ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21 квітня 2016 року м.Житомир справа № 806/375/16
категорія 8.3.13
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Сичової О.П.,
секретар судового засідання Мазур О.О.,
за участю: представника позивача та відповідача
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Коростишівземінвест" до Коростишівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Житомирській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 03.12.2015 р. №0005961500,
встановив:
Товариство з обмеженою відповідальністю "Коростишівземінвест" звернулося до Житомирського окружного адміністративного суду з даним позов, в якому просить скасувати податкове повідомлення-рішення від 03.12.2015 №0005961500 в частині визначення штрафних (фінансові) санкцій у розмірі 16105,01 грн.
В обгрунтування позову зазначає, що спірне податкове повідомлення - рішення було винесене Коростишівською об'єднаною державною податковою інспекцією Головного управління Державної фіскальної служби у Житомирській області на підставі висновків акту від 03.12.2015 №160/06-10-152/35904775, складеного за результатом проведення камеральної перевірки з питань несвоєчасної сплати земельного податку та орендної плати з юридичних осіб в 2015 році. Вказує, що підприємством вимоги податкового законодавства не порушувались, а висновки, що викладені в акті перевірки є необґрунтованими, прийняте податкове повідомлення-рішення протиправним.
Представники позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримали в повному обсязі та просили їх задовольнити.
Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечував повністю та просив в його задоволенні відмовити.
Суд, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності, встановив наступне.
Коростишівською ОДПІ проведено камеральну перевірку з питань несвоєчасної сплати земельного податку та орендної плати з юридичних осіб ТОВ "Коростишівземінвест" у 2015 році, за результатами якої складено акт від 03.12.2015 №160/06-10-152/35904775.
Перевіркою встановлено, що ТОВ "Коростишівземінвест" на порушення вимог пункту 57.1 статті 57 Податкового кодексу України було допущено несвоєчасну сплату узгоджених податкових зобов'язань з орендної плати за землю з юридичних осіб із затримкою до 30 календарних днів наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання.
За результатами перевірки Коростишівською ОДПІ прийнято податкове повідомлення- рішення від 03 грудня 2015 року №0005961500 про застосування штрафу в сумі 19 145,76 грн. (10%) за несвоєчасну сплату узгоджених грошових зобов'язань з орендної плати (код платежу 18010600 стаття 19 по Студеницькій сільській раді).
Не погоджуючись з вищенаведеним рішенням, ТОВ "Коростишівземінвест" було подано адміністративну скаргу, яка згідно з рішеннями про результати розгляду скарги Головного управління ДФС у Житомирській області від 05.01.2016 №9/6/06-30-10-07-07 та Державної фіскальної служби України від 29.02.2016 №4406/6/99-99-10-01-02-25 оскаржуване податкове повідомлення рішення залишено без змін, а скаргу - без задоволення.
Як свідчать фактичні обставини справи, ТОВ "Коростишівземінвест" є сільськогосподарським підприємством, основною діяльністю якого є постачання вироблених (наданих) ним сільськогосподарських товарів (послуг) на власних або орендованих основних фондах. До такого об'єкту оренди зокрема належить земельні ділянки, що перебувають у власності фізичних осіб, органів виконавчої влади та органи місцевого самоврядування.
У відповідності до ч. 1 ст. 93 Земельного кодексу України, право оренди земельної ділянки - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності.
Згідно ч.1 ст. 6 Закону України "Про оренду землі" орендарі набувають права оренди
земельної ділянки на підставах і в порядку, передбачених Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим та іншими законами України і договором оренди землі.
Договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства (ст. 13 ЗУ "Про оренду землі"),
Згідно п. 288.3. ст. 288 ПК України об'єктом оподаткування є земельна ділянка, надана в оренду.
Розмір та умови внесення орендної плати у відповідності до п. 288.4. ст.288 ПК України встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем.
Згідно пункту 57.1 статті 57 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до п.288.7 ст.288 ПКУ податковий період, порядок обчислення орендної плати, строк сплати та порядок її зарахування до бюджетів застосовується відповідно до вимог статей 285 -287 цього розділу.
Згідно до п. 286.2 ст. 286 Податкового кодексу України, платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають відповідному контролюючому органу за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій.
Відповідно до п.287.3 ст.287 ПКУ податкове зобов'язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.
З урахуванням вимог встановлено ПК України, ТОВ "Коростишівземінвест" здійснювало звітування щодо орендованих земельних ділянок до Коростишівської ОДПІ, що підтверджується звітною податковою декларацією (№ документа 9005970679) з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) за 2012р. та здійснило своєчасну щомісячну сплату рівними частками визначених у декларації податкових зобов'язань.
Згідно з п. 50.1 ст. 50 Податкового кодексу України у разі якщо у майбутніх податкових періодах (з урахуванням строків давності, визначених статтею 102 цього Кодексу) платник податків самостійно (у тому числі за результатами електронної перевірки) виявляє помилки, що містяться у раніше поданій ним податковій декларації (крім обмежень, визначених цією статтею), він зобов'язаний надіслати уточнюючий розрахунок до такої податкової декларації за формою чинного час подання уточнюючого розрахунку.
Платник податків, який самостійно (у тому числі за результатами електронної перевірки) виявляє факт заниження податкового зобов'язання минулих податкових періодів зобов'язаний, за винятком випадків, установлених пунктом 50.2 цієї статті:
а) або надіслати уточнюючий розрахунок і сплатити суму недоплати та штраф у розмірі трьох відсотків від такої суми до подання такого уточнюючого розрахунку;
б) або відобразити суму недоплати у складі декларації з цього податку, що подається за податковий період, наступний за періодом, у якому виявлено факт заниження податкового
зобов'язання, збільшену на суму штрафу у розмірі п'яти відсотків від такої суми, з відповідним збільшенням загальної суми грошового зобов'язання з цього податку.
Таким чином з урахуванням п.50.1. ст. 50 ПК України, ТОВ "Коростишівземінвест" 30.01.2013 було подано Уточнюючу податковою декларацією (№ документа 9086172746) з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) за 2012р. та згідно платіжного доручення №52 від 29.01.2013 (проведено банком 30.01.2013 о 11 год. 20 хв.) до моменту подання уточнюючого розрахунку сплачено суму збільшеного податкового зобов'язання. В тому числі зазначеним платіжним дорученням було сплачено суму штрафних санкцій визначених у рядку 19 Уточнюючу податковою декларацією (№ документа 9086172746).
Пунктом 87.9 ст. 87 Податкового кодексу України передбачено, що у разі наявності у платника податків податкового боргу контролюючі органи зобов'язані зарахувати кошти, що сплачує такий платник податків, в рахунок погашення податкового боргу згідно з черговістю його виникнення залежно від напряму сплати, визначеного платником податків. У такому ж порядку відбувається зарахування коштів, що надійдуть у рахунок погашення податкового боргу платника податків відповідно до статті 95 цього Кодексу або за рішенням суду у випадках, передбачених законом. Спрямування коштів платником податків на погашення грошового зобов'язання перед погашенням податкового боргу забороняється, крім випадків спрямування цих коштів на виплату заробітної плати та єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Згідно Порядку заповнення документів на переказ у разі сплати (стягнення) платежів до бюджету, здійснення бюджетного відшкодування податку на додану вартість, повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до бюджету, затвердженого наказом Міністерства фінансів України 07.07.2012 N 817, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 30 липня 2012 року за N 1287/21599, за кодом сплати "101" передбачено вид сплати - "сплата суми грошового зобов"язання".
Вищевказаним платіжним дорученням №52 від 29.01.2013 погашено податковий борг по іншій декларації N9005970679 від 16.02.2012 в сумі 181435.62грн. Платіжне доручення проведено банком 30.01.2013 року.
Згідно акту перевірки та розрахунку штрафної санкції оскаржувана сума штрафних санкцій (497,22 грн. + 14637,09 грн. + 970,70 грн.) нарахована за затримку на 1 день (з 31.01.2013 року по 31.01.2013 року) сплати зобов"язання, визначеного по уточнюючому документу від 30.01.2013 року №9086172746.
Позивачем 30.01.2013 було подано до Коростишівської ОДПІ уточнюючу податкову декларацію з орендної плати за земельні ділянки за 2015 рік (№9086172746)
По строку сплати 30.01.2013 в картці особового рахунку платника нараховано:
- 161471,82 грн. нараховано платником самостійно основного платежу згідно уточнюючого звіту (термін сплати минулий рік) Уточнюючий документ N 9086172746 від 30.01.2013 термін сплати 30.01.2013,
- 14679,26грн. нараховано платником самостійно основного платежу згідно уточнюючого звіту (термін сплати поточний рік) Уточнюючий документ N 9086172746 від 30.01.2013 термін сплати 30.01.2013,
- 4844,15грн. нараховано платником самостійно штрафні санкції (уточнюючий звіт термін сплати поточний рік) Уточнюючий документ N 9086172746 від 30.01.2013.
Станом на 30.01.2013 рахувалась переплата в сумі 15100,91 грн.
Після проведення нарахувань в сумі 161471.82 грн. по картці особового рахунку платника виникла недоїмка в сумі 146370,91 грн.
Після проведення нарахувань в сумі 14679,26 грн. по картці особового рахунку платника збільшилась недоїмка до 161050,17 грн.
Погашення даних грошових зобов'язань проведено 31.03.2013 року згідно уточнюючої податкової декларації з орендної плати за земельні ділянки за 2015 рік (№9086243334 від 31.01.2013), а саме : згідно картки особового рахунку платника 31.03.2013 :
- 146370,91 грн. - погашено недоїмки Уточнюючий документ N 9086172746 по Уточнюючий документ N9086243334 від 31.01.2013
- 14637,09 грн. - необхідна штрафна санкція за невчасну сплату платежу (10%) з 31.01.2013 по 30.01.2013 на Уточнюючий документ N 9086172746 від 30.01.2013
- 4972,23 грн. - погашено недоїмки Уточнюючий документ N 9086172746 по Уточнюючий документ N 9086243334 від 31.01.2013
- 497,22 грн. - необхідна штрафна санкція за невчасну сплату платежу (10%) з 31.01.2013 по 30.01.2013 на Уточнюючий документ N 9086172746 від 30.01.2013
- 9707,03 грн. - погашено недоїмки Уточнюючий документ N 9086172746 по Уточнюючий документ N 9086243334 від 31.01.2013
- 970,7 грн. - необхідна штрафна санкція за невчасну сплату платежу (10%) з 31.01.2013 по 30.01.2013 на Уточнюючий документ N 9086172746 від 30.01.2013
Згідно п. 126.1 ст.126 Податкового кодексу України у разі якщо платник податків не сплачує узгоджену суму грошового зобов'язання та/або авансових внесків з податку на прибуток підприємств протягом строків, визначених цим Кодексом, такий платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафу у таких розмірах: при затримці до 30 календарних днів включно, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 10 відсотків погашеної суми податкового боргу; при затримці більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 20 відсотків погашеної суми податкового боргу.
Відповідно до п.п. 14.1.152 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України погашення податкового боргу - зменшення абсолютного значення суми такого боргу, підтверджене відповідним документом.
За встановлених обставин суд дійшов висновку, що при прийнятті спірного податкового повідомлення-рішення суб'єкт владних повноважень діяв на підставі, в межах повноважень та в спосіб, визначений законом, обгрунтовано та розсудливо, з урахуванням всіх обставин, що мали значення для прийняття такого рішення. Доводи позивача не спростовують допущених ТОВ "Коростишівземінвест" порушень податкового законодавства, не свідчать про протиправність спірного рішення та не дають суду підстав для його скасування, а відтак у задоволенні позову слід відмовити
Статтею 71 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Згідно зі статтею 86 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
З огляду на вищенаведене, суд вважає, що винесене Коростишівською об'єднаною державною податковою інспекцією Головного управління Державної фіскальної служби у Житомирській області спірне податкове повідомлення-рішення є правомірним, у відповідності до приписів проаналізованих вище норм податкового законодавства.
Підстави для розподілу судових витрат відповідно до статті 94 КАС України відсутні.
Керуючись статтями 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд ,
постановив:
У задоволенні позову відмовити.
Постанова набирає законної сили у строк та у порядку, що визначені статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України, і може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції у порядку, визначеному статтею 186 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя О.П. Сичова
Повний текст постанови виготовлено: 26 квітня 2016 р.