Ухвала суду № 57492043, 26.04.2016, Касаційний адміністративний суд Верховного Суду (до 15.12.2027 - Вищий адміністративний суд України)

Дата ухвалення
26.04.2016
Номер справи
820/15609/14
Номер документу
57492043
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

26 квітня 2016 року м. Київ К/800/4527/15

Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:

Головуючого Кошіля В.В.

Суддів Борисенко І.В.

Моторного О.А.

розглянувши у попередньому судовому засіданні касаційну скаргу Основ'янської об'єднаної державної податкової інспекції м. Харкова Головного управління Міндоходів у Харківській області

на постанову Харківського апеляційного адміністративного суду від 13.01.2015

у справі № 820/15609/14

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «СУЗІР'Я ЦИНУАРДІ»

до Основ'янської об'єднаної державної податкової інспекції м. Харкова Головного управління Міндоходів у Харківській області

про визнання дій незаконними та зобов'язання вчинити певні дії

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю «СУЗІР'Я ЦИНУАРДІ» звернулось до суду з позовом про:

- визнання незаконними дій Основ'янської об'єднаної державної податкової інспекції м. Харкова Головного управління Міндоходів у Харківській області по проведенню зустрічної звірки та складанню акту про неможливість проведення зустрічної звірки від 07.07.2014 № 1031/20-38-23-01-04/38383204 «Про неможливість проведення зустрічної звірки суб'єкта господарювання ТОВ «СУЗІР'Я ЦИНУАРДІ» щодо документального підтвердження господарських відносин із платниками податків їх реальності та повноти відображення в обліку за період березень 2014 року»;

- визнання незаконними висновків Основ'янської ОДПІ м. Харкова Головного управління Міндоходів у Харківській області, що були зроблені в акті про неможливість проведення зустрічної звірки від 07.07.2014 № 1031/20-38-23-01-04/38383204;

- зобов'язання Основ'янської ОДПІ м. Харкова ГУ Міндоходів у Харківській області відобразити у відповідних вкладках ІБД «Податковий блок» (АІС «Аудит», АІС «Система автоматизованого співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту по податку на додану вартість в розрізі контрагентів на рівні ДПА України» та інші) показники, відображені ТОВ «СУЗІР'Я ЦИНУАРДІ» самостійно у податкових деклараціях з податку на додану вартість за березень 2014 року;

- зобов'язання Основ'янської ОДПІ м. Харкова ГУ Міндоходів у Харківській області вилучити з відповідних вкладок ІБД «Податковий блок» (АІС «Аудит», АІС «Система автоматизованого співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту по податку на додану вартість в розрізі контрагентів на рівні ДПА України» та інші) інформацію, внесену у зв'язку з прийняттям акту про неможливість проведення зустрічної звірки від 07.07.2014 № 1031/2038-23-01-04/38383204.

Постановою Харківського окружного адміністративного суду від 21.10.2014 в задоволенні адміністративного позову відмовлено.

Постановою Харківського апеляційного адміністративного суду від 13.01.2015, скасовано рішення суду першої інстанції в частині відмови у задоволенні позовних вимог про визнання незаконними дій Основ'янської об'єднаної Державної податкової інспекції м. Харкова Головного управління Міндоходів у Харківській області щодо проведення зустрічної звірки, оформленої актом про неможливість проведення зустрічної звірки від 07.07.2014 та прийнято в цій частині нове судове рішення, яким визнано незаконними дії Основ'янської об'єднаної Державної податкової інспекції м. Харкова Головного управління Міндоходів у Харківській області щодо проведення зустрічної звірки, оформленої актом про неможливість проведення зустрічної звірки від 07.07.2014, в іншій частині постанову суду першої інстанції залишено без змін.

В касаційній скарзі відповідач просить скасувати рішення суду апеляційної інстанції в частині задоволення позовних вимог та ухвалити нове судове рішення, яким відмовити в задоволенні позову, посилаючись на порушення судом апеляційної інстанції норм матеріального та процесуального права.

Позивач в запереченнях на касаційну скаргу просить залишити її без задоволення, а оскаржуване судове рішення апеляційного адміністративного суду - без змін, як таке, що прийняте з правильним застосуванням норм матеріального та процесуального права.

Перевіривши в межах касаційної скарги правильність застосування судами попередніх інстанцій норм матеріального та процесуального права, юридичної оцінки обставин справи, колегія суддів Вищого адміністративного суду України приходить до висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню, з огляду на наступне.

Як встановлено судами попередніх інстанцій, податковим органом на адресу позивача направлено письмовий запит від 29.05.2014 № 8538/10/20-38-22-01-10 про надання письмових пояснень та документального підтвердження щодо відносин з ТОВ «Мегаопт ХХІ» за січень та квітень 2014 року.

Товариством на вказаний запит було надано відповідь № 26/06 від 26.06.2014 про необхідність надання додаткового часу для підготовки, у зв'язку з великим обсягом первинної документації за період вказаний в запиті, та було звернуто увагу податкового органу на існування постанови Луганського окружного адміністративного суду від 28.05.2014 по справі № 812/3181/14, якою задоволено позовні вимоги контрагента позивача щодо визнання протиправними дій податкового органу з проведення зустрічної звірки, визнання незаконними висновків акту перевірки та відновлення у ІБД «Податковий блок» (АІС «Аудит», АІС «Система автоматизованого співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту по податку на додану вартість в розрізі контрагентів на рівні ДПА України» показників, самостійно задекларованих ТОВ «Мегаопт ХХІ»).

Податковим органом згідно п. 73.5 ст. 73 Податкового кодексу України вчинено заходи з метою проведення зустрічної звірки ТОВ «СУЗІР'Я ЦИНУАРДІ» щодо документального підтвердження господарських відносин із платниками податків їх реальності та повноти відображення в обліку за період березень 2014 року.

За результатами проведення зустрічної звірки податковим органом складено акт про неможливість проведення зустрічної звірки від 07.07.2014 № 1031/20-38-23-01-04/38383204.

В акті зазначено, що звіркою не встановлено факту реального здійснення господарських операцій контрагентом позивача ТОВ «Мегаопт ХХІ» із постачальниками та покупцями, їх вид, обсяг, якість та розрахунки за березень 2014 року, що свідчить про неправомірність формування цим платником податкового кредиту в сумі 12 651 645 грн., який перевіркою не підтверджується як і його податкові зобов'язання на суму 12 746 863 грн., що на думку податкового органу свідчить про можливе порушення податкового законодавства ТОВ «СУЗІР'Я ЦИНУАРДІ».

Висновками акту від 07.07.2014 встановлено неможливість співставлення даних первинних бухгалтерських та інших документів суб'єкта господарювання, з метою документального підтвердження господарських відносин з платниками податків та їх виду, обсягу і кількості операцій та розрахунків, що здійснювалися між ними, для з'ясування їх реальності та повноти відображення в податковому обліку, тобто не має можливості підтвердити реальність здійснення фінансово - господарських операцій ТОВ «СУЗІР'Я ЦИНУАРДІ» за період березень 2014 року.

Враховуючи межі перегляду судом касаційної інстанції та оскарження судового рішення суду апеляційної інстанції лише в частині задоволення позовних вимог, слід зазначити наступне.

Відповідно до п. 73.5 ст. 73 Податкового кодексу України з метою отримання податкової інформації контролюючі органи мають право проводити зустрічні звірки даних суб'єктів господарювання щодо платника податків. Зустрічною звіркою вважається співставлення даних первинних бухгалтерських та інших документів суб'єкта господарювання, що здійснюється контролюючими органами з метою документального підтвердження господарських відносин з платником податків та зборів, а також підтвердження відносин, виду, обсягу і якості операцій та розрахунків, що здійснювалися між ними, для з'ясування їх реальності та повноти відображення в обліку платника податків. Зустрічні звірки не є перевірками і проводяться в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. За результатами зустрічних звірок складається довідка, яка надається суб'єкту господарювання у десятиденний термін.

Механізм проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок визначено Порядком проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2010 № 1232.

Відповідно до п. 3 цього Порядку, з метою проведення зустрічної звірки орган державної податкової служби (ініціатор) надсилає органу державної податкової служби (виконавцю), на обліку в якому перебуває суб'єкт господарювання, запит про проведення зустрічної звірки для підтвердження отриманих від платника податків та зборів даних. Зустрічна звірка може бути проведена органом державної податкової служби (ініціатором) самостійно у разі, коли суб'єкт господарювання перебуває на обліку в тому ж органі державної податкової служби, в якому перебуває платник податків, або в межах одного населеного пункту.

Таким чином зустрічна звірка проводиться за запитом органу державної податкової служби (ініціатора) та проводиться стосовно конкретно визначеного ініціатором контрагента платника податків.

Проте під час судового розгляду, відповідачем не надано суду запитів органів державної податкової служби (ініціаторів) щодо звірки визначених контрагентів позивача за відповідні періоди, в акті від 07.07.2014 № 1031/20-38-23-01-04/38383204 зазначено, що на підставі службового посвідчення головним державним ревізором - інспектором відділу перевірок платників податків Основянської ОДПІ м. Харкова Головного управління Міндоходів у Харківській області, згідно з п. 73.5 ст.73 Податкового кодексу України здійснено відповідні заходи з метою проведення зустрічної звірки щодо документального підтвердження господарських відносин із платниками податків їх реальності та повноти відображення в обліку за березень 2014 року.

Отже, в порушення наведених норм податковий орган недотримався порядку проведення зустрічної звірки в частині процедури ініціювання такої звірки та відсутності права податкового органу одночасно виступати ініціатором та виконавцем зустрічної звірки без отримання запиту на її проведення по контрагентам платника податків.

Також згідно з п. 4 вищевказаного Порядку, орган державної податкової служби (виконавець), який проводить зустрічну звірку, складає довідку за наявності інформації, для отримання якої надіслано запит органом державної податкової служби (ініціатором), та її документального підтвердження. У разі відсутності запитуваної органом державної податкової служби (ініціатором) інформації орган державної податкової служби (виконавець) надсилає завірений печаткою запит про подання інформації та її документального підтвердження суб'єкту господарювання за його адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) рекомендованим листом з повідомленням про вручення чи особисто вручає суб'єкту господарювання або його законному чи уповноваженому представникові під розписку.

Відповідно до п. 6 Порядку у разі отримання від суб'єкта господарювання інформації, визначеної у запиті, та її документального підтвердження (протягом одного місяця з дня, що настає за днем надходження суб'єкту господарювання запиту) орган державної податкової служби проводить зустрічну звірку.

Пунктом 7 Порядку встановлено, що за результатами проведеної зустрічної звірки складається довідка, яка підписується суб'єктом господарювання (законним чи уповноваженим представником) і посадовими особами органу державної податкової служби та особисто вручається суб'єкту господарювання або його законному чи уповноваженому представникові під розписку або надсилається суб'єкту господарювання за його адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) рекомендованим листом із повідомленням про вручення.

Згідно з пп. 4.4 Методичних рекомендацій щодо організації та проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок, затверджених наказом Державної податкової адміністрації України від 22.04.2011 № 236, у разі встановлення фактів, що не дають змогу провести зустрічну звірку суб'єкта господарювання, зокрема у зв'язку із зняттям з обліку, встановленням відсутності суб'єкта господарювання та/або його посадових осіб за місцезнаходженням (податковою адресою), відповідальний підрозділ не пізніше двох робочих днів від дати надходження запиту складає Акт про неможливість проведення зустрічної звірки суб'єкта господарювання, реєструє його у Журналі реєстрації довідок про результати проведення зустрічної звірки (актів про неможливість проведення зустрічної звірки суб'єкта господарювання, неявки для підписання, відмови від писання Довідки про результати проведення зустрічної звірки) та вживає відповідних заходів, передбачених актами ДПС України. При подальшому залученні суб'єкта господарювання (посадових осіб суб'єкта господарювання) до проведення зустрічної звірки відповідальний підрозділ органу ДПС забезпечує проведення такої звірки.

Відповідно до п. 73.3 ст. 73 Податкового кодексу України контролюючі органи мають право звернутися до платників податків та інших суб'єктів інформаційних відносин із письмовим запитом про подання інформації (вичерпний перелік та підстави надання якої встановлено законом), необхідної для виконання покладених на контролюючі органи функцій, завдань, та її документального підтвердження. Такий запит підписується керівником (заступником керівника) контролюючого органу і повинен містити перелік інформації, яка запитується, та документів, що її підтверджують, а також підстави для надіслання запиту.

Письмовий запит про подання інформації надсилається платнику податків або іншим суб'єктам інформаційних відносин за наявності хоча б однієї з підстав, зазначених у п.73.3 Податкового кодексу України.

Запит вважається врученим, якщо його надіслано поштою листом з повідомленням про вручення за податковою адресою або надано під розписку платнику податків або іншому суб'єкту інформаційних відносин або його посадовій особі.

Платники податків та інші суб'єкти інформаційних відносин зобов'язані подавати інформацію, визначену у запиті контролюючого органу, та її документальне підтвердження протягом одного місяця з дня, що настає за днем надходження запиту (якщо інше не передбачено цим Кодексом). У разі коли запит складено з порушенням вимог, викладених в абзацах першому та другому цього пункту, платник податків звільняється від обов'язку надавати відповідь на такий запит.

Однак, як встановлено матеріалами справи, запитом від 29.05.2014 № 8538/10/20-38-22-01-10 запитувалась інформація щодо відносин з ТОВ «Мегаопт ХХІ» за січень та квітень 2014 року, а зустрічна звірка проведена відповідачем за березень 2014 року та стосовно невизначеного кола контрагентів.

Крім того, в розумінні положень податкового законодавства зустрічна звірка полягає у зіставленні даних первинних бухгалтерських та інших документів суб'єкта господарювання, що здійснюється органами державної податкової служби, з метою документального підтвердження господарських відносин з платником податків та зборів та підтвердження відносин (виду, обсягу і якості операцій і розрахунків), що здійснювалися між господарюючими суб'єктами, для з'ясування їх реальності та повноти відображення в обліку платника податків.

З огляду на встановлені обставини, межі перегляду, відсутність порушень норм матеріального та процесуального права, висновок суду апеляційної інстанції про часткове задоволення позовних вимог є вірним, а касаційна скарга відповідача - необґрунтованою та такою, що не підлягає задоволенню.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 2201, 223, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

УХВАЛИВ:

Касаційну скаргу Основ'янської об'єднаної державної податкової інспекції м. Харкова Головного управління Міндоходів у Харківській області відхилити.

Постанову Харківського апеляційного адміністративного суду від 13.01.2015 залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, та може бути переглянута Верховним Судом України у випадках, встановлених Кодексом адміністративного судочинства України.

Головуючий В.В. Кошіль Судді І.В. Борисенко О.А. Моторний