УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
28 квітня 2016 року Справа № 876/2270/16
Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:
головуючого судді - Макарика В.Я.
суддів - Большакової О.О., Глушка І.В.
за участю секретаря судового засідання - Бедрій Х.П.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу Приватного агропромислового підприємства "Агропродсервіс" на постанову Тернопільського окружного адміністративного суду від 23 лютого 2016 року у адміністративній справі №819/107/16 за позовом Приватного агропромислового підприємства "Агропродсервіс" до Головного інспектора будівельного нагляду відділу контролю за проведенням перевірок управління державної архітектурно-будівельної інспекції у Тернопільській області ОСОБА_1, Управління державної архітектурно-будівельної інспекції у Тернопільській області про визнання протиправними та скасування постанови та припису,-
В С Т А Н О В И В:
03 лютого 2016 року позивач - Приватне агропромислове підприємство "Агропродсервіс" звернулося в суд з позовом до відповідачів - Головного інспектора будівельного нагляду відділу контролю за проведенням перевірок управління державної архітектурно-будівельної інспекції у Тернопільській області ОСОБА_1, Управління державної архітектурно-будівельної інспекції у Тернопільській області в якому просило визнати незаконною та скасувати постанову №3/40-1019/86-16 від 20.01.2016 року винесену головним інспектором будівельного нагляду відділу контролю за проведенням перевірок управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Тернопільській області Вочелюком Віктором Григоровичем по справі про адміністративне правопорушення. Визнати незаконним та скасувати припис управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Тернопільській області від 13.01.2016 р. «Про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил».
Постановою Тернопільського окружного адміністративного суду від 23 лютого 2016 року в задоволенні адміністративного позову відмовлено.
Не погоджуючись з вказаним рішенням суду, позивач оскаржив його в апеляційному порядку. Вважає, що оскаржувана постанова прийнята з неповним з'ясуванням обставин, що мають значення для справи, з помилковим застосуванням норм матеріального права, порушенням норм процесуального права. Просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову постанову, якою задовольнити позовні вимоги повністю.
Особи, які беруть участь у справі, в судове засідання на виклик суду не з'явилися, що не перешкоджає розгляду справи у їх відсутності згідно із ч.4 ст. 196 КАС України.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги в їх сукупності, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення, а оскаржувану постанову - без змін з таких підстав.
Судом першої інстанції встановлено, що відповідно до направлення для проведення позапланової перевірки від 12.01.2016 року №17, на підставі наказу Державної архітектурно-будівельної інспекції України від 08.09.2015 року № 976 та припису про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил від 06.11.2015 року заплановано проведення у період з 13 січня 2016 року по 18 січня 2016 року позапланової перевірки на свинокомплексі ПАП "Агропродервіс" по вул. Загребельна, 5,7, в с. Орищківці, Лановецького району.
13.01.2016 року директором ПАП "Arpoпродсервіс" ОСОБА_3 не допущено до проведення вказаної перевірки головного інспектора будівельного нагляду відділу контролю за проведенням перевірок управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Тернопільській області ОСОБА_4 та головного інспектора будівельного нагляду відділу контролю за проведенням перевірок управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Тернопільській області ОСОБА_1
13.01.2016 року складений акт щодо дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил, яким у ході перевірки встановлено, що директором ПАП "Arpoпродсервіс" ОСОБА_3 не виконано вимоги припису від 06.11.2015 року та не забезпечено можливості проведення позапланової перевірки з 23.11.2015 poку на відгодівельному свинокомплексі №3 ПАП "Агропродсервіс" по вул. Загребельна, 5, 7, с. Оришківці, Лановецького району, Тернопільської області, чим порушив вимоги п.3 ч.4 ст. 41 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" та абз.2 п.14 Порядку здійснення державного архітектурно-будівельного контролю, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 травня 2011 року № 553.
Відповідно до вищенаведеного акту та встановлених порушень головним інспектором будівельного нагляду відділу контролю за проведенням перевірок управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Тернопільській області ОСОБА_4 та головним інспектором будівельного нагляду відділу контролю за проведенням перевірок управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Тернопільській області ОСОБА_1 складено Протокол про правопорушення у сфері містобудівної діяльності від 13.01.2016 року, відповідно до якого, у зв'язку з виявленими за результатами перевірки порушеннями вимог п.3 ч.4 ст. 41 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" та абз. 2 п.14 Порядку здійснення державного архітектурно-будівельного контролю, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 травня 2011 року № 553, за що передбачена відповідальність абз. 1 п.1 ч.6 ст. 2 Закону України "Про відповідальність за порушення у сфері містобудівної діяльності", на 20.01.2016 року о 11 год. 00 хв. призначено розгляд справи про правопорушення у сфері містобудівної діяльності у приміщенні управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Тернопільській області, про що позивач повідомлений належним чином.
Також відповідачем винесено Припис «Про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил» від 13.01.2016 року.
20.01.2016 року управлінням за наслідками розгляду матеріалів справи про правопорушення у сфері містобудівної діяльності - акту перевірки дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил від 13.01.2016 року, припису та протоколу про правопорушення у сфері містобудівної діяльності від 13.01.2016 року, прийнято постанову за № 3/40-1019/86-16 про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності у сумі 13780 грн., якою ПАП "Arpoпродсервіс" визнано винним у вчиненні правопорушення, передбаченого абз. 1 п.1 ч.6 ст. 2 Закону України "Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності".
Відповідно до пп. 1,2,3 ч.2 Порядку № 553 "Про затвердження Порядку здійснення державного архітектурно-будівельного контролю" державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється за дотриманням: вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, проектної документації, будівельних норм, державних стандартів і правил, положень містобудівної документації всіх рівнів, вихідних даних для проектування об'єктів містобудування, технічних умов, інших нормативних документів під час виконання підготовчих і будівельних робіт, архітектурних, інженерно - технічних і конструктивних рішень, застосування будівельної продукції; порядку здійснення авторського і технічного нагляду, ведення загального та (або) спеціальних журналів обліку виконання робіт (далі - загальні та (або) спеціальні журнали), виконавчої документації, складення актів на виконані будівельно-монтажні та пусконалагоджувальні роботи; інших вимог, установлених законодавством, будівельними нормами, правилами та проектною документацією, щодо створення об'єкта будівництва.
Згідно п.5 вищевказаного Порядку державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється у порядку проведення планових та позапланових перевірок за територіальним принципом.
Управління Державної архітектурно - будівельної інспекції у Тернопільській області є територіальним органом Державної архітектурно - будівельної інспекції України, яка є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Віце-прем'єр-міністра України - Міністра регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства і який реалізує державну політику з питань державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду.
Відповідно до абз.1 п.1 ч.6 ст. 2 Закону України "Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності" суб'єкти містобудування несуть відповідальність у вигляді штрафу за невиконання приписів центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань державного архітектурно-будівельного контролю, щодо усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил у розмірі десяти мінімальних заробітних плат.
Відповідно до ст. 41 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" державний архітектурно-будівельний контроль - сукупність заходів, спрямованих на дотримання замовниками, проектувальниками, підрядниками та експертними організаціями вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил під час виконання підготовчих та будівельних робіт. Державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється органами державного архітектурно-будівельного контролю в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Посадові особи органів державного архітектурно-будівельного контролю під час перевірки мають право безперешкодного доступу до місць будівництва об'єктів та до об'єктів, що підлягають обов'язковому обстеженню; складати протоколи про вчинення правопорушень, акти перевірок та накладати штрафи відповідно до закону; видавати обов'язкові для виконання приписи, зокрема щодо усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил.
Відповідно до п.14 Порядку здійснення державного архітектурно-будівельного контролю, що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 23 травня 2011 року № 553, суб'єкт містобудування, щодо якого здійснюється державний архітектурно-будівельний контроль, зобов'язаний допускати посадових осіб інспекції до проведення перевірки за умови дотримання порядку здійснення державного архітектурно-будівельного контролю, виконувати вимоги органу державного архітектурно-будівельного контролю щодо усунення виявлених порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності.
Згідно п.17 цього Порядку у разі виявлення порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, крім акта перевірки, складається протокол разом з приписом усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил або приписом про зупинення підготовчих та будівельних робіт, які виконуються без повідомлення, реєстрації декларації про початок їх виконання або дозволу на виконання будівельних робіт (далі - припис).
Протокол протягом трьох днів після його складення та всі матеріали перевірки подаються керівникові відповідного органу державного архітектурно-будівельного контролю або його заступникові для винесення постанови про накладення штрафу, передбаченої законодавством України. (п.20 Порядку)
Судом першої інстанції встановлено, що позивач ПАП "Агропродсервіс" не допустив працівників управління до проведення позапланової перевірки на відгодівельному свинокомплексі №3 ПАП "Агропродсервіс", а директор ПАП "Агропродсервіс" не виконав вимог припису управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Тернопільській області від 06.11.2015 року про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил, а саме не забезпечив можливості проведення позапланової перевірки з 23.11.2015 року на відгодівельному свинокомплексі №3 ПАП "Агропродсервіс", тому суд апеляційної інстанції погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що позивач порушив вимоги п.3 ч.4 ст. 41 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" та абз. 2 п.14 Порядку здійснення державного архітектурно-будівельного контролю, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 травня 2011 року № 553, а тому управлінням правомірно накладений штраф у сумі 13780 грн. у відповідності до абз. 1 п.1 ч.6 ст. 2 Закону України "Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності".
Враховуючи усе вищенаведене, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції дійшов правильного висновку про безпідставність позовних вимог, правильно і повно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків рішення суду, тому відповідно до ч.1 ст. 200 КАС України апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення, а постанову суду - без змін.
Керуючись ст. ст. 41, 160, 195, 196, ст. 198, ст. 200, ст. 205, ст. 206, 254 КАС України, Львівський апеляційний адміністративний суд, -
У Х В А Л И В:
Апеляційну скаргу Приватного агропромислового підприємства "Агропродсервіс" залишити без задоволення, а постанову Тернопільського окружного адміністративного суду від 23 лютого 2016 року у адміністративній справі №819/107/16 - без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання ухвали в повному обсязі шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя: В.Я. Макарик
Судді: О.О. Большакова
І.В. Глушко
Повний текст ухвали складений 28 квітня 2016 року.