ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
21 квітня 2016 року м. Київ К/800/48829/15
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:
Суддів:Черпіцької Л.Т. Розваляєвої Т.С. Маслія В.І.провівши попередній розгляд адміністративної справи за касаційною скаргою Приватного акціонерного товариства «Соснівський гранкар'єр» на постанову Черкаського окружного адміністративного суду від 07 вересня 2015 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 03 листопада 2015 року у справі №823/1059/15 за позовом Державної служби геології та надр України до Приватного акціонерного товариства «Соснівський гранкар'єр» про припинення права користування надрами шляхом анулювання спеціального дозволу, -
ВСТАНОВИЛА:
У квітні 2015 року Державна служба геології та надр України звернулась до суду з позовом до Приватного акціонерного товариства «Соснівський гранкар'єр» про припинення права користування надрами шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами № 3078 від 24.07.2003 р. з метою видобування кристалічних порід (гранітів, гранодіоритів та кварцових діоритів), в якості сировини для виробництва бутового каменю марки « 800» та будівельного щебеню марки « 1400» Клесівського-2 родовища, що виданий ПрАТ «Соснівський гранкар`єр».
Постановою Черкаського окружного адміністративного суду від 07 вересня 2015 року, залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 03 листопада 2015 року, позов задоволено. Припинено право користування надрами шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами №3078 від 24.07.2003 р. з метою видобування кристалічних порід в якості сировини для виробництва бутового каменю марки « 800» та будівельного щебеню марки « 1400» Клесівського-2 родовища, виданого Приватному акціонерному товариству «Соснівський гранкар'єр».
Не погоджуючись з вказаними судовими рішеннями, Приватне акціонерне товариство «Соснівський гранкар'єр» звернулось з касаційною скаргою, у якій, посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права, просить скасувати рішення судів першої та апеляційної інстанцій, та ухвалити нове про відмову у задоволенні позовних вимог.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи, обговоривши доводи касаційної скарги, колегія суддів дійшла висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що ПрАТ «Соснівський гранкар'єр» надано спеціальний дозвіл на користування надрами № 3078 від 24 липня 2003 року для видобування кристалічних порід (гранітів, гранодіоритів та кварцових діоритів) в якості сировини для виробництва бутового каменю марки «800» та будівельного щебеню марки « 1400» в Клесівському-2 родовищі, що розташоване у Сарненському районі Рівненської області. Додатком до спеціального дозволу є Угода № 3078 від 16 серпня 2012 року, укладена між Державною службою геології та надр України та ПрАТ «Соснівський гранкар'єр» про умови користування надрами з метою видобування корисних копалин.
18 жовтня 2013 року Центральним міжрегіональним територіальним відділом Департаменту державного геологічного контролю Державної служби геології та надр України проведено перевірку дотримання ПрАТ «Соснівський гранкар'єр» вимог законодавства у сфері видобування корисних копалин, за підсумками якої складено акт №06-02/25/2013-99/п (328).
За результатами проведеної перевірки було виявлено ряд порушень, а саме: підконтрольним суб'єктом не проводиться обов'язковий моніторинг та наукове супроводження виконання особливих умов передбачених дозволом та угодою про умови користування надрами, відсутнє геологічне обслуговування гірничих робіт, відсутня геологічна документація, не виконується положення Угоди про умови користування надрами в частині щорічного інформування Державної служби геології та надр України про стан виконання робіт, не виконані у встановлений строк приписи ДО «ІДГК» щодо усунення порушень законодавства у сфері надрокористування, не проводиться щорічний радіаційний контроль породи в кар'єрі, не дотримуються вимоги проекту розробки родовища в частині річних показників видобутку; робочий проект не відповідає нормативним актам України, оскільки у ньому відсутній розділ «Охорона надр».
18 жовтня 2013 року контролюючим суб'єктом видано припис від № 1586-14/06, яким відповідача у строк до 29 жовтня 2013 року зобов'язано усунути виявлені порушення та подати до Центрального міжрегіонального територіального відділу Департаменту державного геологічного контролю Державної служби геології та надр України письмові матеріали, які підтверджували б факт усунення таких.
У зв'язку з невиконанням у встановлений строк вимог припису, 20 січня 2014 року територіальним органом Державної служби геології та надр України внесено подання № 52-14/06 про зупинення дії спеціального дозволу на користування надрами, що виданий відповідачу. На підставі цього подання наказом Державної служби геології та надр України від 21 лютого 2014 року № 49 встановлено відповідачу 60-денний термін для усунення порушень законодавства про надра.
Згідно листа Центрального міжрегіонального територіального відділу Департаменту державного геологічного контролю Державної служби геології та надр України від 16 травня 2014 року №785-14/06, станом на 16 травня 2014 року від ПрАТ «Соснівський гранкар'єр» до відділу не надходило звернень щодо усунення порушень законодавства про надра.
Наказом №184 від 12 червня 2014 року Державна служба геології та надр України додатково встановила відповідачу термін для усунення відповідних порушень - тривалістю 30 календарних днів з моменту відправлення повідомлення.
Зважаючи на те, що у встановлений строк порушення не були усунуті, наказом від 26 вересня 2014 року №310 Державна служба геології та надр України зупинила дію виданого відповідачу спеціального дозволу на користування надрами і надала надрокористувачу 30-денний строк для усунення порушень.
Згідно листа Центрального міжрегіонального територіального відділу Департаменту державного геологічного контролю Державної служби геології та надр України від 19 листопада 2014 року №1587-14/06, станом на 19 листопада 2014 року інформація щодо усунення порушень, зазначених у приписі від 18 листопада 2013 року №1586-14/06, відсутня.
У зв'язку із цим, листом від 05 грудня 2014 року №17057/02/14-14 Державна служба геології та надр України проінформувала відповідача про те, що через неусунення у встановлений строк порушень, які стали підставлю для зупинення дії спеціального дозволу, Службою розглянуто питання щодо подальшої його дії. У листі також міститься посилання на частину другу статті 26 Кодексу України про надра, яка визначає порядок припинення права користування надрами органом, який надав надра у користування (у разі згоди надрокористувача), або у судовому порядку (за відсутності такої згоди). Крім того, позивач просив відповідача у 30-ти денний строк з моменту отримання цього листа висловити позицію (згоду/незгоду) щодо припинення права користування надрами Клесівського-2 родовища згідно спеціального дозволу №3078 від 24.07.2003. Даний лист отримано відповідачем 05 січня 2015 року.
Не отримавши відповіді на вказаний лист, 24 квітня 2015 року Державна служба геології та надр України звернулась до суду з даним позовом.
Задовольняючи позовні вимоги суди першої та апеляційної інстанцій виходили з наявності підстав для припинення права ПрАТ «Соснівський гранкар`єр» користування надрами шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами від 24.07.2003 № 3078.
Колегія суддів Вищого адміністративного суду погоджується з такими висновками судів та вважає їх обґрунтованими, враховуючи наступне.
Державна служба геології та надр України є центральним органом виконавчої влади, який наділений функціями для забезпечення реалізації державної політики у сфері надрокористування та діє відповідно до Положення про Державну службу геології та надр України, затвердженого Указом Президента України від 6 квітня 2011 року № 391/2011.
Відповідно до пп.18 п.4 Положення, Держгеонадра України відповідно до покладених завдань здійснює державний контроль за геологічним вивченням надр (державний геологічний контроль) та раціональним і ефективним використанням надр України.
Відповідно до ст.19 Кодексу України про надра, надра надаються у користування підприємствам, установам, організаціям і громадянам лише за наявності у них спеціального дозволу на користування ділянкою надр.
Відповідно до статті 24 Кодексу України про надра, користувачі надр зобов'язані використовувати надра відповідно до цілей, для яких їх було надано; забезпечувати повноту геологічного вивчення, раціональне, комплексне використання та охорону надр; забезпечувати безпеку людей, майна та навколишнього природного середовища; приводити земельні ділянки, порушені при користуванні надрами, в стан, придатний для подальшого їх використання у суспільному виробництві; виконувати інші вимоги щодо користування надрами, встановлені законодавством України та угодою про розподіл продукції, тощо.
Частиною 7 статті 4 Закону України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності» визначено, що дозвільний орган, що видав документ дозвільного характеру, може звернутися до адміністративного суду з позовом про застосування заходу реагування у виді анулювання документа дозвільного характеру за наявності хоча б однієї з таких підстав:
1) встановлення факту надання в заяві про видачу документа дозвільного характеру та документах, що додаються до неї, недостовірної інформації;
2) здійснення суб'єктом господарювання певних дій щодо провадження господарської діяльності або видів господарської діяльності, на які отримано документ дозвільного характеру, з порушенням вимог законодавства, щодо яких дозвільний орган видавав припис про їх усунення із наданням достатнього часу для їх усунення.
Відповідно до п.5 Порядку здійснення державного геологічного контролю, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14 грудня 2011 р. №1294, державний геологічний контроль здійснюється шляхом проведення органами державного геологічного контролю планових і позапланових перевірок надрокористувачів.
Посадові особи органу державного геологічного контролю під час проведення планової або позапланової перевірки мають право, серед іншого, давати надрокористувачам обов'язкові для виконання вказівки (приписи) щодо усунення виявлених порушень вимог законодавства під час проведення робіт з геологічного вивчення та використання надр (п.13 Порядку №1294).
Згідно з пунктами 15, 16 Порядку №1294, за результатами проведення планової або позапланової перевірки надрокористувача посадовими особами органу державного геологічного контролю складається акт перевірки за формою, затвердженою Держгеонадрами. Посадова особа органу державного геологічного контролю зазначає в акті стан виконання вимог законодавства у сфері геологічного вивчення та використання надр, а в разі невиконання зазначених вимог - детальний опис виявленого порушення з посиланням на відповідне положення акта законодавства.
У разі виявлення порушення вимог законодавства у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр на підставі акта перевірки протягом п'яти робочих днів з дати її завершення складається припис або розпорядження за формою, затвердженою Держгеонадрами. Припис або розпорядження можуть бути оскаржені до Держгеонадр або суду в установленому законом порядку.
Відповідно до пп.8 п.22 Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30 травня 2011 року № 615, дія дозволу може бути зупинена органом з питань надання дозволу безпосередньо або за поданням органів державного гірничого та санітарно-епідеміологічного нагляду, державного геологічного і екологічного контролю, органів місцевого самоврядування, органів державної податкової служби у разі невиконання в установлений строк приписів уповноважених органів щодо усунення порушень законодавства у сфері надрокористування.
Згідно з пп.9 п.23 Порядку № 615 право користування надрами припиняється органом з питань надання дозволу безпосередньо або за поданням органів державного гірничого та санітарно-епідеміологічного нагляду, державного геологічного і екологічного контролю, органів місцевого самоврядування, органів державної податкової служби у разі невжиття надрокористувачем заходів для усунення причин зупинення дії дозволу в установлений строк.
Згідно з ч.1 ст.26 Кодексу України про надра, право користування надрами припиняється у разі: 1) якщо відпала потреба у користуванні надрами; 2) закінчення встановленого строку користування надрами; 3) припинення діяльності користувачів надр, яким їх було надано у користування; 4) користування надрами з застосуванням методів і способів, що негативно впливають на стан надр, призводять до забруднення навколишнього природного середовища або шкідливих наслідків для здоров'я населення; 5) використання надр не для тієї мети, для якої їх було надано, порушення інших вимог, передбачених спеціальним дозволом на користування ділянкою надр; 6) якщо користувач без поважних причин протягом двох років, а для нафтогазоперспективних площ та родовищ нафти та газу - 180 календарних днів не приступив до користування надрами; 7) вилучення у встановленому законодавством порядку наданої у користування ділянки надр.
У відповідності до ч.2 ст.26 Кодексу України про надра, право користування надрами припиняється органом, який надав надра у користування, а у випадках, передбачених пунктами 4, 5, 6 цієї статті, у разі незгоди користувачів, - у судовому порядку. При цьому питання про припинення права користування земельною ділянкою вирішується у встановленому земельним законодавством порядку.
З огляду на те, що судами встановлено, що порушення ПрАТ «Соснівський гранкар'єр» вимог законодавства у сфері надрокористування, які встановлені актом перевірки від 18.10.2013 № 06-02/25/2013-99/п (328) дійсно мали місце та незважаючи на неодноразовість надання строку для їх усунення не були усунуті відповідачем в добровільному порядку, колегія суддів дійшла висновку про обґрунтованість позову Державної служби геології та надр України та наявності підстав для його задоволення.
Не заслуговують на увагу посилання скаржника на наявність копії пояснювальної записки від 26.05.2015р., копії експертних висновків № 471-Е від 15.05.2015 та № 476-Е від 29.05.2015р., адже ці документи датовані травнем 2015 року, тобто не лише з пропуском визначеного наказом Держгеонадр України від 29.09.2014р. № 310 строку, а й вже після звернення позивача з позовом до суду.
За таких обставин, судова колегія вважає, що судом першої та апеляційної інстанцій повно і правильно встановлені фактичні обставини справи, характер правовідносин сторін і вірно застосовані до них норми матеріального права. Доводи касаційної скарги висновків суду не спростовують.
Згідно із ст. 220 КАС України суд касаційної інстанції перевіряє правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі і не може досліджувати докази, встановлювати та визнавати доведеними обставини, що не були встановлені в судовому рішенні, та вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу.
Керуючись статтями 220, 220-1, 223, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів Вищого адміністративного суду України
УХВАЛИЛА:
Касаційну скаргу Приватного акціонерного товариства «Соснівський гранкар'єр» відхилити, а постанову Черкаського окружного адміністративного суду від 07 вересня 2015 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 03 листопада 2015 року - залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення копії особам, які беруть участь у справі та може бути переглянута в порядку ст.ст. 235-2391 Кодексу адміністративного судочинства України.
Судді: