Провадження № 2-а/522/339/16
Справа № 522/3319/16-а
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25 квітня 2016 року м. Одеса
Приморський районний суд м. Одеси у складі:
головуючого судді - Домусчі Л.В.,
при секретарі Шевчик В.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду у місті Одесі адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Виконавчого комітету Одеської міської ради, ОСОБА_2 районної адміністрації Одеської міської ради про визнання протиправною бездіяльності субєктів владних повноважень та надання житла,
ВСТАНОВИВ:
Позивач 24.02.2016 року звернувся до суду з позовом до виконавчого комітету Одеської міської ради, ОСОБА_2 районної адміністрації Одеської міської ради, за яким просив визнати бездіяльність відповідачів щодо ненадання йому благоустроєного житла протиправною, зобовязати відповідачів надати йому окрему благоустроєну двокімнатну квартиру, яка відповідає встановленим санітарним і технічним вимогам, що розташована у межах м. Одеси.
В обґрунтування позову відзначив, що він, ІНФОРМАЦІЯ_1, є учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 1 категорії, інвалідом війни ІІ групи. Відповідно до постанови 15 військово-лікарської комісії Департаменту охорони здоровя МОУ має наступні захворювання: «Хронічна променева хвороба. Хронічний панкреатит, больова форма. Хронічний ерозивний гастродуоденіт. Хронічний калькульозний холецистит. Ішемічна хвороба серця. Атеросклеротичний кардіосклероз», які повязані з виконанням обовязків військової служби по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.
З 27.06.2008 року позивач перебуває на квартирному обліку при ОСОБА_2 районній адміністрації ОМР складом родини 1чоловік з правом позачергового забезпечення житлом як потерпілий унаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії та інвалід війни ІІ групи. Однак, гарантовані державою компенсації та пільги на першочергове забезпечення житловою площею не виконані, з дня подання заяви позивачу до теперішнього часу не надано відповідного житла. Він вимушений тривалий час проживати в орендованій кімнаті без вікон, що розташована в комунальній квартирі АДРЕСА_1, яка не відповідає санітарно-гігієнічним умовам проживання. Вважає, що така бездіяльність відповідачів порушує його права та інтереси.
У судовому засіданні позивач та представник позивача ОСОБА_3 (діє на підставі довіреності від 16.03.2016 року) позовні вимоги та обставини, якими вони обґрунтовані, підтримали та просили задовольнити у повному обсязі. Позивач підтвердив усі обставини, викладені у позові, пояснив, що перебуває на квартирному обліку та має право на позачергове отримання житла протягом року з дня подання заяви, крім того, законодавством передбачено надання йому двокімнатної квартири, оскільки він є хворим на променеву хворобу. Представник позивача зазначив, що позивач орендує кімнату у гуртожитку, який є непридатним для життя. Вважають, що бездіяльність відповідачів є протиправною.
Представники Виконавчого комітету Одеської міської ради, ОСОБА_2 районної адміністрації Одеської міської ради у судове засідання не зявились, про час та місце розгляду справи були сповіщені належним чином, причини неявки суду не повідомили. Суд з урахуванням вимог ст.. 128 КАС України, за згодою позивача та його представника, ухвалив слухати справу за відсутності представників відповідачів.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення позивача та його представника, суд приходить до висновку про задоволення позовних вимог з наступного.
Судом встановлено, що ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2, є особою, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1 (посвідчення серії А№105961С), учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС (вкладка №649414Сдо посвідчення), є інвалідом 2 групи та має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни, інвалідів війни (посвідчення серії Є№011896 (а.с.6-7).
Згідно довідки військової частини №03514 від 27.05.2006 року (а.с.8), виданої позивачу за висновком військової лікарської комісії, ОСОБА_1 є інвалідом війни 2 групи та учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 1-ї категорії безстроково унаслідок наступних захворювань: «Хронічна променева хвороба. Хронічний панкреатит, больова форма. Хронічний ерозивний гастродуоденіт. Хронічний калькульозний холецистит. Ішемічна хвороба серця. Атеросклеротичний кардіосклероз». Захворювання отримані унаслідок виконання службових обовязків на ЧАЕС. Зазначене підтверджується також довідкою військового госпіталю МО РФ від 13.11.2007 року №736 (а.с.9), постановою 15 військово-лікарської комісії Департаменту охорони здоровя МО України (а.с.10).
Крым того судом встановлено, що позивач вже звертався до суду з аналогічним позовом, проте ухвалою Приморського районного суду м.Одеси від 02.10.2014р. йому відмовлено у відкритті провадженні та розяснено його право на звернення до суду в порядку адміністративного судочинства.
Позивач оскаржує бездіяльність органів місцевого самоврядування.
Ч.1 ст. 14 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» визначено, що інваліди з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та потерпілі від Чорнобильської катастрофи, щодо яких встановлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, хворі внаслідок Чорнобильської катастрофи на променеву хворобу, до яких, згідно матеріалів справи, належить і позивач - відносяться до категорії 1.
Згідно п.10 ч.1 ст. 20 вказаного Закону України особам, віднесеним до категорії 1, надаються такі гарантовані державою компенсації та пільги, зокрема, позачергове забезпечення жилою площею осіб, які потребують поліпшення житлових умов (включаючи сім'ї загиблих або померлих громадян). Особи, зазначені в цьому пункті, забезпечуються жилою площею протягом року з дня подання заяви, для чого місцеві Ради щорічно виділяють 15 відсотків усього збудованого житла (в тому числі підприємствами, установами, організаціями незалежно від форми власності). Кабінет Міністрів України щорічно виділяє обласним державним адміністраціям цільовим призначенням капітальні вкладення відповідно до кількості сімей, що потребують поліпшення житлових умов. Фінансування будівництва здійснюється з Державного бюджету України.
Як вбачається з довідки ОСОБА_2 районної адміністрації ОМР №1076 від 14.04.2010 року, позивач складом сімї з одного чоловіка починаючи з 27.06.2008 року перебуває на квартирному обліку при ОСОБА_2 рай адміністрації ОМР, порядковий номер у загальній черзі №4966, у пільговій черзі під № 223, як особа, яка постраждала він наслідків Чорнобильської катастрофи 1ї категорії, інвалід війни 2ї групи під №69 (а.с.19).
ОСОБА_2 райадміністрації ОМР №Г-1052 від 12.07.2012 року (а.с. 20) підтверджено також, що позивач перебуває на квартирному обліку, його порядковий номер у загальній черзі 4887, по пільговій - №206, у списку постраждалих унаслідок Чорнобильської катастрофи 1ї категорії - №67. Також повідомлено позивачу, що забезпечити житлом немає можливості, оскільки відповідно ст..ст. 42, 43 ЖК України, житлові приміщення надаються громадянам, які перебувають на квартирному обліку, у порядку черговості.
З листа ОСОБА_2 райадміністрації ОМР №Г-299 від 21.03.2016 року вбачається, що позивач перебуває на квартирному обліку, станом на 01.01.2016 року у загальній черзі під № 4828, у списку учасників ліквідації на ЧАЕС 1ї категорії за №62, у списку інвалідів війни за №26. Повідомлено, що житлове питання позивача буде розглянуто, коли підійде його черга у списках.
Позивач з 2005 року проживав в орендованій квартирі № 90, яка складається з однієї кімнати, та знаходиться за адресою м. Одеса, вул.. Пироговська, 3. З 15.11.2014 року ОСОБА_1 орендує однокімнатну квартиру АДРЕСА_2. Зазначене підтверджується наявними у матеріалах справи договорами оренди житлової площі (а.с.24-27).
З дня подання заяви та взяття позивача на квартирний облік з 27.06.2008 року, позивача до теперішнього часу не забезпечено житлом.
Україну проголошено соціальною, правовою державою, а утвердження і забезпечення прав і свобод людини визначено головним обовязком держави.
Згідно зі статтею 47 Конституції України кожен має право на житло; держава створює умови, за яких кожний громадянин матиме змогу побудувати житло, придбати його у власність або взяти в оренду; громадянам, які потребують соціального захисту, житло надається державою та органами місцевого самоврядування безоплатно або за доступну для них плату відповідно до закону; ніхто не може бути примусово позбавлений житла інакше як на підставі закону за рішенням суду.
Право на житло передбачено в міжнародно-правових актах Організації Обєднаних Націй та Ради Європи. У Загальній декларації прав людини 1948 року визначено, що кожна людина має право на житло (пункт 1 статті 25). У Міжнародному пакті про економічні, соціальні і культурні права 1966 року держави учасниці визнали право кожного на достатній життєвий рівень, у тому числі на житло (пункт 1 статті 11).
Зазначене право наведено в пункті 31 частини I та конкретизовано у статті 31 частини II Європейської соціальної хартії (переглянутої) 1996 року (далі Хартія), ратифікованої Законом України „Про ратифікацію Європейської соціальної хартії (переглянутої) від 14 вересня 2006 року № 137V.
Відповідно до ст.. 31 ЖК України, громадяни, які потребують поліпшення житлових умов, мають право на одержання у користування жилого приміщення в будинках державного або громадського житлового фонду в порядку, передбаченому законодавством Союзу РСР, цим Кодексом та іншими актами законодавства Української РСР. Жилі приміщення надаються зазначеним громадянам, які постійно проживають у даному населеному пункті (якщо інше не встановлено законодавством Союзу РСР і Української РСР), як правило, у вигляді окремої квартири на сім'ю.
Відповідно до ст.43 Житлового кодексу Української PCP ОСОБА_2 районною адміністрацією ОМР житло надається згідно черговості.
Відповідно до п.1 ч. 1ст. 46 Житлового кодексу Української РСРпоза чергою жиле приміщення надається інвалідам Великої Вітчизняної війни і прирівняних до них у встановленому порядку особам протягом двох років з дати прийняття рішення про включення їх до списку на позачергове одержання жилого приміщення
Відповідно до ч.1 ст. 48 ЖК України, жиле приміщення надається громадянам у межах норми жилої площі, але не менше розміру, який визначається Кабінетом Міністрів України і Федерацією професійних спілок України. Ст.. 47 даного Кодексу встановлено, що норма жилої площі в Українській РСР встановлюється в розмірі 13,65 квадратного метру на одну особу.
Згідно Порядку надання додаткової жилої площі особам, які внаслідок Чорнобильської катастрофи перенесли променеву хворобу будь-якого ступеня або стали інвалідами, дітям - інвалідам, які потребують особливого догляду, та сім'ям, що втратили годувальника з числа осіб, віднесених до категорії 1, затвердженого постановою КМУ від 31.12.1996 року № 1589, додаткова жила площа надається: особам, віднесеним до категорії 1, які перенесли променеву хворобу будь-якого ступеня або стали інвалідами внаслідок Чорнобильської катастрофи, та дітям, які стали інвалідами внаслідок Чорнобильської катастрофи і потребують особливого догляду, - у вигляді окремої кімнати (пункт 3). Зазначене відповідає вимогам 3 ст. 20 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Пунктом 7 Порядку встановлено, що з числа осіб, сімей, зазначених у пункті 1 цього Порядку і внесених до відповідного реєстру, житлові умови поліпшуються у першу чергу громадянам, які страждають хронічними захворюваннями відповідно до затвердженого МОЗ переліку хронічних захворювань, за наявності яких вони не можуть проживати в комунальній квартирі або в одній кімнаті з членами своєї сім'ї, сім'ям, у складі яких є діти, що стали інвалідами внаслідок Чорнобильської катастрофи та потребують особливого догляду.
Ч.1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових та службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Відповідно до ст.3 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
З огляду на вищевикладене, суд вбачає, що позивач як особа, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1, учасник ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС та інвалідом 2 групи, має право на позачергове отримання благоустроєного житла двокімнатної квартири, яка відповідає встановленим санітарним і технічним вимогам. При цьому як встановлено судом, він з 27.06.2008 року перебуває на квартирному обліку при ОСОБА_2 райадміністрації ОМР та до теперішнього часу житло йому надано не було. Станом на 01.01.2016 року порядковий номер позивача у загальній черзі - 4828, у списку учасників ліквідації на ЧАЕС 1ї категорії - №62, у списку інвалідів війни - № 26.
Відповідно до ст.. 6 КАС України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.
Відповідно до частини другої статті 11КАС Українисуд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою і не може виходити за межі позовних вимог.
Враховуючи, що позивач заявляє до суду вимоги щодо визнання протиправною бездіяльності відповідачів щодо ненадання йому благоустроєного житла у встановлений законом термін, тобто протягом року з моменту взяття на квартирний облік, та просить зобовязати відповідачів надати йому окрему благоустроєну двокімнатну квартиру, яка відповідає встановленим санітарним і технічним вимогам, що розташована у межах міста Одеси, не вказуючи при цьому строку, протягом якого таке житло має бути надане, суд вбачає, що такі вимоги ОСОБА_1 є обґрунтованими та такими, що знайшли своє підтвердження у матеріалах справи.
З огляду на вищевикладене, суд вважає за можливе адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити у повному обсязі.
Оскільки, позивач звільнений від сплати судового збору з підстав, передбачених п.10 ч.1 ст.5 Закону України «Про судовий збір», останній підлягає стягненню з відповідачів на користь держави у рівних частках по 275 (двісті сімдесят пять) гривень 60 коп. з кожного.
Керуючись ст.ст. 2, 6-14, 17-18, 69-71, 79, 86, 94, 128, 158-163, 167 КАС України, ст..ст.47, 48, 49, 50 ЖК України, Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні», суд-
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Виконавчого комітету Одеської міської ради, ОСОБА_2 районної адміністрації Одеської міської ради про визнання протиправною бездіяльності субєктів владних повноважень та надання житла задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність виконавчого комітету Одеської міської ради, ОСОБА_2 районної адміністрації Одеської міської ради щодо ненадання ОСОБА_1 благоустроєного житла у встановлений законом термін.
Зобовязати виконавчий комітет Одеської міської ради, ОСОБА_2 районну адміністрацію Одеської міської ради надати ОСОБА_1 окрему благоустроєну двокімнатну квартиру, яка відповідає встановленим санітарним і технічним вимогам, що розташована у межах міста Одеси.
Стягнути з виконавчого комітету Одеської міської ради на користь держави судовий збір у розмірі 275 (двісті сімдесят пять) гривень 60 коп.
Стягнути з ОСОБА_2 районної адміністрації Одеської міської ради на користь держави судовий збір у розмірі 275 (двісті сімдесят пять) гривень 60 коп.
Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду через Приморський районний суд м. Одеси, шляхом подачі апеляційної скарги в десятиденний строк після отримання постанови суду.
Суддя: Домусчі Л.В.
25.04.2016