ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
----------------------
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
27 квітня 2016 р.м.ОдесаСправа № 821/3865/15-а
Категорія: 12.3 Головуючий в 1 інстанції: Василяка Д.К.
Одеський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого судді Крусяна А.В.,
суддів Вербицької Н.В., Джабурія О.В.,
за участю секретаря Сємак О.В.,
позивача ОСОБА_1, представника позивача ОСОБА_2,
представника відповідачів Сімеоніді І.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційні скарги Управління Міністерства внутрішніх справ України в Херсонській області, Головного управління Національної поліції в Херсонській області на постанову Херсонського окружного адміністративного суду від 03 березня 2016 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Міністерства внутрішніх справ України в Херсонській області, Головного управління Національної поліції в Херсонській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
29.12.2015р. ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Управління Міністерства внутрішніх справ України в Херсонській області (надалі - УМВС України в Херсонській області), Головного управління (надалі - ГУ) Національної поліції в Херсонській області про визнання протиправним та скасування наказу УМВС України в Херсонській області від 06.11.2015р. №428 о/с в частині звільнення її з органів внутрішніх справ; поновлення її на службі в органах внутрішніх справ на посаді інспектора штабу (на правах сектору) Комсомольського районного відділу Херсонського міського управління УМВС України в Херсонській області; стягнення з УМВС України в Херсонській області середнього заробітку за час вимушеного прогулу; зобов'язання УМВС України в Херсонській області розглянути її рапорт від 27.10.2015р. про бажання проходити службу в поліції; визнання протиправною бездіяльність ГУ Національної поліції в Херсонській області щодо нерозгляду її заяви від 07.11.2015р. про призначення на посаду дільничного інспектора патрульної служби Херсонського відділу поліції ГУ Національної поліції в Херсонській області; зобов'язання ГУ Національної поліції в Херсонській області розглянути її кандидатуру для зайняття посади у ГУ Національної поліції в Херсонській області та видати відповідний наказ з цього приводу; стягнення моральної шкоди; допущення негайного виконання постанови суду в частині поновлення її на посаді та в частині стягнення з УМВС України в Херсонській області на її користь грошового забезпечення за час вимушеного прогулу за один місяць. /а.с.29-31, 72, 80-81/
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач у передбаченому порядку подала рапорт до органів МВС про прийняття її на службу до Національної поліції, однак він не був розглянутий, внаслідок чого УМВС України в Херсонській області було прийнято протиправне рішення про її звільнення.
Постановою Херсонського окружного адміністративного суду від 03.03.2016р. позов задоволений частково; визнано протиправним та скасовано наказ УМВС України в Херсонській області від 06.11.2015р. №428 о/с в частині звільнення ОСОБА_1 з посади інспектора штабу (на правах сектору) Комсомольського районного відділу Херсонського міського управління УМВС; поновлено позивача на посаді інспектора штабу ( на правах сектору) Комсомольського районного відділу Херсонського міського управління УМВС з 06.11.2015р.; зобов'язано ГУ Національної поліції в Херсонській області розглянути кандидатуру позивача для зайняття посади у відповідності до пункту 9 Розділу ХІ Прикінцеві та перехідні положення Закону України «Про Національну поліцію» у Комсомольському відділенні поліції Херсонського відділу поліції та видати з цього приводу відповідний наказ; у задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
Не погоджуючись з вказаним судовим рішення, відповідачі подали апеляційні скарги, в яких посилаються на помилкове застосування судом вимог законодавства, внаслідок чого просять рішення суду скасувати та прийняте нове про відмову у задоволенні позовних вимог.
Заслухавши суддю-доповідача, розглянувши матеріали справи та перевіривши доводи апеляційної скарги, законність та обґрунтованість постанови суду в межах апеляційної скарги, колегія суддів приходить до наступного висновку.
Судом першої інстанції встановлено, що ОСОБА_1 з 10.09.2008р. по 06.11.2015р. проходила службу в УМВС України в Херсонській області. /а.с.13/
27.10.2015р. позивач подала рапорт про її бажання продовжити службу в лавах Національної поліції України, який був зареєстрований канцелярією Комсомольського районного відділу Херсонського міського управління УМВС. /а.с.95/
Згідно з витягом з наказу №428 о/с від 06.11.2015р. на підставі п.п.10,11 розділу ХІ Закону України «Про Національну поліцію» та відповідно до Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ звільнено з 06.11.2015р. у запас Збройних Сил: за пунктом 64 «г» (через скорочення штатів) капітана міліції ОСОБА_1 - інспектора штабу (на правах сектору) Комсомольського районного відділу Херсонського міського управління УМВС. /а.с.12/
Спірні відносини регулюються Законами України від 20.12.1990 №565-ХІІ «Про міліцію» та від 02.07.2015 №580-VIІI «Про Національну поліцію», а також Положенням про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ, затвердженого постановою Кабінету Міністрів УРСР від 29.07.1991 № 114.
Статтею 18 Закону України «Про міліцію» передбачено, що порядок та умови проходження служби в міліції регламентуються Положенням про проходження служби особовим складом органів внутрішніх справ, затвердженим Кабінетом Міністрів України.
На час розгляду цієї адміністративної справи Закон України «Про міліцію» втратив чинність, у зв'язку з набранням чинності законної сили Законом України «Про Національну поліцію» .
Так, відповідно до ст. 1 Закону України «Про Національну поліцію» національна поліція України - це центральний орган виконавчої влади, який служить суспільству шляхом забезпечення охорони прав і свобод людини, протидії злочинності, підтримання публічної безпеки і порядку. Діяльність поліції спрямовується та координується Кабінетом Міністрів України через Міністра внутрішніх справ України згідно із законом.
Відповідно до п.1 Розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про Національну поліцію» він набирає чинності через три місяці з дня, наступного за днем його опублікування.
Пунктом 8 розділу XI Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про Національну поліцію» встановлено, що з дня опублікування цього Закону всі працівники міліції (особи рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ), а також інші працівники Міністерства внутрішніх справ України, його територіальних органів, закладів та установ вважаються такими, що попереджені у визначеному порядку про можливе майбутнє звільнення через скорочення штатів.
Так, 06.08.2015 Закон України «Про Національну поліцію» було опубліковано в Голосі України №141-142.
Приписами пунктів 9,10,11 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про Національну поліцію» передбачено, що працівники міліції, які виявили бажання проходити службу в поліції, за умови відповідності вимогам до поліцейських, визначеним цим Законом, упродовж трьох місяців з дня опублікування цього Закону можуть бути прийняті на службу до поліції шляхом видання наказів про призначення за їх згодою чи проходження конкурсу на посади, що заміщуються поліцейськими, у будь-якому органі (закладі, установі) поліції. Посади, що пропонуються особам, зазначеним у цьому пункті, можуть бути рівнозначними, вищими або нижчими щодо посад, які ці особи обіймали під час проходження служби в міліції.
В контексті наведеного слід зазначити, що пункти 9 та 10 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про Національну поліцію» передбачають вирішення питання щодо подальшого проходження служби діючими співробітниками міліції до 06.11.2015 року. Вказані норми є імперативними, тобто неприйняття працівника на службу до поліції до вказаного терміну є безальтернативною підставою для його звільнення зі служби в органах внутрішніх справ через скорочення штатів.
Працівники міліції, які відмовилися від проходження служби в поліції та/або не прийняті на службу до поліції в тримісячний термін з моменту попередження про наступне вивільнення, звільняються зі служби в органах внутрішніх справ через скорочення штатів.
Отже, Законом передбачена альтернатива вибору працівників міліції, які виявили бажання проходити службу в поліції, а саме: прийняття на службу за їх згодою або проходження конкурсу на посади, що заміщуються поліцейськими, у будь-якому органі (закладі, установі) поліції.
З аналізу вказаних норм слідує, що працівники міліції можуть бути прийняті на службу до поліції за власним бажанням та у спосіб, визначений п. 9 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про Національну міліцію».
Як вбачається з матеріалів справи, наказом МВС від 06.11.2015 №1388 «Про організаційно-штатні питання» визнано такими, що втратили чинність штати органів, підрозділів, закладів, установ та підприємств МВС України згідно з переліком змін у штатах МВС. Згідно витягу з Переліку змін у штатах МВС в УМВС України в Херсонській області скасовуються всі штати, скорочуються всі посади.
Пунктом 64 «г» Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ, затвердженого постановою Кабінету Міністрів Української РСР від 29 липня 1991 року №114, передбачено, що особи середнього, старшого і вищого начальницького складу звільняються зі служби в запас (з постановкою на військовий облік), при відсутності можливості подальшого використання на службі, через скорочення штатів.
Постановою Кабінету Міністрів України від 16 вересня 2015 року №730 «Про утворення територіальних органів Національної поліції та ліквідацію територіальних органів Міністерства внутрішніх справ» вирішено ліквідувати як юридичні особи публічного права територіальні органи Міністерства внутрішніх справ України, в тому числі Управління Міністерства внутрішніх справ України в Херсонській області, та утворити територіальні органи Національної поліції, в тому числі Головне управління Національної поліції в Херсонській області/арк.97/.
Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06 листопада 2015 року № 1388 «Про організаційно-штатні питання» визнано такими, що втратили чинність штати органів, підрозділів, закладів, установ та підприємств МВС України згідно з переліком змін у штатах МВС. Згідно витягу з Переліку змін у штатах МВС в Управлінні Міністерства внутрішніх справ України в Херсонській області скасовані всі штати й скорочені усі посади. /а.с.107/
Зважаючи на встановлені обставини та приведені норми, починаючи з 06 листопада 2015 року позивач звільнена зі служби в органах внутрішніх справ - із посади, яку займала станом на день звільнення, - інспектора штабу (на правах сектору) Комсомольського районного відділу Херсонського міського управління УМВС, і вказана посада скорочена.
Позивач посилається на те, що відповідно до пункту 9 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про Національну поліцію», перебуваючи на службі в органах внутрішніх справ, вона написала рапорт про прийняття до Національної поліції, який було подано до канцелярії Комсомольського районного відділу Херсонського міського управління УМВС України в Херсонській області.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною третьою статті 2 КАС України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони, зокрема, з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії), на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Бездіяльність - це пасивна поведінка суб'єкта владних повноважень, яка може мати вплив на реалізацію прав, свобод, інтересів фізичної чи юридичної особи (наприклад, неприйняття рішення, не вчинення відповідних дій, тощо).
Із аналізу пункту 9 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про Національну поліцію» випливає, що передумовою видання наказу про призначення особи на посаду в поліцію є отримання від цієї особи згоди.
27.10.2015р. ОСОБА_1 подала рапорт про бажання працювати в лавах Національної поліції, тобто у встановлений термін виявила згоду на проходження служби в поліції, що, відповідно до пункту 9 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про Національну поліцію» є підставою для прийняття її на службу до поліції, за умови, що вона відповідає передбаченим цим Законом вимогам.
Однак, із незалежних від позивача причин, її рапорт щодо проходження служби в поліції не надійшов до відповідального органу внутрішніх справ та не був розглянутий у встановленому порядку.
З огляду на викладене, а також враховуючи, що матеріали справи не містять доказів того, що позивач відмовлялася від проходження служби в поліції, судова колегія доходить висновку, що відповідачем допущено протиправну бездіяльність відносно права позивача, встановленого вищевказаною юридичною нормою, і воно підлягає поновленню шляхом зобов'язання Головного управління Національної поліції в Херсонській області вирішити питання щодо прийняття позивача на службу в поліцію.
На підставі викладеного, оскільки суд першої інстанції вірно застосував норми матеріального закону та вирішив справу по суті правильно, постанова суду першої інстанції в порядку ст.200 КАС України підлягає залишенню без змін, а апеляційна скарга - залишенню без задоволення.
Керуючись, ст.ст. 198, 200, 205, 206, 254 КАС України, суд,
УХВАЛИВ:
Апеляційні скарги Управління Міністерства внутрішніх справ України в Херсонській області, Головного управління Національної поліції в Херсонській області залишити без задоволення, а постанову Херсонського окружного адміністративного суду від 03 березня 2016 року залишити без змін.
Ухвала апеляційного суду набирає законної сили негайно після її проголошення, та може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.
Головуючий: А.В. Крусян
Суддя: Н.В. Вербицька
Суддя: О.В. Джабурія