Копія
Справа № 822/339/16
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
28 квітня 2016 року м. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд
в складі:головуючого-суддіШевчука О.П. при секретаріГнидюк І.А. за участі:представників сторінрозглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом Полонського районного центру соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді Полонської районної державної адміністрації до Полонської районної державної адміністрації Хмельницької області про визнання протиправним та скасування розпорядження №31/2016-р від 08.02.2016 року, -
ВСТАНОВИВ:
Полонський районний центр соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді Полонської районної державної адміністрації звернувся до Хмельницького окружного адміністративного суду з позовом до Полонської районної державної адміністрації Хмельницької області, в якому просить визнати протиправним та скасувати розпорядження голови Полонської районної державної адміністрації Хмельницької області №31/2016-р від 08.02.2016 року про припинення діяльності Полонського районного центру соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді Полонської районної державної адміністрації (далі - Центр).
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що таке розпорядження є протиправним, оскільки суперечить Положенню про Полонський районний центр соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді та ліквідація Центру може негативно вплинути на осіб, які перебувають на обліку в ньому.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав в повному обсязі, просив позов задовольнити з підстав, що вказані в позовній заяві.
Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнав, вказав, що вони є необґрунтованими, оскільки необхідність ліквідації Центру зумовлена утворенням нових об'єднаних територіальних громад та створенням територіального центру надання соціальних послуг, в якому передбачена посада фахівця із соціальної роботи. Крім того, пояснив, що у місцевому бюджеті відсутні кошти на утримання окремого виконавчого органу об'єднаної територіальної громади - Центру. Детально позиція відповідача викладена в письмових запереченнях проти позову, копія яких долучена до матеріалів справи.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши письмові докази, які містяться в матеріалах справи, суд дійшов наступних висновків.
Суд встановив, що в Полонському районі утворено дві об'єднані територіальні громади: Полонська міська об'єднана територіальна громада та Понінківська селищна об'єднана територіальна громада. Поза територіальними громадами залишилось шість сільських рад.
Рішенням 2-ї позачергової сесії 1-го скликання Полонської міської ради об'єднаної територіальної громади №8 від 29.12.2015 року створено територіальний центр надання соціальних послуг виконавчого комітету Полонської міської ради об'єднаної територіальної громади.
На підставі ст.ст.6, 23 Закону України "Про місцеві державні адміністрації", ст.ст.104, 105, 110-112 Цивільного кодексу України, Загального положення про центр соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №573 від 01.08.2013 року, висновку управління фінансів Полонської районної державної адміністрації Хмельницької області щодо відсутності у районному бюджеті фінансування на утримання Центру та у зв'язку з утворенням Полонської міської та Понінківської селищної об'єднаних територіальних громад, відповідно до пункту 1 розпорядження голови Полонської районної державної адміністрації Хмельницької області №31/2016-р від 08.02.2016 року "Про припинення діяльності установи" вирішено припинити діяльність Полонського районного центру соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді Полонської районної державної адміністрації (юридична адреса: м. Полонне, вул. Л. Українки, 114, код 23565242) шляхом ліквідації.
Оцінюючи оскаржуване позивачем рішення, суд виходить з наступного.
Відповідно до ч.ч.1,2 ст.6 Закону України "Про місцеві державні адміністрації" від 09.04.1999, № 586-XIV, із змінами та доповненнями, на виконання Конституції України, законів України, актів Президента України, актів Кабінету Міністрів України, міністерств та інших центральних органів виконавчої влади, які відповідно до закону забезпечують нормативно-правове регулювання, власних і делегованих повноважень голова місцевої державної адміністрації в межах своїх повноважень видає розпорядження. Розпорядження голів місцевих державних адміністрацій, прийняті в межах їх компетенції, є обов'язковими для виконання на відповідній території всіма органами, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами та громадянами.
Згідно п.1 ч.1 ст.110 ЦК України за рішенням її учасників або органу юридичної особи, уповноваженого на це установчими документами, в тому числі у зв'язку із закінченням строку, на який було створено юридичну особу, досягненням мети, для якої її створено, а також в інших випадках, передбачених установчими документами.
Пунктом 14 Положення про Полонський районний центр соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді, затвердженого розпорядженням голови Полонської районної державної адміністрації №297/2013-р від 28.10.2013 року (надалі - Положення) Центр є юридичною особою.
Згідно абзацу другого пункту 1 Положення Центр утворюється, реорганізується та ліквідується Полонською районною державною адміністрацією та належить до сфери її управління.
За п.п.2, 3 Положення, діяльність Центру спрямовується Міністерством соціальної політики, обласним центром соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді, управлінням праці та соціального захисту населення Полонської районної державної адміністрації.
Центр у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, актами Президента України і Кабінету Міністрів України, наказами Мінсоцполітики, іншими нормативно-правовими актами з питань сім'ї, дітей та молоді, а також Положенням про Центр.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №96 від 25.03.2014 року "Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 08.12.2010 року №1149", фінансовий ресурс на утримання фахівців із соціальної роботи за рахунок коштів, що враховуються міри визначенні обсягу міжбюджетних трансфертів, проводився тільки до 01.05.2014 року.
Згідно із наявним у матеріалах справи висновком управління фінансів Полонської районної державної адміністрації №25 від 19.01.2016 року наданим на запит відповідача №17/06-12-166-2016 від 19.01.2016 року фінансовий ресурс районного бюджету частково задовольняє повну потребу видатків у розрізі галузей районного бюджету. Планові бюджетні призначення на утримання Центру соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді частково задовольняють потребу в коштах по установі. Утримання Центру для шести позагромадних сільських рад у районному бюджеті немає можливості.
За п.3 оскаржуваного розпорядження №31/2016-р від 08.02.2016 року установлено, що соціальну роботу із сім'ями, дітьми та молоддю, які перебувають у складних життєвих обставинах та потребують сторонньої допомоги, покласти на службу у справах дітей, відділ у справах сім'ї та дітей управління соціального захисту населення, відділ освіти, культури, молоді та спорту Полонської районної державної адміністрації Хмельницької області, виконання якої здійснювати спільно із структурними підрозділами із соціальної та педагогічної роботи Полонської міської об'єднаної територіальної громади та Понінківської селищної об'єднаної територіальної громади.
Крім того, як було зазначено вище, до штатного розпису Понінківської об'єднаної територіальної громади внесена посада фахівця із соціальної роботи, на яку переведено працівника Центру.
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
При цьому, необхідно враховувати, що при оцінюванні рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, суд дотримується вимог частини третьої статті 2 КАС України, відповідно до якої у справах про оскарження рішень суб'єктів владних повноважень суди повинні перевіряти чи прийняті такі рішення на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно із ч.2 ст.71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Таким чином, враховуючи, що до повноважень відповідача належить утворення, реорганізація, ліквідація та управління Центром, відсутністю у районному бюджеті видатків на належне фінансування Центру, а також передачу функцій Центру фахівцю із соціальної роботи територіального центу соціальних послуг виконавчого комітету Полонської міської об'єднаної територіальної громади, суд дійшов висновку про необґрунтованість позовних вимог. А тому, адміністративний позов Полонського районного центру соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді Полонської районної державної адміністрації до Полонської районної державної адміністрації Хмельницької області про визнання протиправним та скасування розпорядження №31/2016-р від 08.02.2016 року необхідно залишити без задоволення.
Керуючись ст.ст.11, 71, 158-163, 186, 254 КАС України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов Полонського районного центру соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді Полонської районної державної адміністрації до Полонської районної державної адміністрації Хмельницької області про визнання протиправним та скасування розпорядження №31/2016-р від 08.02.2016 року - залишити без задоволення.
Постанова суду може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Хмельницький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її отримання.
Постанова набирає законної сили в порядку статті 254 КАС України.
Повний текст постанови виготовлено 29 квітня 2016 року 09:55.
Суддя/підпис/О.П. Шевчук"Згідно з оригіналом" Суддя О.П. Шевчук