ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
22 квітня 2016 року № 826/21405/15
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Погрібніченко І.М., суддів: Іщука І.О., Шулежка В.П. розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу
за позовомПриватного акціонерного товариства «Галіція Дистилері» доДержавної фіскальної служби Українипровизнання протиправним та скасування рішення від 13.08.2015р.,
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
Приватне акціонерне товариство «Галіція Дистилері» (далі по тексту - позивач) звернулось з позовом до Державної фіскальної служби України (далі по тексту - відповідач) про визнання протиправним та скасування рішення від 13.08.2015р. №00414 про застосування фінансових санкцій у розмірі 170 000грн.
Позовні вимоги обґрунтовані протиправністю прийняття оскаржуваного рішення.
Представник відповідача проти позовних вимог заперечив з підстав правомірності прийняття оскаржуваного рішення.
На підставі ч. 4 ст. 122 КАС України дійшов переконання про можливість подальшого розгляду справи в порядку письмового провадження.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
ВСТАНОВИВ:
Головним управлінням ДФС у Тернопільській області проведено фактичну перевірку приватного акціонерного товариства "Галіція Дистилері" (код ЄДРПОУ 31274359) з питань контролю за виробництвом та обігом спирту коньячного і плодового, алкогольних напоїв за період з 01.01.2014 по 31.03.2015рр. за результатами якої 30.04.2015р. складено акт №48/21-00/31274359 «Про проведення фактичної перевірки з питань контролю за виробництвом та обігом спирту коньячного і плодового, алкогольних напоїв за період з 01.01.2014р. по 31.03.2015р.» (далі по тексту - Акт перевірки).
Актом перевірки встановлено порушення, а саме: подання звіту з недостовірними відомостями про обсяги обліку алкогольних напоїв до органу виконавчої влади, уповноваженого Кабінетом Міністрів України видавати відповідні ліцензії, а саме у січні, лютому, березні, квітні, жовтні, листопаді, грудні 2014 року та січні, лютому, березні 2015 року підприємством не включено до звіту по формі №2-РС «Про обсяги виробництва та реалізації алкогольних напоїв» відомостей про надходження та рух у виробництві коньячних виноматеріалів.
Приватне акціонерне товариство "Галіція Дистилері" не погоджуючись з висновками акта перевірки, 12.05.2015 подало до Міжрегіонального головного управління ДФС - Центрального офісу з обслуговування великих платників письмові заперечення до акта.
Рішенням Міжрегіонального головного управління ДФС - Центрального офісу з обслуговування великих платників від 02.06.2015 №13582/10/2810106008 висновки акта перевірки від 30.04.2015 №48/21-00/31274359 залишені без змін.
13 серпня 2015 року Державною фіскальною службою України прийнято рішення №000414, яким за порушення ч. 3 ст. 16 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» від 19.12.1995р. №481/95-ВР із змінами та доповненнями та на підставі абз. 18 ч. 2 статті 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» до позивача застосовані фінансові санкції у розмірі 170 000грн.
Вважаючи оскаржуване рішення протиправним, а, відтак, таким, що підлягає скасуванню, позивач звернувся з позовом до суду.
Розглядаючи справу по суті, суд виходить з наступного.
Частиною 2 статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частини третьої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до п. 15 статті 1 Закону України «Про виноград та виноградне вино» від 16.06.2005р. №2662-IV виноматеріали коньячні - молоді натуральні сухі виноматеріали, виготовлені з винограду у "білий" спосіб з дотриманням технологічних особливостей і призначені для виробництва спирту коньячного.
Згідно з абз. 4 статті 1 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» спирт коньячний - спирт, отриманий шляхом переробки коньячних виноматеріалів за спеціальною технологією для подальшої багаторічної витримки в дубовій тарі або нержавіючих чи емальованих ємностях з дубовою клепкою.
Відповідно до п. 39 ч. 1 статті 1 та ч. 2 ст. 11 Закону України «Про виноград та виноградне вино» коньяки України - міцні алкогольні напої з характерним букетом і смаком, виготовлені шляхом купажу спиртів коньячних, отриманих методом дистиляції коньячних виноматеріалів на спеціальних мідних апаратах з фракціонуванням, витриманих не менше трьох років у дубовій тарі або нержавіючих чи емальованих ємностях з дубовою клепкою. Залежно від строку витримки спиртів коньячних і їх якості коньяки України поділяються на ординарні, марочні і колекційні. Коньяки України можуть випускатися під власною назвою.
Згідно з п.п. 37 та 38 статті 1 Закону України «Про виноград та виноградне вино» підприємства первинного виноробства - підприємства, які здійснюють переробку винограду, виробництво виноматеріалів, сусла або соку консервованого, концентрату виноградного соку, займаються витримкою виноматеріалів, а також утилізацією відходів виноробства; підприємства вторинного виноробства - підприємства, які займаються витримкою виноматеріалів, обробкою виноматеріалів та розливом або тільки розливом вин у споживчу тару відповідно до нормативних документів.
Судом встановлено, що ПАТ «Галіція Дистилері» має ліцензію на виробництво спирту коньячного №466, термін дії якої з 04.06.2010р. по 04.06.2015р., а також ліцензію на виробництво алкогольних напоїв №11 терміном дії з 22.07.2013р. по 22.07.2018р.
ПАТ «Галіція Дистилері» є підприємством вторинного виробництва, втім коньячні виноматеріали, як зазначив представник позивача, підприємство ніколи не виробляло, а тільки придбавало його для подальшого виробництва спирту коньячного.
Відповідно до статті 16 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» суб'єкти господарювання, які отримали передбачені цим Законом ліцензії, подають до органу виконавчої влади, уповноваженого Кабінетом Міністрів України видавати такі ліцензії, щомісяця до 10 числа наступного місяця звіт про обсяги виробництва та/або обігу (в тому числі імпорту та експорту) спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів за формою, встановленою цим органом.
Наказом ДПА України від 13.10.2005 № 449 «Про затвердження форм звітів щодо обігу і спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів та інструкцій щодо їх заповнення» затверджено, зокрема, форму звіту N 2-РС "Звіт про обсяги виробництва та реалізації алкогольних напоїв" та Інструкцію щодо заповнення форми звіту N 2-РС "Звіт про обсяги виробництва та реалізації алкогольних напоїв".
У відповідності до розділу І Інструкції щодо заповнення форми звіту N 2-РС "Звіт про обсяги виробництва та реалізації алкогольних напоїв", затвердженої наказом ДПА України від 13.10.2005 № 449 «Про затвердження форм звітів щодо обігу спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів та інструкцій щодо їх заповнення», звіт про обсяги виробництва та реалізації алкогольних напоїв (далі - Звіт) подають суб'єкти господарювання, незалежно від форм власності, які виробляють алкогольні напої. Інформація подається за видами алкогольних напоїв, перелік яких зазначено в додатку до ліцензії.
Отже, до звіту N 2-РС "Звіт про обсяги виробництва та реалізації алкогольних напоїв" включаються відомості щодо виноматеріалів коньячних тільки в тому випадку, якщо такі виноматеріали виробляються суб'єктом господарювання, який складає звіт та які зазначені в додатку до ліцензії.
Відповідно до Додатків №№003824, 003825, 003826, 003827, 023282 до ліцензії №11 на виробництво алкогольних напоїв, ПАТ «Галіція Дистилері» надано дозвіл на виробництво:
- коньяків України;
- напоїв міцних з плодових спиртів;
- брендові виноградні ординарні, витримані та марочні.
У той же час, в зазначених Додатках до ліцензії на виробництво алкогольних напоїв відсутня інформація щодо надання позивачу дозволу на виробництво виноматеріалів коньячних.
Також, відповідач не надав суду доказів, що ПАТ «Галіція Дистилері» є виробником виноматеріалів коньячних, а тому суд приходить до висновку про відсутність у позивача обов'язку відображення відповідної інформації щодо таких виноматеріалів у звіті №2-РС.
Відповідно до абз. 18 статті 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» до суб'єктів господарювання застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів у разі неподання чи несвоєчасного подання звіту або подання звіту з недостовірними відомостями про обсяги виробництва та/або обігу (в тому числі імпорту та експорту) спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів до органу виконавчої влади, уповноваженого Кабінетом Міністрів України видавати відповідні ліцензії, - у розмірі 17000 гривень.
Крім того, відповідачем не надано суду розрахунок фінансових санкцій, на підставі чого контролюючий орган виходив при визначені фінансових санкцій у розмірі 170 000грн. на підставі абз. 18 статті 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів».
На підставі викладеного, суд приходить до переконання про протиправність рішення від 13.08.2015р. №00414 Державної фіскальної служби України.
Згідно з частиною першою статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Відповідно до частини другої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
З урахуванням ч. 1 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України суд присуджує на користь позивача здійснені ним документально підтверджені витрати по сплаті судового збору у розмірі 340,00грн. з бюджетних асигнувань Державної фіскальної служби України.
Керуючись статтями 7, 8, 9, 10, 11, 71, 128, 160 - 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов Приватного акціонерного товариства «Галіція Дистилері» задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати рішення від 13 серпня 2015 року №000414 про застосування фінансових санкцій на суму 170 000,00грн.
Присудити з бюджетних асигнувань Державної фіскальної служби України на користь Приватного акціонерного товариства «Галіція Дистилері» понесені нею витрати по сплаті судового збору у розмірі 340,00грн.
Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 КАС України, шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги.
Головуючий суддя І.М. Погрібніченко
Судді: І.О. Іщук
В.П. Шулежко