Постанова № 57448267, 25.04.2016, Мукачівський міськрайонний суд Закарпатської області

Дата ухвалення
25.04.2016
Номер справи
303/1985/16-а
Номер документу
57448267
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 303/1985/16-а

2-а/303/97/16

ряд. стат. звіту -90.

ПОСТАНОВА

Іменем України

25 квітня 2016 року м.Мукачево

Мукачівський міськрайонний суд Закарпатської області

в особі : головуючого - судді Пак М.М.

секретар судового засідання Тромпак В.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду в м.Мукачево адміністративний позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2 об'єднаного управління Пенсійного фонду України Закарпатської області про визнання неправомірними дії щодо відмови у призначенні пенсії ,-

в с т а н о в и в:

Позивач - ОСОБА_1 звернувся до суду із адміністративним позовом до ОСОБА_2 об'єднаного управління Пенсійного фонду України Закарпатської області про визнання неправомірними дії щодо відмови у призначенні пенсії.

Позовні вимоги мотивує тим, що він (ОСОБА_1В.) з 15 травня 1987 року по 15 червня 1987 року на протязі 30-ти днів приймав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, виконуючи автомобільні перевезення вантажів у складі комплексної бригади по будівництву автодороги Славутич-Чорнобильська АЕС в м.Іванів Київської області. Зазначений населений пункт віднесений до 30 кілометрової зони відчуження. Даний факт надав йому право виходу на пенсію на підставі ст.55 Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи зі зниженням пенсійного віку на 8 років. У свою чергу Мукачівське об'єднане управління Пенсійного фонду України Закарпатської області, відмовляється призначити пенсію по віку відповідно до зазначеного Закону, у зв'язку з тим, що відсутні оригінали документів, які б підтверджували його участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС. Так, у лютому 2016 року він (ОСОБА_1В.) звернувся до управління, щодо визначення права на призначення пенсії, згідно із Законом України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи та надав копії документів: ксерокопію паспорту та ідентифікаційний код на 2 арк.; копію посвідчення учасника ліквідації аварії на ЧАЕС від 16 лютого 1993 року на 1 арк.; копію трудової книжки від 02 липня 1982 року на 5 арк.; копію архівної Довідки № 09/07-04 від 20 січня 2016 року; копії Довідок, списків командированих та наказів по особовому складу виданих архівним відділом виконавчого комітету ОСОБА_2 міської ради щодо його участі у ліквідації аварії на ЧАЕС у складі комплексної бригади по будівництву автодороги Славутич-Чорнобильська АЕС в м.Іванів, Київської області, що були командировані з ОСОБА_2 автотранспортного підприємства - 12161 на 6 арк.. Згідно відповіді управління Пенсійного фонду від 02 березня 2016 року він не має права на пенсію, у зв'язку з тим, що документально недоведений факт його участі в ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, а саме: не надано первинні документи. Вважає, що дані дії відповідача є неправомірними у зв'язку з чим звертається до суду та просить визнати дії ОСОБА_2 об'єднаного управління Пенсійного фонду України Закарпатської області щодо відмови у визначенні права на призначення пенсії та її призначенні, згідно із Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» - неправомірними та зобов'язати відповідача призначити йому пенсію зі зниженням пенсійного віку, як учаснику ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у 1987 році зі зниженням пенсійного віку на 8 років відповідно до статті 55 Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи з - 02 лютого 2016 року.

Позивач - ОСОБА_1 в судове засідання не з'явився, подав до суду заяву про розгляд справи у його відсутнсоті, позовні вимоги підтримує та просить суд їх задоволити.

Відповідач - представник ОСОБА_2 об'єднаного управління пенсійного фонду України Закарпатської області ОСОБА_3 в судовому засіданні адміністративний позов ОСОБА_1 не

-2-

визнав і просив в його задоволенні відмовити, та подав суду заперечення на його позов.

Дослідивши подані на розгляд суду документи і матеріали, всебічно зясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, обєктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.

Відповідно до статті 69 Кодексу адміністративного судочинства України, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.

Судом встановлено, що відповідно до копії ОСОБА_4 А№040249 виданого 16 лютого 1993 року Закарпатською обласною державною адміністрацією ОСОБА_1 учасник ліквідації наслдіків аварії на Чорнобильскій АЕС у 1987 році (а.с.6).

З копії Трудової книжки ОСОБА_4 БТ-І № 8189820 виданої 26 червня 1982 року, вбачається, що ОСОБА_1 - 19 березня 1987 року прийнятий на роботу до ОСОБА_2 автотранспортного підприємства 06061на посаду водія (а.с.7-8).

Відповідно до копії архівної Довідки за № 09/07-04 від 20 січня 2016 року начальника архівного відділу виконавчого комітету ОСОБА_2 міської ради ОСОБА_5, у наказах з особового складу ОСОБА_2 автотранспортного підприємства - 12161, значиться наказ про відрядження на будівництво дороги Славутич - Чорнобильска АЕС з 15 травня 1987 року по 16 червня 1987 року водія ОСОБА_1 (наказ №65-к від 13 травня 1987 року пр.4 п.1) (а.с.12).

З копії Довідки працівників Мукачівского ВАТ АТП 12161 на ліквідації наслідків Чорнобильскої катастрофи в зоні відчуження вбачається, що ОСОБА_1 перебував на ліквідації з 14 травня по 14 червня 1987 року в м.Іваново ДЕУ-39 (а.с.13-14).

Відповідно до копії Довідки за №4 від 02 лютого 1993 року, ОСОБА_1 згідно наказу по АТП №65 від 13 травня 1987 року, з 13 травня 1987 року по 16 червня 1987 року приймав участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, виконував автобусні (вантажні) перевезення в 30 кілометровій зоні, у населених пунктах по маршруту ОСОБА_6 АЕС на протязі 29 днів (290 годин) (а.с.15).

З копії довідки виданої Іванівським дорожньо-будівельним управлінням, вбачається, що ОСОБА_1 дійсно працював в ДСУ-39 і приймав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС на будівництві автодороги Славутич-ЧАЕС у період з 15 травня по 15 червня 1987 року (а.с.16).

Відповідно до копії Наказу начальника ОСОБА_2 автотранспортного підприємства № 12161 ОСОБА_6 за № 90 від 14 травня 1987 року, у зв'язку з виробничою необхідністю вирішено командирувати водіїв та інших працівників зокрема ОСОБА_1 в м.Іванов в розпорядження ДСУ-39 з 14 травня по 15 червня 1987 року (а.с.18).

З копії ОСОБА_2 об'єднаного управління пенсійного фонду України Закарпатської області за № 1759/03 від 02 березня 2016 року вбачається, що підстав для переводу ОСОБА_1 на пенсію по віку як учасника ліквідації аварії Чорнобильської АЕС - не має, оскільки останнім не надано довідку, яка б підтверджувала яку безпосередньо роботу він виконував (а.с.19).

Згідно частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 46 Конституції України передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Відповідно статті 9 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», особами, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, є: 1) учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС - громадяни, які брали безпосередню участь у ліквідації аварії та її наслідків; 2) потерпілі від Чорнобильської катастрофи - громадяни, включаючи дітей, які зазнали впливу радіоактивного опромінення внаслідок Чорнобильської катастрофи.

В статті 10 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», зазначено, що учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС вважаються громадяни, які безпосередньо брали участь у будь-яких роботах, повязаних з усуненням самої аварії, її наслідків у зоні відчуження у 1986-1987 роках незалежно від кількості робочих днів, а у 1988-1990 роках - не менше 30 календарних днів, у тому числі проведенні евакуації людей і майна з цієї зони, а також тимчасово направлені або відряджені у зазначені строки для

-3-

виконання робіт у зоні відчуження, включаючи військовослужбовців, працівники державних, громадських, інших підприємств, установ і організацій незалежно від їх відомчої підпорядкованості, а також ті, хто працював не менше 14 календарних днів у 1986 році на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки або їх будівництві.

За змістом статті 14 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» категорія 2 особі, постраждалої внаслідок Чорнобильської катастрофи, встановлюється учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у зоні відчуження у 1987 році не менше 14 календарних днів.

Згідно статті 15 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» підставами для визначення статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС є період роботи (служби) у зоні відчуження, що підтверджено відповідними документами.

Частиною 1 статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», передбачено, що особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування». Учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у 1987 році у зоні відчуження не менше 14 календарних днів мінімально необхідний для призначення пенсії вік зменшується на 8 років.

Враховуючи зазначені вище норми закону особа має право на пільгову пенсію зі зменшенням пенсійного віку на 8 років у разі роботи в зоні відчуження не менше 14 календарних днів у 1987 році.

Перелік документів, що подаються до органу Пенсійного фонду для призначення пенсії визначений Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою Правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 року № 22-1.

В пункті 2.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» визначено, що до заяви при призначенні пенсії за віком із застосуванням норм статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» додаються зокрема посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09 березня 1988 року № 122, або довідка військової частини, у складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи обєкт, де особою виконувались роботи з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС; посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та довідка про період (періоди) проживання (роботи) на територіях радіоактивного забруднення, видана органами місцевого самоврядування (підприємствами, установами, організаціями) (при призначенні пенсії за віком із застосуванням норм статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»)

Отже, за змістом пункту 2.1 вказаного Порядку підставою для призначення пенсії, крім довідки про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09 березня 1988 року № 122, можуть бути інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи обєкт, де особою проводились роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.

Так, згідно з нормами статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їх посадові і службові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України при оскарженні рішень субєктів владних повноважень суди перевіряють чи прийняті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно частини 2 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій бездіяльності субєкта владних повноважень обовязок щодо доказування правомірності свого рішення, дій чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Згідно частини 3 статті 65 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» посвідчення «Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС» та «Потерпілий від Чорнобильської катастрофи» є документами, що підтверджують статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надають право користування

-4-

пільгами, встановленими цим Законом.

При цьому, єдиним документом, що підтверджує статус громадянина, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи та надає право користування пільгами, встановленими нормами Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», в тому числі, і призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій, є посвідчення «Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС» та «Потерпілий від Чорнобильської катастрофи».

Аналогічна позиція висловлена в постанові Верховного Суду України від 21 листопада 2006 року, справа № 21-1048во06 та в рішенні Вищого адміністративного суду України від 12 грудня 2013 року у справі № К/800/44031/13, де чітко визначено, що єдиним документом, що підтверджує статус громадянина, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надають право користування пільгами, встановленими Законом N 796-XII, зокрема призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій, є посвідчення «Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС» або «Потерпілий від Чорнобильської катастрофи».

З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_1 є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1987 році, що підтверджено посвідченням (Категорія 2) учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС виданого Закарпатською обласною державною адміністрацією 16 лютого 1993 року, і яке видається тільки учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у зоні відчуження у 1987 році не менше 14 календарних днів. Це також підтверджується поданими ОСОБА_1 документами, згідно яких у період з 15 травня 1987 року по 15 червня 1987 року, позивачем проводились роботи по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС а саме: перебував на будівництві дороги Славутич - Чорнобильська АЕС.

Враховуючи вищенаведеного, суд приходить до висновку, що ОСОБА_2 об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України Закарпатської області при визначенні ОСОБА_1 пенсії зі зниженням пенсійного віку на 8 років, як учаснику ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у 1987 році безпідставно було відмовлено в такому, і тому адміністративний позов ОСОБА_1 підлягає до задоволення.

Керуючись ст.ст. 2, 6-14, 17, 69-71, 94, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, ст.ст. 9, 10 14, 15, 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», ст.46 Конституції України, суд,-

п о с т а н о в и в:

Адміністративний позов ОСОБА_1 про визнання неправомірними дії щодо відмови у призначенні пенсії - задоволити.

Визнати дії ОСОБА_2 об'єднаного управління Пенсійного фонду України Закарпатської області щодо відмови у визначенні права на призначення пенсії та її призначенні, згідно із Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» - неправомірними.

Зобов'язати Мукачівське об'єднане управління Пенсійного фонду України Закарпатської області, призначити ОСОБА_1 пенсію зі зниженням пенсійного віку, як учаснику ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у 1987 році зі зниженням пенсійного віку на 8 років відповідно до статті 55 Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи з - 02 лютого 2016 року.

Стягнути з ОСОБА_2 об'єднаного управління Пенсійного фонду України Закарпатської області, місце знаходження : м.Мукачево, вул.Миру, 151 ж, Закарпатської області (код ЄДРПОУ - 37857963) на користь ОСОБА_2 УДКСУ Закарпатської області (код 37958089, банк ГУДКСУ у Закарпатській області, МФО 812016, р/р 31215206700003, код класифікації 22030001) - 551 (п'ятсот п'ятдесят одну) гривню 20 копійок судового збору.

Постанова може бути оскаржена сторонами в апеляційному порядку до Львівського апеляційного адміністративного суду через Мукачівський міськрайонний суд Закарпатської області шляхом подання в 10-денний строк з дня отримання копії постанови апеляційної скарги.

Головуючий М.М.Пак