Постанова № 57485154, 28.04.2016, Конотопський міськрайонний суд Сумської області

Дата ухвалення
28.04.2016
Номер справи
577/1840/16-а
Номер документу
57485154
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 577/1840/16-а

Провадження № 2-а/577/50/16

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

"28" квітня 2016 р. м. Конотоп

Конотопський міськрайонний суд Сумської області в складі:

головуючого-судді Гетьмана В.В.,

при секретарі Лиховоз Л.І.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м.Конотопа адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Конотопського об"єднаного Управління Пенсійного фонду України Сумської області про визнання протиправними дій та зобов"язання вчинити певні дії,-

В С Т А Н О В И В :

Позивач звернувся до суду із даним позовом і просить визнати протиправними дії Конотопського об"єднаного УПФ України Сумської обл. щодо відмови у проведені перерахунку призначеної йому пенсії за вислугою років відповідно до ст. 50-1 Закону України « Про прокуратуру» від 05.11.1991 р. № 1789-ХІІ у редакції ЗУ від 08.07.2011 р. № 3668-VІ на підставі довідки прокуратури Сумської обл. від 15.03.2016 р. № 47-зп-16 про заробітну плату з розрахунку 80% із середнього заробітку від щомісячної (чинної) заробітної плати працівника прокуратури та зобов'язати провести такий перерахунок з 01.04.2016 р. Вимоги обгрунтовує тим, що йому призначена пенсія за вислугу років на підставі статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» в розмірі 80% від суми заробітної плати. 05.04.2016 р. звернувся до відповідача із заявою про проведення з 01.01.2016 року перерахунку розміру його пенсії у зв'язку з підвищенням розміру посадових окладів працівників прокуратури. До свого звернення додав відповідну довідку про заробітну плату. Відповідач листом відмовив у здійсненні такого перерахунку. Вважає такі дії протиправними, оскільки при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, а тому внесені Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» № 3668-УІ зміни до статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» №1789-ХІІ щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії, що і змусило звернутись з позовом до суду.

ОСОБА_1 позовні вимоги підтримує в повному обсязі, фактично пославшись на вищевикладені обставини.

Представник Конотопського об"єднаного УПФ України Сумської обл. за дорученням ОСОБА_2 заперечує задоволенню позовних вимог та надала письмові пояснення з даного приводу.

Суд, вислухавши учасників процесу, дослідивши матеріали справи, вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню за наступних підстав.

Так, з матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_1 працював в органах прокуратури Сумської обл. у звязку з чим з 09.10.2007 р. отримує пенсію за вислугу років (а.с.9-13), на підставі ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» із розрахунку 80 % від суми місячного (чинного) заробітку. При зверненні 05.04.2016 р. до Конотопського об"єднаного УПФ України Сумської обл. із заявою про перерахунок пенсії відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру», отримав відмову у проведенні такого (а.с. 14-15).

Відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (в редакції чинній на час призначення пенсії позивачу) прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугою років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержувані перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожний повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 %, але не більше 90 % від суми місячного (чинного) заробітку.

Законом України «Про заходи щодо законодавчого реформування пенсійної системи» від 08.07.2011 р., який набрав чинності 01.10.2011 р., внесено зміни до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», згідно з якими при виході на пенсію працівникам прокуратури пенсія призначається у розмірі 80 відсотків від суми місячної зарплати.

Ч.18 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» передбачено право на перерахунок вже призначеної пенсії при наявності зазначених у ч. 17 підстав, а саме - призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що слідує за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії.

Згідно ч. 1 ст. 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

Відповідно до ч.17 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» №1789-ХІІ від 05.11.1991 р. перерахунок має бути проведено виходячи з розміру раніше призначеної позивачеві пенсії, тобто 80 % від суми місячного заробітку з урахуванням підвищення заробітної плати та з урахуванням вже проведених виплат.

Верховний Суд України у постанові від 10.12.2013 р. у справі №21-348а13 дійшов правового висновку, що внесені Законом № 3668-УІ зміни до статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» № 1789-ХІІ щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом та механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм проведення перерахунку пенсії за вислугу років прокурорам є ч.ч. 13 та 18 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» №1789-ХІІ.

Положеннями ст. 22 Конституції України передбачено, що при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

В рішеннях Конституційного Суду України № 8-рп/99 від 06.07.1999 (у справі щодо права на пільги) та № 5-рп/2002 від 20.03.2002 (у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій) вказано, що Конституція України виокремлює певні категорії громад ян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, які відповідно до ст. 17 Конституції України, перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме у Збройних Силах України, органах Служби безпеки України, поліції, прокуратури, охорони державного кордону України, податкової міліції. Управління державної охорони України, державної пожежної охорони, Державного департаменту України з питань виконання покарань тощо. Необхідність додаткових гарантій соціальної захищеності цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення зумовлена насамперед тим, що служба у Збройних Силах України, інших військових формуваннях та правоохоронних органах держави повязана з ризиком для життя і здоровя, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей. Це повинно компенсуватися наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексу організаційно-правових економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення. Виходячи із висловленого, у рішеннях Конституційного Суду України розуміння сутності соціальних гарантій працівників правоохоронних органів, зокрема працівників прокуратури, зміст та обсяг досягнутих ними соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства. Зазначені висновки також узгоджуються з Правовими позиціями Верховного Суду України, викладеними в постановах від 10.12.2013(справа №21-348а1), від 17.12.2013 (справа №21-445а13), від 06.10.2015 (провадження №127/11720/14-а).

У рішенні Конституційного Суду України №1-9/2015 від 13.05.2015 зазначено, що Україну проголошено соціальною, правовою державою, в якій визнається і діє принцип верховенства права. Конституція України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України (стаття 1, частини перша, друга статті 8, частина друга статті 19 Конституції України). Громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної часткової або тимчасової втрати працездатності, у старості та в інших випадках, передбачених законом (частина перша статті 46 Конституції України). В Україні на конституційному рівні гарантовано право громадян на соціальний захист, для забезпечення якого необхідне здійснення комплексу державно-правових заходів, одним із яких є законодавче визначення основ соціального захисту форм і видів пенсійного забезпечення (пункт 6 частини першої статті 92 Конституції України).

За Конституцією України Кабінет Міністрів України забезпечує виконання Конституції та законів України, в тому числі у сфері соціального захисту (п. 1,3 ст. 116 Конституції України).

Відповідно до ст. 58 Конституції України, закони та інші нормативно - правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

Конституційний суд України у рішенні № 8-рп/2005 від 11.10.2005 чітко визначив критерії, за якими можливо встановити, чи відбулося таке звуження, а саме: звуження обсягу прав та свобод - це зменшення кола субєктів, розміру території, часу, розміру або кількості благ чи будь-яких інших кількісно вимірюваних показників використання прав та свобод, тобто їх кількісні характеристики.

Також, Конституційний суд України у своєму рішенні №6-рп/2007 від 09.07.2007 зазначив, що невиконання державою взятих на себе соціальних зобов'язань порушує принцип соціальної, правової держави. Встановлення певних соціальних пільг, компенсацій та гарантій є складовою конституційного права на соціальний захист і юридичними засобами здійснення цього права.

Відповідно до вимог ст. 84 Закону України "Про пенсійне забезпечення" перерахунок призначеної пенсії при виникненні права на підвищення пенсії проводиться з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15-го числа включно, із першого числа наступного місяця, якщо заяву подано після 15-го числа.

Таким чином, суд вважає, що перерахунок пенсії ОСОБА_1 на підставі поданої ним до Конотопського об"єднаного Управління Пенсійного фонду України Сумської обл. 05.04.2016 р. заяви про перерахунок пенсії та довідки відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру», виходячи з розрахунку 80 % від середнього заробітку, повинен бути здійснений з 01 квітня 2016 року.

Керуючись ст.ст. 9,11, 159-163 КАС України,-

П О С Т А Н О В И В :

Позовні вимоги ОСОБА_1 задовольнити.

Визнати протиправними дії Конотопського об"єднаного Управління Пенсійного фонду України Сумської області щодо відмови у проведені перерахунку призначеної ОСОБА_1 пенсії за вислугою років.

Зобов'язати Конотопське обєднане УПФ України Сумської області провести перерахунок призначеної ОСОБА_1 пенсії за вислугою років відповідно ст.50-1 Закону України « Про прокуратуру» від 05.11.1991 р. № 1789- ХІІ в редакції Закону України від 08.07.2011 року № 3668-УІ «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» з розрахунку 80 % від середнього заробітку щомісячної ( чинної) заробітної плати відповідної посади працівника прокуратури на підставі довідки прокуратури Сумської області від 15.03.2016 р. № 47-зп-16 з 01 квітня 2016 року.

Постанова суду може бути оскаржена до Харківського адміністративного апеляційного суду через Конотопський міськрайонний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 днів з дня отримання її повної копії.

Суддя: ОСОБА_3