Постанова № 57484930, 25.04.2016, Глухівський міськрайонний суд Сумської області

Дата ухвалення
25.04.2016
Номер справи
576/408/16-а
Номер документу
57484930
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 576/408/16-а

Провадження № 2-а/576/21/16

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25.04.16 року місто Глухів

Глухівський міськрайонний суд Сумської області в складі:

головуючого-судді Тимощенко І.О.,

при секретарі судового засідання Пугач В.Л.,

з участю позивача ОСОБА_1,

представника позивача ОСОБА_2

представників відповідача ОСОБА_3, ОСОБА_4

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Глухів справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Глухівського обєднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області,

- про визнання дій неправомірними та зобовязання призначити пільгову пенсію як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, -

В С Т А Н О В И В :

02 березня 2016 року позивач ОСОБА_1 звернувся до суду із вказаним позовом, мотивуючи його тим, що є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС (категорія 2), що підтверджується відповідним посвідченням. Крім того, посилається на те, що 22 серпня 1987 року по 03 жовтня 1987 року він приймав участь в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, куди був направлений як військовозобовязаний з Глухівського військового комісаріату. Також, позивач мотивує позов тим, що він отримав велику дозу випромінювання, що підтверджує архівна довідка № 52458/1 від 19 січня 2012 року, виданої Галузевим архівом Міністерства оборони України, довідка від 20 жовтня 2010 року, виданої Центральним Міністерством оборони Російської федерації, довідка № 90 від 11вересня 1980 року, довідка військової частини № 34102 від 03 жовтня 1987 року № 1286/13, але на його звернення від 13 січня 2016 року, щодо призначення пенсії Глухівським обєднаним управлінням Пенсійного фонду України Сумської області відповіді не отримав. Він повторно звернувся до відповідача з заявою від 17 лютого 2016 року щодо призначення пенсії Глухівським обєднаним управлінням Пенсійного фонду України Сумської області, і йому було надано відповідь за № 1485/02-20, в якій зазначили, що у витребуваних ними документах не відображено днів виїзду в зону відчуження, а тому відмовлено в призначенні пенсії. Однак, таку відмову позивач вважає незаконною та просить суд визнати протиправними дії відповідача щодо відмови у призначенні йому пенсії за віком відповідно достатті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»та зобов'язати призначити йому пенсію згідност. 55 зазначеного Закону.

В судовому засіданні позивач ОСОБА_1 підтримав позовні вимоги, пославшись на обставини, викладені у позовній заяві, а також просив суд зобов'язати відповідача призначити йому пенсію з дня подачі заяви, тобто з 13 січня 2016 року.

Представник позивача ОСОБА_2 в судовому засіданні підтримка позовні вимоги в повному обсязі, та просив суд їх задовольнити.

Представники відповідача ОСОБА_5 та ОСОБА_4 в суді заперечила проти позову, мотивуючи тим, що немає правових підстав для призначення ОСОБА_1 пенсії за нормамист. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», так як ним не надано підтверджуючих документів про те, що приймаючи участь в ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, він пропрацював в зоні відчуження протягом серпня жовтня місяців 1987 року, де була б відображена кількість відпрацьованих днів в зоні відчуження або сума заробітної плати, або населений пункт в зоні відчуження, та кількість днів роботи в зоні, за які проведена оплата в кратному розмірі. При цьому, Архівним відділом надано копію особового рахунку з нарахування заробітної плати за 1987 рік ОСОБА_1 та згідно з якої відсутні відомості щодо факту відрядження та мети відрядження у зону відчуження, відсутні належні докази щодо проведення оплати праці у кратному розмірі.

Крім того, представники відповідача посилаються на те, що в архівній довідці № 52458/1 від 19 січня 2012 року (а.с.20) зазначено місце дислокації військової частини за період участі в ліквідації наслідків аварії Чорнобильської АЕС село ОСОБА_4, яке відсутнє в Переліку населених пунктів, віднесених до зон радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженогоПостановою КМ УРСР №106 від 23 липня 1991 року. Зважаючи на те, що Глухівським обєднаним управлінням Пенсійного фонду України Сумської області після дослідження відповідних документів, було встановлено, що ОСОБА_1 не має права виходу на пенсію зі зменшенням пенсійного віку на вісім років, то вважають, що дії, щодо відмови у призначені йому пенсії, були законними і просить суд відмовити позивачу в задоволенні позову за його безпідставністю.

Вивчивши матеріали справи, заслухавши пояснення позивача, представника позивача, представників відповідача, свідків, суд приходить до висновку, що позов підлягає повному задоволенню з таких підстав.

Так, в суді встановлено, що позивач ОСОБА_6 є учасником ліквідації наслідків аварії Чорнобильській АЕС (категорія 2), що підтверджується посвідченням серія А № 242129, яке видано 09 грудня 1993 року Сумською обласною державною адміністрацією (а.с.14).

З матеріалів справи вбачається, що 13 січня 2016 року при зверненні за призначенням пенсії позивачем до заяви було подано копію посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1987 році, яке відповідає вимогам пункту 5 Порядку № 51, копію військового квитка, в якому чітко зазначено період перебування в зоні ЧАЕС.

Дані обставини відповідачем не оспорюються, тому згідно ч.3ст. 72 КАС Українине підлягають доказуванню.

Згідно рішення про результати розгляду заяви від 22 березня 2016 року № 3 позивачу було відмовлено в призначені пенсії за віком із зменшенням пенсійного віку у відповідності до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок чорнобильської катастрофи», оскільки згідно представлених позивачем документів, він має лише 12 календарних днів участі в ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС (а.с.48).

Відповідно дост. 46 Конституції Українигромадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Згідно зст.15 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991р. № 1788-XII, умови, норми та порядок пенсійного забезпечення громадян, які постраждали від Чорнобильської катастрофи, визначаютьсяЗаконом Української РСР «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»або їм надається право на одержання пенсій на підставах, передбачених цим Законом.

Відповідно дост.9 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991 № 796-XII(далі - Закон № 796-XII), особами, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, є: 1) учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС - громадяни, які брали безпосередню участь у ліквідації аварії та її наслідків; 2) потерпілі від Чорнобильської катастрофи - громадяни, включаючи дітей, які зазнали впливу радіоактивного опромінення внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Згідно зст.10 Закону № 796-XIIучасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС вважаються громадяни, які безпосередньо брали участь у будь-яких роботах, пов'язаних з усуненням самої аварії, її наслідків у зоні відчуження у 1986-1987 роках незалежно від кількості робочих днів, а у 1988-1990 роках - не менше 30 календарних днів, у тому числі проведенні евакуації людей і майна з цієї зони, а також тимчасово направлені або відряджені у зазначені строки для виконання робіт у зоні відчуження, включаючи військовослужбовців *, працівники державних, громадських, інших підприємств, установ і організацій незалежно від їх відомчої підпорядкованості, а також ті, хто працював не менше 14 календарних днів у 1986 році на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки або їх будівництві. Перелік цих пунктів визначається Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до п. 1статті 55 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали в зоні відчуження з моменту аварії до 1 липня 1986 року - незалежно від кількості робочих днів, а з 1 липня 1986 по 31 грудня 1986 року - не менше 5 календарних днів, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій, на 10 років. Призначення та виплата пенсій вказаним категоріям проводиться відповідно доЗакону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»і цьогоЗакону.

Зазначеній категорії осіб згідно зіст. 65 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»видається посвідчення «Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС».

Пунктом 2.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно доЗакону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженимПостановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005р. № 22-1, встановлено перелік документів, які додаються до заяви про призначення пенсії за віком.

Підпунктом 5 пункту 2.1 вказаного Порядку передбачено подання до заяви про призначення пенсії за віком документів, які підтверджують особливий статус особи, а саме: посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09 березня 1988 року N 122, або довідка військової частини, у складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою виконувались роботи з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС; посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та довідка про період (періоди) проживання (роботи) на територіях радіоактивного забруднення, видана органами місцевого самоврядування (підприємствами, установами, організаціями) (при призначенні пенсії за віком із застосуванням нормстатті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи").

Отже, законодавець визначає альтернативу довідці про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09 березня 1988 року №122. Основною підставою для прийняття альтернативних документів є інформація у них про період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою виконувались роботи з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.

Наявність у позивача статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 2 категорії відповідачем не оспорюється, посвідчення є чинним і вказує на те, що позивач згідно абз. 1 п. 3ст.14 Закону № 796-XIIта Порядку №51, дійсно є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській катастрофі в 1986 році.

Статус позивача, як ліквідатора наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 2 категорії, підтверджує факт його перебування в зоні відчуження і надає йому право на призначення пенсії із зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій.

З аналізу викладених норм вбачається, що первинні документи, що підтверджують період роботи в зоні відчуження при призначенні пенсії на пільгових умовах, надаються за відсутності посвідчення учасника ліквідації аварії на ЧАЕС, яке повинно мати штамп про його перереєстрацію, дату її проведення.

А згідно запису у військовому квитку серії НУ № 7798956 ОСОБА_1 приймав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС з 23 серпня 1987 року по 03 жовтня 1987 року (а.с.13).

Також з архівної довідки галузевого державного архіву Міністерства оборони України № 52458/1 від 19 січня 2012 року, вбачається, що по архівних документах військової частини 34102 ОСОБА_1 приймав участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС в період з 22 серпня 1987 року, а також, що отримав велику дозу випромінювання, (наказ №(480)234) від 22серпня 1987 року; (наказ №(522)276) від 03 жовтня 1987 року, але дні виїзду в зону відчуження не відображені.

Під час розгляду справи судом було встановлено невідповідність періоду перебування ОСОБА_1 в зоні ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС. Так, військовому квитку визначений період перебування ОСОБА_1 в зоні ЧАЕС з 23 серпня 1987 року по 03 жовтня 1987 року з отриманою дозою опромінювання 0 (нуль, 488 бер.), але згідно архівної довідки № 52458/1 від 19 січня 2012 року вказано, що по архівних документах військової частини № 34102 встановлено, що ОСОБА_1 приймав участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС з 22 серпня 1987 року (наказ № (480)234) від 22 серпня 1987 року по 03 жовтня 1987 року (наказ №(522)276). Дні виїздів в зону не відображені.

Суд, бере до уваги відомості щодо перебування ОСОБА_1 в зоні ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, викладені саме в архівній довідки галузевого державного архіву Міністерства оборони України (а.с.20), оскільки в неї є посилання на накази, в яких був визначений термін початку перебування, тобто з 22 серпня 1987 року, та закінчення перебування по 03 жовтня 1987 року, але невідомо, які джерела використовувались відповідальною особою військомату, яка заповнювала графу 28 військового квитку, вказуючи період перебування з 22 серпня 1987 року по 03 жовтня 1987 року, тобто мала місце службова недбалість.

З довідки Міністерства оборони військової частини 34102 від 03 жовтня 1987 року № 1286/13 (а.с.22) вбачається, що ОСОБА_1, будучи направленим в с. Оране Глухівським РВК, виконував обовязки у складі військової частини 34102 в період з 22 серпня 1987 року по 03 жовтня 1987 року (43 доби) і відповідно з постановою ЦК КПСС, Президіум Верховної Ради Радянського Союзу, Ради Міністрів РСР і ВЦСПС від 07 травня 1986 року і розпорядженнями Ради міністрів РСР від 17 і 23 травня 1986 року за ОСОБА_1 за весь період зборів зберігається за місцем роботи середній заробіток і підлягає виплаті на підставі даних відповідного військомату, а також належить виплатити в двократному розмірі за 7 днів серпня та 20 днів вересня.

Не погоджуючись з позовними вимогами представник відповідача зазначає, що місце дислокації військової частини 34102 за період участі в ліквідації наслідків аварії Чорнобильської АЕС село ОСОБА_4, відсутнє в Переліку населених пунктів, віднесених до зон радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженогоПостановою КМ УРСР №106 від 23 липня 1991 року.

В той же час, Центральний архів Міністерства оборони м. Подольськ Московської області (а.с.21) вказує, що в документах 912-ої оперативної групи ГО СССР (військова частина 06407 м. Чорнобиль) за вересень, жовтень 1987 року маються списки військовослужбовців військової частини 34102, виконуючих особливо важливе завдання по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС в зонах небезпеки і представлених до виплати грошового забезпечення за період участі в ліквідації, в яких записано: «з 21 вересня 1987 року по 30 вересня 1987 року рядовий ОСОБА_1 (ініціали не розкриті) перша зона 10 днів вересня (з 21-30.09.1987 р.); також, з 01 жовтня 1987 року по 10 жовтня 1987 року рядовий ОСОБА_1 (ініціали не розкриті) перша зона - 2 дні жовтня (01,02.10.1987 р.)».

Доза опромінювання в списках не відображена. перша зона небезпеки є внутрішнім діленням 30-ти кілометрової зони відчуження.

Військова частина 34102 значиться в переліку військових частин, закладів, підприємств та організацій ВС СССР і КГБ СССР, особливий склад яких приймав участь в роботах, (виконував службові обовязки) по ліквідації наслідків катастрофи на ЧАЕС у 1986 -1990 рр.

Підстава: Наказ МОРФ № 88 2003 рік, додаток № 1.

Документи військової частини 34102 на зберігання до Центрального архіву не поступили.

Посилання представників відповідача на обліки виконаних робіт як на підставу того , що позивач тільки 12 разів виїжджав виконувати роботи з ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, є помилковими, оскільки виїжджати позивач міг 12 разів, однак перебував в 30 кілометровій зоні відчуження більше 40 діб, що підтверджується альтернативним документом (оскільки інших документів не збереглось) оригіналом архівної довідки та військовим квитком, в яких зазначено період та вид занять - водій.

При цьомупостановою Ради Міністрів УРСР та Української республіканської ради професійних спілок «Про умови оплати праці та матеріального забезпечення працівників підприємств, організацій і установ, зайнятих на роботах, пов'язаних з ліквідацією наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та запобіганням забрудненню навколишнього середовища» за №207-7 від 10.06.1986 р. було встановлено, що оплата праці працівників, зайнятих на роботах в третій, другій і перших зонах небезпеки, проводиться відповідно в чотирьох-, трьох- і двократному розмірах, понад середньомісячну заробітну плату, виходячи з тарифної ставки (окладу), встановленої за основним місцем роботи, та дозволено виплачувати працівникам, в т.ч.,військовозобов'язаним, призваним на збори,направленим на роботи, вказані в п.1постанови Ради Міністрів СРСР і ВЦРПС «Про умови оплати праці і матеріального забезпечення працівників підприємств, організацій і установ, зайнятих на роботах, пов'язаних з ліквідацією наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та запобіганням забруднення навколишнього середовища» №665-195 від 05.06.1986 р., добові в розмірі3 рублів 50 копійок.

Відповідно до Iнструкції про порядок матеріального забезпечення громадян СРСР при призові на дійсну військову службу і проходження служби в запасі (п. 4), затвердженої постановою Держкомпраці СРСР і Секретаріату ВЦРПС №95/4-132 від 22.04.1982 р., заробітниками, службовцями і колгоспниками, призваними на збори, зберігався середній заробіток як по основній, так і по суміщуваній роботі за весь час зборів, включаючи час в дорозі до військової частини і назад та посада (робота), і середній заробіток, із розрахунку якого провадилися виплати, передбачені цією Iнструкцією, обчислювався з розрахунку останніх двох календарних місяців роботи.

Статтею 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свободвід 04.11.1950 р. передбачено, що кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.

Проаналізувавши зібрані у справі докази в їх сукупності та виходячи з принципів верховенства права, законності, суд приходить до висновку, що адміністративний позовОСОБА_1 про визнання неправомірними дій відповідача щодо відмови у призначенні йому пенсії згідност. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»та зобов'язання призначити пенсію підлягає задоволенню, так як згідно вищевказаної архівної довідки галузевого державного архіву МО України він приймав участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС в період з 22 серпня 1987 р. по 03 жовтня 1987 р., і хоч в цій довідці й не відображено кількість днів виїзду безпосередньо в зону відчуження, йому було видано відповідне посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС (категорія 2).

Враховуючи наведене, суд вважає, що позивач має право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до положень ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", а право позивача на призначення пенсії підлягає відновленню з дня звернення із заявою про призначення пенсії, тобто з 13 січня 2016 року (згідно копії заяви позивача).

Разом з тим, суд вважає, що вимоги ОСОБА_1 про призначення йому пенсії, саме з 13 січня 2016 року є обґрунтованими та такими, що підлягають повному задоволенню.

На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 9, 11, 70-71, 159-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

П О С Т А Н О В И В :

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Глухівського обєднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області, про визнання дій неправомірними та зобовязання призначити пільгову пенсію як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС задовольнити повністю.

Визнати дії Глухівського обєднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області по відмові ОСОБА_7 в призначенні пенсії відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» неправомірними.

Зобовязати Глухівське обєднане управління Пенсійного фонду України Сумської області прийняти рішення про призначення ОСОБА_1 пенсії відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», починаючи з дня подачі заяви, тобто з 13 січня 2016 року.

Постанова суду може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Глухівський міськрайонний суд шляхом подачі апеляційної скарги в 10-ти денний строк з дня її проголошення.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення розгляду справи апеляційним судом.

Повний текст постанови суду виготовлений суддею на компютері 29 квітня 2016 року.

Суддя Глухівського міськрайонного суду І.О.Тимощенко