Справа № 404/1407/16-а
Номер провадження 2-а/404/909/16
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
26 квітня 2016 року Кіровський районний суд м. Кіровограда
в складі:
головуючої судді - Панфіловій А.В.
при секретарі - Мосійчук А. Г.
розглянувши в судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Кіровограді про здійснення перерахунку та підвищення пенсії, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернулася до суду з адміністративним позовом до відповідача про здійснення перерахунку пенсію у розмірі прожиткового мінімуму, відповідно до законодавства України, а саме: з 01 березня 2016 р. -1074 грн. на місяць, з 01 травня 2016 р. -1130 грн. на місяць, з 01 грудня 2016 р. - 1208 грн. на місяць; зобов'язати виплатити заборгованість з пенсії за період з 01 вересня 2015 р. до 29 лютого 2016 p., включно, з розрахунку 125 грн. на місяць (1074-949), всього - 750 грн. та здійснювати виплати пенсії довічно у розмірі, встановленому законодавством для її категорії пенсіонерів України, але не нижчим від прожиткового мінімуму, на момент виплати.
В обґрунтування позову зазначено, що з 13 липня 2014 р., призначена та виплачується мінімальна пенсія за віком. На той час мінімальний розмір пенсії, який відповідав прожитковому мінімуму, встановленому Законом України «Про Державний бюджет України на 2014 рік» від 16.01.2014 року № 719-VII, становив 949 грн. на місяць.
З 01 вересня 2015 р. Законом України «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2015 рік» від 17.09.2015 року № 704-VIII в ст.7 Закону України «Про державний бюджет України на 2015 рік» від 28.12.2014 року № 80-VIII були внесені, у тому числі, наступні зміни: «Установити у 2015 році прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць ...для ...осіб, які втратили працездатність:... з 1 вересня 2015 року -1074 гривні».
В грудні 2015 року був прийнятий та вступив у дію Закон України «Про Державний бюджет України на 2016 рік» від 25.12.2015 року № 928-VIII. В ст.7 цього Закону задекларовано новий рівень прожиткового мінімуму, а саме: «Установити у 2016 році прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць...для...осіб, які втратили працездатність: з 1 січня 2016 року - 1074 гривні, з 1 травня 2016 року- 1130 гривень, з 1 грудня 2016 року -1208 гривень».
Незважаючи на зміни в законодавстві, відповідач не перерахував і не підвищив пенсії, тому вважає, що не підвищивши пенсію до рівня діючого прожиткового мінімуму, відповідач допустився грубого порушення законів України, а саме: ч.3 ст.46 Конституції України: «Пенсії..., що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом»; ст. 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2015 рік» (зі змінами) та ст.7 Закону України «Про державний бюджет України на 2016 рік», процитованих вище; ч.1 ст.28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року № 1058-IV, де сказано: «Мінімальний розмір пенсії за віком... встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність визначеного законом»; ч.З ст.42 цього ж Закону: «... у період з 1 квітня 2015 по 31 грудня 2015 року у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, підвищується розмір пенсії, обчислений відповідно до ст.28 цього Закону. Перерахунок пенсії проводиться з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму. З 1 січня 2016 року у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, підвищується розмір пенсії, обчислений відповідно до ст.28 цього Закону. Перерахунок пенсії проводиться з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму».
Звернувшись з усною вимогою до відповідача про підвищення пенсії, отримала відмову з посиланням на п.2 Постанови KM України «Деякі питання пенсійного забезпечення громадян» від 26.03.2008 р. № 265: «Установити, що у разі, коли щомісячний розмір пенсійних виплат ... не досягає 949 грн., таким особам надається щомісячна державна адресна допомога у сумі, що не вистачає до зазначеного розміру».
Посилання на вказану Постанову вважає неправомірним та таким , що не відповідає вимогам ст.8 Конституції України, де зазначається: «В Україні визнається і діє принцип верховенства права. Конституція України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй», а тому просить задовільнити позов повністю.
В судове засідання від відповідача надано заперечення проти позову, відповідно до яких позов не визнається та зазначено, що позивач звернулася за призначенням пенсії 14.07.2014 року і їй була призначена пенсія за віком згідно протоколу № 5501 від 16.07.2014 року з 14.07.2014 року.
Статтею 28 Закону № 1058-IV передбачено, що мінімальний розмір пенсії за віком за наявності, зокрема, у жінок 30 років страхового стажу встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного цим Законом. За кожний повний рік страхового стажу понад 30 років жінкам пенсія за віком збільшується на 1% розміру пенсії обчисленої відповідно до статті 27 Закону № 1058-1V, але не більше ніж на 1" мінімального розміру пенсії за віком, встановленого у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Відповідно до п. 7-2 Прикінцевих положень Закону № 1058-1V жінкам, які вийшли достроково на пенсію до 1 січня 2015 року розмір пенсії, обчислений відповідно до статті 27 та з урахуванням статті 28 цього Закону, зменшується на 0,5 відсотка за кожний повний чи неповний місяць дострокового виходу на пенсію. Зменшення розміру пенсії за віком застосовується протягом усього періоду отримання пенсії незалежно від її виду. Постановою Кабінету Міністрів України від 26.03.2008 № 265 установлено, то у разі, коли щомісячний розмір пенсійних виплат, крім інвалідів (з урахуванням надбавок, підвищень. додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, сум індексації та інших доплат до пенсій, встановлених законодавством, крім пенсій за особливі заслуги перед Україною) не досягає 949,00 грн., таким особам надається щомісячна державна адресна допомога до пенсії у сумі, що не вистачає до зазначеного розміру.
Стверджується, що позивач звернулася за призначенням пенсії по досягненню 55річного віку. Розмір пенсії за віком становить 905,41 грн. Доплата до прожитковою мінімімуму 949 грн. становить 43,59 грн.
Зменшення за достроковий вихід на пенсію становив 170,82 грн. Загальний розмір пенсії до виплати позивачки 778,18 грн. Адресна допомога до суми 949,00 грн. становить 170,82 грн.
Представником відповідача зазначено, що урядом не було підвищено даній категорії осіб пенсійні виплати. Управління діє в правовій площині, яка регулює дані правовідносини, тим паче письмово позивач до управління не зверталася жодних рішень не отримувала.
Управління не встановлює порядок нарахування пенсії, а тільки його застосовує і якщо на державному рівні прийнято відповідний порядок нарахування і виплати пенсій даній категорії осіб управління не може його не застосовувати, а тому просить відмовити в задоволенні позову повністю.
Судом встановлено наступні факти .
Позивач звернулася за призначенням пенсії 14.07.2014 року і їй була призначена пенсія за віком згідно протоколу № 5501 від 16.07.2014 року з14.07.2014 року.
На той час мінімальний розмір пенсії, який відповідав прожитковому мінімуму, встановленому Законом України «Про Державний бюджет України на 2014 рік» від 16.01.2014 року № 719-VII, становив 949 грн. на місяць.
З 01 вересня 2015 р. Законом України «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2015 рік» від 17.09.2015 року № 704-VIII в ст.7 Закону України «Про державний бюджет України на 2015 рік» від 28.12.2014 року № 80-VIII були внесені, у тому числі, наступні зміни: «Установити у 2015 році прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць ...для ...осіб, які втратили працездатність:... з 1 вересня 2015 року -1074 гривні».
В грудні 2015 року був прийнятий та вступив у дію Закон України «Про Державний бюджет України на 2016 рік» від 25.12.2015 року № 928-VIII. В ст.7 цього Закону задекларовано новий рівень прожиткового мінімуму, а саме: «Установити у 2016 році прожитковий мнімум на одну особу в розрахунку на місяць...для...осіб, які втратили працездатність: з 1 січня 2016 року - 1074 гривні, з 1 травня 2016 року- 1130 гривень, з 1 грудня 2016 року -1208 гривень».
Статтею 28 Закону № 1058-IV передбачено, що мінімальний розмір пенсії за віком за наявності, зокрема, у жінок 30 років страхового стажу встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного цим Законом. За кожний повний рік страхового стажу понад 30 років жінкам пенсія за віком збільшується на 1% розміру пенсії обчисленої відповідно до статті 27 Закону № 1058-1V, але не більше ніж на 1" мінімального розміру пенсії за віком, встановленого у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Відповідно до вимог ч. 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову. З огляду на положення наведеної процесуальної норми, виходячи із суті позовних вимог, під час розгляду даної справи відповідачу необхідно довести правомірність своїх дій.
Згідно з ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку щодо задоволення позову частково, а саме зобов»язати Управління Пенсійного фонду України в м. Кіровограді провести перерахунок та виплатити ОСОБА_1 різницю між прожитковим мінімумом , для осіб , які втратили працездатність та виплаченою їй пенсією за період з 01.09.15 року по день винесення рішення у справі та зобов»язати надалі проводити виплати відповідно до ст. 46 Конституції України та ч.1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування», оскільки не підвищивши пенсію до рівня діючого прожиткового мінімуму, відповідач допустився грубого порушення законів України, а саме: ч.3 ст.46 Конституції України: «Пенсії..., що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом»; ст. 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2015 рік» (зі змінами) та ст.7 Закону України «Про державний бюджет України на 2016 рік», процитованих вище; ч.1 ст.28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року № 1058-IV, де сказано: «Мінімальний розмір пенсії за віком... встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність визначеного законом»; ч.З ст.42 цього ж Закону: «... у період з 1 квітня 2015 по 31 грудня 2015 року у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, підвищується розмір пенсії, обчислений відповідно до ст.28 цього Закону. Перерахунок пенсії проводиться з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму. З 1 січня 2016 року у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, підвищується розмір пенсії, обчислений відповідно до ст.28 цього Закону. Перерахунок пенсії проводиться з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму».
В іншій частині вимог відмовити у зв»язку необґрунтованістю та безпідставністю.
На підставі викладеного, керуючись ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст.ст. 9, 11, 69-71, 94, 158-163, 186 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ :
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Кіровограді про здійснення перерахунку та підвищення пенсії задовільнити частково.
Зобов»язати Управління Пенсійного фонду України в м. Кіровограді провести перерахунок та виплатити ОСОБА_1 різницю між прожитковим мінімумом , для осіб , які втратили працездатність та виплаченою їй пенсією за період з 01.09.15 року по день винесення рішення у справі та зобов»язати надалі проводити виплати відповідно до ст. 46 Конституції України та ч.1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування».
В іншій частині вимог відмовити.
Постанова може бути оскаржена до Дніпропетровського адміністративного апеляційного суду через Кіровський районний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 днів з дня отримання копії постанови.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя Кіровського районного суду м.Кіровограда А. В. Панфілова