_______________________Справа № 520/4206/16-а
Провадження № 2-а/520/391/16
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27.04.2016 року суддя Київського районного суду м. Одеси Васильків О.В. розглянувши порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Одеси про визнання протиправним рішення та зобовязання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
15.04.2016 року позивач ОСОБА_1 звернулася до суду із адміністративним позовом до відповідача, в якому просить визнати протиправним рішення Управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Одеси № 838519 від 04.04.2016 року про відмову у призначені (здійсненні) перерахунку пенсії; зобовязати відповідача здійснити розрахунок та виплату пенсії позивачу з дати призначення, а саме з 01.07.2011 року у розмірі 82 % від заробітної плати з урахуванням інших виплат згідно з довідкою від 29.06.2011 року № 08-38/726/2011, виданою Одеським апеляційним господарським судом, якими передбачені складові заробітної плати для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», на які нараховані та утримані страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 рокуєдиний соціальний внесок без зміни базового місяця індексації пенсії наростаючим підсумкомлипень 2011 року; зобовязати відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії позивачу з 09.09.2015 року у розмірі 82 % від заробітної плати згідно з довідкою від 31.03.2016 року № 08-38/297/2016, виданою Одеським апеляційним господарським судом з урахуванням інших видів виплат, згідно довідки від 29.06.2011 року № 08-38/726/2011, виданою Одеським апеляційним господарським судом, якими передбачені складові заробітної плати для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», на які нараховані та утримані страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 року єдиний соціальний внесок.
Ухвалою судді від 18.04.2016 року у даній справі відповідно до ст. 183-2 КАС України відкрито скорочене провадження.
04.05.2016 року до суду надійшли заперечення Управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Одеси, з яких вбачається, що відповідач просить відмовити в задоволенні позову ОСОБА_1 в повному обсязі. При цьому Управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Одеси посилається на те, що їх дії є правомірними та повністю відповідають вимогам чинного законодавства.
Ухвалою суду від 27.04.2016 року було залишено без розгляду позовні вимоги ОСОБА_1 в частині перерахунку пенсії за період з 01 липня 2011 року по 31 серпня 2015 року, а позовні вимоги за період з 01 вересня 2015 року - продовжено розглядом по суті.
Суддя, дослідивши матеріали справи, приходить до наступного.
01 липня 2011 року Позивач звернулась до управління Пенсійного фонду у Київському районі м. Одеси із заявою про призначення пенсії відповідно до Закону України „Про державну службу разом із заявою надала всі необхідні документи для призначення пенсії, в тому числі і довідки про складові заробітної плати від 29.06.2011 № 08-38/725/2011 та № 08-38/726/2011, виданих Одеським апеляційним господарським судом.
Довідка про складові заробітної плати (за останні 24 календарних місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» від 29.06.2011 р. № 08-38/726/2011 містила колонку «Інші виплати» із зазначенням сум індексації, матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, які Позивач отримувала та з яких сплачувався єдиний соціальний внесок.
На підставі розпорядження 838519 від 08.07.2011, позивачу було призначено пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу» у розмірі 7350,83 грн., що становить 82% від заробітної плати.
31.03.2016 року позивачем було подано заяву про перерахунок пенсії з більшого заробітку з урахуванням довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію від 31.03.2016 р. № 08-38/597/2016, виданої Одеським апеляційним господарським судом та включення в розрахунок пенсії позивача «інших виплат» згідно з довідкою про складові заробітної плати (за останні 24 календарних місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» від 29.06.2011 р. № 03-38/726/2011, виданою Одеським апеляційним господарським судом.
04 квітня 2016 року управлінням Пенсійного фонду України в Київському районі м. Одеси було прийнято рішення № 838519 «Про відмову у призначенні (перерахунку пенсії, в якому повідомлялось, що відповідно до п. 5 розділу ІІІ «Прикінцеві положення» Закону України «Про внесення змін та визнання таким, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» № 213 від 02.03.2015 р., який набрав чинності з 1 квітня 2015 року, у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення (перерахунку) всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне грошове утримання призначаються відповідно до Законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народного депутата України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про судову експертизу», «Про Національний банк України»,. «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України, у звязку з чим вважав, що немає підстав для перерахунку пенсії Позивача.
Судом досліджено надані позивачем письмові докази, а саме: копію заяви про призначення пенсії від 01.07.2011 року, копію довідки про складові заробітної плати (посадовий оклад, надбавка за ранг або кваліфікаційні класи. Або класний чин, або спеціальні звання, або дипломатичний ранг, надбавка за вислугу років), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» від 29.06.2011 № 08-38/725/2011, копію довідки про складові заробітної плати (за станні місяці роботи або будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» від 29.06.2011 року № 08-38/726/2011, виданих Одеським апеляційним господарським судом, копію заяви від 31.03.2016 року про перерахунок пенсії з більшого заробітку та інших виплат, копію довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію від 31.03.2016 р. № 08-38/597/2016, видану Одеським апеляційним господарським судом.
Таким чином, судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 з 01.07.2011 року отримувала пенсію по інвалідності відповідно до Закону України «Про державну службу» яка була розрахована без урахування інших видів виплат згідно з довідкою від 29.06.2011 року № 08-38/726/2011 та, що відповідно до постанови КМУ від 02.09.2015 р. № 644 «Про внесення змін до деяких актів КМУ» працівникам судів підвищено посадові оклади, що призвело до збільшення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям Одеського апеляційного господарського суду про що до Відповідача ОСОБА_1 було надано довідку від 31.03.2016 р. № 08-38/597/2016.
Відповідно до п. 5 Прикінцевих положень Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" від 02.03.2015 р. № 213-VІІІ, у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України "Про державну службу", "Про прокуратуру", "Про судоустрій і статус суддів", "Про статус народного депутата України", "Про Кабінет Міністрів України","Про судову експертизу","Про Національний банк України","Про службу в органах місцевого самоврядування", "Про дипломатичну службу", Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України.
Саме по собі зазначення в пункті 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року № 213-VIII, про те, що у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до, окрім іншого,Закону України «Про державну службу», не є підставою вважати, що норми Закону України «Про державну службу» щодо пенсійного забезпечення державних службовців вже є скасованими з 01 червня 2015 року, оскільки скасування норм закону має відбуватись із чітким зазначенням норми закону яка скасовується - стаття, частина, що також підтверджено і наявністю проекту Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо запровадження єдиних принципів нарахування пенсій та скасування привілеїв у пенсійному забезпеченні» № 2767-2 від 12.05.2015 р., яким запропоновано уЗаконі України «Про державну службу» текст статті 37 викласти у такій редакції: «Пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», а статтю 371- виключити.
За правилами ч. 2 ст. 48 Закону України «Про Регламент Верховної Рад», закони, постанови та інші акти Верховної Ради, що набрали чинності, скасуванню Верховною Радою не підлягають, вони можуть бути визнані Верховною Радою такими, що втратили чинність.
Разом з тим, підстави та порядок перерахунку пенсій державним службовцям регулюються статтею 37-1 Закону України "Про державну службу" (в редакції Закону України № 76-VІІІ від 28.12.2014 року), положення яких щодо перерахунку пенсії у звязку із прийняттям Закону № 213-VІІІ не змінилися.
В п. 19 постанови Пленуму Верховного суду України № 8 від 13.06.2007 року «Про незалежність судової влади», зазначено, що відповідно до ст. ст. 8 та 22 Конституції України не підлягають застосуванню судами закони та інші нормативно-правові акти, якими скасовуються конституційні права і свободи людини та громадянина, а також нові закони, які звужують зміст та обсяг встановлених Конституцією України і чинними законами прав і свобод.
Порядок проведення такого перерахунку визначений постановою Кабінету Міністрів України від31 травня 2000р. № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії», в редакції чинній на момент підвищення з 09 вересня 2015 року посадових окладів працівникам апарату апеляційних судів згідно постанови КМУ від 02.09.2015 р. № 644 «Про внесення змін до деяких актів КМУ».
Відповідно до п. 4 постанови Кабінету Міністрів України від31 травня 2000 р. № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії», у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України (для службовців Національного банку України відповідно до рішень його Правління) після набрання чинності Законом України від 16 січня 2003 р. N 432-IV "Про внесення змін до Закону України "Про державну службу" заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України "Про державну службу", визначається в такому порядку:
1) пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, - на підставі поданої довідки про одержувану заробітну плату на момент перерахунку.
Премія, крім премій, зазначених у другому реченні цього абзацу, та інші надбавки враховуються в середніх розмірах відносно визначених законодавством таких виплат за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа вийшла на пенсію, на момент виникнення права на перерахунок.
А, відповідно до п. 5 постанови Кабінету Міністрів України від31 травня 2000р. № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії», перерахунок пенсій провадиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи.
Положеннями статті 37 Закону України „Про державну службу в редакції, яка діяла на момент призначення пенсії ОСОБА_1, пенсія державним службовцям призначалася в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі.
За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків посадового окладу з урахуванням надбавок, передбачених цим Законом, без обмеження граничного розміру пенсії.
З 01 липня 2011 року ОСОБА_1 було призначено пенсію у розмірі 82% від заробітної плати відповідно до Закону України Про державну службу, що підтверджується копією розпорядження 838519 від 08.07.2011.
Частино 1 статті 1 Закону України „Про оплату праці встановлено, що заробітна плата це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 Закону України „Про оплату праці визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Частиною 2 ст. 33 Закону України „Про державну службу передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Таким чином, з огляду на вищенаведені норми суд вважає, що матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань та індексація входять до системи оплати праці державного службовця.
Положеннями статті 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсії.
Частиною 1 статті 66 вказаного Закону встановлено, що до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обовязкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обовязкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Стаття 41 Закону України „Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, а за періоди до запровадження обмеження максимального розміру заробітної плати (доходу), з якої сплачувалися зазначені внески (збір), - у межах сум, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, включалися до заробітної плати, з якої обчислювалася пенсія відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення", і не перевищують 5,6 розміру середньої заробітної плати в Україні на день отримання зазначених сум.
З огляду на наведене, суд вважає, що отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обовязкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
При цьому, у своїй постанові Верховний Суд України від 20 лютого 2012 року у справі № 21-430а11 усуваючи неоднакове застосування норм матеріального права, вважає висновки суду про те, що матеріальна допомога, на яку нараховувався збір на обовязкове державне пенсійне страхування, однак яка не включається до складу заробітної плати державного службовця, не враховується при обчисленні розміру його пенсії, є наслідком порушення правил застосування норм права: перевагу було надано положенням законів № 3723-XII та № 108/95-ВР, які щодо спірних відносин є загальними. У той же час перевагу мають спеціальні норми, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії, за наведених обставин стаття 41 Закону №1058-IV та стаття 66 Закону №1788XII.
Відповідно до ч. 1 ст. 244-2 Кодексу адміністративного судочинства України рішення Верховного Суду України, прийняте за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обовязковою для всіх субєктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України.
Таким чином, при обчисленні ОСОБА_1 пенсії державного службовця Управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Одеси повинно було врахувати всі суми виплат, з яких було фактично нараховані та сплачені страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, у тому числі й матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації, які входять до системи оплати праці державного службовця.
З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що рішення Управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Одеси № 838519 від 04.04.2016 р. про відмову у призначенні (перерахунку) пенсії не відповідають вимогам Закону № 1058-IV та Закону № 1788-XII і порушують права ОСОБА_1 на пенсію відповідному до визначеного законом розмірі.
Правові основи проведення індексації, а також обєкти індексації визначено Законом України «Про індексацію грошових доходів населення» та Порядком проведення індексації грошових доходів населення, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 р. №1078 (зі змінами) (далі Порядок).
Відповідно до пункту 1-1 Порядку, обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком починаючи з березня 2003 року - місяця опублікуванняЗакону України від 6 лютого 2003 року № 491-IV "Про внесення змін до Закону України "Про індексацію грошових доходів населення". Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений в абзаці другому цього пункту.
Так, пунктом 2 Порядку визначено, що індексації підлягає, зокрема, пенсії (з урахуванням надбавок, доплат, підвищень до пенсії, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги на прожиття, державної допомоги та компенсаційних виплат, крім тих, які зазначені у пункті 3 цього Порядку), щомісячне довічне грошове утримання, що виплачується замість пенсії
Пунктом 10-1 Порядку встановлено, що обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації пенсій особам, які набули право на її призначення, щомісячного довічного грошового утримання, що виплачуються замість пенсії, здійснюється починаючи з місяця, в якому їх призначено. Обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації матеріального забезпечення безробітних здійснюється з місяця, в якому розпочата така виплата.
Таким чином базовий місяць індексації пенсії - липень 2011 року повинен бути незмінним, адже перерахунок пенсії за рішенням суду по своїй правовій природі не є збільшенням грошових доходів населення, а є поновленням мого порушеного права на отримання пенсії з урахуванням всіх отримуваних сум доходів з яких були сплачені страхові внески.
Отже, з огляду на вищевказане, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню шляхом визнання протиправним рішення управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Одеси № 838519 від 04.04.2016 р. «Про відмову у призначенні (перерахунку) пенсії», зобовязання управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Одеси здійснити розрахунок та виплату пенсі позивачу з дати призначення, а саме з 01.09.2015 року у розмірі 82 % від заробітної плати з урахуванням інших виплат згідно з довідкою від 29.06.2011 року № 08-38/726/2011, виданою Одеським апеляційним господарським судом, якими передбачені складові заробітної плати для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», на які нараховані та утримані страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування,а з 01.01.2011 року єдиний соціальний внесок без зміни базового місяця індексації пенсії наростаючим підсумком - липень 2011 року; зобовязати відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії позивачу з 09.09.2015 року у розмірі 82 % від заробітної плати згідно з довідкою від 31.03.2016 року № 08-38/297/2016, виданою Одеським апеляційним господарським судом з урахуванням інших видів виплат, згідно довідкою від 29.06.2011 року № 08-38/726/2011, виданою Одеським апеляційним господарським судом, якими передбачені складові заробітної плати для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», на які нараховані та утримані страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 року єдиний соціальний внесок.
Відповідно до ч. 1 ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є субєктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені витрати за рахунок бюджетних асигнувань субєкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
Стягненню з Відповідача на користь держави підлягає судовий збір в сумі 551 грн. 20 коп.
Згідно з вимогами ч. 1 ст. 256 КАС України негайно виконуються постанови суду про присудження виплати пенсій, інших періодичних платежів з Державного бюджету України або позабюджетних фондів у межах суми стягнення за один місяць.
Керуючись ст.ст. 2, 4, 7-9, 11, 71, 94, 158-163 КАС України, суд,-
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 - задовольнити частково.
Визнати протиправним рішення управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Одеси від 04.04.2016 року за № 838519 «Про відмову у призначенні (перерахунку) пенсії» ОСОБА_1.
Зобовязати управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Одеси здійснити розрахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з дати призначення, а саме з 01 вересня 2015 року у розмірі 82% від заробітної плати з урахуванням інших видів виплат згідно з довідкою від 29 червня 2011 р. № 08-38/726/2011, виданою Одеським апеляційним господарським судом, якими передбачені складові заробітної плати для призначення пенсії відповідно до Закону України „Про державну службу, на які нараховані та утримані страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, а з 1 січня 2011 року єдиний соціальний внесок без зміни базового місяця індексації пенсії наростаючим підсумком липень 2011 року.
Зобовязати управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Одеси здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 09 вересня 2015 року у розмірі 82% від заробітної плати згідно з довідкою від 31.03.2016 р. № 08-38/297/2016, виданою Одеським апеляційним господарським судом з урахуванням інших видів виплат згідно з довідкою від 29 червня 2011 р. № 08-38/726/2011, виданою Одеським апеляційним господарським судом, якими передбачені складові заробітної плати для призначення пенсії відповідно до Закону України „Про державну службу, на які нараховані та утримані страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, а з 1 січня 2011 року єдиний соціальний внесок.
Звернути постанову до негайного виконання у межах одного місяця.
Стягнути з Управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Одеси на користь держави судовий збір у розмірі 551(пятсот пятдесят одна) грн. 20 коп.
Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду шляхом подання до Київського районного суду м. Одеси апеляційної скарги протягом десяти днів з моменту отримання копії постанови.
Суддя Васильків О. В.