Ухвала суду № 57493193, 28.04.2016, Касаційний адміністративний суд Верховного Суду (до 15.12.2027 - Вищий адміністративний суд України)

Дата ухвалення
28.04.2016
Номер справи
2а-1670/7136/11
Номер документу
57493193
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

28 квітня 2016 року м. Київ К/9991/31587/12

Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:

Карася О.В. (головуючого), Олендера І.Я., Рибченка А.О.,

розглянувши у попередньому судовому засіданні касаційні скарги Публічного акціонерного товариства «Полтава-Авто» на постанову Полтавського окружного адміністративного суду від 01.11.2011 та ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду від 27.03.2012 по справі №2а-1670/7136/11

за позовом Публічного акціонерного товариства «Полтава-Авто»

до Кременчуцької об'єднаної державної податкової інспекції у Полтавській області

про визнання протиправним та скасування акту перевірки та податкового повідомлення-рішення, -

В С Т А Н О В И В:

Товариством до суду заявлений позов про визнання протиправним та скасування акту перевірки від 29.06.2011 № 4525/15-227/03118340 та податкового повідомлення-рішення від 18.07.2011 №000781/1503/0/2372, яким позивачу визначено суму податкового зобов'язання за платежем орендна плата за землю за основним платежем на суму 74 916,24 грн. та штрафними (фінансовими) санкціями на суму 4,00 грн.

Постановою суду першої інстанції, залишеною без змін ухвалою апеляційного суду, у задоволенні позову про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення відмовлено, провадження у справі в частині визнання протиправним та скасування акту від 29.06.2011 № 4525/15-227/03118340 закрито.

Судові рішення вмотивовано тим, що орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності належить до загальнодержавних податків і зборів, порядок нарахування та сплати якої встановлено спеціальними нормативно - правовими актами, а тому положення договорів оренди земельної ділянки, які суперечать чинному законодавству України в частині визначення розміру орендної плати є неправомірними. Закриваючи провадження в частині визнання протиправним та скасування акту перевірки від 29.06.2011 суди виходили з того, що акт перевірки, який за своїм змістом не є рішенням суб'єкта владних повноважень, не створює і не припиняє права чи обов'язки особи, а лише фіксує певні обставини, а тому не порушує права, свободи та інтереси осіб у сфері публічно - правових відносин.

Не погодившись із судовими рішеннями позивач до Вищого адміністративний суд України подав касаційну скаргу, в якій посилаючись на порушення судами норм матеріального та процесуального права, просить зазначені судові рішення скасувати та прийняти нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги.

Обґрунтовуючи вимоги касаційної скарги Товариство зазначає, що орендна плата за користування земельними ділянками має договірне походження, а зміна розміру орендної плати повинна бути оформлена у відповідності до вимог чинного законодавства шляхом внесення відповідних змін до договору оренди. Крім того, позивач вказує на протиправність застосування коригую чого коефіцієнту при обчисленні орендної плати за землю.

У поданих запереченнях на скаргу відповідач просить її відхилити з мотивів необґрунтованості.

Під час підготовки справи до касаційного розгляду, враховуючи клопотання про заміну відповідача на правонаступника згідно Постанови Кабінету Міністрів України від 20.03.2013 № 229 «Про утворення територіальних органів Міністерства доходів і зборів», у відповідності до вимог ст. 55 Кодексу адміністративного судочинства України суд допустив заміну відповідача у справі - Кременчуцьку об'єднану державну податкову інспекцію Полтавської області Державної податкової служби на його правонаступника - Кременчуцьку об'єднану державну податкову інспекції Головного управління Міндоходів у Полтавській області.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши доповідь судді, перевіривши повноту встановлених обставин справи та правильність їх юридичної оцінки судами, Вищий адміністративний суд України не вбачає підстав для задоволення касаційної скарги.

Як встановлено судами, передумовою прийняття спірного податкового повідомлення - рішення були висновки фахівців контролюючого органу за результатами документальної невиїзної перевірки податкової декларації з плати за землю позивача з питань правильності нарахування плати за землю, викладені в акті від 29.06.2011 №4525/15-227/03118340, про порушення позивачем вимог п. 286.1, п. 286.2 ст. 286 Податкового кодексу України, що полягало у заниженні податкового зобов'язання з орендної плати за січень - квітень 2011 року на загальну суму 74 916,24 грн. внаслідок нарахування орендної плати за договором оренди землі без врахування нормативної грошової оцінки земні на 2011 рік та відповідного коригуючого коефіцієнта.

Як встановлено судами попередніх інстанцій між позивачем та Кременчуцькою міською радою укладено договір оренди землі від 18.04.2007, згідно якого Товариство орендує земельну ділянку несільськогосподарського призначення для експлуатації і обслуговування станції технічного обслуговування автомобілів, загальною площею 10 488,00 кв.м. по вул. Московській, 10 в м. Кременчуці. Орендна плата вноситься у грошовій формі в розмірі 10 % від грошової оцінки землі за земельну ділянку площею 198,00 кв.м (мийка); 5 % від грошової оцінки землі за земельну ділянку площею 2 621,00 кв.м. (автомайстерня, автосалон, магазин); 2% від грошової оцінки землі за земельну ділянку площею 1 956,00 кв.м (складські майданчики) та 1,5% від грошової оцінки землі за земельну ділянку площею 5713 кв.м (прилегла територія) щорічно. Нормативна грошова оцінка вказаної земельної ділянки становить 1 255 413,60 грн.

Крім того, між позивачем та Кременчуцькою міською радою укладено також договір оренди землі від 18.04.2007, згідно якого позивач орендує земельну ділянку несільськогосподарського призначення для експлуатації і обслуговування станції технічного обслуговування автомобілів, загальною площею 5 246,00 кв.м. по вул. Б.Хмельницького, 20 в м. Кременчуцію. Орендна плата вноситься у грошовій формі в розмірі 5 % від грошової оцінки землі за земельну ділянку площею 1 671,00 кв.м. (майстерня, адмінбудинок, магазин); та 1,5% від грошової оцінки землі за земельну ділянку площею 3 575,00 кв.м (прилегла територія) щорічно. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 1 010 432,06 грн.

Зі змісту Земельного кодексу України та Закону України від 06.10.1998 № 161-XIV "Про оренду землі" (у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин) вбачається, що користування землею в Україні є платним.

З 01.01.2011 набрав чинності Податковий кодекс України, який регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, і, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, зокрема, пп. 9.1.10 п. 9.1 ст. 9 визначено, що плата за землю належить до загальнодержавних податків і зборів та в силу вимог пп. 14.1.147 п. 14.1 ст. 14 вказаного Кодексу є податком і справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.

А відповідно до пп. 16.1.4 п. 16.1 ст. 16 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, установлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.

Так, пп. 14.1.136. п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України, що кореспондується зі ст. 21 Закону України "Про оренду землі" визначає, що орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності - це обов'язковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою.

Справляння плати за землю, в тому числі й орендної плати, здійснюється відповідно до положень розділу ХIII Податкового кодексу України.

Так, дійсно розмір та умови внесення орендної плати встановлюються сторонами у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем, а підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки (п. 288.1 ст. 288 ПК).

Підпунктом 288.5.1 п. 288.5 ст. 288 вказаного Кодексу встановлено, що розмір орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою: для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється розділом ХIII ПК; для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом, та не може перевищувати, зокрема, для інших земельних ділянок, наданих в оренду, 12 % нормативної грошової оцінки (пп. 288.5.2 п. 288.5).

Відповідно до п. 286.1 ст. 286 Податкового кодексу України підставою для нарахування земельного податку є дані державного земельного кадастру. Відповідні органи виконавчої влади з питань земельних ресурсів за запитом відповідного органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки подають інформацію, необхідну для обчислення і справляння плати за землю, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

А відповідно до приписів п. 286.2 ст. 286 вказаного Кодексу платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і до 1 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій. При поданні першої декларації (фактичного початку діяльності як платника плати за землю) разом з нею подається довідка (витяг) про розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки, а надалі така довідка подається у разі затвердження нової нормативної грошової оцінки землі.

Статтею 271 Податкового кодексу України визначено, що базою оподаткування плати за землю є нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого розділом XIII Податкового кодексу України, а у разі, якщо нормативну грошову оцінку не проведено - площа земельних ділянок.

Рішенням ХLVII сесії Кременчуцької міської ради V скликання від 24.11.2009 «Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель м. Кременчука Полтавської області» затверджено технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель м. Кременчука з базовою вартістю одного квадратного метра земель у розмірі 154,11 грн. станом на 01.01.2008 та ввести її в дію з 01.01.2011.

Рішенням IV сесії Кременчуцької міської ради VІ скликання від 22.02.2011 «Про внесення змін до рішення Кременчуцької міської ради від 24.11.2009 «Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель м. Кременчука Полтавської області» рішення Кременчуцької міської ради від 24.11.2009 «Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель м. Кременчука Полтавської області» доповнено пп. 2.1 наступного змісту «Встановити, що з 01.03.2011 до 30.06.2011 нормативна грошова оцінка земель орендарям розраховується з коригуючим коефіцієнтом 0,65».

Судами встановлено, що вказані рішення, у встановленому законодавством порядку опубліковано в офіційному виданні та на офіційному сайті Кременчуцької міської ради.

Судами також встановлено, що згідно з витягів з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, нормативна грошова оцінка земельної ділянки розташованої за адресою м. Кременчук, вул. Московська, 10 складає 6 966 444,24 грн. (664,23 грн. за 1 кв.м.), а земельної ділянки розташованої за адресою м. Кременчук, вул. Богдана Хмельницького, 20 становить 6 287 908,06 грн. (1198,61 грн. за 1 кв.м.).

Таким чином, суд погоджується з обґрунтованими висновками судів попередніх інстанцій, що у разі зміни нормативної грошової оцінки землі, яка є базою оподаткування для плати за землю, змінюється річна сума податкового зобов'язання по земельному податку та орендній платі за земельні ділянки державної і комунальної власності, а отже, позивач повинен був самостійно, у відповідності до вимог Податкового кодексу України, розрахувати розмір орендних платежів на 2011 рік з урахуванням зміни нормативної грошової оцінки землі.

Також суди попередніх інстанцій правомірно зазначили, що орендна плата належить до загальнодержавних податків і зборів, порядок нарахування та сплати якої встановлено спеціальними нормативно - правовими актами, зокрема і Податковим кодексом України, а тому положення договорів оренди земельної ділянки, які суперечать чи не відповідають нормам чинного законодавства України в частині визначення розміру орендної плати є неправомірними.

Отже, в межах касаційної скарги порушень судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права при вирішенні цієї справи не допущено, правова оцінка обставин у справі дана вірно, а тому касаційну скаргу слід відхилити, а оскаржуване судове рішення залишити без змін.

Керуючись ст. ст. 160, 167, 210 - 231 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

У Х В А Л И В:

Касаційну скаргу Публічного акціонерного товариства «Полтава-Авто» відхилити.

Постанову Полтавського окружного адміністративного суду від 01.11.2011 та ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду від 27.03.2012 по справі №2а-1670/7136/11 залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, і оскарженню не підлягає, крім як з підстав, у строк та в порядку, визначеними ст. ст. 237-2391 Кодексу адміністративного судочинства України.

Головуючий О.В. Карась

Судді І.Я. Олендер

А.О. Рибченко