ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
28 квітня 2016 року № 826/1583/16
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі: головуючого судді Аблова Є.В., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Реєстраційної служби Києво-Святошинського районного управління юстиції Київської області за участі третьої особи - ТОВ «КОМПІБУД» про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії, -
В С Т А Н О В И В:
До Окружного адміністративного суду міста Києва звернувся ОСОБА_1 з позовом до Реєстраційної служби Києво-Святошинського районного управління юстиції Київської області за участю третьої особи, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору - товариство з обмеженою відповідальністю «КОМПІБУД», в якому просить: визнати дії Реєстраційної служби протиправними; зобов'язати Реєстраційну службу скасувати зміни, внесені відносно ТОВ «КОМПІБУД» до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців в період з 23.12.2016 по 01.02.2016.
Заявлені позовні вимоги позивач обґрунтовує тим, що в порушення вимог Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» державним реєстратором протиправно внесені зміни до відомостей про юридичну особу (ТОВ «КОМПІБУД»), які містяться в Єдиному державному реєстрі, а саме: щодо виведення зі складу учасників товариства ОСОБА_1 та щодо зміни керівника товариства ОСОБА_1 на іншу особу (ОСОБА_2). Як зазначає позивач при проведенні державної реєстрації державним реєстратором були використані документи, складені невстановленими особами з порушеннями норм чинного законодавства, що свідчить про нелегітимність таких документів. У зв'язку з цим позивач звернувся до правоохоронного органу із заявою з приводу того, що невстановлені особи подали державному реєстратору Києво-Святошинського районного управління юстиції Київської області завідомо неправдиві документи про передачу (продаж) ОСОБА_1 частки у статутному капіталі ТОВ «КОМПІБУД» (код ЄДРПОУ 39719776) в розмірі 100% та підробили підписи та печатки товариства. Наразі Києво-Святошинським ВП ГУ НП в Київській області за фактом вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 358 Кримінального кодексу України порушено кримінальне провадження за № 12016110200000185, де ОСОБА_1 ідентифікований як потерпілий.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав в повному обсязі, з урахуванням поданих доповнень.
Відповідач і третя особа явку своїх представників у судове засідання не забезпечили, про дату, час та місце розгляду справи повідомлені належним чином, жодних заперечень проти позову (пояснень) і додаткових документів до суду не подали.
Відповідно до ч. 6 ст. 128 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), якщо немає перешкод для розгляду справи в судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Враховуючи неприбуття представників відповідача та третьої особи в судове засідання 19.04.2016, суд ухвалив розглядати справу у порядку письмового провадження.
Розглянувши подані позивачем документи і матеріали, заслухавши думку представника позивача, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва встановив наступне.
Відповідно до виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, сформованої 20.04.2015, ТОВ «КОМПІБУД» (код ЄДРПОУ 39719776) зареєстровано як юридичну особу 31.03.2015, керівником цього товариства значиться ОСОБА_1
Як зазначив позивач, у відповідності до протоколу установчих зборів засновників ТОВ «КОМПІБУД» № 1 від 27.03.2015 та статуту в редакції 2015 року (зареєстрований державним реєстратором 31.03.2015, номер запису 13391020000010964), він являється одноособовим засновником товариства. Проте, в січні 2016 року йому стало відомо, що 23.12.2015 невідома особа подала державному реєстратору документи про передачу (продаж) ОСОБА_1 частки у статутному капіталі в розмірі 100 % та про зміну керівника товариства на ОСОБА_2 В свою чергу, такі дії невідомих осіб були вчинені на підставі протоколу Загальних зборів учасників ТОВ «КОМПІБУД» № 2/15 від 17.12.2015, участь в якому позивач не приймав та відповідно не підписував.
На підставі поданих реєстраційних карток та нелегітимних (підробних) документів державний реєстратор вніс до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців записи про внесення змін до установчих документів ТОВ «КОМПІБУД» (а саме щодо складу засновників) та зміну керівника товариства.
У зв'язку з цим ОСОБА_1 звернувся в січні 2016 року із заявою до Києво-Святошинського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Київській області про злочин з приводу того, що невстановлені підробили підписи та печатку і незаконно внесли зміни до установчих документів та відомостей про ТОВ «КОМПІБУД», що містяться в Єдиному державному реєстрі. На підставі поданої заяви позивача порушено кримінальне провадження №12016110200000185 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 205 («Фіктивне підприємництво»), ч. 4 ст. 358 («Підроблення документів, печаток, штампів та бланків, збут чи використання підроблених документів, печаток, штампів») Кримінального кодексу України.
Позивач категорично не погоджуючись із правомірністю прийнятих державним реєстратором рішень щодо внесення змін до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців відомостей щодо юридичної особи ТОВ «КОМПІБУД», зокрема, в частині внесення змін про засновників та керівника товариства, звернувся з даним позовом до Окружного адміністративного суду міста Києва.
В обґрунтування правомірності заявлених позовних вимог позивач додав до матеріалів позову наступні документи: копію протоколу установчих зборів засновників ТОВ «КОМПІБУД» №1 від 27.03.2015, відповідно до якого Зборами засновників прийняті рішення про заснування ТОВ «КОМПІБУД», затвердження статуту товариства та призначення ОСОБА_1 керівником такого товариства; копію наказу ТОВ «КОМПІБУД» від 27.03.2015 № 01-к про призначення ОСОБА_1 директором товариства з 27.03.2015; копію виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців стосовно ТОВ «КОМПІБУД», сформованої 20.04.2015; копію статуту в редакції 2015 року, що зареєстрований державним реєстратором 31.03.2015, номер запису 13391020000010964; роздруківку електронних відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, де містяться відомості про перелік засновників ТОВ «КОМПІБУД» (ОСОБА_3.) і керівника (ОСОБА_2 - з 23.12.2015).
Додатково в судовому засіданні представник позивача надав суду роздруківку електронного витягу з кримінального провадження № 12016110200000185, роздруківку з Єдиного державного реєстру судових рішень електронної копії ухвали слідчого судді Києво-Святошинського районного суду Київської області від 24.02.2016 по справі № 369/1749/16-к (провадження № 1-кс/369/427/16), відповідно до якої слідчому Києво-Святошинського ВП ГУ Національної поліції в Київській області ст. лейтенанту поліції Петрову О.В. або уповноваженим ним особам надано тимчасовий доступ та можливість вилучити оригінали документів - реєстраційної справи ТОВ «КОМПІБУД» (код ЄДРПОУ 39719776), які перебувають у володінні Реєстраційної служби Києво-Святошинського районного управління юстиції Київської області; копії описів документів, що надаються юридичною особою для проведення «Внесення змін до відомостей про юридичну особу, що не пов'язані зі змінами в установчих документах» від 21.12.2015, 23.12.2015 і від 25.12.2015 з доданими до них реєстраційними картками та іншими документами; копію опису документів, що надаються юридичною особою для проведення реєстраційної дії «Державна реєстрація змін до установчих документів юридичної особи» з доданими до нього реєстраційною карткою та іншими документами.
При вирішенні даного спору, суд виходить з наступного.
У відповідності до норм ч. 1, 4, 5 ст. 89 Цивільного кодексу України юридична особа підлягає державній реєстрації у порядку, встановленому законом. Дані державної реєстрації включаються до єдиного державного реєстру, відкритого для загального ознайомлення. До єдиного державного реєстру вносяться відомості про організаційно-правову форму юридичної особи, її найменування, місцезнаходження, органи управління, філії та представництва, мету установи, а також інші відомості, встановлені законом. Зміни до установчих документів юридичної особи, які стосуються відомостей, включених до єдиного державного реєстру, набирають чинності для третіх осіб з дня їх державної реєстрації. Юридичні особи та їх учасники не мають права посилатися на відсутність державної реєстрації таких змін у відносинах із третіми особами, які діяли з урахуванням цих змін.
Тобто, зміни до установчих документів юридичної особи набирають чинності з дня їх державної реєстрації, а у випадках, встановлених законом, - з моменту повідомлення органу, що здійснює державну реєстрацію, про такі зміни.
В свою чергу, правовідносини, які виникають у сфері державної реєстрації юридичних осіб, а також фізичних осіб - підприємців регулюються Законом України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» від 15.05.2003 № 755-ІV (далі - Закон № 755-ІV).
Так, в розумінні норми ч. 1 ст. 4 цього Закону (в редакції, що діяла до 28.12.2015) «державна реєстрація юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» - засвідчення факту створення або припинення юридичної особи, засвідчення факту набуття або позбавлення статусу підприємця фізичною особою, а також вчинення інших реєстраційних дій, які передбачені Законом, шляхом внесення відповідних записів до Єдиного державного реєстру.
В силу приписів ч. 1 ст. 3 Закону № 755-ІV дія цього Закону поширюється на державну реєстрацію всіх юридичних осіб незалежно від організаційно-правової форми, форми власності та підпорядкування, а також фізичних осіб - підприємців.
Статтею 6 Закону № 755-ІV передбачено, що державний реєстратор, зокрема: проводить державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців; проводить державну реєстрацію змін до установчих документів юридичних осіб та державну реєстрацію зміни імені або місця проживання фізичних осіб - підприємців; вносить до Єдиного державного реєстру відомості про державну реєстрацію особи на підставі рішення суду; формує та веде реєстраційні справи (крім реєстраційних справ юридичних осіб, зареєстрованих відповідно до частини четвертої статті 3 цього Закону).
Частиною 2 ст. 4 цього Закону передбачено, що порядок проведення державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців включає, зокрема: перевірку комплектності документів, які подаються державному реєстратору, та повноти відомостей, що вказані в реєстраційній картці; перевірку документів, які подаються державному реєстратору, на відсутність підстав для відмови у проведенні державної реєстрації; внесення відомостей про юридичну особу або фізичну особу - підприємця до Єдиного державного реєстру; оформлення і видачу виписки з Єдиного державного реєстру.
Зміни до установчих документів юридичної особи, а також зміна прізвища та/або імені, та/або по батькові (далі - імені) або місця проживання фізичної особи - підприємця підлягають обов'язковій державній реєстрації шляхом внесення відповідних змін до записів Єдиного державного реєстру в порядку, встановленому цим Законом (ч. 2 ст. 4 Закону № 755-ІV).
Статтею 11 зазначеного Закону передбачений порядок ведення реєстраційних справ, який включає в себе, зокрема, наступне: державний реєстратор після внесення до Єдиного державного реєстру запису про проведення державної реєстрації юридичної особи або фізичної особи - підприємця зобов'язаний сформувати реєстраційну справу. Реєстраційна справа має реєстраційний номер, який присвоюється при внесенні запису про проведення державної реєстрації до Єдиного державного реєстру.
У реєстраційній справі юридичної особи зберігаються, зокрема, документи, що подаються для проведення державної реєстрації юридичної особи, зокрема один примірник оригіналів установчих документів; документи, що подаються для проведення державної реєстрації змін до установчих документів, зокрема один примірник оригіналів змін до установчих документів та/або один примірник установчих документів у новій редакції; копії повідомлень, зокрема про відмову у проведенні державної реєстрації змін до установчих документів; документи, що подаються для внесення змін до відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі; касовий чек або розрахункова квитанція, що видається відправнику (державному реєстратору чи іншій посадовій особі) про прийняте для пересилання поштове відправлення, тощо.
В силу норми ч. 1 ст. 17 Закону № 755-ІV відомості про юридичну особу включаються до Єдиного державного реєстру шляхом внесення записів на підставі відомостей з відповідних реєстраційних карток та відомостей, що надаються юридичними особами державному реєстратору за місцезнаходженням реєстраційної справи згідно із законодавством України.
З контексту наведених положень норм статей 6 та 17 Закону № 755-ІV слідує, що одним із основних принципів державної реєстрації є заявочний принцип, тобто про створення юридичної особи та про зміни, які відбулися у юридичної особи, заявляється до органу державної реєстрації шляхом подання заявником певного пакету документів визначеного Законом або шляхом отримання судового рішення щодо зобов'язання вчинити певні реєстраційні дії.
У відповідності до ч. 1 ст. 29 Закону № 755-ІV для проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридична особа повинна подати (надіслати поштовим відправленням з описом вкладення) такі документи: заповнену реєстраційну картку на проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи; примірник оригіналу (нотаріально засвідчену копію) рішення про внесення змін до установчих документів. Документ, що підтверджує правомочність прийняття рішення про внесення змін до установчих документів; оригінали установчих документів юридичної особи з відміткою про їх державну реєстрацію з усіма змінами, чинними на дату подачі документів, або інформація про оприлюднення повідомлення про втрату всіх або частини зазначених оригіналів установчих документів; два примірники змін до установчих документів юридичної особи у вигляді окремих додатків або два примірники установчих документів у новій редакції; документ, що підтверджує внесення адміністративного збору за проведення державної реєстрації змін до установчих документів, якщо інше не встановлено цим Законом.
Одночасно, у разі внесення змін до установчих документів, які пов'язані із зміною складу засновників (учасників) юридичної особи, крім документів, які передбачені частиною першою цієї статті, додатково подається примірник оригіналу (нотаріально засвідчена копія) одного із таких документів: рішення про вихід юридичної особи із складу засновників (учасників); заяви фізичної особи про вихід із складу засновників (учасників); заяви, договору, іншого документа про перехід чи передачу частки учасника у статутному капіталі товариства; рішення уповноваженого органу юридичної особи про примусове виключення засновника (учасника) із складу засновників (учасників) юридичної особи, якщо це передбачено законом або установчими документами юридичної особи (ч. 3 ст. 29 цього Закону).
Нормами ч. 8 та 9 цієї статті Закону № 755-ІV встановлено, що якщо документи для проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи подаються особою, яка згідно з відомостями, внесеними до Єдиного державного реєстру, має право вчиняти юридичні дії від імені юридичної особи без довіреності, державному реєстратору додатково пред'являється паспорт громадянина України або паспортний документ іноземця. А якщо такі документи подаються іншим представником юридичної особи, державному реєстратору додатково пред'являється паспорт громадянина України або паспортний документ іноземця та надається документ або нотаріально засвідчена копія документа, що засвідчує повноваження представника.
Документи, які подані для проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи, приймаються за описом, копія якого в день надходження документів видається (надсилається поштовим відправленням) заявнику з відміткою про дату надходження документів.
Згідно ч. 13 ст. 29 Закону № 755-ІV проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи здійснюється за процедурами, передбаченими частинами першою - п`ятою статті 25 та частинами другою - третьою статті 27 Закону.
Зокрема, ч. 1 ст. 25 зазначеного Закону передбачено, що державний реєстратор за відсутності підстав для залишення документів, які подані для проведення державної реєстрації, без розгляду зобов`язаний перевірити ці документи на відсутність підстав для відмови у проведенні державної реєстрації юридичної особи, які передбачені ч. 1 ст. 27 Закону.
В свою чергу, підставами для відмови у проведенні державної реєстрації юридичної особи згідно норм ч. 1 ст. 27 цього Закону, зокрема, є: невідповідність відомостей, які вказані в реєстраційній картці на проведення державної реєстрації юридичної особи, відомостям, які зазначені в документах, що подані для проведення державної реєстрації юридичної особи; невідповідність установчих документів вимогам частини третьої статті 8 цього Закону.
За відсутності підстав для відмови у проведенні державної реєстрації юридичної особи державний реєстратор повинен внести до реєстраційної картки на проведення державної реєстрації юридичної особи ідентифікаційний код відповідно до вимог Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України та внести до Єдиного державного реєстру запис про проведення державної реєстрації юридичної особи на підставі відомостей цієї реєстраційної картки (ч 3 ст. 25 Закону № 755-ІV).
Державна реєстрація юридичної особи здійснюється у день надходження передбачених цим Законом документів для проведення державної реєстрації юридичної особи (ч. 5 ст. 25 Закону № 755-ІV).
За результатами проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи державний реєстратор не пізніше наступного робочого дня після проведення такої державної реєстрації повинен видати (надіслати поштовим відправленням з описом вкладення) заявнику один примірник змін до установчих документів юридичної особи у вигляді окремих додатків або один примірник оригіналу установчих документів у новій редакції та один примірник оригіналу установчих документів у старій редакції з відмітками державного реєстратора про проведення державної реєстрації змін до установчих документів (ч. 14 ст. 29 Закону № 755-ІV).
Водночас, нормами ч. 11 ст. 29 Закону № 755-ІV визначено, що державний реєстратор зобов'язаний залишити без розгляду документи, які подані для проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи, зокрема, якщо: документи не відповідають вимогам, які встановлені частинами першою, другою, четвертою, п'ятою та сьомою статті 8, частиною п'ятою статті 10 цього Закону; документи подані не у повному обсязі; документи подано особою, яка не має на це повноважень.
Також відповідно до ч. 1 ст. 30 цього Закону державний реєстратор відмовляє у проведенні державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи за наявності підстав, встановлених частиною першою статті 27 цього Закону.
Поряд з цим, ст. 19 Закону № 755-ІV визначений порядок та перелік документів, які подаються державному реєстратору на зміну керівника юридичної особи.
Так, якщо зміна відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців (далі - Єдиний державний реєстр), не пов'язана із змінами, що вносяться до установчих документів юридичної особи, або не підлягає державній реєстрації, особа, уповноважена діяти від імені юридичної особи (виконавчого органу), подає (надсилає поштовим відправленням з описом вкладення) державному реєстратору за місцезнаходженням реєстраційної справи юридичної особи заповнену реєстраційну картку про внесення змін до відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі.
Якщо зміни до відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі, пов'язані із зміною керівника або осіб, що обираються (призначаються) до органу управління юридичної особи, або осіб, які мають право вчиняти дії від імені юридичної особи без довіреності, у тому числі підписувати договори, крім документів, передбачених частиною першою цієї статті, особа, уповноважена діяти від імені юридичної особи (виконавчого органу), додатково подає примірник оригіналу (ксерокопію, нотаріально засвідчену копію) рішення уповноваженого органу управління юридичної особи про зміну зазначених осіб та/або примірник оригіналу (ксерокопію, нотаріально засвідчену копію) розпорядчого документа про їх призначення.
Якщо зміни до відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі, вносяться у зв'язку із зміною складу засновників (учасників) юридичної особи, утвореної на підставі модельного статуту, крім документів, передбачених частиною першою цієї статті, особа, уповноважена діяти від імені юридичної особи (виконавчого органу), додатково подає примірник оригіналу або нотаріально засвідчену копію рішення уповноваженого органу управління юридичної особи про внесення змін до складу засновників (учасників) та один з документів, передбачених частиною третьою статті 29 цього Закону.
Документи, подані для внесення змін до відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі, приймаються згідно з описом, копія якого видається (надсилається поштовим відправленням з описом вкладення) в день надходження документів заявнику з відміткою про дату їх надходження.
Державний реєстратор залишає без розгляду документи, подані для внесення змін до відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі, якщо: документи подані не за місцем проведення державної реєстрації; документи не відповідають вимогам, встановленим частинами першою - п'ятою статті 8 цього Закону; документи подані не у повному обсязі; документи подані особою, яка не має відповідних повноважень.
В свою чергу нормами ч. 1 - 5 ст. 8 Закону № 755-ІV висунуті, зокрема, такі вимоги до оформлення документів, які подаються державному реєстратору: 1) документи, які відповідно до вимог цього Закону подаються (надсилаються поштовим відправленням або електронним документом) державному реєстратору, повинні бути викладені державною мовою; 2) реєстраційна картка заповнюється машинодруком або від руки друкованими літерами. Якщо документи надсилаються державному реєстратору поштовим відправленням, справжність підпису заявника на реєстраційній картці (заяві, повідомленні) повинна бути нотаріально засвідчена. Підпис особи, уповноваженої діяти від імені юридичної особи (виконавчого органу), на реєстраційній картці та заяві про втрату (заміну) документів повинен бути засвідчений відповідною посадовою особою в установленому порядку; 3) установчі документи (установчий акт, статут або засновницький договір, положення) юридичної особи повинні містити відомості, передбачені законом; 4) установчі документи юридичної особи, а також зміни до них, викладаються письмово, прошиваються, пронумеровуються та підписуються засновниками (учасниками) або уповноваженими особами, якщо законом не встановлено інший порядок їх затвердження. У випадках, які передбачені законом, установчі документи повинні бути погоджені з відповідними державними органами.
Згідно з ч. 7 ст. 19 Закону № 755-ІV у випадку залишення без розгляду документів заявника про внесення змін до відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі, державний реєстратор видає (надсилає поштовим відправленням з описом вкладення) не пізніше наступного робочого дня з дати їх надходження заявнику відповідне повідомлення із зазначенням підстав залишення без розгляду та подані документи.
В іншому випадку державний реєстратор за відсутності підстав для залишення без розгляду документів про внесення змін до відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі, зобов'язаний внести не пізніше наступного робочого дня з дати їх надходження запис про внесення змін.
При цьому, у разі внесення до Єдиного державного реєстру запису про зміну відомостей про юридичну особу, які відповідно до цього Закону зазначаються у виписці з Єдиного державного реєстру, державний реєстратор повинен видати (надіслати поштовим відправленням з описом вкладення) заявнику виписку з Єдиного державного реєстру у день отримання від органів статистики, доходів і зборів, Пенсійного фонду України відомостей про внесення відповідних відомостей до відомчих реєстрів.
Як свідчать наявні матеріали справи (а саме опис документів, що надаються юридичною особою для проведення реєстраційної дії «Державна реєстрація змін до установчих документів юридичної особи», датований 21.12.2015), для проведення реєстраційної дії «Державна реєстрація змін до установчих документів юридичної особи» уповноваженою особою ТОВ «КОМПІБУД» ОСОБА_3 21.12.2015 надано відповідачеві наступні документи:
1. Реєстраційну картку на проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи;
2. Рішення про внесення змін до установчих документів (примірник оригіналу);
3. Статут;
4. Нова редакція установчих документів (два примірники);
5. Копія квитанції, виданої банком;
6. Договір про перехід чи передачу частки учасника у статутному капіталі товариства (примірник оригіналу);
7. Документ, що засвідчує повноваження уповноваженої особи;
8. Документ, що підтверджує правомочність прийняття рішення про внесення змін до установчих документів.
В якості документів, що фактично подані 21.12.2015 для проведення державної реєстрації змін до установчих документів ТОВ «КОМПІБУД» та прийняті за вказаним описом документів від 21.12.2015, позивач посилається на такі документи:
- копію реєстраційної картки форми 3, підписаної директором ОСОБА_3 та скріпленою печаткою товариства, за якою заявлено про проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи шляхом виключення із складу засновників товариства ОСОБА_1 та одночасно включення до складу засновників ОСОБА_3;
- копію протоколу загальних зборів учасників ТОВ «КОМПІБУД» № 2/15 від 17.12.2015, підписаного учасником ОСОБА_1 Відповідно до тексту цього протоколу № 2/15 від 17.12.2015 на загальних зборах учасників були прийняті рішення про вихід зі складу учасників товариства ОСОБА_1 на підставі договору купівлі-продажу, з переданням його частки в статутному капіталі товариства ОСОБА_3, про розподіл часток в статутному капіталі товариства, про звільнення директора товариства ОСОБА_1, про призначення директором товариства ОСОБА_3 та про затвердження нової редакції статуту і державної реєстрації змін;
- копію квитанції терміналу від 21.12.2015 про сплату коштів за державну реєстрацію змін до установчих документів;
- копію договору купівлі-продажу (відступлення) частки у статутному капіталі товариства з обмеженою відповідальністю «КОМПІБУД» за № с17/12/15-1 від 17.12.2015, за умовами якого ОСОБА_1 передає у власність ОСОБА_3 частку учасника у статутному капіталі ТОВ «КОМПІБУД» у розмірі 500 грн., що становить 100% статутного капіталу товариства. Даний договір підписаний лише зі сторони ОСОБА_1
- копії титульного та першого аркушів статуту ТОВ «КОМПІБУД» в новій редакції 2015 року. На титульному аркуші такого статуту стоїть відмітка про державну реєстрацію 21.12.2015.
Крім того, згідно описів документів, що надаються юридичною особою для проведення «Внесення змін до відомостей про юридичну особу, що не пов'язані зі змінами в установчих документах», датованих 21.12.2015, 23.12.2015 і 25.12.2015, заявниками - ОСОБА_3 (21.12.2015) та ОСОБА_5 (23.12.2015 і 25.12.2015) надано відповідачеві наступні документи:
- 21.12.2015: 1) Реєстраційну картку на внесення змін до відомостей про юридичну особу, які містяться в державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців; 2) Рішення уповноваженого органу управління про зміну керівника або осіб, що обираються (призначаються) до органу управління юридичної особи, або осіб, які мають право вчиняти дії від імені юридичної особи без довіреності, у тому числі підписувати договори (примірник оригінала); 3) Документ про призначення керівника або осіб, що обираються (призначаються) до органу управління юридичної особи, або осіб, які мають право вчиняти дії від імені юридичної особи без довіреності, у тому числі підписувати договори (примірник оригіналу); 4) документ, що засвідчує повноваження уповноваженої особи;
- 23.12.2015: 1) Реєстраційну картку на внесення змін до відомостей про юридичну особу, які містяться в державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців; 2) Рішення уповноваженого органу управління про зміну керівника або осіб, що обираються (призначаються) до органу управління юридичної особи, або осіб, які мають право вчиняти дії від імені юридичної особи без довіреності, у тому числі підписувати договори (примірник оригінала); 3) Документ про призначення керівника або осіб, що обираються (призначаються) до органу управління юридичної особи, або осіб, які мають право вчиняти дії від імені юридичної особи без довіреності, у тому числі підписувати договори (примірник оригіналу); 4) документ, що засвідчує повноваження уповноваженої особи;
- 25.12.2015: 1) Реєстраційну картку на внесення змін до відомостей про юридичну особу, які містяться в державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців; 2) Рішення уповноваженого органу управління про зміну керівника або осіб, що обираються (призначаються) до органу управління юридичної особи, або осіб, які мають право вчиняти дії від імені юридичної особи без довіреності, у тому числі підписувати договори (примірник оригінала); 3) Документ про призначення керівника або осіб, що обираються (призначаються) до органу управління юридичної особи, або осіб, які мають право вчиняти дії від імені юридичної особи без довіреності, у тому числі підписувати договори (примірник оригіналу); 4) документ, що засвідчує повноваження уповноваженої особи
В якості документів, що фактично подані для проведення державної реєстрації змін до відомостей про юридичну особу (ТОВ «КОМПІБУД»), що не пов'язані із внесенням змін до установчих документів, та прийняті за вказаними описами документів, позивач посилається на такі документи:
- копії реєстраційної картки форми 4, за якою заявлено про зміну керівника товариства (з ОСОБА_1 на ОСОБА_3.), протоколу загальних зборів учасників ТОВ «КОМПІБУД» № 2/15 від 17.12.2015, наказу ТОВ «КОМПІБУД» від 18.12.2015 № 5 про призначення ОСОБА_3 на посаду директора товариства (як такі, що подані 21.12.2015);
- копії реєстраційної картки форми 4, за якою заявлено про зміну керівника товариства на ОСОБА_2, протоколу загальних зборів учасників ТОВ «КОМПІБУД» № 3/15 від 22.12.2015, відповідно до якого загальними зборами учасників товариства прийнято рішення про звільнення директора ОСОБА_3 та одночасно про призначення на посаду директора товариства ОСОБА_2 починаючи з 23.12.2015, наказу ТОВ «КОМПІБУД» від 23.12.2015 № 7 про призначення ОСОБА_2 на посаду директора товариства з 23.12.2015, довіреності від 23.12.2015, виданої ТОВ «КОМПІБУД» ОСОБА_5 для представництва інтересів товариства в органах державної реєстрації (як такі, що подані 23.12.2015);
- копії реєстраційної картки форми 4, за якою заявлено про зміну керівника товариства на ОСОБА_2, протоколу загальних зборів учасників ТОВ «КОМПІБУД» № 3/15 від 23.12.2015, відповідно до якого загальними зборами учасників товариства прийнято рішення про звільнення 22.12.2015 директора ОСОБА_3 та одночасно про призначення на посаду директора товариства ОСОБА_2 починаючи з 24.12.2015, наказу ТОВ «КОМПІБУД» від 24.12.2015 № 7 про призначення ОСОБА_2 на посаду директора товариства з 24.12.2015, довіреності від 23.12.2015, виданої ТОВ «КОМПІБУД» ОСОБА_5 для представництва інтересів товариства в органах державної реєстрації, що підписана директором ОСОБА_2 (як такі, що подані 25.12.2015).
На переконання позивача саме перелічені вище документи стали підставою для внесення державним реєстратором до Єдиного державного реєстру записів про внесення змін до відомостей про юридичну особу (ТОВ «КОМПІБУД»), що пов'язані зі зміною складу учасників та призначення нового керівника товариства.
Дослідивши та проаналізувавши надані позивачем документи суд приходить до висновку, що надані позивачем незавірені копії описів документів, що надаються юридичною особою для проведення реєстраційних дій, від 21.12.2015, 23.12.2015 і 25.12.2015 отримані неофіційно (оскільки право на вилучення оригіналів таких документів в судовому порядку надано лише працівнику правоохоронного органу або уповноваженій ним особі) та становлять лише частину реєстраційної справи ТОВ «КОМПІБУД». Протилежного позивачем під час судового розгляду справи доведено не було.
Таким чином, за відсутності копій всіх матеріалів реєстраційної справи ТОВ «КОМПІБУД» суд не вбачає за можливо ідентифікувати надані позивачем документи (описи документів, реєстраційні картки, протоколи загальних зборів учасників товариства, наказу про призначення керівника, довіреності) такими, що стали підставою для вчинення тих чи інших реєстраційних дій.
Відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ч. 1 ст. 9 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їх посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
При цьому суд, оцінюючи спірні дії відповідача, виходить з критеріїв оцінки рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, встановлених ч. 3 ст. 2 КАС України, до яких, зокрема, відносяться вчинення дій на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для вчинення дії.
Згідно з ч. 1 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 72 цього Кодексу.
Відповідно до ч. 2 ст. 71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Беручи до уваги вищенаведене в сукупності, проаналізувавши матеріали справи та надані сторонами докази, суд дійшов висновку про відсутність правових підстав для задоволення позовних вимог ОСОБА_1
Керуючись ст.ст. 94, 158-163 КАС України, суд -
П О С Т А Н О В И В:
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 відмовити повністю.
Постанова набирає законної сили відповідно до ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова може бути оскаржена за правилами, встановленими в ст.ст. 185 - 187 Кодексу адміністративного судочинства України відповідно.
Суддя Є.В. Аблов