Постанова № 57489592, 28.04.2016, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
28.04.2016
Номер справи
820/12161/15
Номер документу
57489592
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

Харків

28 квітня 2016 р. № 820/12161/15

Харківський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Кучми Ю.В.,

за участі:

секретаря судового засідання - Молчанової О.М.,

представників:

представника позивача - Халабурдіна С.В.

представника відповідача - Лавренчук О.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Харківського окружного адміністративного суду адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Союз супермаркетів Харкова" до Східної об'єднаної державної податкової інспекції м.Харкова Головного управління ДФС у Харківській області про скасування фінансових санкцій,-, -

В С Т А Н О В И В:

Товариство з обмеженою відповідальністю "Союз супермаркетів Харкова" звернулось до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Основ'янської об'єднаної державної податкової інспекції м.Харкова Головного управління ДФС у Харківській області, в якому просить суд визнати протиправним та скасувати рішення Основ'янської об'єднаної державної податкової інспекції м. Харкова ГУ ДФС у Харківській області №000007/20-38-21-20/33289854 від 28.10.15.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що за результатами фактичної перевірки позивача відповідачем було складено акт перевірки та винесено рішення про застосування штрафних фінансових санкцій у розмірі 10000 грн. Позивач не погоджується з зазначеним рішенням посилаючись на те, що чинним законодавством не встановлено обов'язку реалізовувати тютюн для паління кальяну за цінами не вищими максимальної роздрібної ціни, оскільки для зазначеної категорії товару максимальні роздрібні ціни не передбачалися на момент проведення перевірки.

Представником відповідача в ході судового розгляду справи були надані письмові заперечення проти позову, в яких зазначено, що позовні вимоги позивача є такими, що не підлягають задоволенню, з огляду на те, що відповідач діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб що передбачені Конституцією та законами України.

Представник позивача в судовому засіданні заявлені позовні вимоги підтримав з підстав, викладених у позовній заяві, та просив позов задовольнити у повному обсязі.

Представник відповідача проти задоволення позовних вимог заперечував з підстав, викладених у письмових запереченнях.

Суд, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, встановив такі обставини.

З матеріалів справи судом встановлено, що позивач зареєстрований як юридична особа те перебуває на обліку у Східній об'єднаної державної податкової інспекції м.Харкова Головного управління ДФС у Харківській області (яка є правонаступником Основ'янської об'єднаної державної податкової інспекції м.Харкова Головного управління ДФС у Харківській області).

Відповідачем, на підставі направлень на перевірку №223 від 06.10.15 та №224 від 06.10.15 ( а.с. 27-28) було проведено фактичну перевірку позивача за адресою м. Харків, пр-кт Маршала Жукова, 18-В. за результатами зазначеної перевірки відповідачем було складено акт про результати фактичної перевірки з питань додержання суб'єктами господарювання вимог, встановлених законодавством України, які є обов'язковими до виконання при здійсненні оптової та роздрібної торгівлі алкогольними напоями та\або тютюновими виробами №82/20-40-21-02-10/33289854 від 07.10.15(а.с. 29-34).

В акті перевірки №82/20-40-21-02-10/33289854 від 07.10.15 податковим органом було зафіксовано низку порушень, зокрема реалізацію однієї пачки тютюну для паління кальяну зі смаком яблука вагою 50 гр вартістю 110 грн. максимальна роздрібна ціна вказана на пачці становить 99,00 грн., що є порушенням ст.. 11-1 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів». Зазначений акт перевірки було підписано з зауваженнями.

На підставі акту перевірки

Основ'янською об'єднаною державною податковою інспекцією м.Харкова Головного управління ДФС у Харківській області (правонаступником якої є Східна об'єднана державна податкова інспекція м.Харкова Головного управління ДФС у Харківській області) було винесено рішення про застосування фінансових санкцій № 000007/20-38-21-20/33289854 від 28.10.15, яким на позивача накладені фінансові санкції у вигляді штрафу у розмірі 10000 грн. (а.с. 35-36)

За результатами адміністративного оскарження зазначеного рішення ГУ ДФС у Харківській області прийняло рішення № 4818/20/20-40-10-04-14 від 18.12.15 про відмову в задоволенні скарги та залишенні рішення про застосування фінансових санкцій № 000007/20-38-21-20/33289854 від 28.10.15 без змін.

При вирішенні даного спору суд виходить з такого.

Відповідно до п.п. 14.1.106 п. 14.1 ст. 14 ПК України максимальні роздрібні ціни - ціни, встановлені на підакцизні товари (продукцію з урахуванням усіх видів податків (зборів). Акцизний податок з реалізованих суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів не включається до максимальної роздрібної ціни. Максимальні роздрібні ціни на підакцизні товари (продукцію) встановлюються виробниками або імпортерами товарів (продукції) шляхом декларування таких цін у порядку, встановленому цим Кодексом. Продаж суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів, на які встановлюються максимальні роздрібні ціни, не може здійснюватися за цінами, вищими за максимальні роздрібні ціни, збільшені на суму акцизного податку з роздрібної торгівлі підакцизних товарів;

Згідно з пп. 14.1.152 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року N 2755-VI, зі змінами та доповненнями (далі - ПКУ), тютюнові вироби - сигарети з фільтром або без фільтру, цигарки, сигари, сигарили, а також люльковий, нюхальний, смоктальний, жувальний тютюн, махорка та інші вироби з тютюну чи його замінників для куріння, нюхання, смоктання чи жування.

Відповідно до п. 215.1 ст. 215 ПКУ, тютюнові вироби відносяться до підакцизних товарів.Перелік підакцизних товарів, які описано та класифіковано згідно з Українською класифікацією товарів зовнішньоекономічної діяльності (далі - УКТ ЗЕД), та ставки акцизного податку, за якими обчислюється акцизний податок з таких товарів, встановлено п. 215.3 ст. 215 ПКУ.

Відповідно до пп. 215.3.2 п. 215.3 ст. 215 ПКУ, сигарети без фільтру, цигарки та сигарети з фільтром класифікуються за кодами 2402 20 90 10 та 2402 20 90 20 УКТ ЗЕД відповідно, сигари, сигарили - за кодом 2402 10 00 00 УКТ ЗЕД, люльковий, нюхальний, смоктальний, жувальний тютюн, махорка та інші вироби з тютюну чи його замінників для куріння, нюхання, смоктання чи жування - в товарній позиції 2403 УКТ ЗЕД.

Згідно з п. 221.1 ст. 221 ПКУ обчислення сум акцизного податку з тютюнових виробів здійснюється одночасно за адвалорними та специфічними ставками, а базою оподаткування таких товарів відповідно до п. 214.5 ст. 214 ПКУ є база, визначена відповідно до п. 214.1 та п. 214.4 ст. 214 ПКУ.

Пунктом 214.1 ст. 214 ПКУ визначено, що у разі обчислення акцизного податку із застосуванням адвалорних ставок базою оподаткування є вартість реалізованого товару, виробленого на митній території України/ввезеного на митну територію України товару, за встановленими виробником/імпортером максимальними роздрібними цінами на товари (продукцію), з урахуванням податку на додану вартість та акцизного податку.

Адвалорна ставка на рівні 12 відсотків встановлена лише на сигарети, які класифікуються за кодами 2402 20 90 10 та 2402 20 90 20 УКТ ЗЕД (пп. 215.3.2 п. 215.3 ст. 215 ПКУ).

При цьому згідно з п. 221.3 ст. 221 ПКУ за наявності у місці торгівлі тютюновими виробами таких виробів одного найменування, на пачках, коробках та сувенірних коробках яких зазначені різні МРЦ, продаж таких тютюнових виробів здійснюється за цінами, не вищими ніж ті, що зазначені на відповідних пачках, коробках та сувенірних коробках, збільшеними на суму акцизного податку з реалізованих суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі тютюнових виробів, тютюну та промислових замінників тютюну.

Підпунктом 215.3.10 п. 215.3 ст. 215 ПКУ встановлено, зокрема, що для тютюнових виробів, тютюну та промислових замінників тютюну, реалізованих відповідно до пп. 213.1.9 п. 213.1 ст. 213 ПКУ, ставка податку становить 5 відсотків. Базою оподаткування акцизним податком є вартість (з податком на додану вартість та без урахування акцизного податку з реалізації суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів) підакцизних товарів, що реалізовані відповідно до пп. 213.1.9 п. 213.1 ст. 213 ПКУ (пп. 214.1.4 п. 214.1 ст. 214 ПКУ).

Згідно з пп. 213.1.9 п. 213.1 ст. 213 ПКУ об'єктами оподаткування є операції з реалізації суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів.

Також, відповідно до п. 1 розділу 3 та пп. 1 п. 3 розділу 3 Порядку складання та подання Декларації про максимальні роздрібні ціни на підакцизні товари (продукцію), затвердженого Наказом Міністерства фінансів України 25 березня 2015 року N 359, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 14 квітня 2015 р. за N 413/26858, декларація складається із вступної частини, основної частини та заключної частини. Основна частина: у графі 2 "Код товару (продукції) за УКТ ЗЕД" вказується код підакцизних товарів (продукції), на які статтею 215 розділу VI Кодексу встановлено адвалорні ставки податку (до коду 2402 20 90 10 УКТ ЗЕД відносяться сигарети без фільтра, цигарки; до коду 2402 20 90 20 УКТ ЗЕД - сигарети з фільтром).

Також, з даних http://sfs.gov.ua/dovidniki--reestri--perelik/pereliki-/53949.html судом встановлено, що з травня 2015 року до моменту розгляду справи по суті не було надано жодної декларації щодо встановлення максимальних роздрібних цін на будь-яких тютюнових виробів, крім сигарет з фільтром або без фільтру.

Отже, у роздрібній мережі продаж сигарет (з фільтром, без фільтру) здійснюється за цінами, не вищими за МРЦ, збільшеними на суму акцизного податку з роздрібної торгівлі підакцизних товарів. Тобто до вартості пачки сигарет (з урахуванням податку на додану вартість та акцизного податку (крім акцизного податку з реалізації суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів)), не вищої за МРЦ (100 відсотків), додається акцизний податок з роздрібної торгівлі підакцизними товарами - 5 відсотків вказаної вартості. Вартість пачки сигарет, вище якої не дозволено її реалізацію, можна отримати помноживши МРЦ (вказану на пачці) на 1,05.

Продаж інших тютюнових виробів у роздрібній мережі здійснюється за цінами, рівень яких визначається виходячи з їх договірної вартості з урахуванням податку на додану вартість та акцизного податку (крім акцизного податку з реалізації суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів) та акцизного податку з реалізації суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів, що становить 5 відсотків вказаної вартості.

З огляду на наведене суд приходить до висновку, що реалізовуватися за ціною не меншою, ніж встановлені максимальні роздрібні ціни, можуть тільки сигарети з фільтром або без фільтру. До інших виробів з тютюну такі максимальні роздрібні ціни не встановлюються, отже відповідальність за продаж тютюнових виробів (крім сигарет з фільтром або без фільтру) за ціною, вищою, ніж вказана на пачці не може застосовуватися, оскільки така ціна не є максимальною роздрібною ціною в розумінні Податкового кодексу України.

Така позиція суду відповідає також позиції ДФС України, яка викладена в листах ДФС України, розташованих за такими посиланнями: http://if.sfs.gov.ua/media-ark/news-ark/239465.html, http://sfs.gov.ua/ebpz/116--aktsizniy-podatok/116-08-osoblivosti-obchislennya-aktsiznogo-/7511.html та інших, та у податкової консультації наданої ДФС України на адресу ПП «Табак Інтернешнл» №7151/6/99-99-19-03-03-15 від 06.04.15.

Заперечення позивача є не обґрунтованими, та не спростовуються зібраними по справі доказами.

З огляду на наведене, суд приходить до висновку, що рішення Основ'янської об'єднаної державної податкової інспекції м. Харкова ГУ ДФС у Харківській області №000007/20-38-21-20/33289854 від 28.10.15 є протиправним, та таким, що не відповідає вимогам чинного законодавства.

Отже, позовні вимоги позивача є обґрунтованими та підлягають задоволенню в повному обсязі.

На підставі викладеного, керуючись ст. 19 Конституції України, ст.ст. 9, 11, 159, 160- 163, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Союз супермаркетів Харкова" до Східної об'єднаної державної податкової інспекції м.Харкова Головного управління ДФС у Харківській області про скасування фінансових санкцій - задовольнити у повному обсязі.

Визнати протиправним та скасувати рішення Основ'янської об'єднаної державної податкової інспекції м. Харкова ГУ ДФС у Харківській області №000007/20-38-21-20/33289854 від 28.10.15.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова у повному обсязі складена 29 квітня 2016 року.

Суддя Кучма Ю.В.