ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
19 квітня 2016 року м. Київ К/800/52517/15
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:
Швеця В.В.,
Ситникова О.Ф.,
Черпака Ю.К.,
провівши у порядку письмового провадження касаційний розгляд адміністративної справи
за позовною заявою ОСОБА_4 до мисливствознавця Державного підприємства "Сарненське лісове господарство" Рівненського обласного управління лісового господарства Чернюка Вадима Леонідовича про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення,
провадження в якій відкрито за касаційною скаргою ОСОБА_4 на ухвалу судді Житомирського апеляційного адміністративного суду від 27 листопада 2015 року, -
в с т а н о в и л а:
У серпні 2015 року ОСОБА_4 звернувся до суду з вказаним позовом, в якому, з урахуванням уточнень, просив визнати протиправною та нечинною постанову від 17 серпня 2015 року № 000005 про притягнення його до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого частиною першою статті 85 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - КУпАП) у вигляді штрафу в сумі 1 020 гривень.
Постановою Сарненського районного суду міста Рівненської області від 8 жовтня 2015 року у задоволенні позову відмовлено.
Не погоджуючись з вказаною постановою, позивач оскаржив її в апеляційному порядку.
Ухвалою судді Житомирського апеляційного адміністративного суду від 9 листопада 2015 року апеляційна скарга ОСОБА_4 залишена без руху та надано строк до 23 листопада 2015 року для усунення недоліків.
Наступною ухвалою судді від 27 листопада 2015 року апеляційну скаргу повернуто ОСОБА_4
Не погоджуючись з рішенням судді апеляційного суду про повернення апеляційної скарги, позивач подав касаційну скаргу, в якій просить його скасувати, а справу направити до суду апеляційної інстанції для продовження розгляду.
Заслухавши доповідь судді, обговоривши доводи касаційної скарги, перевіривши матеріали справи, колегія суддів приходить до висновку, що касаційна скарга підлягає задоволенню з огляду на таке.
Відповідно до частини другої статті 189 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), отримавши апеляційну скаргу, суддя-доповідач протягом трьох днів перевіряє її на відповідність вимогам статті 187 цього Кодексу і за відсутності перешкод постановляє ухвалу про відкриття апеляційного провадження.
Частиною третьою цієї ж статті встановлено, що до апеляційної скарги, яка не оформлена відповідно до вимог, встановлених статтею 187 цього Кодексу, застосовуються правила статті 108 цього Кодексу.
Відповідно до частини першої статті 108 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтею 106 цього Кодексу, постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху, у якій зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб їх усунення і встановлюється строк, достатній для усунення недоліків. Копія ухвали про залишення позовної заяви без руху невідкладно надсилається особі, що звернулася із позовною заявою.
Позовна заява повертається позивачеві, якщо він не усунув недоліки позовної заяви, яку залишено без руху (пункт 1 частини третьої статті 108 КАС України).
Суддя апеляційної інстанції, спочатку залишаючи без руху, а потім повертаючи апеляційну скаргу позивачу, виходив з того, що вона не відповідає вимогам чинного законодавства, оскільки не оплачена судовим збором.
Колегія суддів не погоджується з таким висновком, виходячи з такого.
Відповідно до частини другої статті 87 КАС України розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.
Правові засади справляння судового збору, платників, об'єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначені Законом України від 8 липня 2011 року № 3674-VI «Про судовий збір» (далі - Закон № 3674-VI), який набрав чинності з 1 листопада 2011 року.
Цим Законом (статті 3 і 5) особи, які оскаржують постанову у справі про адміністративне правопорушення, не віднесені до кола суб'єктів, які звільняються від сплати судового збору за подання адміністративного позову, а позови з таким предметом не належать до об'єктів, за подання яких судовий збір не справляється.
Однак, Закон № 3674-VI не містить застережень про те, що закони України та інші нормативно-правові акти до приведення їх у відповідність із цим Законом діють у частині, що не суперечать йому, а лише доручає Кабінету Міністрів України протягом місяця з дня набрання чинності цим Законом підготувати та подати на розгляд Верховної Ради України законопроект щодо внесення змін до деяких законодавчих актів України у зв'язку з прийняттям цього Закону (пункт 1 частина третя статті 10 Закону № 3674-VI).
Таким чином, відносини щодо звільнення від сплати судового збору врегульовуються не тільки статтею 5 Закону № 3674-VI, яка не містить вичерпного переліку пільг щодо сплати судового збору, а й іншими законами України.
Так, частиною четвертою статті 288 КУпАП, норми якої є спеціальними порівняно з нормами Закону № 3674-VI встановлено, що особа, яка оскаржила постанову у справі про адміністративне правопорушення, звільняється від сплати державного мита.
Отже, за подання до суду адміністративного позову про скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення, якою особу притягнуто до адміністративної відповідальності та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу, судовий збір не сплачується у порядку та розмірах, установлених Законом №3674-VI.
З огляду на наведене, за подання адміністративного позову про скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення, якою особу притягнуто до адміністративної відповідальності та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу, судовий збір не сплачується у порядку та розмірах, установлених Законом №3674-VI.
Відтак, суддя апеляційного суду безпідставно зобов'язав ОСОБА_4 сплатити судовий збір за подання апеляційної скарги.
За таких обставин, ухвалу судді суду апеляційної інстанції про повернення апеляційної скарги не можна визнати законною та обґрунтованою, а тому вона підлягає скасуванню, а справа направленню до суду апеляційної інстанції для продовження розгляду (вирішення питання про відкриття апеляційного провадження).
Керуючись статтями 222, 224, 231 КАС України, колегія суддів, -
у х в а л и л а:
Касаційну скаргу ОСОБА_4 задовольнити.
Ухвалу судді Житомирського апеляційного адміністративного суду від 27 листопада 2015 року скасувати.
Справу направити до суду апеляційної інстанції для продовження розгляду.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії сторонам та оскарженню не підлягає.
Судді В.В. Швець
О.Ф. Ситников
Ю.К. Черпак