Ухвала суду № 57458703, 27.04.2016, Касаційний адміністративний суд Верховного Суду (до 15.12.2027 - Вищий адміністративний суд України)

Дата ухвалення
27.04.2016
Номер справи
242/3152/15-а
Номер документу
57458703
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

27 квітня 2016 року м. Київ К/800/52986/15

Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі: Чумаченко Т.А., Смоковича М.І., Сороки М.О.,розглянувши в порядку попереднього розгляду касаційну скаргу ОСОБА_4 на постанову Донецького апеляційного адміністративного суду від 25 листопада 2015 року у справі за позовом обласного комунального підприємства «Донецьктеплокомуненерго», від імені якого виступає відокремлений підрозділ «Виробнича одиниця «Димитровтепломережа» до виконавчого комітету Селидівської міської ради Донецької області, постійно діючої міжвідомчої комісії з розгляду питань, пов'язаних з відключенням споживачів від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води на території м. Селидове при відмові споживачів від централізованого теплопостачання, треті особи: ОСОБА_5, ОСОБА_4, про визнання дій протиправними, -в с т а н о в и л а:Обласне комунальне підприємство «Донецьктеплокомуненерго», від імені якого виступає відокремлений підрозділ «Виробнича одиниця «Димитровтепломережа» звернулось до суду з позовом до виконавчого комітету Селидівської міської ради Донецької області, постійно діючої міжвідомчої комісії з розгляду питань, пов'язаних з відключенням споживачів від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води на території м. Селидове при відмові споживачів від централізованого теплопостачання, треті особи: ОСОБА_5, ОСОБА_4, про визнання дій протиправними.

Постановою Селидівського міського суду Донецької області від 20 жовтня 2015 року у задоволенні позову відмовлено.

Постановою Донецького апеляційного адміністративного суду від 25 листопада 2015 року постанову Селидівського міського суду Донецької області від 20 жовтня 2015 року скасовано та прийнято нове рішення про задоволення позову.

Визнано протиправними дії постійно діючої міжвідомчої комісії з розгляду питань, пов'язаних з відключенням споживачів від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води на території м. Селидове при відмові споживачів від централізованого теплопостачання щодо затвердження актів на відключення квартири ОСОБА_4 за адресою: АДРЕСА_1; та квартири ОСОБА_5 за адресою: АДРЕСА_2, від внутрішньобудинкових мереж централізованого опалення і гарячого водопостачання.

Скасовано підпункт 4 та підпункт 9 частини другої пункту 3 протоколу № 68

від 30 січня 2015 року постійно діючої міжвідомчої комісії з розгляду питань, пов'язаних з відключенням споживачів від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води на території м. Селидове при відмові споживачів від централізованого теплопостачання.

Стягнуто з виконавчого комітету Селидівської міської ради Донецької області на користь обласного комунального підприємства «Донецьктеплокомуненерго» судові витрати сплати судового збору в розмірі 1412 (одна тисяча чотириста дванадцять) грн. 88 коп.

Не погоджуючись з постановленим у справі рішенням суду апеляційної інстанції, ОСОБА_4 звернулась до Вищого адміністративного суду України з касаційною скаргою, в якій посилається на неправильне застосування судом норм матеріального і процесуального права, просить рішення суду апеляційної інстанції скасувати та залишити в силі рішення суду першої інстанції.

Заслухавши доповідь судді щодо обставин, необхідних для ухвалення рішення судом касаційної інстанції, перевіривши доводи касаційної скарги, правильність правової оцінки обставин у справі та застосування судами норм матеріального і процесуального права, колегія суддів вважає, що касаційна скарга не підлягає задоволенню за таких підстав.

Судами встановлено, що рішенням виконавчого комітету Селидівської міської ради

від 25 січня 2006 року № 4 створено постійно діючу міжвідомчу комісію з розгляду питань, пов'язаних з відключенням споживачів від мереж центрального опалення і гарячого водопостачання.

Підпунктами 4 та 9 частини другої пункту 3 протоколу постійно діючої міжвідомчої комісії з розгляду питань, пов'язаних з відключенням споживачів від мереж центрального опалення і гарячого водопостачання від 30 січня 2015 року №68 затверджено акти про відключення квартир (нежитлового приміщення) від внутрішньобудинкових мереж центрального опалення і гарячого водопостачання, за адресами: квартира АДРЕСА_2 (власник квартири ОСОБА_5.); квартира АДРЕСА_1 (власник квартири ОСОБА_4.).

Вважаючи, що затверджуючи підпунктами 4 та 9 частини другої пункту 3 протоколу

від 30 січня 2015 року № 68 акти на відключення квартир від внутрішньобудинкових мереж централізованого опалення і гарячого водопостачання, постійно діюча міжвідомча комісія з розгляду питань, пов'язаних з відключенням споживачів від мереж центрального опалення і гарячого водопостачання діяла протиправно, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Положеннями статті 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до статті 24 Закону України «Про теплопостачання» споживач теплової енергії має право на вибір одного або декількох джерел теплової енергії чи теплопостачання, якщо це можливо за існуючими технічними умовами.

Згідно з пунктом 24 Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21 липня 2005 року №630 (далі - Правила) споживачі можуть відмовитися від отримання послуг з централізованого опалення та постачання гарячої води.

Пунктом 25 Правил визначено, що відключення споживачів від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води здійснюється у порядку, що затверджується центральним органом виконавчої влади з питань житлово-комунального господарства.

Самовільне відключення від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води забороняється.

Відповідно до пункту 26 Правил відключення споживачів від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води здійснюється у разі, коли технічна можливість такого відключення передбачена затвердженою органом місцевого самоврядування відповідно до Закону України «Про теплопостачання» схемою теплопостачання, за умови забезпечення безперебійної роботи інженерного обладнання будинку та вжиття заходів щодо дотримання в суміжних приміщеннях вимог будівельних норм і правил з питань проектування житлових будинків, опалення, вентиляції, кондиціонування, будівельної теплотехніки; державних будівельних норм з питань складу, порядку розроблення, погодження та затвердження проектної документації для будівництва, а також норм проектування реконструкції та капітального ремонту в частині опалення.

На виконання пункту 25 Правил наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України № 4 від 22 листопада 2005 року затверджений Порядок відключення окремих житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання (далі - Порядок).

Відповідно до пункту 1.2 Порядку для реалізації права споживачів на відмову від отримання послуг ЦО і ГВП орган місцевого самоврядування або місцевий орган виконавчої влади створює своїм рішенням постійно діючу міжвідомчу комісію для розгляду питань щодо відключення споживачів від мереж ЦО і ГВП (далі - Комісія), призначає голову та затверджує її склад, затверджує положення про роботу комісії (склад комісії наведено в додатку 1).

Згідно з пунктом пункту 2.1 Порядку для вирішення питання відключення житлового будинку (будинків) від мереж централізованого опалення його власник (власники) повинен (повинні) звернутися до Комісії з письмовою заявою про відключення від мереж ЦО і ГВП. У заяві про відключення від мереж ЦО і ГВП власник (власники) будинку зазначає причини відключення. До заяви додається копія протоколу загальних зборів мешканців будинку щодо створення ініціативної групи з вирішення питання відключення від мереж ЦО і ГВП та прийняття рішення про влаштування у будинку системи індивідуального або автономного опалення. Рішення про відключення будинку від системи централізованого опалення з улаштуванням індивідуального опалення повинно бути підтримане всіма власниками (уповноваженими особами власників) приміщень у житловому будинку.

Положеннями пункту 2.2 Порядку визначено, що Комісія розглядає надані документи лише за наявності затвердженої органом місцевого самоврядування в установленому порядку оптимізованої схеми перспективного розвитку систем теплопостачання населеного пункту та у відповідності до неї. Після вивчення наданих власником (власниками) документів, Комісія у місячний строк приймає рішення щодо відключення від мереж ЦО і ГВП, улаштування індивідуальної (автономної) системи теплопостачання та збір вихідних даних і технічних умов для виготовлення проектної документації.

Отже, чинним законодавством передбачено надання дозволу на відключення від мереж централізованого опалення з ініціативи споживачів на будинок у цілому, а не на окремі квартири.

Така правова позиція відповідає висновку, висловленому Верховним Судом України у постанові від 26 вересня 2012 року №6-95цс12, який згідно зі статтею 244-2 Кодексу адміністративного судочинства України є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить відповідну норму права.

Задовольняючи позов, апеляційний суд виходив з того, що затверджуючи підпунктами 4 та 9 частини другої пункту 3 протоколу від 30 січня 2015 року № 68 акти на відключення квартир від внутрішньобудинкових мереж централізованого опалення і гарячого водопостачання, постійно діюча міжвідомча комісія з розгляду питань, пов'язаних з відключенням споживачів від мереж центрального опалення і гарячого водопостачання діяла протиправно та всупереч вимогам чинного законодавства.

З таким висновком апеляційного суду погоджується і колегія суддів Вищого адміністративного суду України, оскільки він ґрунтується на вірно встановлених фактичних обставинах справи, яким дана належна юридична оцінка, правильно застосовані норми матеріального права, що регулюють спірні правовідносини, та не допущено порушень процесуального закону, які призвели або могли призвести до неправильного вирішення справи.

Відповідно до статті 224 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.

Доводи касаційної скарги не спростовують висновків, викладених у рішенні суду апеляційної інстанції.

Постановлене у справі рішення суду апеляційної інстанції є законним і обґрунтованим, а тому підстави для його зміни чи скасування відсутні.

Керуючись статтями 220, 220-1, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -

у х в а л и л а:

Касаційну скаргу ОСОБА_4 залишити без задоволення.

Постанову Донецького апеляційного адміністративного суду від 25 листопада 2015 року у справі за позовом обласного комунального підприємства «Донецьктеплокомуненерго», від імені якого виступає відокремлений підрозділ «Виробнича одиниця «Димитровтепломережа» до виконавчого комітету Селидівської міської ради Донецької області, постійно діючої міжвідомчої комісії з розгляду питань, пов'язаних з відключенням споживачів від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води на території м. Селидове при відмові споживачів від централізованого теплопостачання, треті особи: ОСОБА_5, ОСОБА_4, про визнання дій протиправними - залишити без зміни.

Ухвала оскарженню не підлягає, але може бути переглянута Верховним Судом

України з підстав, у строки та в порядку, передбачених статтями 237 - 239-1 Кодексу адміністративного судочинства України.

Судді: