УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27 квітня 2016 р. Справа № 876/8728/15
Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:
головуючого-судді Костіва М.В.
суддів Бруновської Н.В., Шавеля Р.М.,
за участю секретаря Богдан А.О.
позивача ОСОБА_1,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в місті Тернополі на постанову Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області від 30.07.2015 року в справі №607/21355/14-а за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в місті Тернополі про визнання дій протиправними та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії, -
встановив:
У грудні 2014 року позивач - ОСОБА_1 - звернулася в суд з позовом до управління Пенсійного фонду України в місті Тернополі про зобов'язання здійснити перерахунку пенсії.
Постановою Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області від 30.07.2015 року позов задоволено. Визнано дії відповідача протиправними. Зобов'язано відповідача здійснити перерахунок позивачу пенсії згідно з постановою Львівського апеляційного адміністративного суду від 23.09.2014 року в розрахунку 87 відсотків заробітної плати.
Не погодившись із зазначеним судовим рішенням, управління Пенсійного фонду України в місті Тернополі подало апеляційну скаргу до Львівського апеляційного адміністративного суду, в якій просить скасувати оскаржувану постанову та прийняти нову, якою в задоволенні позову відмовити.
В обґрунтування доводів апеляційної скарги зазначає, що приймаючи оскаржувану постанову суд першої інстанції порушив норми матеріального права, а допущена упереджена оцінка зібраних доказів та довільне трактування законодавства за текстом постанови, не відповідає фактичним обставинам справи, що призвело до неправильного вирішення справи по суті позовних вимог.
У судовому засіданні позивач вимоги апеляційної скарги заперечила за їх безпідставністю. Просила залишити рішення суду першої інстанції без змін, апеляційну скаргу - без задоволення.
Заслухавши суддю-доповідача, пояснення позивача, дослідивши наявні в справі матеріали та доводи апеляційної скарги у їх сукупності, на основі наявних у справі доказів, колегія суддів дійшла переконання, що подана апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено та матеріалами справи підтверджується, що позивач перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в місті Тернополі та отримувала пенсію за віком як держслужбовець відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу України» в розмірі 87 % від суми заробітної плати, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Постановою Львівського апеляційного адміністративного суду 23 вересня 2014 року за номером провадження 876/7672/14 по справі 607/10067/14-а зобов'язано управління Пенсійного фонду України в м. Тернополі провести перерахунок пенсії з 19 грудня 2013 року з включенням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, грошової винагороди за стаж та індексації заробітної плати за період з 01 вересня 2009 року по 31 серпня 2011 року, згідно з довідками Тернопільського обласного центру від 30 квітня 2014 року № ОЦ-07/1506/0/14-08-18, №ОЦ-07/1175/0/14-08-18. Адміністративний позов в частині призначення та виплати пенсії за період з 29 вересня 2011 року по 18 грудня 2013 року - залишено без розгляду.
На виконання постанови Львівського апеляційного адміністративного суду 18 11.2014 року ОСОБА_1 звернулася з письмовою заявою до управління Пенсійного фонду України в м. Тернополі про перерахунок призначеної пенсії в розмірі 87 % від суми заробітної плати при стажі роботи на посаді державного службовця 17 років 2 місяці 6 днів і загальному стажі роботи 36 років 8 місяців 23 дня, з 19.12.2013 року.
Відповідач листом відмовив позивачу у перерахунку пенсії в розмірі 87 % від суми заробітної плати мотивуючи тим, що розмір пенсії визначений з урахуванням редакції ст.37 Закону України «Про державну службу» на дату, з якої проводиться перерахунок пенсії.
Пенсія ОСОБА_1 призначена 19 серпня 2010 року відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу», що діяв на час виходу на пенсію, в розмірі 87 відсотків від заробітку, на який нараховувались страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
При цьому, колегія суддів вважає за необхідне зазначити, що при перерахунку пенсії державного службовця має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, внесені зміни щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії державному службовцю у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом та механізмом їх проведення.
Крім того, згідно зі статтею 22 Конституції України закріплені нею права і свободи не є вичерпними, гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законодавчих актів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Аналогічна правова позиція висловлена в постанові Верховного суду України від 10 грудня 2013 року (справа 21-420а13).
Частиною 2 статті 19 Конституції України визначено, що органи державної влади, до яких належать органи державної податкової служби та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Таким чином, суд першої інстанції дійшов правильного висновку про те, що розмір пенсії позивача повинен розраховуватись відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» в редакції, яка діяла на момент виникнення спірних правовідносин, та становити 87 відсотків від заробітку, на який нараховувались страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Відтак, апеляційний суд вважає, що суд першої інстанції у відповідності до вимог ст. 200 КАС України правильно встановив обставини справи, ухвалив законне та обґрунтоване судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, доводи апеляційної не спростовують висновків суду, а тому підстав для його скасування немає.
Керуючись ст.ст. 160, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 254 КАС України, апеляційний суд, -
ухвалив:
Апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в місті Тернополі залишити без задоволення, а постанову Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області від 30.07.2015 року в справі №607/21355/14-а - без змін.
Ухвала набирає законної сили негайно після проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом 20-ти днів після набрання нею законної сили, а у разі складення такої в порядку ч. 3 ст. 160 КАС України, протягом того ж строку з часу складення в повному обсязі.
Головуючий суддя Костів М.В.
Судді Бруновська Н.В.
Шавель Р.М.
Повний текст ухвали складено 28.04.2016 року.