КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
04116 м.Київ, вул. Шолуденка, 1 (044) 230-06-58
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"27" квітня 2016 р. Справа№ 925/1687/15
Київський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого: Агрикової О.В.
суддів: Рудченка С.Г.
Чорногуза М.Г.
при секретарі судового засідання Білецькому Л.І.,
від позивача - Луговський О.С. ( дов № 3721-01-21 від 31.12.2015)
від відповідача - не зявилися.
розглянувши матеріали апеляційної скарги
Черкаської міської ради
на рішення господарського суду Черкаської області від 20.01.2016 року
у справі №925/1687/15 (суддя А.В. Васянович)
за позовом Черкаської міської ради, м. Черкаси
до приватного підприємства "Постачальник", м. Тернопіль
про стягнення 635 499 грн. 64 коп. -
ВСТАНОВИВ:
У жовтні 2015 року Черкаська міська рада звернулась до господарського суду Черкаської області з позовом до приватного підприємства "Постачальник" про стягнення заборгованості, у зв'язку з неналежним виконанням відповідачем умов договору оренди землі від 05 липня 2004 року в розмірі 635 499 грн. 64 коп., в тому числі: 551 849 грн. 42 коп. основний борг та 83 650 грн. 22 коп. пеня.
Рішенням Господарського суду Черкаської області від 20.01.2016 року позовні вимоги задоволено частково. Присуджено до стягнення з приватного підприємства "Постачальник" на користь міського бюджету м. Черкаси 390 512, 11 грн. боргу та 8 568, 03 грн. пені.
В решті позову відмовлено.
Частково відмовляючи в позові щодо стягнення орендної плати з врахуванням збільшення відсоткової ставки від нормативної грошової оцінки, суд першої інстанції дійшов висновку, що оскільки ні в добровільному, ні в судовому порядку не було внесено зміни до договору оренди щодо розміру орендної плати, тому нарахування позивачем орендної плати в більшому розмірі ніж передбачено договором є протиправним.
Не погодившись із вказаним рішенням, Черкаська міська рада подала до Київського апеляційного господарського суду скаргу, в якій просить скасувати рішення Господарського суду Черкаської області від 20.01.2016 року по справі №925/1687/15 та прийняти нове рішення, яким повністю задовольнити позовні вимоги.
Також до апеляційної скарги Черкаської міської ради додано клопотання про поновлення пропущеного процесуального строку на подання апеляційної скарги на рішення господарського суду Черкаської області від 20.01.2016 року у справі №925/1687/15.
Апеляційна скарга вмотивована тим, що на думку скаржника судом першої інстанції були порушені норми матеріального та процесуального права, а тому оскаржуване рішення підлягає скасуванню.
Апелянт зазначає, що розмір орендної плати був змінений у зв'язку з тим, що Законом № 1166-УІІ від 27.03.2014 року були внесені зміни до ст. 288 Податкового кодексу України, які набрали чинності з 01.04.2014 року, відповідно до яких розмір орендної плати за землю не може бути меншим 3% від грошової оцінки землі.
Ухвалою Київського апеляційного господарського суду від 01.03.2016 року у складі колегії суддів: Агрикова О.В. (головуючий), суддів Рудченка С.Г., Чорногуза М.Г., апеляційна скарга прийнята до розгляду, порушено апеляційне провадження у справі, розгляд справи призначено на 30.03.2016 року.
В судове засідання, призначене на 30.03.2016 року, з'явився представник позивача, надав усні пояснення по суті спору, відповів на запитання суду.
Ухвалою Київського апеляційного господарського суду від 30.03.2016 року розгляд справи відкладено на 20.04.2016 року.
Ухвалою Київського апеляційного господарського суду від 20.04.2016 року розгляд справи відкладено на 27.04.2016 року.
В судове засідання, призначене на 27.04.2016 року, з'явився представник позивача, надав усні пояснення по суті спору, відповів на запитання суду.
Відповідач до судового засідання, що відбулось 27.04.2016 року, не з'явився, хоча був належним чином повідомлен про дату, час та місце судового засідання.
Згідно із п. 3.9.2 Постанови № 18 від 26.12.2011 року Пленуму Вищого господарського суду України "Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції" у випадку нез'явлення в засідання господарського суду представників обох сторін або однієї з них справа може бути розглянута без їх участі, якщо неявка таких представників не перешкоджає вирішенню спору.
Судовою колегією встановлено, що неявка представника відповідача не перешкоджає розгляду апеляційної скарги за наявними у справі матеріалами, та, за таких обставин, розгляд справи за відсутності позивача є можливим.
Згідно ст. 99 Господарського процесуального кодексу України апеляційний господарський суд, переглядаючи рішення в апеляційному порядку, користується правами наданими суду першої інстанції.
Статтею 101 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що у процесі перегляду справи апеляційний господарський суд за наявними у справі і додатково поданими доказами повторно розглядає справу. Апеляційний господарський суд не зв'язаний доводами апеляційної скарги і перевіряє законність і обґрунтованість рішення місцевого господарського суду у повному обсязі.
Колегія суддів, беручи до уваги межі перегляду справи у апеляційній інстанції, обговоривши доводи апеляційної скарги, проаналізувавши на підставі фактичних обставин справи застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права при прийнятті оскаржуваного рішення, дійшла до висновку про те, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, а оскаржуване рішення місцевого господарського суду підлягає частковому скасуванню з наступних підстав.
Місцевим господарським судом вірно встановлено та матеріалами справи підтверджується наступне.
Рішенням Черкаської міської ради від 15.06.2004 року № 5-626 було вирішено надати приватному підприємству «Постачальник» в оренду терміном на 49 років земельну ділянку площею 26 254, 06 кв. м., яка знаходиться в м. Черкаси по вул. Сурікова, 14а під комплекс будівель.
На підставі вказаного рішення 05.07.2004 року між Черкаською міською радою (орендодавець) та приватним підприємством «Постачальник» (орендар) укладено договір оренди землі, за умовами якого орендодавець надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку, що за цільовим призначенням відноситься до промисловості, транспорту, зв`язку, енергетики, оборони та іншого призначення, яка знаходиться за адресою м. Черкаси, вул. Сурікова, 14а. (п. 1.1. договору).
Відповідно до 2.1. договору визначено, що в оренду передається земельна ділянка загальною площею 26 254, 06 кв. м. За функціональним використанням земельна ділянка віднесена до категорії земель змішаного використання (землі промисловості і комерційного використання).
На земельній ділянці знаходяться такі об`єкти нерухомого майна та інфраструктури: комплекс будівель. (п. 2.2. договору).
Згідно п. 3.1 договору вказано, що договір укладено на 49 років.
Пунктом 4.1. договору визначено, що за оренду земельної ділянки орендар сплачує орендну плату у грошовій формі.
Розрахунок орендної плати:
- грошова оцінка земельних ділянок під комплекс будівель по вул. Сурікова,14а на час укладання цього договору складає: землі комерційного використання площа земельної ділянки 4 860,41 кв.м. - 908 945 грн. 00 коп.; землі промисловості площа земельних ділянок 21 393,65 кв.м. - 1 920 294 грн. 00 коп.
- річна орендна плата за земельні ділянки під комплекс будівель по вул. Сурікова,14а встановлюється: у розмірі 3% від її грошової оцінки землі комерційного використання і становить 27 268 грн. 00 коп.; у розмірі 1% від її грошової оцінки землі промисловості становить 19 203 грн. 00 коп.
Відповідно п. 4.2. Договору сторони передбачили, що за обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції. Розмір грошової оцінки та орендної плати змінюється в зв'язку з проведенням її щорічної індексації та внесенням змін на підставі вимог діючого законодавства. Pозмір грошової оцінки земельної ділянки та розмір щорічної орендної плати змінюватиметься без внесення змін та доповнень до цього договору.
Згідно пункту 4.3. Договору орендна плата за землю вноситься орендарем щомісячно до 30 числа наступного місяця за звітним.
Пунктом 4.6 Договору вказано, що за несвоєчасне внесення орендної плати стягується пеня у розмірі подвійної облікової ставки Національного Банку України, що діяла в період, за який стягується пеня, від суми заборгованості за кожний день прострочення платежу, але не більше визначеної законом ставки пені за несвоєчасну сплату земельного податку.
Орендна плата за землю вноситься орендарем щомісячно до 30 числа місяця наступного за звітним (п. 4.3. договору).
Рішенням Черкаської міської ради від 13.05.2010 року №5-656 «Про затвердження показників грошової оцінки земель м. Черкаси» були змінені показники грошової оцінки земель м. Черкаси, зокрема базова вартість одного квадратного метра земельної ділянки земель м. Черкаси була встановлена в розмірі 127, 48 грн., тоді як попередній розмір становив 39, 32 грн. Рішення набуло чинності з 17.05.2011 року з прийняттям ухвали Київським апеляційним адміністративним судом від 17.05.2011 року у справі №2-а-791/11/2316.
За доводами та розрахунками позивача, в період з 01.03.2011 року по 31.08.2015 року відповідачу нараховано 551 849, 42 грн. орендної плати з врахуванням нової грошової оцінки.
Як зазначається позивачем у позовній заяві та в розрахунку суми позову, заборгованість відповідача виникла в результаті несплати останнім платежів з орендної плати, яка змінювалася у зв'язку із застосуванням індексу інфляції, збільшенням грошової оцінки землі, відповідно до рішень Черкаської міської ради.
Судова колегія, оцінюючи подані докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному і об'єктивному дослідженні в судовому засіданні з урахуванням всіх обставин справи в їх сукупності, та враховуючи їх взаємний зв'язок, не погоджується з висновками, з яких виходив місцевий господарський суд при прийнятті оскаржуваного рішення з наступних підстав.
Нормами ст. 152 Земельного кодексу України власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов'язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою, і відшкодування завданих збитків.
Згідно ст. 1 Закону України "Про оренду землі" в редакції чинній на час укладення Договору оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.
Статтею 6 Закону України "Про оренду землі" визначено, що орендарі набувають права оренди земельної ділянки на підставах і в порядку, передбачених Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим та іншими законами України і договором оренди землі.
Як встановлено колегією суддів із матеріалів справи, рішенням Черкаської міської ради № 5-626 від 15.06.2004 року вирішено надати приватному підприємству «Постачальник» в оренду терміном на 49 років земельну ділянку площею 26 254, 06 кв. м., яка знаходиться в м. Черкаси по вул. Сурікова, 14а під комплекс будівель.
На підставі вказаного рішення 05.07.2004 року між позивачем та відповідачем був укладений Договір оренди землі.
На виконання вказаного Договору відповідач отримав у користування зазначену земельну ділянку.
Приписами ст. 21 Закону України "Про оренду землі" розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Закону України "Про плату за землю"). Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції, якщо інше не передбачено договором оренди.
В Договорі оренди землі сторони визначили розмір та порядок сплати орендних платежів та в п. 4.2 Договору встановили, що обчислення розміру орендної плати здійснюється з урахуванням індексів інфляції, розмір грошової оцінки та орендної плати не є сталим і змінюється в зв'язку з проведенням її щорічної індексації та внесенням змін на підставі вимог діючого законодавства. В таких випадках розмір грошової оцінки земельної ділянки та розмір щорічної орендної плати змінюватиметься без внесення змін та доповнень до цього договору.
Рішенням Черкаської міської ради від 13.05.2010 року № 5-656 "Про затвердження показників грошової оцінки земель м. Черкаси" були змінені показники грошової оцінки земель в м. Черкаси, зокрема, базова вартість одного квадратного метра земельної ділянки земель м. Черкаси була встановлена в розмірі 127 грн. 48 коп. Рішення набуло чинності з 17 травня 2011 року.
Законом № 107-17 від 28.12.2007 р. до ст. 21 Закону України "Про оренду землі" були внесені зміни, що набрали чинності з 01.01.2008р., якими встановлено, що річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, не може бути меншою трикратного розміру земельного податку, тобто трьох відсотків від грошової оцінки землі.
Тобто, як правильно розраховано позивачем з початку, починаючи з 01.04.2014 року нарахування відповідачу орендної плати здійснювалося відповідно до вимог ст. 21 Закону України "Про оренду землі", виходячи з трьох відсотків від грошової оцінки земельної ділянки у розмірі 12 349, 63 грн. у місяць (4 939 850, 06 грн. * 3% : 12 = 12 349, 63 грн.)
За змістом статті 30 Закону України "Про оренду землі" зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.
Згідно з частинами першою, другою статті 651 Цивільного кодексу України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.
Відповідно до частин першої, другої статті 632 Цивільного кодексу України ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, визначених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування. Зміна ціни після укладення договору допускається лише у випадках і на умовах, встановлених договором або законом.
Як визначено частиною першою статті 15 Закону України "Про оренду землі" (тут і далі - у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин), однією з істотних умов договору оренди землі є орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату.
Орендна плата за землю відповідно до статті 21 Закону України "Про оренду землі" - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).
За змістом пункту 289.1 статті 289 Податкового кодексу України і частини першої статті 13 Закону України "Про оцінку земель" для визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності обов'язково проводиться та використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок, яка являє собою капіталізований рентний дохід (дохід, який можна отримати із землі як фактора виробництва залежно від якості та місця розташування земельної ділянки), визначений за встановленими і затвердженими нормативами (стаття 1 Закону України "Про оцінку земель").
Таким чином, нормативна грошова оцінка земель є основою для визначення розміру орендної плати для земель державної і комунальної власності, а зміна нормативної грошової оцінки земельної ділянки є підставою для перегляду розміру орендної плати.
Разом із тим слід зазначити, що згідно з пунктами 34, 35 частини першої статті 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" до виключної компетенції міської ради належить вирішення на пленарних засіданнях питань регулювання земельних відносин; затвердження ставок земельного податку відповідно до Податкового кодексу України.
Відповідно до положень статті 144 Конституції України та статті 73 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території.
Судом першої інстанцій встановлено, що рішення Черкаської міської ради, яким змінено нормативну грошову оцінку земель міста Черкаси та затверджено нові ставки орендної плати, є чинним й у встановленому законом порядку незаконним не визнавалося, тому воно є обов'язковим для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території.
Нормативна грошова оцінка земель є основою для визначення розміру орендної плати, а зміна нормативної грошової оцінки земельної ділянки є підставою для перегляду розміру орендної плати (постанова Верховного Суду України від 3 грудня 2013 р. у справі N 3-34гс13).
Відповідно до ст. ст. 21, 30 Закону України «Про оренду землі», ст. 24 Закону України «Про плату за землю» та ст. ст. 628, 632 Цивільного кодексу України законодавча зміна нормативної грошової оцінки землі може бути підставою для зміни розміру орендної плати в односторонньому порядку, якщо це погоджено сторонами у договорі (постанова Верховного суда України від 20.08.2013 року у справі «3-21гс13).
Пунктом 4.2 Договору сторони домовились, що у випадках зміни розміру грошової оцінки та орендної плати в зв`язку з проведенням її щорічної індексації та внесенням змін на підставі вимог діючого законодавства, розмір грошової оцінки земельної ділянки та розмір щорічної орендної плати змінюється без внесення змін та доповнень до цього договору. Тобто сторони погодились на зміну в односторонньому порядку розміру орендної плати з врахуванням змін в законодавстві.
Відмовляючи у задоволенні позовних вимог в частині стягнення 161 337, 31 грн., суд першої інстанцій не врахував умови договору, вимоги чинного законодавства та не перевірив доводів позивача.
Відповідач в установленому законом порядку обставини, які повідомлені позивачем, не спростував, розміру позовних вимог не оспорив та не довів суду першої інстанції доказами належного виконання ним своїх зобов'язань за Договором оренди землі від 05.07.2004 року. Таким чином, колегія суддів дійшла до висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог про стягнення на користь позивача 551 849, 42 грн. боргу за Договором оренди від 05.07.2004 року повінстю.
Крім того, позивач просить стягнути з відповідача 83 650 грн. 22 коп. пені нарахованої із застосуванням 120% річних облікової ставки НБУ за період з 01.03.2015 року по 31.08.2015 року на суму боргу, яка виникла з березня 2011 року по серпень 2015 року.
Відповідальність за порушення строків виконання зобов'язань за несвоєчасне внесення орендної плати передбачена п. 4.6. Договору, відповідно до якого, за несвоєчасне внесення орендної плати стягується пеня у розмірі подвійної облікової ставки Національного Банку України, що діяла в період, за який стягується пеня, від суми заборгованості за кожний день прострочення платежу, але не більше визначеної законом ставки пені за несвоєчасну сплату земельного податку. Статтею 129 Податкового кодексу України визначено, що пеня нараховується на суму боргу із розрахунком 120 відсотків річних облікової ставки НБУ. Виходячи з цього, на суму боргу відповідачу нарахована пеня із розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки НБУ у розмірі 83 650, 22 грн. за шість місяців. (розрахунок боргу та пені додано до матеріалів справи).
Судова колегія перевіривши розрахунки позивача зазначає, що суд першої інстанції дійшов не правильного висновку, щодо стягнення з відповідача 8 568, 03 грн. пені, без врахування умов договору, тому з відповідача підлягає до стягнення пені із розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки НБУ в розмірі 83 650, 22 грн.
З огляду на викладене позовні вимоги Черкаської міської ради є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі, а саме 551 849, 42 грн. заборгованості за договором оренди та 83 650, 22 грн. пені.
З огляду на викладене, колегія суддів Київського апеляційного господарського суду встановила під час апеляційного провадження у справі, що висновки суду першої інстанції, викладені в оскаржуваному рішенні, зроблені з неповним з'ясування обставин, що мають значення для справи, а тому апеляційна скарга публічного акціонерного товариства "Всеукраїнський акціонерний банк" підлягає задоволенню, а рішення суду першої інстанції - скасуванню відповідно до статті 104 Господарського процесуального кодексу України.
Керуючись статтями 33, 34, 99, 101, 103-105 Господарського процесуального кодексу України, Київський апеляційний господарський суд, -
Судові витрати за розгляд апеляційної скарги на підставі ст. 49 Господарського процесуального кодексу України покладаються на відповідача.
Керуючись ст.ст. 33, 34, 49, 99, 101, 103-105 Господарського процесуального кодексу України, Київський апеляційний господарський суд, -
ПОСТАНОВИВ:
1. Апеляційну скаргу Черкаської міської ради на рішення Господарського суду Черкаської області від 20.01.2016 року у справі № 925/1687/15 - задовольнити.
2. Рішення Господарського суду Черкаської області від 20.01.2016 року у справі № 925/1687/15 - скасувати частково.
3. Резолютивну частину рішення Господарського суду Черкаської області від 20.01.2016 року у справі №925/1687/15 викласти в наступній редакції:
«1. Позов задовольнити повністю:
2. Стягнути з приватного підприємства "Постачальник", (вул. Березова, 28, оф. 2, м. Тернопіль, ідентифікаційний код 31489767) на користь міського бюджету м. Черкаси (рах. №33213812700002, банк отримувача - ГУДКСУ в Черкаській області, МФО 854018, код ОКПО 38031150, код платежу 180106, призначення платежу - орендна плата за землю з юридичних осіб) - 551 849 (п`ятсот п`ятдесят одну тисячу вісімсот сорок дев`ять) грн. 42 коп. боргу та 83 650 (вісімдесят три тисячі шістсот п`ятдесят) грн. 22 коп. пені.
3. Стягнути з приватного підприємства "Постачальник", (вул. Березова, 28, оф. 2, м. Тернопіль, ідентифікаційний код 31489767) на користь Черкаської міської ради, вул. Б.Вишневецького, 36, м. Черкаси, ідентифікаційний код 25212542) - 9 532 (дев`ять тисяч п`ятсот тридцять дві) грн. 49 коп. витрат на сплату судового збору за подання позовної заяви.»
4. Стягнути з приватного підприємства "Постачальник", (вул. Березова, 28, оф. 2, м. Тернопіль, ідентифікаційний код 31489767) на користь Черкаської міської ради, вул. Б.Вишневецького, 36, м. Черкаси, ідентифікаційний код 25212542) витрати зі сплати судового збору за подання апеляційної скарги у сумі 10 485 (десять тисяч чотириста вісімдесят п`ять) 03 грн.
5. Видачу наказів доручити Господарському суду Черкаської області.
6. Матеріали справи № 925/1687/15 повернути до суду першої інстанції.
Головуючий суддя О.В. Агрикова
Судді С.Г. Рудченко
М.Г. Чорногуз