Овруцький районний суд Житомирської області
Справа № 286/842/16-а
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21 квітня 2016 року
Овруцький районний суд Житомирської області в складі:
головуючого судді Кулініча Я. В.
з секретарем Левківська В. І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Овручі справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Овруцького обєднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про зобовязання призначення пенсії із зниженням пенсійного віку , -
В С Т А Н О В И В:
30.03.2016 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом та просить зобовязати управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі Житомирської області призначити йому пенсію як потерпілому на ЧАЕС 3-ї категорії із зниженням пенсійного віку на 6 років у відповідності із Законом України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» починаючи з моменту звернення. Свої вимоги мотивує тим, що він є громадянином, який постійно проживає на території зони гарантованого добровільного відселення, а тому відмову відповідача у призначенні йому пенсії за віком зі зниженням пенсійного віку на 6 років вважає протиправною.
Позивач просить справу розглядати без його участі.
Відповідач надав заперечення проти позову та просить відмовити в задоволенні позову з підстав, викладених у запереченні, справу розглядати у їх відсутності.
Дослідивши в судовому засіданні докази, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Позивач звернувся до відповідача із заявою про призначення пенсії із зниженням пенсійного віку. На час звернення він досяг 54-річного віку, що підтверджується копією його паспорта серії ВМ №666117.
З листа управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі №2327/02 від 22.03.2016 року видно, що позивачеві відмовлено в призначенні пенсії зі зниженням пенсійного віку, посилаючись на те, що згідно записів трудової книжки він працював машиністом компресора 4 розряда на СЧ-5 на військовій частині № 2 «36827» у період з 26.08.1987 року по 25.09.1991 року. Однак відповідно до довідки Галузевого архіву №179/1/1218 від 10.02.2016 року причетність цього періоду до роботи в зоні гарантованого відселення відсутня, місце дислокації в/ч 16827-м. Житомир, до складу якої входить з місцем дислокації м. Овруч Житомирської області, яка була розміщена в зоні добровільного гарантованого відселення.
Статтею 46 Конституції України встановлено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Відповідно до абзацу 1 статті 55 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», передбачено, що особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії призначаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій.
Згідно пункту 2 ч.3 статті 55 зазначеного Закону особи, які постійно проживали або постійно проживають чи постійно працювали або постійно працюють у зоні гарантованого добровільного відселення за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали у цій зоні не менше 3 років, мають право на зниження пенсійного віку на 3 роки та додатково на 1 рік за 2 роки проживання або роботи, але не більше 6 років.
З довідки Овруцької міської ради №1946 від 29.03.2016 року видно, що позивач проживає в ІНФОРМАЦІЯ_1 з 18.09.1990 року по даний час. Згідно постанови Кабінету Міністрів УРСР від 23.07.1991 року №106 м. Овруч після аварії на Чорнобильській АЕС відноситься до зони гарантованого добровільного відселення.
Крім того, до матеріалів справи долучено копію посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи 3-ї категорії, виданого на імя позивача серії Б №113833.
Статтею 44 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» встановлено, що заява про призначення пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики.
Питання щодо подання та оформлення документів для призначення пенсій регулюється Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України №22-1 від 25.11.2005 року.
Відповідно до п. п. «ґ» п. 7 вищезазначеного Порядку документами, що засвідчують особливий статус особи, є: посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи (при призначенні пенсії із використанням норм статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи») та довідка про період (періоди) проживання (роботи) на цих територіях, видана органами місцевого самоврядування.
При цьому, згідно з п. 38 Порядку - орган, що призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформлення в трьохмісячний термін з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, а також перевіряти в необхідних випадках обґрунтованість їх видачі.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 01.03.1993 року отримав посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи серії Б №013833 (категорія 3). Вказане посвідчення відповідає вимогам абз.3 ст.5 Постанови Кабінету Міністрів України від 20.01.1997 року №51 «Про затвердження Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
У відповідності до ст.2 Постанови Кабінету Міністрів України від 20.01.1997 року посвідчення є документом, що підтверджує статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надає право користуватися пільгами й компенсаціями, встановленими Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", іншими актами законодавства.
Згідно ст.10 Постанови Кабінету Міністрів України від 20.01.1997 року №51 видача посвідчень провадиться зокрема іншим потерпілим обласними державними адміністраціями за поданням місцевих органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування за місцем проживання. Рішення про видачу або відмову у видачі посвідчення приймається у місячний термін з дня надходження необхідних документів до органу, що видає посвідчення. У разі встановлення цими комісіями факту необгрунтованої видачі посвідчення відповідної категорії посвідчення на підставі рішення комісії підлягає вилученню.
Судом встановлено, що належність позивача до особи потерпілої від Чорнобильської катастрофи 3 категорії ніким не оспорювалась, а тому посвідчення є чинним і вказує на те, що позивач згідно абз.3 п.3 ст.14 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та Постанови Кабінету Міністрів України від 20.01.1997 року №51, станом на 01.01.1993 року прожив або відпрацював у зоні гарантованого добровільного відселення не менше трьох років.
За таких обставин, суд приходить до висновку, що першопочаткова величина зниження пенсійного віку 3 роки є встановленою і відповідно позивач має право на зниження пенсійного віку на 3 роки, як такий, що станом на 1 січня 1993 року прожив у зоні гарантовано добровільного відселення не менше 3 років.
Стосовно додаткового строку зменшення пенсійного віку, а саме 1 рік за 2 роки проживання, роботи, але в загальному з урахуванням першопочаткової величини, не більше 6 років, то позивач отримав це право, оскільки з 18.09.1990 року по даний час проживає в ІНФОРМАЦІЯ_2, яке згідно Переліку населених пунктів Житомирської і Київської областей, віднесених до зони радіоактивного забруднення внаслідок катастрофи, затвердженого постановою КМ України № 106 від 23.07.1991 року та розпорядженням КМ України № 17 від 12.01.1993 року, відноситься до зони гарантованого добровільного відселення .
Таким чином, суд прийшов до висновку, що позивач, у відповідності до п.2 ст.55 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» має право на призначення пенсії за віком зі зниженням пенсійного віку для чоловіків на 6 років.
Відповідно до правових норм, які закріплені в ст.83 Закону України «Про пенсійне забезпечення», ст. 45 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» пенсії призначаються з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсії призначаються з більш раннього строку.
Для пенсій за віком вказаними нормами передбачено більш ранній строк, а саме: пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.
Позивач звернувся за призначенням пенсії після досягнення 54- річного віку, що підтверджується повідомленням УПФ України в Овруцькому районі №2327/02 від 22.03.2016 року.
Таким чином, оскільки звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення позивачем пенсійного віку, пенсія за віком має бути призначена з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, тобто з 16.02.2016 року. З метою повного захисту прав позивача, на підставі ст.11 КАС України, підлягає призначеннню пенсія позивачеві саме з вказаної дати.
Позовні вимоги заявлені в межах строку позовної давності, встановленого ст.99 КАС України, оскільки лист УПФ в Овруцькому районі №2327/02 йому було надіслано 22.03.2016 року, а позов було подано до суду 30.03.2016 року.
Позивачем сплачено судовий збір у сумі 551 грн. 20 коп..
Ч.1 ст.94 КАС України встановлено, що якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є субєктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань субєкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись ст.46 Конституції України, ст.15 Закону України «Про пенсійне забезпечення» ст. ст. 14,15,55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», ст.26 «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», ст.ст. 8,9,11,71,86,94,99,160163, 167, 186 КАС України, суд,-
П О С Т А Н О В И В:
Позов ОСОБА_1 задовольнити.
Зобовязати Овруцьке обєднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області призначити ОСОБА_1 пенсію як потерпілому від аварії на Чорнобильській АЕС 3-ї категорії із зниженням пенсійного віку на 6 років у відповідності із Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з 16 лютого 2016 року.
Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Овруцького обєднаного управління Пенсійного фонду Житомирської області 551,20 грн. витрат по оплаті судового збору.
Апеляційна скарга на постанову може бути подана через Овруцький районний суд в Житомирський апеляційний адміністративний суд протягом 10 днів з дня отримання копії цієї постанови.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя: ОСОБА_2