ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ОКРЕМА УХВАЛА
26 квітня 2016 рокусправа № 201/10431/15-а(2а/201/20/2015) Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Семененка Я.В.
суддів: Бишевської Н.А. Добродняк І.Ю
за участю секретаря судового засідання: Кязимової Д.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Дніпропетровську адміністративну справу №201/10431/15-а (2а/201/20/2015) за позовом ОСОБА_1 до Дніпропетровського обласного центру з нарахування та здійсненню соціальних виплат Дніпропетровської облдержадміністрації, Департаменту соціального захисту населення Дніпропетровської облдержадміністрації про визнання дій протиправними та стягнення щорічної разової грошової допомоги до 5 травня,-
ВСТАНОВИВ:
Постановою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 30 квітня 2015 року частково задоволено позов ОСОБА_1, а саме: визнано протиправними дії Департаменту соціального захисту населення Дніпропетровської облдержадміністрації та Центру по нарахуванню і виплаті допомог та здійсненню контролю за правильністю призначення та виплати пенсій і цільових грошових допомог Дніпропетровської обласної державної адміністрації щодо нарахування ОСОБА_1 щорічної разової грошової допомоги до 5 травня, яка передбачена Законом України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", за 2014 рік; зобов'язано Департамент соціального захисту населення Дніпропетровської облдержадміністрації та Дніпропетровський обласний центр з нарахування та здійсненню соціальних виплат Дніпропетровської облдержадміністрації нарахувати та забезпечити виплату ОСОБА_1 щорічну разову грошову допомогу до 5 травня за 2014 рік у розмірах, які передбачені Законом України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" - 10 мінімальних пенсій за віком, з урахуванням виплачених сум.
Вказане судове рішення не було оскаржено у встановленому законом порядку, а відтак набуло статусу остаточного.
Проте, станом на теперішній час, рішення суду не виконано.
Між тим, фактичне виконання рішення, ухвали, постанови суду є невід'ємною частиною судового процесу і свідчить про реальну спроможність державних органів забезпечити виконання рішення суду, як завершальну стадію судового процесу, на результат якої направлені очікування та сподівання особи, права якої порушено.
У своїх рішеннях Європейський суд з прав людини неодноразово вказував на те, що право на доступ до суду було б ілюзорним, якби остаточне, зобов'язальне судове рішення залишалося без дієвим на шкоду одній зі сторін.
06 травня 2015 року Дніпропетровським апеляційним адміністративним судом, на виконання постанови суду від 30 квітня 2015 року, видано два виконавчих листи по справі №201/10431/15-а (2а/201/20/2015), в одному з яких боржником визначено Дніпропетровський обласний центр з нарахування та здійснення соціальних виплат Дніпропетровської облдержадміністрації, в іншому - Департамент соціального захисту населення Дніпропетровської облдержадміністрації.
Ухвалюючи судове рішення та зобов'язуючи Департамент соціального захисту населення Дніпропетровської облдержадміністрації та Дніпропетровський обласний центр з нарахування та здійсненню соціальних виплат Дніпропетровської облдержадміністрації нарахувати та забезпечити виплату позивачу щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2014 рік у розмірах, які
визначені Законом України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", суд апеляційної інстанції виходив з визначених повноважень відповідачів по забезпеченню організації виплати разової грошової допомоги та здійсненню контролю за правильністю визначення розмірів такої допомоги, про що зазначено в мотивувальній частині постанови від 30.04.2015р.
Так, згідно із Положенням про Департамент соціального захисту населення Дніпропетровської облдержадміністрації, затвердженого розпорядженням голови Дніпропетровської облдержадміністрації від 28.12.2012р. №Р-985/0/3-12, Департамент підпорядкований голові обласної державної адміністрації, а також підзвітний і підконтрольний Міністерству соціальної політики України (далі - Мінсоцполітики).
Відповідно до п.3 Положення Департамент у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України, наказами Мінсоцполітики, інших центральних органів виконавчої влади, розпорядженнями голови обласної державної адміністрації, а також цим Положенням.
Згідно із п.4 Положення Департамент забезпечує виконання в області повноважень, встановлених законодавством України у сферах: соціального захисту працюючого населення, у тому числі працівників, зайнятих на роботах зі шкідливими та важкими умовами праці; соціальної підтримки та надання соціальних послуг особам похилого віку та інвалідам, громадянам, які перебувають у складних життєвих обставинах, дітям-сиротам та дітям, позбавленим батьківського піклування, малозабезпеченим та іншим соціально вразливим верствам населення; захисту прав та реалізації соціальних гарантій, визначених законодавством України для окремих категорій населення, у тому числі ветеранів війни та праці, жертв політичних репресій та нацистських переслідувань, громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Відповідно до пп..16 п.6 Положення Департамент забезпечує організацію виплати разової грошової допомоги до 05 травня особам, на яких поширюється чинність законів України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" та "Про жертви нацистських переслідувань", а також виплати винагороди жінкам, яким присвоєно почесне звання України "Мати-героїня".
Отже, на Департамент соціального захисту населення Дніпропетровської облдержадміністрації, як на орган уповноважений забезпечувати в області, виконання законодавства України щодо соціального забезпечення, покладено обов'язок по забезпеченню організації виплати разової грошової допомоги до 05 травня особам, на яких поширюється чинність законів України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту".
Відповідно до Положення про Дніпропетровський обласний центр по нарахуванню та здійснення соціальних виплат, затвердженого розпорядженням голови Дніпропетровської обласної державної адміністрації від 18.09.2014р. №Р-515/0/3-14, Дніпропетровський обласний центр по нарахуванню та здійснення соціальних виплат (який на час виплати грошової допомоги ОСОБА_1 у квітні 2014р. мав назву Центр по нарахуванню і виплаті допомог та здійсненню контролю за правильністю призначення та виплати пенсій і цільових грошових допомог Дніпропетровської обласної державної адміністрації) є державною установою і підпорядковується департаменту соціального захисту населення Дніпропетровської обласної державної адміністрації.
Відповідно до пп.3.1 п.3 Положення Головними завданнями Центру є
забезпечення реалізації державної політики у сфері соціального захисту та обслуговування населення, надання соціальної допомоги громадянам, які потребують підтримки з боку держави.
Згідно із п.4 Положення Центр відповідно до покладених на нього завдань:
4.9. Проводить перерахунки розмірів грошової допомоги (в тому числі і у зв'язку з індексацією), забезпечує своєчасну підготовку бухгалтерської та статистичної звітності з використанням уніфікованих програмних засобів.
Таким чином, на Дніпропетровський обласний центр по нарахуванню та здійснення соціальних виплат, як на державну установу, покладено обов'язки щодо забезпечення реалізації державної політики у сфері соціального захисту, у тому числі, шляхом здійснення контролю по правильністю визначення розмірів грошової допомоги.
Не дивлячись на те, що в рішенні суду чітко визначені повноваження, якими наділені відповідачі щодо виконання покладених на них функцій по забезпеченню організації виплати разової грошової допомоги до 05 травня особам, на яких поширюється чинність законів України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", судове рішення не виконується.
При цьому, Дніпропетровський обласний центр з нарахування та здійсненню соціальних виплат Дніпропетровської облдержадміністрації неодноразово звертався до суду з заявами, в яких фактично вказує на незрозумілість виконання судового рішення.
Так, ухвалою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 07 липня 2015 року відмовлено у задоволенні заяви Центру про роз'яснення постанови Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 30 квітня 2015 року з тих підстав, що судове рішення є чітким, однозначним і зрозумілим, у зв'язку з чим перешкод для його виконання не існує. Судом звернуто увагу Центру на те, що ухвалюючи рішення суд виходив з повноважень відповідачів, які зазначені в мотивувальній частині постанови.
Ухвалою Жовтневого районного суду м.Дніпропетровська від 04.12.2015р., яка за наслідками апеляційного перегляду набрала законної сили, відмовлено Центру у зміні порядку та способу виконання постави Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 30 квітня 2015 року. Суд вказав на відсутність обставин, які б свідчили про неможливість виконання судового рішення у спосіб, який ним визначений.
Ухвалою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 03 березня 2016 року відмовлено у задоволенні заяви Центру про визнання виконавчого листа таким, що не підлягає виконанню. Суд повторно звернув увагу Центру на те, що виконання рішення суду залежить від виконання повноважень обох відповідачів у справі і ці повноваження відображенні у постанові від 30 квітня 2015 року.
Ухвалою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 26 квітня 2016 року відмовлено у задоволенні заяви Центру про роз'яснення ухвали Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 03 березня 2016 року. Суд вказав на те, що процесуальне законодавство не передбачає можливості роз'яснення ухвал суду, якими не вирішувався по суті спір та якими не покладено на сторону обов'язку по виконанню судового рішення. При цьому, суд знову звернув увагу Центру на необхідність виконання ним судового рішення саме у межах повноважень, які зазначені у цьому судовому рішенні.
Отже, не дивлячись на те, що суд, який ухвалив рішення, неодноразово вказував на необхідність виконання судового рішення у межах повноважень відповідачів, оскільки лише сукупність таких дій, як перерахунок розміру грошової допомоги (повноваження Центру), забезпечення організації виплати разової грошової допомоги до 5 травня (повноваження Департаменту), забезпечить виконання рішення суду, судове рішення, яке ухвалено на користь ОСОБА_1, тривалий час залишається не виконаним, що є порушенням ст..124 Конституції України, якою визначено, що судові рішення є обов'язковими до виконання на всій території України.
Таким чином, з метою усунення порушень прав ОСОБА_1 щодо отримання грошової допомоги до 5 травня за 2014 рік у розмірах, які визначені Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», а також з метою усунення можливих негативних наслідків для Держави, у разі звернення ОСОБА_1 до Європейського суду з прав людини, суд вважає за необхідне довести вказані факти до Голови Дніпропетровської обласної державної адміністрації, якому підпорядкований Департамент соціального захисту населення Дніпропетровської облдержадміністрації, якому, у свою чергу, підпорядковується Дніпропетровський обласний центр по нарахуванню та здійснення соціальних виплат.
На підставі викладеного, керуючись ст.166 КАС України, суд -
УХВАЛИВ:
З метою усунення причин та умов, що сприяли порушенню закону, довести до відома голови Дніпропетровської обласної державної адміністрації наведені факти для вжиття заходів щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенню закону.
Повідомити Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд про вжиті заходи не пізніше одного місяця після надходження окремої ухвали.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України в порядок і строки, визначені ст.212 КАС України.
Головуючий: Я.В. Семененко
Судді: Н.А. Бишевська
І.Ю.Добродняк