ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
23 лютого 2016 р. Справа № 804/15989/15 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Єфанової О.В. розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпропетровську адміністративну справу за адміністративним позовом Державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго" до відповідача-1 Криворізької північної об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Дніпропетровській області, до відповідача-2 Головного управління Державної казначейської служби України у Дніпропетровській області про визнання дій протиправними, -
ВСТАНОВИВ:
До Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшов позов Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» до відповідача-1 Криворізької північної об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Дніпропетровській області, до відповідача-2 Головного управління Державної казначейської служби України у Дніпропетровській області в якому позивач просить:
визнати протиправною бездіяльність Криворізької північної об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Дніпропетровській області щодо невжиття передбачених статтею 43 Податкового кодексу України заходів, спрямованих на повернення Державному підприємству «Національна енергетична компанія «Укренерго» надміру сплаченого податку на прибуток в розмірі 1376151 грн.;
стягнути з Державного бюджету України через Головне управління Державної казначейської служби України у Дніпропетровській області на користь Державного підприємства «Національна енергетична компанія» «Укренерго» надміру сплачені грошові зобов'язання з податку на прибуток в розмірі 1376151 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що розділом ІІІ «Податок на прибуток підприємств» Податкового кодексу України (в діючій редакції) не визначено положень щодо консолідованої сплати податку на прибуток, у зв'язку з чим відокремлені підрозділи державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго" починаючи з 2015 року не є окремими платниками цього податку. Позивач зазначив, що станом на 31.05.2015 р. на картці особового рахунку платника податку - відокремленого підрозділу державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго"- «Криворізькі магістральні електричні мережі» (код ЄДРПОУ 25539912) по коду бюджетної класифікації 11020100 «Податок на прибуток підприємств і організацій, що перебувають у державній власності» обліковується переплата у сумі 1376151,00 грн., що підтверджено актом звірки № 3697-20 від 16.06.2015 р. Позивач звертає увагу, що зазначена переплата виникла у зв'язку зі змінами в законодавстві, внесеними Законом України № 5083-ІV від 05.07.2012р. За результатами розрахунків з бюджетом ДП «Національна енергетична компанія «Укренерго» за свій відокремлений підрозділ «Криворізькі магістральні електричні мережі» сплачено до бюджету у 2013 році 2496502,00 грн., задекларовано за 2013 рік податок на прибуток у сумі 1521675,00 грн., при цьому згідно з п.57.1 ст.57 Податкового кодексу України ДП «Національна енергетична компанія «Укренерго» зобов'язане було сплатити авансові внески з податку на прибуток у січні - лютому 2014 року, отже авансові внески сплачено за 2014 рік у сумі 401324,00 грн., але за 2014 рік підприємством задекларовано збиток. Таким чином, ДП «Національна енергетична компанія «Укренерго» здійснено переплату до державного бюджету у сумі 1376151,00 грн. Тому, позивач вважає, що з урахуванням приписів п.43.1 ст.43 Податкового кодексу України надміру сплачені суми грошового зобов'язання повинні бути повернуті ДП "Національна енергетична компанія «Укренерго».
Від відповідача-1 надійшли заперечення, в яких зазначено, що відповідно до вимог наказу ГУ ДФС в Дніпропетровській області №352 від 16.07.2015 р. "Про індикативні показники доходів на ІІІ квартал 2015 року" враховуючи напруженість індикативних показників зі збору платежів до державного бюджету на ІІІ квартал 2015 року, повернення на розрахунковий рахунок платникам податків за їх заявою надміру та/або помилково сплачених сум податкових зобов'язань за податками належних до Державного бюджету понад 50,0 тис. грн. здійснюється за попереднім інформуванням ГУ ДФС у Дніпропетровській області та подальшим інформуванням ДФС України. За заявою платника податків ДП «Національна енергетична компанія «Укренерго» від 02.07.2015 року щодо повернення переплати по податку на прибуток в сумі 1376151,00 грн., на поточний рахунок платника ДП «Національна енергетична компанія «Укренерго» як надміру сплаченої суми до ГУ ДФС у Дніпропетровській області відповідно до вищезазначеного наказу відповідачем направлено 17.07.2015 року інформацію про суми заявлені платниками податків на повернення надміру/помилково сплачених сум платежів до Державного бюджету на розрахунковий рахунок платників або в рахунок погашення податкових зобов'язань по інших податках та 23.07.2015 року за №3391/8/04-83-20-05 направлено паспорт-висновок щодо повернення надміру сплачених сум, який містить аналіз поточного фінансового стану платника податків та обґрунтування щодо необхідності повернення надміру та/або помилково сплачених сум. 24.07.2015 року отримано лист ГУ ДФС у Дніпропетровській області «Про розгляд заяв ДПІ» яким запропоновано з метою недопущення втрат бюджету скласти графік щомісячного повернення помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань з податку на прибуток в розмірі, що не перевищує 50 тис. грн. Також, відповідачем повторно надавались листи від 06.08.2015, 06.11.2015, 08.12.2015 року на розгляд до ГУ ДФС у Дніпропетровській області щодо інформації про суми заявлені платниками податків на повернення надміру/помилково сплачених сум платежів до Держаного бюджету на розрахунковий рахунок платників або в рахунок погашення податкових зобов'язань по інших податках про повернення суми переплати 1376151,00 грн., на поточний рахунок ДП «Національна енергетична компанія «Укренерго». Відповідач зазначає, що станом на теперішній час погодження від Головного управління ДФС в Дніпропетровській області не надходило.
Представники позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримали, просили позов задовольнити, не заперечували щодо розгляду справи в порядку письмового провадження.
Представник відповідача-1 та представник відповідача-2 у судове засідання не з'явилися, про дату, час та місце судового засідання повідомлені належним чином.
Відповідно до ч.6 ст.128 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Таким чином, суд ухвалив розглянути справу без участі сторін відповідно до положеньст.128 КАС України в письмовому провадженні.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.
Судом встановлено, що Державне підприємство «Національна енергетична компанія «Укренерго» зареєстровано як юридична особа (код ЄДРПОУ 00100227, 01032, м.Київ, вул.Симона Петлюри, 25), що підтверджується випискою з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, копія якої наявна в матеріалах справи.
Як вбачається з матеріалів справи, станом на 31.05.2015р. на картці особового рахунку платника податку - відокремленого підрозділу ДП «Національні енергетична компанія «Укренерго» - «Криворізькі магістральні електричні мережі» (код ЄДРПОУ 25539912) по коду бюджетної класифікації 11020100 «Податок на прибуток підприємств і організацій, що перебувають у державній власності» обліковується переплата у сумі 1376151,00 грн., що підтверджується актом звірки № 3697-20 від 16.06.2015 року.
Позивач звернувся з листом від 02.07.2015 року №05/08-2/7513 до Криворізької північної ОДПІ ГУ ДФС у Дніпропетровській області про повернення на поточний рахунок ДП «Національна енергетична компанія «Укренерго» переплату у сумі 1376151,00 грн. Крім того, позивач у листі зазначив, що у разі неможливості повернути кошти на поточний рахунок підприємства, перерахувати зазначену суму на код бюджетної класифікації 11020100 «Податок на прибуток підприємств і організацій, що перебувають у державній власності» на картку особового рахунку ДП «Національна енергетична компанія «Укренерго».
Листом від 28.07.2015 року №3626/10/04-83-20-50 відповідач за результатами розгляду вищевказаного листа запропонував скласти графік щомісячного повернення помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань з податку на прибуток в розмірі, що не перевищує 50 тис. грн.
Вирішуючи спір по суті, суд зазначає наступне.
Відповідно до ст.19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з п.87.1 ст.87 Податкового кодексу України джерелами самостійної сплати грошових зобов'язань або погашення податкового боргу платника податків є будь-які власні кошти, у тому числі ті, що отримані від продажу товарів (робіт, послуг), майна, випуску цінних паперів, зокрема корпоративних прав, отримані як позика (кредит), та з інших джерел, з урахуванням особливостей, визначених цією статтею, а також суми надміру сплачених платежів до відповідних бюджетів.
Згідно з п.п.43.1, 43.2 ст.43 Податкового кодексу України помилково та/або надміру сплачені суми грошового зобов'язання підлягають поверненню платнику відповідно до цієї статті та статті 301 Митного кодексу України, крім випадків наявності у такого платника податкового боргу. У разі наявності у платника податків податкового боргу, повернення помилково та/або надміру сплаченої суми грошового зобов'язання на поточний рахунок такого платника податків в установі банку або шляхом повернення готівковими коштами за чеком, у разі відсутності у платника податків рахунку в банку, проводиться лише після повного погашення такого податкового боргу платником податків.
Відповідно до п.п.43.3, 43.4 ст.43 Податкового кодексу України обов'язковою умовою для здійснення повернення сум грошового зобов'язання є подання платником податків заяви про таке повернення (крім повернення надміру утриманих (сплачених) сум податку з доходів фізичних осіб, які розраховуються контролюючим органом на підставі поданої платником податків податкової декларації за звітний календарний рік шляхом проведення перерахунку за загальним річним оподатковуваним доходом платника податку) протягом 1095 днів від дня виникнення помилково та/або надміру сплаченої суми. Платник податків подає заяву на повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань у довільній формі, в якій зазначає напрям перерахування коштів: на поточний рахунок платника податків в установі банку; на погашення грошового зобов'язання (податкового боргу) з інших платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи, незалежно від виду бюджету; повернення готівковими коштами за чеком у разі відсутності у платника податків рахунку в банку.
Порядком взаємодії територіальних органів Міністерства доходів і зборів України, місцевих фінансових органів та територіальних органів Державної казначейської служби України у процесі повернення платникам податків помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань, затвердженого спільним наказом Міністерства доходів і зборів України та Міністерства фінансів України №882/1188 від 30.12.2013 р., що діяв на момент виникнення спірних правовідносин, визначено, що повернення помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань у випадках, передбачених законодавством, здійснюється виключно на підставі заяви платника податку (за винятком повернення надміру утриманих (сплачених) сум податку на доходи фізичних осіб, які розраховуються органом Міндоходів на підставі поданої платником податків податкової декларації за звітний календарний рік шляхом проведення перерахунку за загальним річним оподатковуваним доходом платника податку), яка може бути подана протягом 1095 днів від дня виникнення помилково та/або надміру сплаченої суми. Заява подається платником податку до органу державної податкової служби за місцем перебування на податковому обліку в довільній формі.
Разом з тим, за змістом пунктів 9, 10 вищевказаного Порядку надані податковим органом висновки про повернення помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань реєструються територіальними органами Державного казначейства в Журналі обліку висновків, який ведеться в електронному вигляді. На підставі отриманих висновків органи Державного казначейства України здійснюють повернення платникам податків помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань у визначеному законодавством порядку, а саме згідно з Порядком повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів, затвердженим наказом Міністерства фінансів України №787 від 03.09.2013 р.
Згідно з ч. 2 ст.45 Бюджетного кодексу України Державна казначейська служба України веде бухгалтерський облік всіх надходжень, що належать Державному бюджету України, та за поданням органів стягнення здійснює повернення коштів, що були помилково або надмірно зараховані до бюджету.
Таким чином, аналізуючи пункти 43.1, 43.4 ст.43 Податкового кодексу України, для повернення надміру сплачених коштів платником податків має бути виконано дві вимоги: відсутність у платника податків податкового боргу та подання таким платником заяви, оформленої в довільній формі.
Враховуючи викладене, встановлені обставини справи свідчать про те, що позивачем дотримано визначені законодавством вимоги для одержання наявної переплати з податку на прибуток, проте контролюючим органом в порушення норм ст. 43 Податкового кодексу України, не вчинено дій направлених на повернення позивачу надміру сплаченого податку на прибуток шляхом подання відповідного висновку органам Державної казначейської служби України у встановлені законодавством строки, тим самим допущено протиправну бездіяльність.
Таким чином, вимога про визнання протиправною бездіяльності Криворізької північної об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Дніпропетровській області щодо невжиття передбачених статтею 43 Податкового кодексу України заходів, спрямованих на повернення Державному підприємству «Національна енергетична компанія «Укренерго» надміру сплаченого податку на прибуток в розмірі 1376151 грн., є обґрунтованою та підлягає задоволенню.
Щодо вимоги про стягнення з Державного бюджету України через Головне управління Державної казначейської служби України у Дніпропетровській області на користь Державного підприємства «Національна енергетична компанія» «Укренерго» надміру сплачені грошові зобов'язання з податку на прибуток в розмірі 1376151 грн., суд зазначає про таке.
Пунктом 43.5 ст.43 Податкового кодексу України встановлено, що контролюючий орган не пізніше ніж за п'ять робочих днів до закінчення двадцятиденного строку з дня подання платником податків заяви готує висновок про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету та подає його для виконання відповідному органові, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів. На підставі отриманого висновку орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, протягом п'яти робочих днів здійснює повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань платникам податків у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.
Відповідно до п. 43.6 ст.43 Податкового кодексу України повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань платникам податків здійснюється з бюджету, у який такі кошти були зараховані.
Пунктом 3 розділу 1 Порядку повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів, затвердженого Наказом Міністерства фінансів України №787 від 03.09.2013р., передбачено, що повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету платежів у національній валюті здійснюється органами Державної казначейської служби України з відповідних бюджетних рахунків для зарахування надходжень, відкритих в органах Казначейства відповідно до законодавства, шляхом оформлення розрахункових документів.
За змістом пункту 1 розділу 2 вказаного Порядку органи казначейства здійснюють повернення помилково сплаченого до місцевого бюджету податку з доходу фізичних осіб за наявності відповідної заяви платника та подання органу податкової служби.
В силу пунктів 5, 10 розділу 1 цього ж Порядку повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету податків, зборів (обов'язкових платежів) та інших доходів бюджетів здійснюється за поданням органів, що контролюють справляння надходжень бюджету. Подання в довільній формі подається платником до органу казначейства разом з його заявою про повернення коштів з бюджету та оригіналом або копією документа на переказ, або паперовою копією електронного розрахункового документа, які підтверджують перерахування коштів до бюджету.
Заява та/або подання подається до відповідного органу казначейства за місцем зарахування платежу до бюджету. Органи казначейства приймають подання від органів, які контролюють справляння надходжень бюджету або які здійснюють облік заборгованості в розрізі позичальників, у строки, визначені нормативно-правовими актами з питань повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету коштів.
Викладені норми дають підстави для висновку про те, що питання формування податковим органом подання та направлення його до органу казначейства є виключним повноваженням такого органу, а суд, в свою чергу, не може підміняти державний орган та вирішувати питання про стягнення таких платежів.
Вказане також узгоджується із думкою колегії суддів Судової палати в адміністративний справах Верховного Суду України, що викладена у постанові від 16.09.2015р. по справі №21-1465а15 щодо вирішення питання про усунення розбіжностей у застосуванні, зокрема положень ст.43 Податкового кодексу України. Так, судом вказано, що повернення помилково та/або надмірно сплачених митних платежів з Державного бюджету України є виключними повноваженнями митних органів та органів державного казначейства, а відтак суд не може підміняти державний орган і вирішувати питання про стягнення таких платежів. Вказане також стосується й повернення надмірно сплачених сум податкових зобов'язань, оскільки умови такого повернення врегульовані ст. 43 Податкового кодексу України.
Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду України від 02.12.2015 у справі №826/17403/14, згідно якої, на думку колегії суддів Судової палати в адміністративних справах Верховного Суду України, вимога позивача про стягнення бюджетної заборгованості з ПДВ не є правильним способом захисту його прав.
Відповідно до ч. 1 ст. 244-2 КАС України, висновок Верховного Суду України щодо застосування норми права, викладений у його постанові, прийнятій за результатами розгляду справи з підстав, передбачених пунктами 1 і 2 частини першої статті 237 цього Кодексу, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить відповідну норму права. Висновок щодо застосування норм права, викладений у постанові Верховного Суду України, має враховуватися іншими судами загальної юрисдикції при застосуванні таких норм права.
Таким чином, оскільки повернення суми надміру сплачених грошових зобов'язань є виключними повноваженнями контролюючого органу, які останній здійснює шляхом формування висновку та направлення його до органу казначейства, а суд, в свою чергу, не може підміняти державний орган та стягувати із відповідача вказані суми коштів, то вимога позивача про стягнення з Державного бюджету України через Головне управління Державної казначейської служби України у Дніпропетровській області на користь Державного підприємства «Національна енергетична компанія» «Укренерго» надміру сплачені грошові зобов'язання з податку на прибуток в розмірі 1376151 грн. не підлягає задоволенню. Більш того, відповідачем-1 Криворізькою північною об'єднаною державною податковою інспекцією Головного управління ДФС у Дніпропетровській області відповідно до вимог п.43.5 ст.43 Податкового кодексу України (тобто не пізніше ніж за п'ять робочих днів до закінчення двадцятиденного строку з дня подання платником податків заяви) висновок про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету не подано для виконання відповідному органові, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів.
Таким чином, враховуючи, що контролюючим органом не подано висновку до органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, останній був позбавлений можливості здійснити повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань платнику податків у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику. Відтак, за приписами п.43.5 ст.43 Податкового кодексу України саме контролюючий орган несе відповідальність згідно із законом за несвоєчасність передачі органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів для виконання висновку про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету.
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з ч. 2 ст. 11 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, і не може виходити за межі позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог тільки в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять.
Суд приходить до висновку про необхідність виходу за межі позовних вимог, оскільки це необхідно для повного захисту позивача.
Відповідно до ст. 69 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.
Відповідно до ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна, довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку щодо часткового задоволення позовних вимог.
Згідно з ч.1, 3 ст.94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа. Якщо адміністративний позов задоволено частково, судові витрати, здійснені позивачем, присуджуються йому відповідно до задоволених вимог, а відповідачу - відповідно до тієї частини вимог, у задоволенні яких позивачеві відмовлено.
Керуючись ст.ст. 158 - 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Криворізької північної об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Дніпропетровській області щодо невжиття передбачених статтею 43 Податкового кодексу України заходів, спрямованих на повернення Державному підприємству «Національна енергетична компанія «Укренерго» надміру сплаченого податку на прибуток у розмірі 1376151,00 грн.
Зобов'язати Криворізьку північну об'єднану державну податкової інспекцію Головного управління ДФС у Дніпропетровській області підготувати у відповідності до вимог ст.43 Податкового кодексу України висновок про повернення з Державного бюджету України Державному підприємству «Національна енергетична компанія «Укренерго» надмірно сплачених коштів з податку на прибуток в розмірі 1376151,00 грн.
В решті позовних вимог відмовити.
Стягнути на користь позивача судові витрати в розмірі 1378,00 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Криворізької північної об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Дніпропетровській області.
Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги через Дніпропетровський окружний адміністративний суд з одночасним направленням копії апеляційної скарги особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі складення постанови у повному обсязі, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна, скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
У разі якщо справа розглядалась судом за місцезнаходженням суб'єкта владних повноважень і він не був присутній у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, але його було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо у суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Постанова суду набирає законної сили відповідно до вимог ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя О.В. Єфанова