Постанова № 57460769, 06.04.2016, Київський апеляційний господарський суд

Дата ухвалення
06.04.2016
Номер справи
911/3061/15
Номер документу
57460769
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

04116 м.Київ, вул. Шолуденка, 1 (044) 230-06-58

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"06" квітня 2016 р. Справа№ 911/3061/15

Київський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:

головуючого: Тарасенко К.В.

суддів: Тищенко О.В.

Куксова В.В.

за участі представників:

від прокуратури: Кулішенко О.Ю. - посв. № 034764

від позивача: Сенько О.В. - представник

від відповідача: не з'явився

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Першого заступника прокурора Київській області на рішення Господарського суду Київської області від 28.10.2015 року у справі № 911/3061/15 (суддя: Бацуца В.М.)

за позовом Першого заступника прокурора Київській області

в інтересах держави в особі Броварської міської ради Київської області

до Товариства з обмеженою відповідальністю «СІТІ»

про стягнення 1 209 012, 09 грн. та розірвання договору оренди земельної ділянки

ВСТАНОВИВ:

Рішенням Господарського суду Київської області від 28.10.2015 року у справі № 911/3061/15 в задоволенні позовних вимог Першого заступника прокурора Київській області відмовлено в повному обсязі.

Не погоджуючись з прийнятим рішенням суду першої інстанції, Перший заступник прокурора Київській області звернувся до Київського апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати рішення Господарського суду Київської області від 28.10.2015 року у справі № 911/3061/15 та прийняти нове рішення, яким позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.

Апеляційна скарга мотивована тим, що оскаржуване рішення прийнято з неправильним застосуванням норм матеріального і процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, у зв'язку з чим, оскаржуване рішення підлягає скасуванню.

Ухвалою Київського апеляційного господарського суду від 25.01.2016 судом задоволено клопотання апелянта про відстрочення сплати судового збору, розгляд справи призначено на 09.02.2016.

04.04.2016 представником прокуратури подано клопотання про долучення до матеріалів справи платіжного доручення про сплату судового збору в сумі 27 938,06 грн.

Протоколом автоматичної зміни складу колегії суддів від 06.04.2016 у зв'язку з перебуванням судді Іоннікової І.А. на лікарняному, для розгляду справи визначено колегію суддів у складі: Тарасенко К.В. - головуючий суддя, судді: Куксов В.В., Тищенко О.В.

Ухвалою Київського апеляційного господарського суду від 06.04.2016 апеляційну скаргу прийнято до провадження колегію суддів у складі: Тарасенко К.В. - головуючий суддя, судді: Куксов В.В., Тищенко О.В.

Представник відповідача у судове засідання 06.04.2016 не з'явився, про причини неявки суд не повідомив, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином.

Заслухавши думку учасників судового процесу, враховуючи, що відповідач повідомлений про дату, час та місце розгляду справи належним чином та у жодне засідання свого повноважного представника не направляв, колегія суддів дійшла висновку про можливість розгляду справи за наявними матеріалами та без участі представника відповідача.

На підтвердження відомостей викладених в позовній заяві, листі № 728/09/10-06-11 від 16.06.2015 р. Броварської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Київській області та апеляційній скарзі щодо зміни нормативної грошової оцінки спірної земельної ділянки, прокурор у судовому засіданні заявив усне клопотання про долучення до матеріалів справи додаткових доказів, а саме Витягів з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Бровари Київської області від 06.04.2016 (оригінали надано для огляду, а копії для долучення до матеріалів справи).

Відповідно до зазначених витягів нормативна грошова оцінка ділянки (кадастровий номер 3210600000:00:00:000:0000, місцезнаходження: по вул. Кутузова в районі передавального центру; м. Бровари; Київська область, площа: 174655 кв.м) становить на період будівництва (функціональний коефіцієнт Кф=0,50) 14 197 704,95 грн., після завершення будівництва (функціональний коефіцієнт Кф=2,50) 70 992 017,85 грн.

Обґрунтовуючи подання додаткових доказів на стадії апеляційного провадження, прокурор зазначив, що ним було подано до суду першої інстанції докази на підтвердження обставин, щодо збільшення нормативної грошової оцінки спірної земельної ділянки, однак про їх відхилення він дізнався лише з мотивувальної частини оскаржуваного рішення, а тому не мав можливості своєчасно подати зазначені докази до суду першої інстанції.

Згідно з положеннями ч. 1 ст. 101 Господарського процесуального кодексу України у процесі перегляду справи апеляційний господарський суд за наявними у справі і додатково поданими доказами повторно розглядає справу. Додаткові докази приймаються судом, якщо заявник обґрунтував неможливість їх подання суду першої інстанції з причин, що не залежали від нього.

Дослідивши матеріали справи та подане клопотання, колегія суддів дійшла висновку, що клопотання є обґрунтованим, а додаткові докази, з метою повного дослідження обставин справи та захисту прав та охоронюваних законом інтересів сторін, мають бути залучені до матеріалів справи та досліджені при вирішенні даного спору.

Представник позивача письмового відзиву на апеляційну скаргу не надав, однак у судовому засіданні її доводи підтримав, просив апеляційну скаргу задовольнити, а рішення суду першої інстанції скасувати.

Дослідивши доводи апеляційної скарги та додаткові докази, заслухавши пояснення представників прокуратури та позивача, перевіривши матеріали справи та проаналізувавши на підставі встановлених фактичних обставин справи правильність застосування судом першої інстанції норм законодавства, колегія суддів приходить до висновку, що рішення суду підлягає скасуванню, а апеляційна скарга задоволенню.

Рішенням № 75-04-24 від 05.07.2002 р. «Про надання в оренду земельних ділянок» Броварської міської ради Київської області надано ТОВ «СІТІ» площею 17, 4655 га за рахунок порушених земель резервних територій міста для будівництва та обслуговування торгівельного комплексу - землі комерційного використання, по вул. Кутузова в районі радіопередавального центру терміном на 45 років; зобов'язано товариство до 31.12.2002 р. розробити та затвердити у встановленому законом порядку проект будівництва об'єкту.

16.02.2005, на підставі вищевказаного рішення Броварської міської ради Київської області, між Броварською міською радою Київської області та ТОВ «СІТІ» було укладено Договір оренди земельної ділянки (надалі - Договір), згідно умов п. 1.1. якого орендодавець відповідно до рішення сесії Броварської міської ради Київської області від 05.07.2002 р. № 75-04-24 надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку площею 17, 4655 га, для будівництва та обслуговування торгівельного комплексу, яка знаходиться по вул. Кутузова в районі радіопередавального центру м. Бровари. Згідно з планом землекористування, що є невід'ємною частиною цього договору та довідки виданої Броварським міським відділом земельних ресурсів № 92 від 06.02.2002 р. та земельно-кадастрової документації Броварського міського відділу земельних ресурсів ця земельна ділянка є землями комерційного використання Броварської міської ради.

Згідно з п. 2.1. Договору в оренду передається земельна ділянка загальною площею 17, 4655 га.

Пунктом 2.3. Договору передбачено, що нормативна оцінка земельної ділянки згідно довідки Броварського міського відділу земельних ресурсів від 06.02.2005 р. за № 91 становить: - 2 602 360, 00 грн. на період поточного будівництва; - 13 011 800, 00 грн. з дати затвердження Акту Державної комісії про прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об'єкту.

Відповідно до п. 3. Договору договір укладено на 45 (сорок п'ять) років. Після закінчення строку договору орендар має переважне право поновлення його на новий строк. У цьому разі орендар повинен не пізніше ніж за 2 місяці до закінчення строку дії договору повідомити письмово орендодавця про намір продовжити його дію.

Пунктом 4.2. Договору передбачено, що річна орендна плата на період поточного будівництва, згідно Дозволу інспекції Державного архітектурно-будівельного контролю складає 130 991, 25 грн.

Погашення сплати орендної плати за період з дати прийняття рішення від 05.05.02 по 15.02.05 проводиться на протязі трьох місяців з дати підписання акту прийому-передачі земельної ділянки в наступній послідовності:

- за період від 05.07.02 до 05.07.03 орендна плата складає 130 991, 25 грн. і повинна бути сплачена до 15.03.05;

- за період від 05.07.03 до 05.07.04 орендна плати складає 130 991, 25 грн. і повинна бути сплачена до 15.04.05;

- за період від 05.07.04 до 15.02.05 орендна плата складає 80 568, 60 грн. і повинна бути сплачена до 15.05.05;

Річна орендна плата з дати затвердження Акту Державної приймальної комісії про прийняття в експлуатацію закінченого будівництва складає 651 463, 15 грн.

Згідно п. 4.3. Договору обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції.

У відповідності до п. 4.4. Договору орендна плата вноситься орендарем починаючи з дня прийняття рішення сесії від 05.07.02, зобов'язання щодо сплати орендної плати за землю наступає з дати підписання акту прийому-передачі земельної ділянки, погашення по сплаті орендної плати з 05.07.02 по 15.02.05 проводиться відповідно до п. 4.2 договору оренди, поточна плата по сплаті орендної плати проводиться щомісячно рівними частками протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця шляхом перерахування на рахунок УДК у Київській області м. Києва МФО 821018 код 26376375 р/р 37118100600001 - Броварської міської ради. Код класифікації 13050200 - оренда землі.

Пунктом 4.6. Договору передбачено, що розмір орендної плати переглядається у разі:

4.6.1. зміни умов господарювання, передбачених договором;

4.6.2. зміни розмірів земельного податку, підвищення цін, тарифів, у тому числі внаслідок інфляції;

4.6.3. в інших випадках, передбачених законом.

Положеннями п. 5.1. Договору сторони погодили, що земельна ділянка передається в оренду для будівництва та обслуговування торгівельного комплексу.

Пунктом 5.2. договору передбачено, що цільове призначення земельної ділянки - землі комерційного використання.

Відповідно до п. 12.1. договору зміна умов договору здійснюються у письмовій формі за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору спір розв'язуються у судовому порядку.

Згідно з пунктами 12.2.6., 12.2.7. дії договору припиняються шляхом його розірвання за:

- взаємною згодою сторін;

- рішенням суду на вимогу однієї із сторін у наслідок невиконання другою стороною обов'язків, передбачених договором, та внаслідок випадкового знищення, пошкодження орендованої земельної ділянки, яке істотно перешкоджає її використанню, а також з інших підстав, визначених законом.

Пунктом 14.1. Договору визначено строк його дії, згідно якого цей договір набирає чинності після підписання сторонами та його державної реєстрації.

16.02.2005 р. вказаний договір було зареєстровано у Київській регіональній філії ДП «Центр державного земельного кадастру при Держкомземі України», про що вчинено відповідний запис.

Як вбачається з матеріалів справи, 16.02.2005 між Броварською міською радою Київської області та ТОВ «СІТІ» було підписано акт прийому-передачі земельної ділянки, згідно якого Броварська міська рада Київської області передала, а ТОВ «СІТІ» прийняло в строкове платне користування земельну ділянку площею 17, 4655 га, для будівництва та обслуговування торгівельного комплексу, яка знаходиться по вул. Кутузова в районі радіопередавального центру м. Бровари.

Рішенням № 538-29-05 від 29.11.2007 р. Броварської міської ради Київської області «Про затвердження ставок орендної плати за земельні ділянки в м. Бровари» затверджено ставки орендної плати за земельні ділянки в м. Бровари у вигляді відсоткових показників від грошової оцінки землі.

Рішенням № 883-46-05 від 30.09.2008 р. Броварської міської ради Київської області «Про затвердження нормативної грошової оцінки земель міста Бровари» затверджено нормативну грошову оцінку земель міста Бровари, згідно додатків № 1 та № 2.

Рішенням № 928-49-05 від 20.11.2008 р. Броварської міської ради Київської області внесено зміни в діючі договори земельних ділянок, укладені Броварською міською радою з юридичними та фізичними особами, відповідно до рішення Броварської міської ради від 30.09.2008 р. № 883-46-05 «Про затвердження нормативної грошової оцінки земель міста Бровари».

За твердженням прокуратури, листами від 09.06.2009 № 2-6/1362, від 22.09.2009 № 2-6/2361 та від 16.12.2009 позивач звертався до відповідача з вимогами про необхідність внесення змін до Договору оренди та повідомлено про розгляд питання про розірвання Договору у випадку не укладення відповідних змін до Договору, докази надсилання листів від 09.06.2009 № 2-6/1362 та 22.09.2009 № 2-6/2361 долучені до позовної заяви.

Рішенням № 1456-80-05 від 18.03.2010 р. Броварської міської ради Київської області «Про відмову від договору оренди земельної ділянки площею 17, 4655 га, розташованої по вул. Кутузова в районі радіо передавального центру» вирішено відмовитись від договору оренди земельної ділянки площею 17, 4655 га, розташованої по вул. Кутузова в районі радіопередавального центру, зареєстрованого у Київській регіональній філії Державного підприємства «Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах» за № 04053380007 від 16.02.2005 р., укладеного між Броварською міською радою Київської області та ТОВ «Сіті» з дати прийняття цього рішення.

Листом № 2-6/734 від 25.03.2010 р. «Про відмову від договору оренди земельної ділянки» Броварська міська рада Київської області повідомила ТОВ «Сіті», що згідно з рішенням Броварської міської ради № 1456-80-05 від 18.03.2010 р. Броварська міська рада Київської області відмовилася від договору з дати прийняття цього рішення.

Листом № 2-6/185 від 16.01.2012 р. «Про відмову від договору оренди земельної ділянки» Броварська міська рада Київської області повторно повідомив ТОВ «Сіті», що згідно з рішенням Броварської міської ради № 1456-80-05 від 18.03.2010 р. Броварська міська рада Київської області відмовилася від договору з дати прийняття цього рішення.

У 2012 р. ТОВ «Сіті» звернулось в Господарський суд Київської області із позовом до Броварської міської ради Київської області про визнання протиправним та скасування рішення Броварської міської ради «Про відмову від договору оренди земельної ділянки» № 1456-80-05 від 18.03.2010 р.

Рішенням Господарського суду Київської області від 31.08.2012 р. у справі № 17/057-12 за позовом ТОВ «Сіті» до Броварської міської ради Київської області про визнання протиправним та скасування рішення позов задоволено повністю і вирішено визнати нечинним з моменту прийняття рішення Броварської міської ради Київської області «Про відмову від договору оренди земельної ділянки площею 17, 4655 га, розташованої по вул. Кутузова в районі радіопередавального центру» № 1456-80-05 від 18.03.2010 р., а також присуджено до стягнення з Броварської міської ради Київської області на користь ТОВ «Сіті» 1 073, 00 грн. судового збору.

Позовна заява мотивована тим, що відповідач неналежним чином виконує умови Договору в частині оплати орендних платежів, у зв'язку з чим прокурор звернувся до суду за захистом інтересів держави в особі Броварської міської ради та просив стягнути заборгованість з орендної плати та просив розірвати спірний Договір.

Пунктом 9.4.3. Договору встановлено, що одним з обов'язків орендаря є своєчасна сплата орендної плати.

Відповідно до п. 9.1.3. Договору орендодавець має право змінити розмір орендної плати в односторонньому порядку без згоди орендаря.

Пунктами 12.2.6, 12.2.7 Договору передбачено, що дія договору припиняється шляхом його розірвання за рішенням суду на вимогу однієї із сторін внаслідок невиконання другою стороною обов'язків, передбачених договором.

Згідно ст.ст. 96, 206 Земельного кодексу України землекористувачі зобов'язані своєчасно сплачувати земельний податок або орендну плату. Використання землі в Україні є платним. Об'єктом плати за землю є земельна ділянка. Плата за землю справляється відповідно до закону.

Нормами ч. 1 ст. 632 Цивільного кодексу України передбачено, що ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, визначених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або місцевого самоврядування.

З врахуванням зазначеного, відповідно до п. 14.1.136 ст. 14 Податкового кодексу України, орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності - це обов'язковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою.

Згідно ст. 36 Податкового кодексу України податковим обов'язком визнається обов'язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом, законами з питань митної справи. Податковий обов'язок виникає у платника за кожним податком та збором. Податковий обов'язок є безумовним і першочерговим стосовно інших неподаткових обов'язків платника податків, крім випадків, передбачених законом.

Відповідальність за невиконання або неналежне виконання податкового обов'язку несе платник податків, крім випадків, визначених цим Кодексом або законами з питань митної справи.

Статтею 38 Податкового кодексу України визначено, що виконанням податкового обов'язку визнається сплата в повному обсязі платником відповідних сум податкових зобов'язань у встановлений податковим законодавством строк.

У відповідності до ст. 54 Податкового кодексу України крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом.

Платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом (пункт 57.1 статті 57 Податкового кодексу України).

В свою чергу, відповідно до пунктів 288.1 - 288-7 ст. 288 Податкового кодексу України підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки, оформлений та зареєстрований відповідно до законодавства. Платником орендної плати є орендар земельної ділянки. Об'єктом оподаткування є земельна ділянка, надана в оренду. Розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем. Розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу, не може бути меншою 3 відсотків нормативної грошової оцінки. Податковий період, порядок обчислення орендної плати, строк сплати та порядок її зарахування до бюджетів застосовується відповідно до вимог статей 285-287 цього розділу.

Так, згідно пунктів 285.1, 285.2 ст. 285 Податкового кодексу України, базовим податковим (звітним) періодом для плати за землю є календарний рік. Базовий податковий (звітний) рік починається 1 січня і закінчується 31 грудня того ж року (для новостворених підприємств та організацій, а також у зв'язку із набуттям права власності та/або користування на нові земельні ділянки може бути меншим 12 місяців).

При цьому, згідно пунктів 286.1, 286.2 ст. 286 Податкового кодексу України підставою для нарахування земельного податку є дані державного земельного кадастру. Центральні органи виконавчої влади, що реалізують державну політику у сфері земельних відносин та у сфері державної реєстрації речових прав на нерухоме майно у сфері будівництва щомісяця, але не пізніше 10 числа наступного місяця, а також за запитом відповідного контролюючого органу за місцезнаходженням земельної ділянки подають інформацію, необхідну для обчислення і справляння плати за землю, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають відповідному контролюючому органу за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому ст. 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій. При поданні першої декларації (фактичного початку діяльності як платника плати за землю) разом з нею подається довідка (витяг) про розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки, а надалі така довідка подається у разі затвердження нової нормативної грошової оцінки землі.

У відповідності до пункту 286.4 ст. 286 Податкового кодексу України у разі зміни протягом року об'єкта та/або бази оподаткування платник плати за землю подає податкову декларацію протягом 20 календарних днів місяця, що настає за місяцем, у якому відбулися такі зміни, а згідно пункту 271.1 ст. 271 цього ж Кодексу, базою оподаткування є, зокрема, нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого цим розділом.

Крім цього, відповідно до ст. 289 Податкового кодексу України для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок.

Поряд з цим, відповідно до вимог ст. 144 Конституції України, органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території.

Згідно ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування» до виключної компетенції міської ради належить вирішення на пленарних засіданнях питань регулювання земельних відносин, затвердження відповідно до закону ставок земельного податку, розмірів плати за користування природними ресурсами, що є у власності відповідних територіальних громад.

Рішеннями Броварської міської ради № 538-29-056 від 29.11.07, № 619-32-05 від 14.01.08 «Про затвердження ставок орендної плати за земельні ділянки в м. Бровари», № 883-46-05 від 30.09.08 «Про затвердження нормативної грошової оцінки земель міста Бровари» переглянуто та змінено ставки орендної плати за землю в м. Бровари, копія рішення міститься в матеріалах справи.

Наведені вище норми законодавства зобов'язують платника податків самостійно перераховувати і сплачувати податкові зобов'язання з врахуванням зміни нормативно-грошової оцінки земельної ділянки.

При цьому, належними та допустимими доказами підтверджується, що Броварська міська рада, в силу положень ст.ст. 509, 525, 526 Цивільного кодексу України, листами від 09.06.09, від 22.09.09, від 16.12.09 повідомляла відповідача про необхідність внесення змін до договору у зв'язку із зміною розміру земельного податку та необхідності встановлення відсоткової ставки для сплати орендної плати згідно нової нормативно-грошової оцінки земельної ділянки.

Як вбачається з наявних у матеріалах справи доказів, відповідач відповіді на листи позивача не надав, вимог, що в них містились, не виконав.

Водночас, згідно інформації Броварської об'єднаної державної податкової інспекції головного управління ДФС у Київській області № 728/09/10-06-11 від 16.06.15, яка наявна в матеріалах справи, ТОВ «СІТІ» подає до податкового органу податкову звітність по платі за землю за 2012- 2015 роки, проводить нарахування та сплату орендної плати за землю по ставці 5 відсотків від нормативно-грошової оцінки з врахуванням коефіцієнта індексації в 2015 році 1,249 (за попередні 2011-2014 роки коефіцієнт індексації не застосовувався) та без врахування нової грошової оцінки землі, затвердженої рішенням Броварської міської ради рішеннями № 883-46-05 від 30.09.08 та введеної в дію з 01.10.08.

Відхиляючи лист від 16.06.15 № 728/09/10-06-11 як належний доказ у справі, суд першої інстанції зазначив, що такий доказ вказує лише на необхідність приведення у відповідність розміру орендної плати, визначеної сторонами у договорі, із положеннями Податкового кодексу України, та на необхідність внесення відповідних змін до спірного договору в частині визначення і зміни розміру орендної плати у відповідності до нової нормативної грошової оцінки спірної земельної ділянки, однак колегія суддів не погоджується з такою оцінкою.

Зазначений лист містить посилання на довідку відділу земельних ресурсів м. Бровари від 31.10.2014 № 05-3/4-3/1621, відповідно до якого нормативно-грошова оцінка спірної земельної ділянки у 2010-2014 роках становить на період поточного будівництва 11 438 612 грн., а з дати затвердження Акту державної комісії про прийняття в експлуатацію закінченого будівництва об'єкту 57 193 058 грн. Крім того, в ньому вказано, що умовами Договору оренди та ст. 288 Податкового кодексу України орендна плата з використанням 5% ставки від нормативної грошової оцінки землі за 2012-2014 роки повинна становити 1715700 грн.

У відповідності до податкової звітності ТОВ «СІТІ» сплачено орендну плату за землю за 2012-2014 роки в сумі 506687,91 грн.

У свою чергу, наявність динаміки щодо збільшення нормативної грошової оцінки підтверджується Витягами з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Бровари Київської області від 06.04.2016, в яких зазначено, що нормативна грошова оцінка ділянки (кадастровий номер 3210600000:00:00:000:0000, місцезнаходження: по вул. Кутузова в районі передавального центру; м. Бровари; Київська область, площа: 174655 кв.м) становить на період будівництва (функціональний коефіцієнт Кф=0,50) 14 197 704,95 грн., після завершення будівництва (функціональний коефіцієнт Кф=2,50) 70 992 017,85 грн.

Враховуючи викладене, колегія суддів погоджується з доводами апелянта, що ТОВ «СІТІ» не сплачено до місцевого бюджету орендної плати за землю за період 2012-2014 роки 1209012,09 грн. (1715700 грн. - 506687,91 грн.) і зазначена сума становить борг відповідача із сплати орендної плати за землю.

Аналогічна правова позиція про те, що річний розмір орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності, який підлягає перерахуванню до бюджету, має відповідати вимогам підпункту 288.5.1 пункту 288.5 ст. 288 Податкового кодексу України, викладено в постановах Верховного Суду України від 07.04.2015 у справі № 21-117а15, від 12.12.2014 у справі № 21-274а14, які в силу ст. 111-28 Господарського процесуального України є обов'язковими для всіх судів України.

Крім того, згідно правової позиції, викладеної в постанові Верховного суду України від 03.12.14 у справі № 3-34гс13, грошова оцінка земельних ділянок не залежить від волевиявлення сторін договору оренди, а є способом регулювання державою плати за користування землею. Зміна нормативної грошової оцінки земельних ділянок не може ототожнюватись із зміною розміру орендної плати, а є лише її передумовою. Не внесення сторонами договору оренди землі змін до його умов в частині, що встановлюються у законодавчому порядку, не звільняє сторони від обов'язку їх виконання, оскільки в силу ст. 11 Цивільного кодексу України у випадках, встановлених актами цивільного законодавства, цивільні права та обов'язки виникають безпосередньо з актів органів державної влади або органів місцевого самоврядування.

З наведеного вбачається, що відповідач продовжує користуватись земельною ділянкою та сплачувати орендну плату відповідно до нормативної грошової оцінки земельної ділянки, яка діяла на момент укладення Договору станом на 2005 рік, порушуючи права та охоронювані законом інтереси позивача.

Враховуючи викладене, колегія суддів приходить до висновку, що, незважаючи на невнесення змін до Договору, у відповідача виник обов'язок по сплаті орендної плати на підставі Закону, у зв'язку з чим з відповідача на користь позивача підлягає стягнення 1209012,09 грн. заборгованості з орендної плати за період з 01.01.2012 по 31.12.2014.

Відповідно до положень ст.ст. 626, 629 Цивільного кодексу України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків. Договір є обов'язковим для виконання сторонами.

Нормами ст.ст. 509, 525, 526 Цивільного кодексу України встановлено, що зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку. Одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом. Зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

В свою чергу, згідно ст.ст. 96, 206 Земельного кодексу України, землекористувачі зобов'язані своєчасно сплачувати земельний податок або орендну плату. Використання землі в Україні є платним. Об'єктом плати за землю є земельна ділянка. Плата за землю справляється відповідно до закону.

Стаття 610 Цивільного кодексу України передбачає, що порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).

Крім того, ст. 141 Земельного кодексу України визначено, що систематична несплата земельного податку або орендної плати є підставою для припинення права користування земельною ділянкою.

Пунктами 12.2.6, 12.2.7 договору оренди від 16.02.05 передбачено що дія договору припиняється шляхом його розірвання за рішенням суду на вимогу однієї із сторін внаслідок невиконання другою стороною обов'язків, передбачених договором.

Відповідно до ст. 31 Закону України «Про оренду землі» на вимогу однієї із сторін договір оренди може бути достроково розірваний за рішенням суду в порядку, відновленому законом.

Згідно ст. 32 Закону України «Про оренду землі» на вимогу однієї із сторін договір оренди землі може бути достроково розірваний за рішенням суду в разі невиконання сторонами обов'язків, передбачених статтями 24 і 25 цього Закону та умовами договору, а також на підставах, визначених Земельним кодексом України та іншими законами України.

Також ст. 611 Цивільного кодексу України встановлено, що у разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема, розірвання договору.

В свою чергу, ч. ст. 651 Цивільного кодексу України передбачено, що договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін, зокрема, в інших випадках, встановлених договором або законом.

Враховуючи, що належними та допустимими доказами підтверджується неналежне виконання відповідачем умов Договору в частині сплати орендних платежів, колегія суддів дійшла висновку про обґрунтованість позовних вимог про розірвання укладеного між Броварською міською радою Київської області та Товариством з обмеженою відповідальністю «СІТІ» Договору від 16.02.2005 оренди земельної ділянки площею 17,4655 га для будівництва та обслуговування торгівельного комплексу по вул. Кутузова в районі радіопередавального центру м. Бровари, і який зареєстровано у Київській регіональній філії Центру Державного земельного кадастру 16.02.05 за№ 040533800007.

Щодо подання позову прокурором, колегія суддів зазначає наступне.

Відповідно до ст. 2 Господарського процесуального кодексу України господарський суд порушує справи за позовними заявами прокурорів, які звертаються до господарського суду в інтересах держави.

Згідно ст. 29 Господарського процесуального кодексу України прокурор бере участь у розгляді справ за його позовами, а також може вступити за своєю ініціативою у справу, порушену за позовом інших осіб, на будь-якій стадії її розгляду для представництва інтересів громадянина або держави. У разі прийняття господарським судом позовної заяви, поданої прокурором в інтересах держави в особі органу, уповноваженого здійснювати функції держави у спірних правовідносинах, зазначений орган набуває статусу позивача.

Відповідно до ст. 121 Конституції України на прокуратуру України покладається представництво інтересів громадянина або держави в суді у випадках, визначених законом.

Частинами 2, 5 статті 36-1 Закону України «Про прокуратуру» передбачено, що підставою представництва прокурором у суді інтересів держави є наявність порушень або загрози порушень інтересів держави. Обираючи форму представництва, прокурор визначає, у чому полягає порушення або загроза порушення інтересів держави чи громадянина, обґрунтовує необхідність їх захисту.

Виходячи зі змісту рішення Конституційного Суду України у справі № З-рп/99 від 08.04.99, прокурор або його заступник самостійно визначає і обґрунтовує в позовній заяві, в чому полягає порушення інтересів держави та обґрунтовує необхідність їх захисту, а також вказує орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах.

Одночасно, згідно із вказаним Рішенням Конституційного Суду України, поняття «орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах» означає орган, на який державою покладено обов'язок щодо здійснення конкретної діяльності у відповідних правовідносинах, спрямованої на захист інтересів держави. Таким органом, відповідно до ст. ст. 6, 7, 13 та 143 Конституції України, може виступати орган державної влади чи місцевого самоврядування, якому законом надано повноваження органу виконавчої влади.

Відповідно до ст. 12 Земельного кодексу України до повноважень селищних рад у галузі земельних відносин належить, зокрема, розпорядження землями територіальних громад, надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу, здійснення контролю за використанням та охороною земель комунальної власності, додержанням земельного та екологічного законодавства.

Отже, Прокуратура Київській області звертається до суду з позовом для захисту інтересів держави в особі Броварської міської ради Київської області, права якої порушуються Товариством з обмеженою відповідальністю «СІТІ» неналежним виконанням умов законодавства та Договору щодо своєчасності і повноти сплати орендної плати з врахуванням зміненої нормативно-грошової оцінки наданої в оренду земельної ділянки.

Відповідно до статей 33, 34 Господарського процесуального кодексу України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу, а господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи, обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.

Враховуючи викладене, колегія суддів вважає, що рішення Господарського суду міста Києва від 28.10.2015 року у справі № 911/3061/15 підлягає скасуванню у зв'язку з неповним з'ясуванням обставин, що мають значення для справи, апеляційна скарга Першого заступника прокурора Київській області підлягає задоволенню.

Керуючись ст. ст. 99, 101, 103, 104, 105 Господарського процесуального кодексу України, Київський апеляційний господарський суд -

ПОСТАНОВИВ:

1. Апеляційну скаргу Першого заступника прокурора Київській області задовольнити.

2. Рішення Господарського суду Київської області від 28.10.2015 по справі № 911/3061/15 скасувати.

3. Постановити нове рішення, яким позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.

4. Розірвати укладений між Броварською міською радою Київської області та Товариством з обмеженою відповідальністю «СІТІ» Договір від 16.02.2005 оренди земельної ділянки площею 17,4655 га для будівництва та обслуговування торгівельного комплексу по вул. Кутузова в районі радіопередавального центру м. Бровари, і який зареєстровано у Київській регіональній філії Центру Державного земельного кадастру 16.02.2005 за № 040533800007.

5. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «СІТІ» (07400, Київська область, м. Бровари, вул. Будьонного, 25, код ЄДРПОУ 31785862) на користь Броварської міської ради (07400, Київська область, м. Бровари, вул. Гагаріна, 15, код ЄДРПОУ 26376375) заборгованість 1209012,09 грн. із сплати орендної плати за земельну ділянку площею 17,4655 га для будівництва та обслуговування торгівельного комплексу по вул. Кутузова в районі радіопередавального центру м. Бровари за період 2012-2014 років (згідно Договору оренди земельної ділянки від 16.02.2005).

6. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «СІТІ» (07400, Київська область, м. Бровари, вул. Будьонного, 25, код ЄДРПОУ 31785862) на користь Прокуратури Київської області (01601, м. Київ, бул. Лесі Українки, 27/2, код ЄДРПОУ 02909996) 27938,06 (двадцять сім тисяч дев'ятсот тридцять вісім грн. 06 коп.) судового збору за подання апеляційної скарги.

7. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «СІТІ» (07400, Київська область, м. Бровари, вул. Будьонного, 25, код ЄДРПОУ 31785862) на користь Державного бюджету України 25 398,24 (двадцять п'ять тисяч триста дев'яносто вісім грн. 24 коп.) судового збору за подання позовної заяви.

8. Доручити Господарському суду Київської області видати накази.

9. Матеріали справи № 911/3061/15 повернути до Господарського суду Київської області.

Постанова набирає законної сили з дня її прийняття та може бути оскаржена у касаційному порядку.

Головуючий суддя К.В. Тарасенко

Судді О.В. Тищенко

В.В. Куксов