Справа № 164/851/16-а
Провадження № 2-а/162/71/2016
ЛЮБЕШІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27 квітня 2016 року селище Любешів.
Любешівський районний суд Волинської області в складі:
головуючого судді Глинянчука В.Д.,
розглянувши справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Маневицькому районі Волинської області про визнання дій неправомірними, зобов'язання здійснити перерахунок та виплату призначеної пенсії,
встановив:
ОСОБА_1 просить суд визнати протиправними дії управління Пенсійного фонду України в Маневицькому районі Волинської області щодо відмови у перерахунку їй пенсії державного службовця, зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії.
Позов умотивовано тим, що ОСОБА_1 з 16 вересня 1975 року працювала на посадах в Маневицькому районному суді Волинської області за класифікацією віднесених згідно Закону України „Про державну службу" до посад державної служби. З 02 січня 2004 року по 10 лютого 2008 року на посаді помічника голови суду, що відповідає посаді помічника судді цього ж суду, з якої призначено пенсію державного службовця, а саме: з 02 квітня 2004 року на підставі Закону України „Про державну службу" їй була призначена пенсія за віком з урахуванням зниження пенсійного віку, передбаченого статтею 55 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (далі - Закон № 796-ХІІ).
За час роботи на посадах в Маневицькому районному суді Волинської області ОСОБА_1 як державному службовцю нараховувались та виплачувались матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, що підтверджується довідкою Територіального управління Державної судової адміністрації в Волинській області (далі - ТУДСА) № 133 від 03 березня 2016 року. Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України „Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України" від 01 лютого 2008 року їй було здійснено перерахунок призначеної пенсії державного службовця. Однак відповідач не врахував в середній заробіток складові заробітної плати - суми матеріальної допомоги на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань, з яких сплачувалися страхові внески до Пенсійного фонду України. З цього приводу 10 березня 2016 року ОСОБА_1 звернулась до відповідача з письмовою заявою про проведення перерахунку пенсії як державному службовцю, однак управлінням Пенсійного фонду в Маневицькому районі їй було відмовлено в такому перерахунку.
Постановою Кабінету Міністрів України „Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів" від 09 березня 2006 року № 268 регулюється питання оплати праці категорій державних службовців, зокрема працівників судів. Цією постановою встановлено фіксовані посадові оклади керівних працівників і спеціалістів. З 01 січня 2016 року оплата праці працівників апаратів судів здійснюються з урахуванням нових розмірів посадових окладів, визначених статтею 147 закону України „Про судоустрій і статус суддів", відповідно до якої збільшився розмір посадового окладу помічника судді.
Відповідно до довідки ТУДСА від 24 лютого 2016 року № 120 розмір заробітної плати на посаді помічника судді, що відповідає посаді помічника голови суду, з якої позивачу призначено пенсію, для її перерахунку з 01 січня 2016 року становить 7828 гривень 20 копійок. У зв'язку з таким підвищенням ОСОБА_1 звернулась до відповідача про проведення перерахунку пенсії, виходячи із 87 відсотків суми заробітної плати, які були застосовані при призначенні та подальших перерахунках її пенсії. Відповідачем було відмовлено у перерахунку пенсії позивачу.
У поданих суду запереченнях відповідач позов не визнав, вказує, що відповідно до форми довідки про заробітну плату, що подається для призначення (перерахунку) пенсії державним службовцям, затверджується правлінням пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики. При обчисленні заробітку для розрахунку пенсії ОСОБА_1 подала довідку про розмір виплат, які включаються в заробіток для обчислення пенсії відповідно до Закону України „Про державну службу", та про заробітну плату, де вказані посадовий оклад, доплата за ранг, надбавка за вислугу років, доплата, передбачена статтею 39 Закону № 796-ХІІ. Допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань не належать до інших надбавок, визначених Законом України „Про державну службу". Постановою Правління Пенсійного фонду України від 4 вересня 2013 року № 15-1 затверджено нову форму довідки про складові заробітної плати, що додаються при призначення пенсії відповідно до Закону України „Про державну службу", куди введене додаткову колонку „Інші виплати". При цьому установа, яка видає довідку для призначення (перерахунку) пенсії при заповненні такої колонки, має надати розшифровку цих виплат та несе відповідальність за достовірність та обґрунтованість видачі довідки. Проте, зміна форми довідки не є нормативно-правовим актом і не слугує підставою для проведення перерахунків пенсій державним службовцям.
ОСОБА_1 було відмовлено у перерахунку пенсії відповідно до довідки ТУДСА від 24 лютого 2016 року № 120 у зв'язку з набранням чинності пунктом 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02 березня 2015 року № 213-VIII. Відповідно до вказаної норми у разі неприйняття до 01 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України "Про державну службу", "Про прокуратуру", "Про судоустрій і статус суддів", "Про статус народного депутата України", "Про Кабінет Міністрів України", "Про судову експертизу", "Про Національний банк України", "Про службу в органах місцевого самоврядування", "Про дипломатичну службу", Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України. Відповідного закону прийнято не було, а тому призначення пенсій таким категоріям громадян проводиться на загальних підставах згідно з Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон № 1058-IV).
ОСОБА_1 у судове засідання не з'являлась, клопотала перед судом розглянути справу у її відсутності.
Аналогічне клопотання заявлено і відповідачем.
На підставі частини 1 статті 41 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу 27 квітня 2016 року не здійснювалось.
Провадження у справі відкрито 17 березня 2016 року.
Ухвалою від 27 квітня 2016 року адміністративний позов ОСОБА_1 в частині позовних вимог про зобов'язання відповідача здійснити перерахунок та виплату призначеної пенсії у період з 01 лютого 2008 року по 15 вересня 2015 року залишено без розгляду.
Дослідженням наявних у справі доказів, аналіз законодавства, приводить суд до наступного.
ОСОБА_1 призначена пенсія за віком з 02 квітня 2004 року відповідно до Закону України „Про державну службу" з урахуванням зниження пенсійного віку, передбаченого статтею 55 Закону № 796-ХІІ.
ОСОБА_1 зверталась до управління Пенсійного фонду України в Маневицькому районі із заявами про перерахунок пенсії з врахуванням сум виплачених допомог на оздоровлення, вирішення соціально-побутових питань, індексації згідно з довідкою ТУДСА від 03 березня 2016 року № 133, а також з врахуванням розміру заробітної плати згідно з довідкою ТУДСА від 24 лютого 2016 року № 120, однак в цьому їй було відмовлено.
За змістом статті 37 Закону України „Про державну службу" (в редакції закону чинній на час призначення пенсії позивачу), пенсія державним службовцям призначається у розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.
У частині першій статті 1 Закону України „Про оплату праці" встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Частиною 2 статті 33 Закону України „Про державну службу" передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Вказана норма визначає умови оплати праці державних службовців, а не умови їх пенсійного забезпечення, а тому якщо державний службовець під час перебування на державній службі отримував грошову винагороду, то зазначений розмір цієї винагороди (надбавки) повинен бути врахований і при обчисленні пенсії державного службовця.
З довідки № 133, виданої 03 березня 2016 року ТУДСА, вбачається, що за період з 01 лютого 2008 року позивач отримував надбавки, премії та інші виплати (матеріальну допомогу на оздоровлення тощо). На вказані суми проведено нарахування та утримання страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення та вирішення соціально-побутових потреб входила до системи оплати праці державного службовця.
Крім того, статтею 66 Закону України „Про пенсійне забезпечення" врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.
Відповідно до частини першої статті 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України „Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Стаття 41 Закону № 1058-IV визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Враховуючи вищенаведене, суд дійшов висновку, що за змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Аналогічна правова позиція була висловлена Верховним Судом України 20 лютого 2012 року у справі № 21-430а11, 14 травня 2013 року у справі № 21-125а13, 28 травня 2013 року у справі №21-97а13.
Одночасно суд зазначає, що при проведенні перерахунку пенсії державного службовця має застосовуватись норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії. Внесені Законом України „Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні" зміни до ст. 37 Закону України „Про державну службу" щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії державним службовцям у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії.
Таким чином суд зазначає, що перерахунок пенсії ОСОБА_1 підлягає проведенню, виходячи з розміру заробітної плати у відсотках, встановленого на момент первинного призначення пенсії.
З вищезазначених підстав не заслуговують на увагу суду і посилання відповідача на положення Закону України „Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення державних службовців", оскільки позивач мав право на врахування відповідачем при призначенні пенсії всіх сум виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Позовні вимоги в частині зобов'язання відповідача здійснювати перерахунки та виплати пенсії позивачу на вказаних вище умовах в подальшому, в контексті частини 1 статті 6 КАС України до задоволення не підлягають. Суд при ухваленні рішення не може оцінювати наявність підстав для задоволення позову щодо правовідносин, яких на момент розгляду справи ще не існує.
З метою ефективного захисту порушених прав позивача відповідно до частини 1 статті 267 КАС України суд вважає за необхідне покласти обов'язок на відповідача подати звіт про виконання судового рішення.
Розподіл судових витрат між сторонами слід здійснити за правилами статті 94 КАС України.
Враховуючи наведене, керуючись статтями 6, 11, 94, 158-163, 257 КАС України, суд
постановив:
Позов задовольнити частково.
Визнати неправомірними дії управління Пенсійного фонду України в Маневицькому районі Волинської області щодо визначення розміру пенсії ОСОБА_1.
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Маневицькому районі Волинської області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії відповідно до Закону України „Про державну службу" у розмірі 87 відсотків суми заробітної плати, включивши у суму заробітної плати для обчислення пенсії матеріальну допомогу на оздоровлення та матеріальну допомогу на вирішення соціально-побутових питань, згідно з довідкою Територіального управління Державної судової адміністрації в Волинській області про заробітну плату від 03 березня 2016 року № 133, починаючи з 16 вересня 2015 року по 31 грудня 2015 року, беручи до уваги виплачені їй суми.
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Маневицькому районі Волинської області, починаючи з 01 січня 2016 року, здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 відповідно до Закону України „Про державну службу" у розмірі 87 відсотків суми заробітної плати згідно з довідкою Територіального управління Державної судової адміністрації в Волинській області про заробітну плату від 24 лютого 2016 року № 120, беручи до уваги виплачені їй суми.
В решті позовних вимог відмовити.
Стягнути у користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань управління Пенсійного фонду України в Маневицькому районі Волинської області 551 (п'ятсот п'ятдесят одну) гривню 20 копійок судових витрат.
Управлінню Пенсійного фонду України в Маневицькому районі Волинської області у десятиденний строк подати суду звіт про виконання судового рішення. Строк подання звіту рахувати з дня набрання постановою законної сили.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Любешівський районний суд протягом десяти днів з дня її отримання. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Головуючий: суддя В.Д. Глинянчук