ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
28 квітня 2016 року № 826/21969/15
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Огурцова О.П., суддів: Арсірія Р.О., Кузьменка В.А., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу
за позовом Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 до третя особаДержавної інспекції України з безпеки на наземному транспорті, Конкурсного комітету Державної інспекції з безпеки на наземному транспорті Товариство з обмеженою відповідальністю "Аудит-авто"про визнання протиправною бездіяльності, визнання протиправним та скасування рішення в частині, ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 звернулася до Окружного адміністративного суду міста Києва з адміністративним позовом до Державної інспекції України з безпеки на наземному транспорті, Конкурсного комітету Державної інспекції з безпеки на наземному транспорті, третя особа - Товариство з обмеженою відповідальністю "Аудит-авто" про визнання протиправною бездіяльності, визнання протиправним та скасування рішення в частині.
У судовому засіданні 29.10.2015 позивачем подано уточнення позовної заяви. Зазначені уточнення прийняті судом.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що документи на транспортні засоби подані у складі конкурсної документації для участі у конкурсі за об'єктом 3 (маршрут 23/24, Кривий Ріг - Бобринець), яки було оголошено на офіційному сайті Державної інспекції України з безпеки на наземному транспорті повністю відповідають необхідним технічним характеристикам та умовам для перевезення пасажирів на міжобласному автобусному маршруті. Також позивач посилалась на те, що відповідачем 1 при розгляді її скарги не було належним чином перевірено помилкові висновки Конкурсного комітету Державної інспекції з безпеки на наземному транспорті.
Представник позивача підтримав позовні вимоги та просив задовольнити позов повністю.
Відповідач проти позовних вимог заперечив, через канцелярію суду надав письмові заперечення на адміністративний позов, в яких просив відмовити у задоволенні позову у повному обсязі. Свої заперечення на адміністративний позов відповідач обґрунтовує тим, що на конкурсі з визначення переможця за об'єктом 3 (маршрут 23/24, Кривий Ріг - Бобринець) позивачем у переліку транспортних засобів, які пропонуються до використання на автобусному маршруті, зазначено транспортний засіб БАЗ А079, однак, у свідоцтві про реєстрацію даного транспортного засобу зазначено кількість пас. місць - 29, загальна пасажиромісткість - 37, з огляду на що згідно з технічними характеристиками транспортний засіб БАЗ А079 відповідає категорії МЗ класу II, а у той час, як для обслуговування міжобласного автобусного маршруту Кривий Ріг Бобринець, рейси 23/24, допускаються транспортні засоби категорії М2, МЗ. класу В, IIІ.
Представник відповідача у судовому засіданні заперечив проти позовних вимог та просив суд відмовити у задоволенні позову у повному обсязі.
Представники третьої особи у судове засідання не прибув, про дату, час та місце судового розгляду справи був повідомлений належним чином.
Відповідно до частини шостої статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України, суд ухвалив продовжити розгляд справи у письмовому провадженні.
Під час розгляду справи, суд, -
В С Т А Н О В И В:
08.07.2015 Конкурсним комітетом з проведення конкурсу з перевезення пасажирів на міжміському і приміському маршрутах загального користування, які виходять за межі території області (міжобласний маршрут) складено протокол засідання № 43 відповідно до пункту 3 якого за результатами розгляду пропозицій претендентів на право здійснення перевезень пасажирів на маршруті КРИВИЙ РІГ - БОБРИНЕЦЬ (рейси 23/24): TOB «Аудит - Авто» (самостійно), ПАТ «Північтранс» (самостійно), ФОП ОСОБА_2 (самостійно) до відома членів конкурсного комітету доведено інформацію, що перевізником-претендентом ФОП ОСОБА_2 у переліку транспортних засобів, які пропонуються до використання на автобусному маршруті зазначено транспортний засіб БАЗ А079, що є II класу та не відповідає умовам конкурсу, у зв'язку з чим згідно з підпунктом 6 пункту 12 Порядку проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1081 від 03.12.2008 вирішено не допустити до участі у конкурсі ФОП ОСОБА_2, м. Кривий Ріг, Дніпропетровська область, як таку, що подала конкурсну пропозицію, що не відповідає обов'язковим та додатковим умовам конкурсу.
Також відповідно до вказаного пункту протоколу вирішено затвердити результати оцінювання пропозицій перевізників-претендентів за бальною системою у відповідності до кількості набраних балів між TOB «Аудит - Авто», м. Дніпропетровськ, ПАТ «Північтранс», м. Одеса, визнати переможцем конкурсу TOB «Аудит - Авто» на самостійне виконання рейсів 23/24 маршруту КРИВИЙ РІГ - БОБРИНЕЦЬ. Визнати таким, що зайняв друге місце ПАТ «Північтранс». За це рішення члени конкурсного комітету проголосували одноголосно.
Рішення Конкурсного комітету з проведення конкурсу з перевезення пасажирів на міжміському і приміському маршрутах загального користування, які виходять за межі території області (міжобласний маршрут) від 08.07.2015 в частині визначення переможця конкурсу було введено в дію наказом № 320 від 18.08.2015.
Фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 подано до Державної інспекції України з безпеки на наземному транспорті скаргу від 17.07.2015 щодо недопущення її до участі у конкурсі з визначення переможця на міжобласний автобусний маршрут загального користування Кривий ріг - Бобринець, рейси 23/24, що відбувся 08.07.2015.
Листом № 2649/11/15-15 від 13.08.2015 Державною інспекцією України з безпеки на наземному транспорті за результатами розгляду скарги фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 повідомлено останній про те, що для обслуговування міжобласного маршруту Кривий Ріг - Бобринець, рейси 23/24, допускаються транспортні засоби категорії М2, М3класі В, ІІІ, у той час, як на конкурсі з визначення переможця за вказаним маршрутом ФОП ОСОБА_1 у переліку транспортних засобів, які пропонуються до використання на автобусному маршруті, зазначено транспортний засіб БАЗ А079, однак, у свідоцтві про реєстрацію даного транспортного засобу зазначено кількість пас. місць - 29, загальна пасажиромісткість - 37, а отже згідно з технічними характеристиками транспортний засіб БАЗ А079 відповідає категорії МЗ класу II, з огляду на що згідно із підпунктом 6 пункту 12 Порядку проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1081 від 03.12.2008 прийнято рішення про недопущення до участі відповідного претендента до участі у конкурсі.
Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 вважаючи, що її не було допущено до участі у конкурсі за об'єктом 3 (маршрут 23/24, Кривий Ріг - Бобринець) за відсутності на те правових підстав звернулась з відповідним позовом до суду.
Оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд вважає позов таким, що не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Частинами першою та другою статті 43 Закону України "Про автомобільний транспорт" визначення автомобільного перевізника на автобусному маршруті загального користування здійснюється виключно на конкурсних засадах. Об'єктом конкурсу можуть бути: маршрут (кілька маршрутів), оборотний рейс (кілька оборотних рейсів).
Відповідно до статті 7 зазначеного Закону забезпечення організації пасажирських перевезень покладається на міжміських і приміських автобусних маршрутах загального користування, що виходять за межі території області (міжобласні маршрути), - на центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері транспорту.
Згідно з частинами першою та дев'ятою статті 44 зазначеного Закону організація проведення конкурсу та визначення умов перевезень покладаються на органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування. Для підготовки та проведення конкурсу органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування утворюють конкурсний комітет, до складу якого входять представники відповідних органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, центрального органу виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики з питань безпеки на наземному транспорті, та територіальних органів Міністерства внутрішніх справ України, відповідальних за безпеку дорожнього руху, а також громадських організацій у сфері автомобільного транспорту.
Відповідно до пункту 1 Положення про Державну інспекцію України з безпеки на наземному транспорті затвердженого указом Президента України № 387/2011 від 06.04.2011 Державна інспекція України з безпеки на наземному транспорті (Укртрансінспекція) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра інфраструктури України. Укртрансінспекція входить до системи органів виконавчої влади і забезпечує реалізацію державної політики з питань безпеки на автомобільному транспорті загального користування, на перевезення яким видано ліцензію, міському електричному, залізничному транспорті, експлуатації автомобільних доріг загального користування (далі - автомобільний, міський електричний, залізничний транспорт та ведення дорожнього господарства).
Пунктом 17 Порядку проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1081 від 03.12.2008 встановлено, що у конкурсі можуть брати участь підприємства (організації), які відповідають вимогам, що встановлені статтею 44 Закону України "Про автомобільний транспорт", а також умовам проведення відповідного конкурсу.
Пунктом 29 Порядку проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1081 від 03.12.2008 встановлено, що для участі у конкурсі автомобільний перевізник подає на кожний об'єкт конкурсу окремо заяву за формою, визначеною згідно з додатками 1 або 2, і такі документи: нотаріально завірену копію ліцензії на право надання послуг з перевезень пасажирів (може подаватися в одному примірнику, якщо перевізник-претендент бере участь у кількох конкурсах, які проводяться на одному засіданні); перелік транспортних засобів, які пропонуються до використання на автобусному маршруті, із зазначенням марки, моделі, пасажиромісткості (з відміткою "з місцем водія/без місця водія"), VIN-коду транспортного засобу, державного номерного знака, року випуску транспортного засобу;) копії ліцензійних карток на кожний автобус, який пропонується до використання на автобусному маршруті; документ, що підтверджує внесення плати за участь у конкурсі, із зазначенням дати проведення конкурсу; копії свідоцтв про реєстрацію транспортних засобів або тимчасових реєстраційних талонів автобусів, що пропонуються до використання на маршруті; копію документа, що підтверджує проведення процедури санації (за умови проведення санації); перелік транспортних засобів, пристосованих для перевезення осіб з обмеженими фізичними можливостями, які пропонуються для роботи на автобусному маршруті, або письмова інформація про їх відсутність; анкету відповідно до пункту 32 цього Порядку; копія штатного розпису, податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, і сум утриманого з них податку (форма N 1ДФ) за останні повні два квартали.
Відповідно до пункту 39 зазначеного Порядку подані на конкурс документи реєструються організатором або робочим органом у журналі обліку. Документи, подані несвоєчасно, не реєструються і повертаються автомобільному перевізникові з повідомленням про спосіб повернення коштів, внесених за участь в конкурсі.
Згідно з підпунктом 6 пункту 12 Порядку проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1081 від 03.12.2008 конкурсний комітет приймає рішення про недопущення до участі в конкурсі автомобільного перевізника, який подав конкурсну пропозицію, що не відповідає обов'язковим та додатковим умовам конкурсу, крім випадків, передбачених частиною третьою статті 44 Закону України "Про автомобільний транспорт".
Відповідно до умов конкурсу за об'єктом 3 (маршрут 23/24, Кривий Ріг - Бобринець) для обслуговування міжобласного автобусного маршруту Кривий Ріг - Бобринець, рейси 23/24, допускаються транспортні засоби категорії М2, М3, класу В, ІІІ.
Зазначений факт сторонами підтверджується.
Відповідно до розділу 4 Порядку визначення класу комфортності автобусів, сфери їхнього використання за видами сполучень та режимами руху затвердженого наказом Міністерства транспорту та зв'язку № 285 від 12.04.2007 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 14.05.2007 за № 499/13766 класифікація автобусів за конструкцією ґрунтується на положеннях Женевської Угоди 1958 року та Правил ЄЕК ООН, що до неї додаються. Автобуси за максимальною масою поділяються на дві категорії: категорія М 2 - автобуси, які призначені для перевезення пасажирів і мають більше ніж 8 місць, не враховуючи місця водія, і максимальну масу не більше ніж 5 тонн; категорія М 3 - автобуси, які призначені для перевезення пасажирів і мають більше ніж 8 місць, не враховуючи місця водія, і максимальну масу, що перевищує 5 тонн. Автобуси місткістю не більше 22 пасажирів, крім водія, поділяються на два класи: клас A: автобуси, призначені для перевезення сидячих пасажирів та мають місця для стоячих пасажирів; клас B: автобуси, призначені для перевезення виключно сидячих пасажирів. Автобуси місткістю понад 22 пасажири, крім водія, поділяються на три класи: клас I: автобуси, призначені для перевезення сидячих і стоячих пасажирів, конструкція яких дає змогу пасажирам безперешкодно переміщуватись по салону; клас II: автобуси, призначені для перевезення головним чином сидячих пасажирів, а також стоячих пасажирів у проході проміж рядами та (або) на площадці для стоячих пасажирів, розмір якої не перевищує 1,5 м 2; клас III: автобуси, призначені для перевезення виключно сидячих пасажирів.
Отже, до участі у конкурсі за об'єктом 3 (маршрут 23/24, Кривий Ріг - Бобринець) могли бути допущені транспортні засоби - автобуси, які призначені для перевезення пасажирів і мають місткістю понад 22 пасажири та призначені для перевезення виключно сидячих пасажирів.
Позивачем у складі конкурсної документації для участі у конкурсі за об'єктом 3 (маршрут 23/24, Кривий Ріг - Бобринець) було надано документи на транспортний засіб, який пропонувався до використання на автобусному маршруті - БАЗ А079.
В Свідоцтві про реєстрацію транспортного засобу серії НОМЕР_1 на транспортний засіб марки БАЗ А079 ЕТАЛОН реєстрацій НОМЕР_2 в графі "Особливі відмітки" зазначено наступне: "Приймально - сдавальн. акт ЗАТ "БАЗ" ДЮА430611 09.08.2004 Пр. кер. ОСОБА_5 29 пас. міс. Загальновм - 37 пас/м. Біло-фіолет."
Позивачем факт подання відповідного свідоцтва у складі документації для участі у конкурсі за об'єктом 3 (маршрут 23/24, Кривий Ріг - Бобринець) не заперечується.
Таким чином, враховуючи те, що БАЗ А079 ЕТАЛОН реєстрацій НОМЕР_2 призначений для перевезення перевезення головним чином сидячих пасажирів, а також стоячих пасажирів у проході проміж рядами та (або) на площадці для стоячих пасажирів він підлягає віднесення до категорії М3 класу ІІ, а отже не відповідає вимогам до транспортних засобів, які відповідно до умов конкурсу за об'єктом 3 (маршрут 23/24, Кривий Ріг - Бобринець) допускаються для обслуговування міжобласного автобусного маршруту Кривий Ріг - Бобринець, рейси 23/24.
З огляду на зазначене суд дійшов висновку про те, що у Конкурсного комітету Державної інспекції з безпеки на наземному транспорті були наявні правові підстави для прийняття рішення про недопущення позивача до участі в конкурсі за об'єктом 3 (маршрут 23/24, Кривий Ріг - Бобринець) на підставі підпункту 6 пункту 12 Порядку проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1081 від 03.12.2008, а отже позовні вимоги є необґрунтованими та не підлягають задоволенню.
Відповідно до частин першої та другої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Керуючись вимогами статей 69-71, 94, 160-165, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
ПОСТАНОВИВ:
У задоволенні адміністративного позову - відмовити повністю.
Відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України постанова суду першої інстанції, якщо інше не встановлено цим Кодексом, набирає законної сили після закінчення строку для її апеляційного оскарження. У разі апеляційного оскарження постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів за правилами, встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Головуючий суддя О.П. Огурцов
Судді Р.О. Арсірій
В.А. Кузьменко