ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
29 березня 2016 р. Справа № 804/1040/16 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого суддіЄфанової О.В. при секретаріЛегкій А.В. за участю: представників позивача Павлова Т.В., Климова Н.П. розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпропетровську адміністративну справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Еліта» до Головного управління Держгеокадастру у м. Дніпропетровськ Дніпропетровської області про зобов'язання вчинити певні дії
ВСТАНОВИВ:
До Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшов позов Товариства з обмеженою відповідальністю «ЕЛІТА» до Управління Держгеокадастру у м.Дніпропетровську, в якому позивач просить:
визнати протиправними та скасувати витяги з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельних ділянок №03-07/270116/176 від 27.01.2016р., №03-07/270116/177 від 27.01.2016р., №03-07/270116/178 від 27.01.2016р., №03-07/270116/179 від 27.01.2016р.;
зобов'язати Управління Держгеокадастру у м. Дніпропетровську Дніпропетровської області надати позивачу витяги з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельних ділянок у відповідності з рішенням Дніпропетровської міської ради № 4/65 від 15.07.2015 р. без застосування коефіцієнтів індексації за 2014 та 2015 роки.
В обґрунтування позову зазначено, що 27.01.2016р. позивачем були отримані витяги з інформацією про нормативну грошову оцінку земельних ділянок, в яких базова вартість земельних ділянок встановлена в розмірі 548,31 грн./кв.м., тобто із застосування коефіцієнту індексації починаючи з 2013 року, що є порушенням чинного законодавства.
Відповідач надав заперечення в яких зазначено, що нормативно грошову оцінку проведено у відповідності до вимог п.289.2 ст.289 Податкового кодексу України, а тому оскаржувані витяги, є законними та такими, що відповідають вимогам законодавства.
Представники позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримали, просили суд позов задовольнити.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, повідомлений належним чином, що підтверджується матеріалами справи.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.
Судом встановлено, що Товариством з обмеженою відповідальністю «Еліта» укладено з Дніпропетровською міською радою укладено наступні договори оренди земельної ділянки:
-договір оренди земельної ділянки від 06.02.2003р. на оренду земельної ділянки загальною площею 0,1843га (площа частки 0,0031га), кадастровий номер 1210100000:03:307:0003;
-договір оренди земельної ділянки від 06.02.2003р. на оренду земельної ділянки загальною площею 0,0008га (площа частки 0,0002га) кадастровий номер 1210100000:03:307:0043;
-договір оренди земельної ділянки від 06.02.2003р. на оренду земельної ділянки загальною площею 0,0005га (площа частки 0,0001га) кадастровий номер 1210100000:03:307:0044;
- договір оренди земельної ділянки від 06.02.2003р. на оренду земельної ділянки загальною площею 0,0006га (площа частки 0,0001га) кадастровий номер 1210100000:03:307:0045.
Зазначені договори укладені на підставі Рішення Дніпропетровської міської ради №158/4 від 06.11.2002р. «Про передачу земельних ділянок по АДРЕСА_1 у спільну оренду Товариству з обмеженою відповідальністю «Еліта», код ЄДРПОУ 24431070, і гр. ОСОБА_5, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, по фактичному розміщенню магазину».
Згідно вимог чинного законодавства України позивач замовив відповідачу витяги з технічної документації про нормативну грошову оцінку вищезазначених земельних ділянок.
27.01.2016р. позивачем були отримані витяги №03-07/270116/176 від 27.01.2016р., №03-07/270116/177 від 27.01.2016р., №03-07/270116/178 від 27.01.2016р., №03-07/270116/179 від 27.01.2016р. з інформацією про нормативну грошову оцінку земельних ділянок, в яких базова вартість земельних ділянок встановлена в розмірі 548,31 грн./кв.м.
Позивач зазначає, що Дніпропетровською міською радою 15.07.2015р. Рішенням №4/65 «Про затвердження нормативної грошової оцінки земель м. Дніпропетровська» затверджено:
«1.2. Нормативну грошову оцінку земель м. Дніпропетровська базовою вартістю 1 кв.м. землі - 306,35грн.
2. Ввести в дію з 01.01.2016 нормативну грошову оцінку земель м. Дніпропетровська базовою вартістю 1 кв.м. землі- 306,35 грн.
Отже, на думку позивача, оскільки вказане рішення починає свою дію з 01.01.2016 року, то до базової вартості не має застосовуватись коефіцієнт індексації за 2013-2015 роки.
Суд зазначає, що 26.12.2007 року Дніпропетровська міська рада прийняла рішення №5/26 «Про затвердження проекту «Нормативна грошова оцінка земель м.Дніпропетровська», яка діяла з 01.01.2008 року до 31.12.2015 року (базова вартість 1 кв.м. складала 236 грн. 37 коп.).
На підставі рішення Дніпропетровської ради №20/61 від 06.10.2010 року Державному підприємству Український державний науково-дослідний інститут проектування міст «Діпромісто» ім.. Ю.М.Білоконя (надалі - Інститут), було видано завдання на розроблення технічної документації з нормативної грошової оцінки земель в межах території міста Дніпропетровська. У вихідних даних зазначалися дані міста станом на 01.01.2012 року: по обліку земель, схеми інженерних мереж (водо-, газо-, теплопостачання), перелік підприємств та організацій, первісна вартість основних фондів інженерно-транспортної інфраструктури.
У розділі 3 Технічної документації зазначено: «Основою для грошової оцінки земельної ділянки є визначення базової вартості 1 кв.м земель в середньому по місту. Базова вартість земель населеного пункту відображає результат дії зовнішніх та внутрішніх факторів, рентоутворення на рівні населеного пункту. Інформаційною базою для визначення витрат на освоєння та облаштування території в місті стали данні державної та відомчої статистичної звітності про натуральні та вартісні показники, надані міськими службами комунального господарства».
Технічна документація з нормативної грошової оцінки земель м.Дніпропетровська проведена станом на 01.01.2013 року.
Цей факт підтверджується самою Технічною документацією з нормативної грошової оцінки земель м. Дніпропетровська та листом Інституту від 02.02.2016.
Рішенням Дніпропетровської міської ради від 26.06.2013 №103/36 «Про проведення нормативної грошової оцінки земель м. Дніпропетровська» погоджено проект «Нормативна грошова оцінка земель міста Дніпропетровська» з середньою (базовою) вартістю земель м. Дніпропетровська, розраховану в межах міста - 306,35 грн за 1 кв.м.
Рішенням Дніпропетровської міської ради від 15.07.2015 року №4/65 «Про затвердження нормативної грошової оцінки земель Дніпропетровська» затверджена Технічна документація з нормативної грошової оцінки земель м.Дніпропетровська.
Пунктом 2 рішення затверджено Нормативну грошову оцінку земель м.Дніпропетровська базовою вартості 1 кв. м. землі - 306,35 грн., яка введена в дію з 01.01.2016 року
Крім того, п.3 вказаного рішення зазначено, що нормативно грошова оцінка земель м.Дніпропетровська підлягає щорічній індексації відповідно до вимог чинного законодавства.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст.1 Закону України «Про оцінку земель» нормативна грошова оцінка земельних ділянок - капіталізований рентний дохід із земельної ділянки, визначений за встановленими і затвердженими нормативами.
Згідно зі ст.5 Закону нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується для визначення розміру земельного податку, державного мита при міні, спадкуванні (крім випадків спадкування спадкоємцями першої та другої черги за законом (як випадків спадкування ними за законом, так і випадків спадкування ними за заповітом) і за правом представлення, а також випадків спадкування власності, вартість якої оподатковується за нульовою ставкою) та даруванні земельних ділянок згідно із законом, орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, вартості земельних ділянок площею понад 50 гектарів для розміщення відкритих спортивних і фізкультурно-оздоровчих споруд, а також при розробці показників та механізмів економічного стимулювання раціонального використання та охорони земель.
Відповідно до ч.1 ст.13 вказаного Закону нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться у разі: визначення розміру земельного податку; визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.
Згідно із ч.1 ст.18 Закону України «Про оцінку земель» нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться відповідно до державних стандартів, норм, правил, а також інших нормативно-правових актів на землях усіх категорій та форм власності.
Частиною 2 ст.20 зазначеного Закону визначено, що дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель.
Відповідно до положень ст.23 Закону України «Про оцінку земель» технічна документація з бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок у межах населених пунктів затверджується відповідною сільською, селищною, міською радою. Витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки видається центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.
Відповідно до п.п.1,2-1 Методики нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 23 березня 1995 р. №213 та пунктів 1.3 та розділу 4 Порядку нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів, затвердженого наказом Державного комітету України по земельних ресурсах, Міністерства аграрної політики України, Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України, Української академії аграрних наук від 27 січня 2006 р. N 18/15/21/11, нормативна грошова оцінка земельних ділянок здійснюється з метою визначення розміру земельного податку, державного мита при міні, спадкуванні та даруванні земельних ділянок згідно із законом, орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, а також під час розроблення показників та механізмів економічного стимулювання раціонального використання та охорони земель. Дані за результатами проведення нормативної грошової оцінки земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земель, що видається територіальним органом Держгеокадастру за місцезнаходженням земельної ділянки у строк, що не перевищує трьох робочих днів з дати надходження відповідної заяви.
Відповідно до п. 289.2 ст.289 Податкового кодексу України Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин за індексом споживчих цін за попередній рік щороку розраховує величину коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земель, на який індексується нормативна грошова оцінка сільськогосподарських угідь, земель населених пунктів та інших земель несільськогосподарського призначення за станом на 1 січня поточного року, що визначається за формулою: Кi = І:100,
де І - індекс споживчих цін за попередній рік.
У разі якщо індекс споживчих цін не перевищує 100 відсотків, такий індекс застосовується із значенням 100.
Коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель застосовується кумулятивно залежно від дати проведення нормативної грошової оцінки земель.
11.01.2016 року Державна служба України з питань геодезії, картографії та кадастру (Держгеокадастр) листом №6-28-0.22-201/2-16 «Про індексацію нормативної грошової оцінки земель» проінформувало всі головні управління Держгеокадастру в областях по встановленому коефіцієнту індексації. У абзаці 4 листа зазначено «Коефiцiєнт iндексацiї нормативної грошової оцiнки земель застосовується кумулятивно залежно вiд дати проведення нормативної грошової оцiнки земель. Коефiцiєнти iндексацiї нормативної грошової оцiнки земель становлять: 1996 рiк - 1,703, 1997 рiк - 1,059, 1998 рiк - 1,006, 1999 рiк - 1,127, 2000 рiк - 1,182, 2001 рiк - 1,02, 2005 рiк - 1,035, 2007 рiк - 1,028, 2008 рiк - 1,152, 2009 рiк - 1,059, 2010 рiк - 1,0, 2011 рiк - 1,0, 2012 рiк - 1,0, 2013 рiк - 1,0, 2014 рiк - 1,249, 2015 рiк - 1,433. Нормативна грошова оцiнка земель за 2002, 2003, 2004 та 2006 роки не iндексувалася».
Отже при визначенні коефіцієнту індексації нормативної грошової оцінки, з урахуванням того, що нормативна грошова оцінка земель міста Дніпропетровська розроблена станом на 01.01.2013р., необхідно при наданні витягів з технічної документації про нормативну грошову оцінку земель м. Дніпропетровська на 01.01.2016р. застосувати наступні коефіцієнти індексації: за 2013 рік у розмірі 1,0; за 2014 рік у розмірі 1,249; за 2015 рік у розмірі 1,433.
За вказаними обставинами є необґрунтованими посилання позивача на неправомірність застосування коефіцієнту індексації нормативної грошової оцінки земельної ділянки.
Відповідно до ст. 69 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.
Відповідно до ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна, довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Позивачем не доведено належними та допустимими доказами обґрунтованість заявлених позовних вимог з урахуванням вищенаведених обставин та доказів, а тому в задоволенні адміністративного позову має бути відмовлено.
Керуючись ст. 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
У задоволенні адміністративного позову відмовити.
Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги через Дніпропетровський окружний адміністративний суд з одночасним направленням копії апеляційної скарги особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі складення постанови у повному обсязі, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
У разі якщо справа розглядалась судом за місцезнаходженням суб'єкта владних повноважень і він не був присутній у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, але його було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо у суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Повний текст постанови складено 04 квітня 2016 року
Суддя О.В. Єфанова