Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Харків
20 квітня 2016 р. Справа №820/593/16
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді - Нуруллаєва І.С., суддів Полях Н.А., Мельникова Р.В.,
при секретарі судового засідання - Мараєвій О.В.,
за участю представника позивача - Верещагіна Є.В.,
представника відповідача - Без'язичного В.Ф.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Харкові адміністративну справу за позовом Акціонерної компанії "Харківобленерго" до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг про визнання незаконними та скасування постанов, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовною заявою, в якій просить суд:
- скасувати постанову Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 29.01.2016 № 128 "Про алгоритм перерахувань коштів на січень 2016 року" в частині визначення у рядку 22 додатка № 1 відносно АК "Харківобленерго" суми додаткових щодобових відрахувань (утримань) коштів з поточних її рахунків у розмірі "- 4231885,00";
- скасувати постанову Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 05.02.2016 № 151 в частині унесення змін до рядка 22 додатка № 1 Постанови від 29.01.2016 № 128 "Про алгоритм перерахувань коштів на січень 2016 року" відносно визначення для АК "Харківобленерго" суми додаткових щодобових відрахувань (утримань) коштів з поточних її рахунків у розмірі" - 6921166,73.
Позивач обґрунтовував свій позов тим, що постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 29.01.2016 р. №128 "Про алгоритм перерахувань коштів на лютий 2016 року" в частині визначення у рядку 22 додатка № 1 відносно АК "Харківобленерго" суми додаткових щодобових відрахувань (утримань) коштів з поточних її рахунків у розмірі "- 4231885,00 грн." та від 05.02.2016 р. №151 в частині унесення змін до рядка 22 додатка №1 Постанови від 29.01.2016 р. №128 "Про алгоритм перерахувань коштів на лютий 2016 року" відносно визначення для АК "Харківобленерго" суми додаткових щодобових відрахувань (утримань) коштів з поточних її рахунків у розмірі" - 6921166,73 грн. ґрунтуються на помилкових судженнях суб'єкта владних повноважень, тому є неправомірними та прийнятими з порушенням норм діючого законодавства України, що є підставою для їх скасування.
У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав з підстав, викладених у позові, просив суд задовольнити позов у повному обсязі.
Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнав та просив в їх задоволенні відмовити посилаючись на письмові заперечення, які надав до матеріалів справи.
Вивчивши доводи позову та заперечень проти нього, заслухавши пояснення представників сторін, вивчивши зібрані по справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального і процесуального права, які врегульовують спірні правовідносини, колегія суддів виходить з таких підстав.
Судом встановлено, що Акціонерна компанія "Харківобленерго" є ліцензованим постачальником електричної енергії за регульованим тарифом і здійснює свою діяльність на закріпленій території Харківської області.
Відповідачем, Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг 29.01.2016 року прийнято постанову №128 "Про алгоритм перерахувань коштів на лютий 2016 року", якою установлено алгоритм перерахувань коштів на лютий 2016 року, згідно з яким установам ПАТ "Державний ощадний банк України" належить перераховувати кошти:
1)що надійшли на поточні рахунки із спеціальним режимом використання структурних підрозділів постачальників електричної енергії за регульованим тарифом (далі - ПРТ) як оплата електричної енергії - у повному обсязі на поточні рахунки із спеціальним режимом використання постачальників електричної енергії за регульованим тарифом;
2)з поточних рахунків із спеціальним режимом використання постачальників електричної енергії за регульованим тарифом - на поточні рахунки постачальників електричної енергії за регульованим тарифом та на поточний рахунок із спеціальним режимом використання оптового постачальника електричної енергії відповідно до нормативів, зазначених у додатку 1 до цієї постанови(а.с.9-10 том 1).
Відповідно до додатку 1 до зазначеної постанови визначено норматив відрахувань коштів на поточні рахунки постачальників електричної енергії за регульованим тарифом та на поточний рахунок із спеціальним режимом використання оптового постачальника електричної енергії на лютий 2016 р., зокрема для АК "Харківобленерго" у розмірі 17,37 % та відсоток відрахування коштів на поточний рахунок зі спеціальним режимом використання оптового постачальника електричної енергії у розмірі 82,63 % , сума додаткових щодобових відрахувань (утримань) коштів на поточні рахунки або з поточних рахунків ПРТ - 4231885,00 грн. (рядок 22 додатку №1).
До зазначеної постанови від 29.01.2016 року Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг внесено зміни шляхом винесення постанови №151 «Про внесення змін до постанови НКРЕКП від 29.01.2016 року №128»(а.с.15-17 том 1).
Суд зазначає, що постановою №151 встановлено для АК "Харківобленерго" суму додаткових щодобових утримань коштів з поточних рахунків позивача у розмірі 6921166,73 грн.
Зі змісту оскаржуваної постанови колегією суддів встановлено, що підставою її прийняття слугувало неналежне виконання фінансових зобов'язань при закупівлі електричної енергії на Оптовому ринку електричної енергії України.
Разом з тим, суд вважає за необхідне вказати, що позивачем у позовній заяві допущено помилку та останній просив суд скасувати постанову Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 29.01.2016 № 128 "Про алгоритм перерахувань коштів на січень 2016 року" та від 05.02.2016 р. № 151 в частині унесення змін до рядка 22 додатка № 1 Постанови від 29.01.2016 р. № 128 "Про алгоритм перерахувань коштів на січень 2016 року" у відповідних частинах.
Про вказану вище помилку позивача також свідчать надані до матеріалів справи копії постанов відповідача від 29.01.2016 р. № 128 "Про алгоритм перерахувань коштів на лютий 2016 року", від 05.02.2016 № 151 в частині унесення змін до рядка 22 додатка № 1 Постанови від 29.01.2016 р. №128 "Про алгоритм перерахувань коштів на лютий 2016 року" та додаткові пояснення представника позивача.
Суд зазначає, що в ході розгляду справи колегією суддів досліджувалось правомірність та законність прийняття постанов відповідачем від 29.01.2016 р. № 128 "Про алгоритм перерахувань коштів на лютий 2016 року" та від 05.02.2016 № 151 в частині унесення змін до рядка 22 додатка № 1 Постанови від 29.01.2016 р. №128 "Про алгоритм перерахувань коштів на лютий 2016 року" у відповідних частинах.
Оцінюючи подані сторонами докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, та враховуючи, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається, як на підставу своїх вимог і заперечень, колегія суддів дійшла висновку про необґрунтованість позовних вимог виходячи з наступного.
Правові, економічні та організаційні засади діяльності в електроенергетиці і регулювання відносини, пов'язаних з виробництвом, передачею, розподілом, постачанням і використанням енергії, забезпеченням енергетичної безпеки України, конкуренцією та захистом прав споживачів і працівників галузі визначено Законом України "Про електроенергетику".
Абзацами 27 та 28 статті 1 Закону України "Про електроенергетику" встановлено, що поточні рахунки із спеціальним режимом використання оптового ринку електричної енергії (далі - поточні рахунки) - рахунки суб'єктів господарської діяльності, що здійснюють постачання електричної енергії на закріпленій території та оптове постачання електричної енергії, відкриті в уповноваженому банку і призначені виключно для накопичення коштів, отриманих за електричну енергію від споживачів, та розрахунків з учасниками оптового ринку електричної енергії; оптового ринку електричної енергії - порядок розподілу уповноваженим банком коштів з поточних рахунків із спеціальним режимом використання без платіжних доручень, який встановлюється національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг.
Статтею 11 Закону України "Про електроенергетику" визначено, що органом державного регулювання діяльності в електроенергетиці є національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг.
Згідно з приписами ст. 11 Закону України "Про електроенергетику" основними завданнями національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, є, зокрема: участь у формуванні та забезпеченні реалізації єдиної державної політики щодо розвитку та функціонування оптового ринку електроенергії України.
Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, відповідно до покладених на неї завдань: бере участь у регулюванні платіжно-розрахункових відносин на ринку електричної енергії, в межах повноважень, визначених законом.
Відповідно до п. 4 Положення про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг затвердженого Указом Президента України від 10.09.2014 р. №715/2014 Комісія розробляє і затверджує алгоритми розподілу коштів.
Отже, відповідач наділений повноваженнями розробляти та затверджувати алгоритм розподілу коштів за наявності законодавчо визначених підстав.
Відповідно до частини першої статті 12 Закону України "Про електроенергетику" основними завданнями національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, зокрема, є участь у формуванні та забезпеченні реалізації єдиної державної політики щодо розвитку та функціонування оптового ринку електроенергії України, державне регулювання діяльності суб'єктів природних монополій в електроенергетиці.
Статтею 15 Закону України "Про електроенергетику" передбачено, що купівля всієї електричної енергії, виробленої на електростанціях, потужність чи обсяг відпуску яких перевищують граничні показники (крім випадків, передбачених цим Законом), та весь її оптовий продаж здійснюються на оптовому ринку електричної енергії України. Функціонування інших оптових ринків електричної енергії в Україні забороняється.
В ході розгляду справи, колегією суддів встановлено, що між позивачем та ДП «Енергоринок» укладено договір предметом якого є продаж-купівля електроенергії.
Методологію розрахунку нормативу відрахувань коштів на поточні рахунки постачальників електричної енергії за регульованим тарифом (далі - ПРТ) та на поточний рахунок із спеціальним режимом використання оптового постачальника електричної енергії з урахуванням Договору між членами Оптового ринку електричної енергії України визначено Порядком визначення відрахувань коштів на поточні рахунки постачальників електричної енергії за врегульованим тарифом та на поточний рахунок із спеціальним режимом використання оптового постачальника електричної енергії затвердженим постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 700 від 13.06.2013 року та зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 10.07.2013 р. за №1168/23700.
Відповідно до п. 2.1. Порядку нормативи відрахувань коштів на поточні рахунки постачальників електричної енергії за регульованим тарифом та на поточний рахунок із спеціальним режимом використання оптового постачальника електричної енергії на розрахунковий місяць затверджуються НКРЕКП і доводяться до відома ПРТ, оптового постачальника електричної енергії та уповноваженого банку, який обслуговує поточні рахунки із спеціальним режимом використання учасників оптового ринку електричної енергії (далі - Уповноважений банк ОРЕ), до початку розрахункового місяця.
Згідно з пунктом 2.2 розділу ІІ зазначеного Порядку розрахунок нормативу відрахувань коштів на поточний рахунок ПРТ здійснюється на підставі таких даних: установлених НКРЕКП тарифів на постачання електричної енергії та на передачу електричної енергії місцевими (локальними) електромережами; установлених НКРЕКП роздрібних тарифів на електричну енергію; обсягів корисного відпуску електричної енергії споживачам; обсягів електричної енергії, купованої ПРТ поза ОРЕ; цін (тарифів), за якими ПРТ закуповує електричну енергію поза ОРЕ, але не більше рівня затвердженої прогнозованої оптової ринкової ціни на період закупівлі.
Відповідно до пункту 2.3 розділу ІІ Порядку визначення відрахувань коштів на поточні рахунки постачальників електричної енергії за врегульованим тарифом та на поточний рахунок із спеціальним режимом використання оптового постачальника електричної енергії затвердженим постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 700 від 13.06.2013 року та зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 10.07.2013 р. за №1168/23700 розрахунковий норматив відрахувань коштів на поточний рахунок ПРТ (НВпр) визначається, виходячи з тарифів на передачу електричної енергії, тарифів на постачання електричної енергії, роздрібних тарифів на електричну енергію для споживачів, що мають діяти у розрахунковому місяці, та планових даних на розрахунковий місяць щодо: обсягів корисного відпуску електричної енергії споживачам, обсягів закупівлі електричної енергії поза ОРЕ та цін (тарифів), за якими здійснюватиметься ця закупівля.
Прогнозовані обсяги корисного відпуску електричної енергії споживачам (додаток 1) із зазначенням обсягів закупівлі електричної енергії поза ОРЕ і цін (тарифів), за якими здійснюватиметься ця закупівля, надаються ПРТ до НКРЕКП в електронному та паперовому вигляді не пізніше 25-го (включно) числа місяця, що передує розрахунковому. У випадку, якщо ПРТ доповнює прогнозовані обсяги корисного відпуску електричної енергії споживачам новими або змінює в них старі тарифні групи та відповідно встановлені для них тарифи, НКРЕКП може застосувати їх при розрахунку нормативу.
Згідно з пунктом 2.4 розділу ІІ вказаного Порядку встановлено, що норматив відрахувань коштів на поточний рахунок ПРТ (НВпз) визначається, виходячи з розрахункового нормативу з урахуванням коригування відповідно до фактичних показників (обсягів корисного відпуску електричної енергії споживачам, обсягів закупленої поза ОРЕ електричної енергії та цін (тарифів), за якими здійснювалася ця закупівля) у місяці, що передував місяцю, попередньому до розрахункового, а також з урахуванням коригуючих коефіцієнтів за розрахунок ПРТ не в повному обсязі за куповану на ОРЕ електричну енергію та за наявність понаднормативних витрат електричної енергії у мережах ПРТ.
Фактичні обсяги корисного відпуску електричної енергії споживачам (додаток 2) із зазначенням обсягів закупівлі електричної енергії поза ОРЕ та цін (тарифів), за якими здійснювалася ця закупівля, а також фактичних та нормативних технологічних витрат електроенергії в мережах у місяці, що передував місяцю, попередньому до розрахункового, надається ПРТ до НКРЕКП в електронному та паперовому вигляді не пізніше 22-го (включно) числа місяця, що передує розрахунковому. У випадку, якщо ПРТ доповнює фактичні обсяги корисного відпуску електричної енергії споживачам новими або змінює в них старі тарифні групи та відповідно встановлені для них тарифи, НКРЕКП може застосувати їх при розрахунку нормативу.
Відповідно до пункту 2.5 Порядку визначення відрахувань коштів на поточні рахунки постачальників електричної енергії за врегульованим тарифом та на поточний рахунок із спеціальним режимом використання оптового постачальника електричної енергії затвердженим постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг №700 від 13.06.2013 р. та зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 10.07.2013 р. за № 1168/23700 у разі відсутності в НКРЕКП інформації, передбаченої пунктами 2.3, 2.4 цього розділу, на дату затвердження нормативів відрахувань коштів відповідною постановою НКРЕКП, а також якщо надана інформація є недостовірною, норматив відрахувань коштів на поточний рахунок такого ПРТ встановлюється на нульовому рівні до усунення ПРТ порушення.
Пунктом 3.2 розділу ІІІ зазначеного Порядку встановлено, що НКРЕКП встановлює норматив відрахувань коштів на поточний рахунок ПРТ у розмірі, який розраховується відповідно до пункту 4.1 розділу IV цього Порядку за формулою 2, на таких підставах (для ПРТ, яким встановлено 100 %-й норматив відрахувань коштів): за інформацією ДП «Енергоринок», підписаною директором (заступником директора) та головним бухгалтером, яка в одноденний строк надається до НКРЕКП, у разі якщо 2-го банківського дня місяця, наступного за розрахунковим, оплата ПРТ за куповану на ОРЕ електричну енергію становила менше 100 % вартості електроенергії попереднього розрахункового місяця з урахуванням непроведених розрахунків згідно з рішеннями Кабінету Міністрів України, у тому числі розміру неотриманих ПРТ коштів від розпорядника бюджетних коштів для компенсації пільг та субсидій по оплаті електричної енергії, яку споживає населення, що підтверджується актом звірки розрахунків між ПРТ та розпорядником бюджетних коштів. При цьому, якщо сума заборгованості, що виникла у період дії 100 %-го нормативу відрахувань коштів, станом на 15 число розрахункового місяця є непогашеною (на підставі інформації ДП "Енергоринок", підписаної директором (заступником директора) та головним бухгалтером, яка в одноденний строк надається до НКРЕКП), ця сума заборгованості додатково утримується з поточного рахунку такого ПРТ рівномірними щодобовими сумами до кінця розрахункового місяця (може бути встановлений інший термін) згідно з розділом VI цього Порядку; у разі виникнення простроченої заборгованості ПРТ перед оптовим постачальником електричної енергії за договором реструктуризації заборгованості між ПРТ та ДП «Енергоринок» (на підставі інформації ДП «Енергоринок», підписаної директором (заступником директора) та головним бухгалтером, яка в одноденний строк надається до НКРЕКП); за результатами моніторингу стану розрахунків на Оптовому ринку електричної енергії України відповідно до щоденних даних ДП «Енергоринок» у разі неналежного виконання фінансових зобов'язань енергопостачальника відповідно до договору купівлі-продажу між ПРТ та ДП «Енергоринок»; за обґрунтованим зверненням ПРТ щодо зміни нормативу відрахувань коштів на його поточний рахунок.
Згідно з пунктом 3.3 розділу ІІІ Порядку визначення відрахувань коштів на поточні рахунки постачальників електричної енергії за врегульованим тарифом та на поточний рахунок із спеціальним режимом використання оптового постачальника електричної енергії затвердженим постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 700 від 13.06.2013 р. та зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 10.07.2013 р. за №1168/23700 НКРЕКП може коригувати, у тому числі до нульового рівня, норматив відрахувань коштів на поточний рахунок ПРТ на таких підставах (для ПРТ, яким встановлено норматив відрахувань коштів на їхній поточний рахунок, розрахований відповідно до пункту 4.1 розділу IV цього Порядку за формулою 2) за інформацією ДП «Енергоринок», підписаною директором (заступником директора) та головним бухгалтером, у разі наявності простроченої заборгованості ПРТ перед ДП «Енергоринок», яка неврегульована протягом трьох останніх місяців, що передували місяцю, попередньому до розрахункового, норматив відрахування коштів на поточний рахунок такого ПРТ зменшується на 50 % до повного погашення заборгованості; згідно з інформацією ДП «Енергоринок», підписаною директором (заступником директора) та головним бухгалтером, у разі наявності подальшого зростання простроченої заборгованості енергопостачальника перед оптовим постачальником електричної енергії після застосування заходів, передбачених підпунктом 1 пункту 3.3 розділу III цього Порядку (за відсутності належного обґрунтування); за результатами моніторингу стану розрахунків на Оптовому ринку електричної енергії України відповідно до щоденних даних ДП «Енергоринок» у разі неналежного виконання фінансових зобов'язань енергопостачальника щодо сплати платежів відповідно до договорів купівлі-продажу; за зверненням ДП «Енергоринок», підписаним директором (заступником директора) та головним бухгалтером, у разі виникнення простроченої заборгованості енергопостачальника перед оптовим постачальником електричної енергії, у тому числі за договором реструктуризації заборгованості між ПРТ та ДП «Енергоринок»; у разі зміни тарифів на передачу та/або на постачання електричної енергії та/або роздрібного тарифу протягом розрахункового місяця; за обґрунтованим зверненням ПРТ щодо зміни нормативу відрахувань коштів на його поточний рахунок.
Отже обставини, які є підставами для встановлення нормативу відрахування коштів на поточний рахунок ПРТ на нульовому рівні визначені в пункті 2.5 Порядку визначення відрахувань коштів на поточні рахунки постачальників електричної енергії за врегульованим тарифом та на поточний рахунок із спеціальним режимом використання оптового постачальника електричної енергії затвердженим постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг №700 від 13.06.2013 р. та зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 10.07.2013 р. за №1168/23700 не є вичерпними, та пунктами 3.2 та 3.3 розділу ІІІ вказаного порядку також визнано підстави для коригування НКРЕКП, у тому числі до нульового рівня, нормативу відрахувань коштів на поточний рахунок ПРТ.
Судом встановлено, що при визначені на лютий 2016 року нормативу відрахувань коштів на поточний рахунок АК "Харківобленерго", з урахуванням наданої позивачем, відповідно до Порядку інформації, було враховано коригування з урахуванням фактичної структури споживання грудня 2015 року (-0,16%) та затверджено постановою від 29.01.2016 р. №128 норматив відрахувань коштів на її поточний рахунок у розмірі 17,37% з одночасним встановленням протягом поточного місяця (лютого 2016 року) сум щодобових відрахувань (утримань) коштів з їхніх поточних рахунків, у зв'язку із неналежним виконання фінансових зобов'язань перед ДП «Енергоринок» за електроенергію куповану протягом 2015 року та протягом 28 діб січня 2016 року.
Під час судового розгляду справи встановлено, що відповідачем отримано інформацію від ДП «Енергоринок» щодо стану розрахунків постачальників електричної енергії за регульованим тарифом за куповану в ДП «Енергоринок» електроенергію січня 2016 року, відповідно до якої АК "Харківобленерго" мало заборгованість за січень 2016 року 100658667,71 грн.
На підставі вищевикладеного, колегія суддів зазначає, що оскаржувані у даній справі постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 29.01.2016 р. №128 "Про алгоритм перерахувань коштів на лютий 2016 року" в частині визначення у рядку 22 додатка №1 відносно АК "Харківобленерго" суми додаткових щодобових відрахувань (утримань) коштів з поточних її рахунків у розмірі "- 4231885,00 грн." та від 05.02.2016 р. №151 в частині унесення змін до рядка 22 додатка № 1 Постанови від 29.01.2016 р. №128 "Про алгоритм перерахувань коштів на лютий 2016 року" відносно визначення для АК "Харківобленерго" суми додаткових щодобових відрахувань (утримань) коштів з поточних її рахунків у розмірі" - 6921166,73 грн. прийняті відповідачем на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені чинним законодавством України.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частини першої статті 11 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до ч. 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Статтею 86 КАС України передбачено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні (ч. 1 ст. 86); ніякі докази не мають для суду наперед встановленої сили (ч. 2 ст. 86); суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності (ч. 3 ст. 86).
Згідно з ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Будь-яке рішення чи дії суб'єкта владних повноважень мають бути законними та обґрунтованими, прийнятими чи вчиненими в межах наданих повноважень, мати під собою конкретні об'єктивні факти, на підставі яких його ухвалено або вчинено, а суд, відповідно до ч. 3 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, перевіряє чи прийнято такі рішення на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, з використанням повноважень з метою, з якою це повноваження надано, обґрунтовано, тобто з урахуванням всіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, безсторонньо (неупереджено), добросовісно, розсудливо, з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації, пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення, з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення, своєчасно, тобто протягом розумного строку. Також рішення суб'єкта владних повноважень не може ґрунтуватися на припущеннях.
Отже, враховуючи вищевикладені обставини справи, з огляду на недоведеність та необґрунтованість позовних вимог позивача, колегія суддів дійшла до висновку, що в їх задоволенні слід відмовити в повному обсязі.
Розподіл судових витрат здійснити в порядку ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 159-163, 167, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П ОС Т А Н О В И В:
В задоволенні адміністративного позову Акціонерної компанії "Харківобленерго" до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг про визнання незаконними та скасування постанов - відмовити.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Повний текст постанови виготовлено 27 квітня 2016 року.
Головуючий суддя Нуруллаєв І.С.
Суддя Полях Н.А.
Суддя Мельников Р.В.