності Підприємства "Дар'я" Харківського відділення всеукраїнської громадської організації "Союз організацій інвалідів Україна" товариство інвалідів Київського району за вересень 2015 року та за дев'ять місяців 2015 року згідно договору "Про визнання електронних документів" № 630 від 13.04.2012 року, укладеного між Державної податкової інспекції у Київському районі м. Харкова Харківській області ДПС та Підприємством "Дар'я" Харківського відділення всеукраїнської громадської організації "Союз організацій інвалідів Україна" товариство інвалідів Київського району є такими що вчинено з порушенням норм чинного законодавства України.
Враховуючи вище зазначені висновки відповідач підлягає зобов'язанню забезпечити реєстрацію податкових звітів (декларацій, тощо) Підприємством "ДАР'Я" Харківського відділення всеукраїнської громадської організації "Союз організацій інвалідів України" товариства інвалідів Київського району за вересень 2015 року датою подання до контролюючого органа цих звітів Підприємством "ДАР'Я" Харківського відділення всеукраїнської громадської організації "Союз організацій інвалідів України" товариства інвалідів Київського району, а саме: 19.10.2015 року та зобов'язанню забезпечити реєстрацію податкових звітів (декларацій, тощо) Підприємством "ДАР'Я" Харківського відділення всеукраїнської громадської організації "Союз організацій інвалідів України" товариства інвалідів Київського району за 9 місяців 2015 року датою подання до контролюючого органа цих звітів Підприємством "ДАР'Я" Харківського відділення всеукраїнської громадської організації "Союз організацій інвалідів України" товариства інвалідів Київського району, а саме: 23.10.2015 року.
Щодо посилання відповідача, що договір № 630 від 13.04.2012 року не було підписано керівником позивача, то вказане посилання суд вважає необґрунтованим, оскільки по-перше : допитаний в судовому засіданні колишній директор позивача ОСОБА_1 підтвердив факт укладення спірного договору; по-друге: договір № 630 від 13.04.2012 року скріплено печатками обох сторін як позивача так і відповідача; по-третє: договір виконувався сторонами протягом трьох років; по-четверте: позивач на час подання податкової звітності мав посилений сертифікати ключа.
Щодо посилання відповідача про відсутність підпису позивача у спірному договорі то зазначене посилання суд вважає необґрунтованим як з підстав зазначених вище, так і з того що в наданому відповідачем до справи примірнику договору взагалі відсутнє місце для підпису сторін у договорі.
Щодо позовних вимог, а саме:
- Визнати дійсним Договір про визнання електронних документів № 630 від 13.04.2012 року, укладеного між ДПІ у Київському районі м. Харкова Харківської області ДПС та Підприємством «ДАР'Я» Харківського відділення всеукраїнської громадської організації «Союз організацій інвалідів України» товариста інвалідів Київського району дійсним, та таким що підлягає виконанню сторонами цього Договору;
- Визнати факти порушення строків реєстрації податкових звітів (декларацій, тощо) за вересень 2015 року позивача з вини контролюючого органа, та факт відсутності вини у цих порушеннях термінів платника податків.
то в цій частині позов не підлягає задоволенню, оскільки згідно ст. 2 КАС України до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження, а зазначені позовні вимоги щодо визнання договору дійсним та відсутність вини не є тими, що направлені на захист прав ,свобод та інтересів в розрізі вимог ст. 2 КАС України.
Судові витрати підлягають стягненню згідно положень ст. 94 КАС України.
Керуючись ст.ст. 4, 7, 86, ч.1 ст.158, 160-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України Харківський окружний адміністративний суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Підприємства "Дар'я" Харківського відділення всеукраїнської громадської організації "Союз організацій інвалідів Україна" товариство інвалідів Київського району до Державної податкової інспекції у Київському районі м. Харкова Головного управління ДФС у Харківській області про визнання неправомірними дій, визнання фактів порушень, зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнати неправомірними дії Державної податкової інспекції у Київському районі м. Харкова ГУ ДФС у Харківській області щодо не прийняття податкової звітності Підприємства "Дар'я" Харківського відділення всеукраїнської громадської організації "Союз організацій інвалідів Україна" товариство інвалідів Київського району за вересень 2015 року та за дев'ять місяців 2015 року згідно договору "Про визнання електронних документів" № 630 від 13.04.2012 року, укладеного між Державної податкової інспекції у Київському районі м. Харкова Харківській області ДПС та Підприємством "Дар'я" Харківського відділення всеукраїнської громадської організації "Союз організацій інвалідів Україна" товариство інвалідів Київського району.
Зобов'язати Державну податкову інспекцію у Київському районі м. Харкова ГУ ДФС у Харківській області забезпечити реєстрацію податкових звітів (декларацій, тощо) Підприємством «ДАР'Я» Харківського відділення всеукраїнської громадської організації «Союз організацій інвалідів України» товариства інвалідів Київського району за вересень 2015 року датою подання до контролюючого органа цих звітів Підприємством «ДАР'Я» Харківського відділення всеукраїнської громадської організації «Союз організацій інвалідів України» товариства інвалідів Київського району, а саме: 19.10.2015 року.
Зобов'язати Державну податкову інспекцію у Київському районі м. Харкова ГУ ДФС у Харківській області забезпечити реєстрацію податкових звітів (декларацій, тощо) Підприємством «ДАР'Я» Харківського відділення всеукраїнської громадської організації «Союз організацій інвалідів України» товариства інвалідів Київського району за 9 місяців 2015 року датою подання до контролюючого органа цих звітів Підприємством «ДАР'Я» Харківського відділення всеукраїнської громадської організації «Союз організацій інвалідів України» товариства інвалідів Київського району, а саме: 23.10.2015 року.
В іншій частині задоволення позовних вимог відмовити.
Стягнути з Державної податкової інспекції у Київському районі м. Харкова Головного управління ДФС у Харківській області на користь Підприємства "Дар'я" Харківського відділення всеукраїнської громадської організації "Союз організацій інвалідів Україна" товариство інвалідів Київського району сплачений судовий збір в частині задоволення позовних вимог в сумі 730 (сімсот тридцять) грн. 80 коп.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги в десятиденний строк з дня її проголошення та з дня отримання копії постанови, у разі проголошення постанови суду, яка містить вступну та резолютивну частини, а також прийняття постанови у письмовому провадженні.
Якщо суб'єкта владних повноважень, у випадках та порядку, передбаченому частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Постанова у повному обсязі виготовлена 04 травня 2016 року.
Суддя Спірідонов М.О.