Копія
Справа № 678/4/16-а
Провадження № 2-а-678-9/16
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
09 лютого 2016 року смт. Летичів
Летичівський районний суд Хмельницької області
в складі: головуючого судді Лазаренка A.B.
за участю секретаря Непийводи Л.Д.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт. Летичів адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Летичівському районі Хмельницької області про зобовязання здійснити перерахунок пенсії,
ВСТАНОВИВ:
Позивачка ОСОБА_1 звернулася в суд із позовом до управління Пенсійного фонду України в Летичівському районі Хмельницької області про визнання їх дій протиправними та зобов'язати здійснити перерахунок пенсії, включивши до сум заробітної плати, з якої нараховується пенсія, суми матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та матеріальної допомоги на оздоровлення у розмірі 89 відсотків від суми заробітної плати згідно довідки № 1681 від 16.10.2015 року, починаючи з 03.12.2015 року.
На підтвердження заявлених вимог позивачка вказала, що з 14.03.2005 року їй була призначена пенсію за віком відповідно до Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування». У 2015 році вона дізналася, що пенсія їй призначена із розміру лише заробітної плати, а не з усіх сум, з яких були сплачені страхові внески, тому вона звернулася в УПФ Летичівського району для перерахунку пенсії. Проте листом № 27/П-10 від 11.12.2015 року УПФУ в Летичівському районі їй було відмовлено з підстав, що суми матеріальної допомоги не можуть бути складовою до заробітної плати відповідно ст. 33 Закону України «Про державну службу», тому ОСОБА_1 звернулася в суд із позовом про визнання незаконними дії управління Пенсійного фонду України в Летичівському районі Хмельницької області і зобов'язати відповідача здійснити перерахунок пенсії.
В судове засідання ОСОБА_1 не з'явилася, подала до суду заяву, в якій просить розглядати справу у її відсутність, позовні вимоги підтримує, просить суд їх задовольнити.
Представник відповідача управління Пенсійного фонду України в Летичівському районі в судове засідання не з"явився, проте подав до суду заперечення на позов та заяву, в якій просить розглядати справу у його відсутність, позовні вимоги не визнає.
Суд вважає за можливе розглянути справу у порядку письмового провадження, відповідно до ч. 6 ст. 128 Кодексу адміністративного судочинства України, згідно якої якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Дослідивши наявні матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає часковому задоволенню з наступних підстав:
Судом встановлено, що ОСОБА_1 будучи державним службовцем з 14.03.2005 року перебуває на обліку в УПФУ в Летичівському районі та одержує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування».
У звязку із звільненням з державної служби, як державному службовцю, 31.01.2008 році ОСОБА_1 було проведено перерахунок та встановлено пенсію в розмірі 89 відсотків від суми заробітної плати із розрахунку: посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років, надбавка за 24 місяці, премія, що складає 2326,00+110,00+609,00+296,20+193,39=3534,59х89% = 3145,79 грн..
Згідно довідки Меджибізької селищної ради № 1681 від 16.10.2015 року про складові заробітної плати (за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» ОСОБА_1 за період з квітня 2004 року по березень 2006 року виплачена матеріальна допомога 4757,17 грн..
Листом УПФУ в Летичівському районі від 11.12.2015 року № 27/П-10 ОСОБА_1 було відмовлено у перерахунку пенсії за період з 01.06.2009 з урахуванням матеріальної допомоги у звязку із відсутністю підстав.
Частиною 1 статті 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» передбачено, що до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обовязкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обовязкове державне пенсійне страхування , в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподаткованого доходу (прибутку), сукупного оподаткованого доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяли на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Відповідно до частини 1 статті 41 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії, зокрема, враховуються: суми виплат (доходу) отриманих застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески.
Згідно статті 2 Закону України «Про оплату праці», структура заробітної плати, складається з основної та додаткової заробітна плата, та інших заохочувальних та компенсаційних виплат до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами нормами.
Статтею 37 Закону України «Про державну службу», який діяв на час призначення пенсії, передбачено, що пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від суми їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування.
Статтею 37-1 вказаного Закону передбачено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у звязку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Частиною другою статті 33 Закону України «Про державну службу» передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Закон України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року № 1058-IV не містить визначення заробітної плати, на підставі якої здійснюється розрахунок пенсії. Із змісту статті 40 вказаного Закону вбачається, що з середньої заробітної плати (доходу) повинні бути сплачені страхові внески.
Крім того, Постановою Кабінету Міністрів України «Про затвердження переліку видів виплат, що здійснюються за рахунок коштів роботодавців, на які не нараховується єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» №1170 від 22 грудня 2010 року надано вичерпний перелік видів оплати праці та інших видів, на які не нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та які не враховується при обчисленні середньомісячної заробітної плати для призначення пенсії. При цьому матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, індексація до зазначеного переліку не входить.
Порядок обчислення заробітної плати для перерахунку пенсії державного службовця, установлений постановами Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року № 865 та від 23.04.2003 року № 581.
У п. 4 постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року № 865 із змінами та доповненнями, передбачено, що особи, які вийшли на пенсію згідно Закону України «Про державну службу» мають право на перерахунок пенсій, але лише за умови підвищення заробітної плати державним службовцям після набрання чинності Законом України від 16.01.2003 року «Про внесення змін до Закону України «Про державну службу», в якому в пункті 2 вказано іншим пенсіонерам на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок. При цьому, премія та інші надбавки враховуються в середніх розмірах стосовно визначених законодавством таких виплат у відповідному державному органі, з якого особа вийшла на пенсію, на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично їй встановлені.
Отже, отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Згідно ст. 58 Конституції України, яка має найвищу юридичну силу - Закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Отже, прийняття нових нормативно-правовових актів щодо призначення пенсії не може бути підставою для перегляду розміру вже призначених пенсій, якщо це погіршує становище особи.
Таким чином, при перерахунку пенсії державним службовцям застосовується норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії. Внесені Законом України "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні" зміни до ст. 37 Закону України "Про державну службу" щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії державним службовцям у випадку призначення пенсії вперше, а не перерахунку вже призначеної пенсії.
Отже, прийняття нового закону не дає підстав для зменшення відсоткового розміру пенсії від заробітку, що був передбачений ЗУ «Про державну службу» на час виходу на пенсію позивачкою.
З огляду на викладене, суд приходить до висновку, що сума матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань враховується при обрахунку розміру пенсії.
Окрім цього, відповідно до ч. 2 ст. 99 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналась або повинна була дізнатись про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що відповідачем протиправно відмовлено позивачці в перерахунку пенсії з включенням суми матеріальної допомоги, а тому такі дії слід визнати протиправними та зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії з урахуванням цієї суми для призначення пенсії у розмірі 89 відсотків від суми заробітної плати згідно довідки № 1681 від 16.10.2015 року, починаючи з 11.12.2015 року, тобто з дня коли позивачка взнала про порушення своїх прав, а саме отримала відмову у врахуванні суми матеріальної допомоги в заробітну плату для перерахунку пенсії.
На підставі ст. 2 Закону України «Про оплату праці», ст.ст. 33, 37, 37-1 Закону України «Про державну службу», ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення», ст. 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», керуючись ст.10, 11, 71, 86, 99, 159 КАС України, суд ,-
ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити частково.
Визнати протиправними дії управління Пенсійного фонду України в Летичівському районі щодо відмови ОСОБА_1 включити суму матеріальної допомоги в заробітну плату для перерахунку пенсії.
Зобов'язати управління Пенсійного Фонду України у Летичівському районі здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 починаючи з 11.12.2015 року, включивши до сум заробітної плати, з якої нараховується пенсія, суму матеріальної допомоги, відповідно до виданої Меджибізькою селищною радою Летичівського району довідки № 1681 від 16.10.2015 року, у розмірі 89 відсотків від вказаної суми заробітної плати.
Постанова може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня отримання копії постанови за правилами, встановленими ст.ст. 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подання апеляційної скарги через Летичівський районний суд Хмельницької області.
Суддя: підпис ОСОБА_2
Суддя Летичівського
районного суду ОСОБА_2