КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД Справа: № 810/5880/15 Головуючий у 1-й інстанції: Балаклицький А.І.; Суддя-доповідач: Сорочко Є.О.
У Х В А Л А
Іменем України
27 квітня 2016 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Сорочко Є.О.
суддів: Федотова І.В.
Желтобрюх І.Л.
за участю секретаря Запорожченко А.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Київської митниці ДФС на постанову Київського окружного адміністративного суду від 05 лютого 2016 року у справі за позовом Приватного акціонерного товариства "Мономах" до Київської митниці ДФС про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії,-
В С Т А Н О В И В:
Приватне акціонерне товариство "Мономах" (далі - ПрАТ "Мономах") звернулося до Київського окружного адміністративного суду з позовом до Київської митниці ДФС (далі - Київська митниця) про визнання протиправними дій щодо відмови в складанні та наданні висновку про наявність підстав для повернення надмірно сплачених платежів за результатами розгляду заяви позивача та зобов'язання скласти та надати висновок Головному управлінню Державної казначейської служби України в Київській області про повернення позивачу надмірно сплачених коштів.
Постановою Київського окружного адміністративного суду від 05 лютого 2016 року позов задоволено. Визнано протиправними дії Київської митниці щодо відмови в складанні та наданні висновку про наявність підстав для повернення надмірно сплачених платежів за результатами розгляду заяви ПрАТ "Мономах" від 15.09.2015 р. вих. №212/15 (вх. №16498/47 від 16.09.2015 р.). Зобов'язано Київську митницю скласти та надати Головному управлінню Державної казначейської служби України в Київській області висновок про повернення ПрАТ "Мономах" надмірно сплачених коштів за заявою від 15.09.2015 р. вих. №212/15 (вх. №16498/47 від 16.09.2015 р.).
На вказану постанову Київська митниця подала апеляційну скаргу, в якій просить її скасувати та ухвалити нову постанову, якою в задоволенні позову відмовити, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права.
Дослідивши матеріали справи, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Як встановлено судом першої інстанції та підтверджується матеріалами справи, 15.01.2015 р. позивач для оформлення товару - чай чорний (ферментований), байховий, індійський, нефасований у кількості 415 мішків загальною вагою 26975 кг на підставі контракту від 05.11.2014 р. №КТС-1 та інвойсу від 14.11.2014 р. №КТС/С/ТL/12/14-15 та чай чорний (ферментований), байховий, індонезійський, нефасований, листовий у кількості 500 мішків загальною вагою 22000 кг на підставі контракту від 03.11.2014 р. №PTS-1 та інвойсу від 27.11.2014 р. №301/SWE/B/14, надав Київській митниці митні декларації від 15.01.2015 р. №125110011/2015/000361, від 15.01.2015 р. №125110011/2015/000365 із застосуванням основного методу визначення митної вартості товарів, які ввозяться в Україну - за ціною договору (контракту).
Київською митницею прийняті рішення про коригування митної вартості товарів №125110011/2015/010004/1 від 19.01.2015 р. та №125110011/2015/010006/1 від 20.01.2015 р., згідно з якими вартість задекларованого товару митний орган визначив із застосуванням резервного методу визначення митної вартості товарів, які ввозяться в Україну.
Київською митницею складені картки відмови у прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення №125110011/2015/00005 та №125110011/2015/00007.
Постановою Київського окружного адміністративного суду від 19.05.2015 р. у справі №810/1297/15 адміністративний позов ПрАТ "Мономах" задоволено, визнані протиправними та скасовані рішення Київської митниці ДФС Митний пост "Східний термінал" про коригування митної вартості товарів від 19.01.2015 р. №125110011/2015/010004/1, від 20.01.2015 р. №125110011/2015/010006/1 та картки відмови в прийнятті митних декларацій, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення від 19.01.2015 р. № 125110011/2015/00005, від 20.01.2015 р. №125110011/2015/00007.
Ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 02.07.2015 р. постанову Київського окружного адміністративного суду від 19.05.2015 залишено без змін.
Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 20.07.2015 р. відкрито касаційне провадження за касаційною скаргою Київської митниці ДФС на постанову Київського окружного адміністративного суду від 19.05.2015 р. та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 02.07.2015 р. Проте, такою ухвалою відмовлено у задоволенні клопотання про зупинення виконання на постанови Київського окружного адміністративного суду від 19.05.2015 р. та ухвали Київського апеляційного адміністративного суду від 02.07.2015 р., які набрали законної сили.
Згідно ч. 1 ст. 72 КАС України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
На підставі вказаних судових рішень, позивач звернувся до Київської митниці із заявою №212/15 від 15.09.2015 (вх. №16498/47 від 16.09.2015), в якій просив повернути надмірно сплачені до Державного бюджету України митні платежі в сумі 249659,99 грн., сплачені в якості фінансової гарантії при розмитненні товару на підставі рішень про коригування митної вартості товарів від 19.01.2015 р. №125110011/2015/010004/1, від 20.01.2015 р. №125110011/2015/010006/1.
За результатами розгляду вказаної заяви, Київською митницею листом від 08.10.2015 р. №8603/2/10-70-25-47 повідомлено, що розгляд порушеного питання буде розглянуто після завершення судових спорів. Також зазначено, що примусове виконання судових рішень здійснюють державні виконавці, однак жодних листів чи постанов від органів ДФС на опрацювання до Київської митниці ДФС не надходило.
Відповідно до статті 301 Митного кодексу України повернення помилково та/або надміру сплачених сум митних платежів здійснюється відповідно до Бюджетного та Податкового кодексів України. Помилково та/або надміру зараховані до державного бюджету суми митних платежів повертаються з державного бюджету в порядку, визначеному центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику. Якщо надмірна сплата сум митних платежів сталася внаслідок помилки з боку посадових осіб органу доходів і зборів, повернення надміру сплачених сум митних платежів здійснюється у першочерговому порядку.
Згідно статті 43 Податкового кодексу України помилково та/або надміру сплачені суми грошового зобов'язання підлягають поверненню платнику відповідно до цієї статті та статті 301 Митного кодексу України, крім випадків наявності у такого платника податкового боргу.
У разі наявності у платника податків податкового боргу, повернення помилково та/або надміру сплаченої суми грошового зобов'язання проводиться лише після повного погашення такого податкового боргу платником податків.
Обов'язковою умовою для здійснення повернення сум грошового зобов'язання є подання платником податків заяви про таке повернення (крім повернення надміру утриманих (сплачених) сум податку з доходів фізичних осіб, які розраховуються контролюючим органом на підставі поданої платником податків податкової декларації за звітний календарний рік шляхом проведення перерахунку за загальним річним оподатковуваним доходом платника податку) протягом 1095 днів від дня виникнення помилково та/або надміру сплаченої суми.
Платник податків подає заяву на повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань у довільній формі, в якій зазначає напрям перерахування коштів: на поточний рахунок платника податків в установі банку; на погашення грошового зобов'язання (податкового боргу) з інших платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи, незалежно від виду бюджету; повернення готівковими коштами за чеком у разі відсутності у платника податків рахунку в банку.
Контролюючий орган не пізніше ніж за п'ять робочих днів до закінчення двадцятиденного строку з дня подання платником податків заяви готує висновок про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету та подає його для виконання відповідному органові, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів.
На підставі отриманого висновку орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, протягом п'яти робочих днів здійснює повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань платникам податків у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує, державну податкову і митну політику.
Контролюючий орган несе відповідальність згідно із законом за несвоєчасність передачі органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, для виконання висновку про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету.
Наказом Державної митної служби України від 20.07.2007 р. №618 затверджено Порядок повернення платникам податків коштів, що обліковуються на відповідних рахунках митного органу як передоплата, і митних та інших платежів, помилково та/або надмірно сплачених до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється митними органами (далі - Порядок).
Вказаний порядок визначає процедуру повернення платникам податків коштів, що обліковуються на відповідних рахунках митного органу як передоплата, і митних та інших платежів, помилково та/або надмірно сплачених до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється митними органами, у тому числі у випадках, зазначених у статті 264, частині четвертій статті 284 Митного кодексу України та в міжнародних договорах України.
Пунктом 1 розділу ІІІ зазначеного Порядку передбачено, що для повернення з Державного бюджету України митних та інших платежів, помилково та/або надмірно сплачених до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється митними органами, платником податків до загального відділу митного органу, яким здійснювалось оформлення митної декларації, подається заява довільної форми, яка підписується керівником і головним бухгалтером суб'єкта господарської діяльності або фізичною особою.
Заява може бути подана не пізніше 1095-го дня, наступного за днем зарахування коштів до Державного бюджету України.
Відповідно до пунктів 2, 3 розділу ІІІ Порядку заява, зареєстрована в загальному відділі, після розгляду керівником (заступником керівника) митного органу разом з пакетом документів передається до Відділу для перевірки обґрунтованості повернення заявлених сум. Відділ перевіряє факт перерахування митних та інших платежів з відповідного рахунку до Державного бюджету України та наявність переплати.
Пунктом 4 розділу ІІІ Порядку визначено, що для підготовки висновку про повернення з Державного бюджету України помилково та/або надмірно зарахованих до бюджету митних та інших платежів, контроль за справлянням яких покладається на митні органи (далі - Висновок про повернення), керівництвом Відділу за потреби ініціюється проведення перевірки в митному органі щодо правильності митного оформлення із залученням відповідних підрозділів митного органу.
Згідно п. 6 розділу ІІІ Порядку керівник (заступник керівника) митного органу на підставі результатів перевірки (у разі її проведення) підписує Висновок про повернення, Реєстр висновків про повернення та супровідний лист, адресований органу Державного казначейства України (далі - пакет документів на повернення коштів). Пакет документів на повернення коштів передається до Загального відділу для реєстрації та відправки до органу Державного казначейства України.
За відсутності підстав для повернення коштів у встановленому порядку готується та надсилається заявнику письмова обґрунтована відповідь.
З наведених правових норм вбачається, що обов'язковою умовою для здійснення повернення надмірно сплачених сум митних та інших платежів є подання платником податків заяви у довільній формі про таке повернення до митного органу не пізніше 1095-го дня, наступного за днем зарахування коштів до Державного бюджету України.
Крім того, законодавчо встановленою умовою повернення коштів є ухвалення митним органом висновку про повернення надмірно сплачених митних платежів та надання такого висновку до відповідного органу Державного казначейства України.
Аналогічний правовий висновок викладено в рішенні Верховного Суду України від 24 березня 2015 року у справі №21-3а15к.
Таким чином, з урахуванням того, що позивач виконав усі вимоги, які передбачені вищевказаним Порядком, недоліки в поданій позивачем заяві відповідачем не встановлені, щодо існування вказаних судових рішень, які набрали законної сили відповідачем не заперечувалось, а обґрунтованість вказаних позивачем причин повернення коштів жодним чином не спростовувалась, колегія суддів прийшла до висновку, що дії Київської митниці щодо відмови позивачу у складанні та наданні висновку про наявність підстав для повернення надмірно сплачених платежів за результатами розгляду такої заяви є протиправними.
При цьому, необхідно зазначити, що положеннями зазначеного Порядку ставиться факт повернення надмірно сплачених платежів в залежність від примусового виконання рішень, а тому посилання відповідача на неможливість повернення останніх у зв'язку із тим, що документи від органів Державної виконавчої служби України щодо примусового виконання рішень по справі №810/1297/15 до митниці не надходили, є необґрунтованими. Обов'язок перевірки зарахування коштів до Державного бюджету України покладається на відповідні підрозділи митного органу.
Ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 28.03.2016 р. Київській митниці визначено розмір судового збору, який підлягає сплаті за подання апеляційної скарги. Ухвалою від 18.04.2016 р. заявнику відстрочено сплату судового збору до прийняття рішення у справі. Станом на 27.04.2016 р. судовий збір заявником апеляційної скарги не сплачено, тому він підлягає стягненню судом, в розмірі встановленому ч. 3 ст. 4 Закону України "Про судовий збір", - 1339,80 грн. (110 відсотків ставки, що підлягала сплаті при поданні позовної заяви). Згідно із ч. 1 ст. 9 цього Закону, судовий збір сплачується за місцем розгляду справи та зараховується до спеціального фонду Державного бюджету України.
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції щодо задоволення позову, а тому апеляційну скаргу Київської міської митниці необхідно залишити без задоволення, а постанову Київського окружного адміністративного суду від 05 лютого 2016 року - без змін, оскільки вона ухвалена з дотриманням норм матеріального та процесуального права.
Керуючись ст. ст. 160, 196, 198, 200, 205, 206 КАС України, суд,-
У Х В А Л И В:
Апеляційну скаргу Київської міської митниці ДФС залишити без задоволення, а постанову Київського окружного адміністративного суду від 05 лютого 2016 року - без змін.
Стягнути з Київської митниці ДФС до спеціального фонду Державного бюджету України судовий збір за подання апеляційної скарги у розмірі 1339,80 грн.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена в порядку та строки передбачені ст. 212 Кодексу адміністративного судочинства України.
головуючий суддя Сорочко Є.О.
судді Федотов І.В.
Желтобрюх І.Л.
Повний текст ухвали складено 28.04.2016 року
Головуючий суддя Сорочко Є.О.
Судді: Желтобрюх І.Л.
Федотов І.В.