233 № 233/2751/14-а
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
26.04.2016 Костянтинівський міськрайонний суд Донецької області в складі:головуючого судді Каліуш О. В. , за участі секретаря Мазепа Н.А., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Костянтинівці подання відділу Державної виконавчої служби Костянтинівського міськрайонного управління юстиції, заінтересовані особи ОСОБА_1, Костянтинівське обєднане Управління пенсійного фонду України Донецької області, Управління Державної казначейської служби України в м. Костянтинівці Донецької областіпро зміну способу і порядку виконання рішення суду,-
В С Т А Н О В И В:
Звернувшись до суду з поданням, Відділ ДВС Костянтинівського міськрайонного управління юстиції просить:
- змінити спосіб і порядок виконання рішення Костянтинівського міськрайонного суду по справі № 233/2751, а сааме з «зобовязати» на «стягнути» з УПФУ в м. Костянтинівці та Костянтинівському районі Донецької області здійснити перерахунок та виплату державної пенсії ОСОБА_1 з розрахунку не менше 8 мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії у розмірі 75% мінімальної пенсії за віком відповідно до вимог ст. 50 ч.4, ст.54,67 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з 01 січня 2014 року, виходячи з розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність з урахуванням фактично отриманих сум;
- відкликати виконавчий лист № 233/2751, виданий 13.05.2014 року Костянтинівським міськрайонним судом про зобовязання УПФУ в м. Костянтинівці та Костянтинівському районі Донецької області здійснити перерахунок та виплату державної пенсії ОСОБА_1 з розрахунку не менше 8 мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії у розмірі 75% мінімальної пенсії за віком відповідно до вимог ст. 50 ч.4, ст.54,67 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з 01 січня 2014 року, виходячи з розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність з урахуванням фактично отриманих сум,-
посилаючись на те, що з 15 січня 2015 року на виконанні у Відділі ДВС Костянтинівського міськрайонного управління юстиції знаходиться виконавчий лист № 233/2751, виданий 13.05.2014 року Костянтинівським міськрайонним судом про зобовязання УПФУ в м. Костянтинівці та Костянтинівському районі Донецької області здійснити перерахунок та виплату державної пенсії ОСОБА_1 з розрахунку не менше 8 мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії у розмірі 75% мінімальної пенсії за віком відповідно до вимог ст. 50 ч.4, ст.54,67 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з 01 січня 2014 року, виходячи з розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність з урахуванням фактично отриманих сум.
Боржником у даному виконавчому провадженні проведений розрахунок недоплаченої суми згідно рішення суду, який становить 70183,24 грн.
Статтею 22 Бюджетного кодексу України визначено, що УПФУ в м. Костянтинівці та Костянтинівському районі є розпорядником бюджетних коштів.
Відповідно до ст. 23 Бюджетного кодексу України будь-які бюджетні зобовязання та платежі з бюджету можна здійснювати лише за наявності відповідного бюджетного призначення. Бюджетні призначення встановлюються законом про Державний бюджет України чи рішенням про місцевий бюджет у порядку, визначеному цим Кодексом.
Законом України «Про Державний бюджет України» виплати за вищевказаною бюджетною програмою не передбачені, тому виконавчий лист боржником не виконано з поважних причин.
З 01 січня 2013 року набув чинності Закон України № 4901-У1 «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень», п.2 ст.7 якого передбачає, що у разі якщо рішення суду, боржником за яким є державний орган, не виконано протягом двох місяців з дня винесення постанови про відкриття виконавчого провадження, крім випадків, коли стягував перешкоджає провадженню виконавчих дій, державний виконавець зобовязаний звернутися до суду із заявою про зміну способу і порядку виконання рішення.
Представник Відділу ДВС Костянтинівського МРУЮ, будучи належним чином сповіщеним про час та місце розгляду справи, у судове засідання не зявився, в поданні про зміну способу та порядку виконання рішення суду просив справу розглянути у його відсутність.
Представник заінтересованої особи Костянтинівського обєднаного управління Пенсійного Фонду України Донецької області, будучи належним чином сповіщеним про час та місце розгляду справи, у судове засідання не зявився, надавши суду письмові заперечення на подання ВДВС Костянтинівського міськрайонного управління юстиції, в яких просив у задоволенні подання відмовити, посилаючись, зокрема на те, що фактично у поданні державний виконавець просить змінити не спосіб виконання постанови суду, а судове рішення по суті заявлених позовних вимог і вирішити додаткову позовну вимогу про стягнення коштів, яка не була предметом розгляду та дослідження адміністративного суду під час прийняття цієї постанови.
Заінтересована особа ОСОБА_1, представник заінтересованої особи Управління Державної казначейської служби України в м. Костянтинівці Донецької області у судове засідання не зявились, про час та місце розгляду подання повідомлялись належним чином.
Дослідивши всі обставини у справі та перевіривши їх доказами, суд вважає, що подання задоволенню не підлягає з таких підстав.
Статтею 14 КАС України встановлено, що судове рішення, яким закінчується розгляд справи в адміністративному суді, ухвалюється іменем України. Постанови та ухвали суду в адміністративних справах, що набрали законної сили, є обовязковими до виконання на всій території України. Невиконання судових рішень тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Постановою Костянтинівського міськрайонного суду Донецької області від 13 травня 2014 року в справі адміністративної юрисдикції № 233/2751/15-а позовні вимоги ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду України в м. Костянтинівці та Костянтинівському районі Донецької області про визнання дій неправомірними та перерахунок пенсії задоволені. Визнані неправомірними дії УПФУ у м. Костянтинівці та Костянтинівському районі Донецької області щодо виплати ОСОБА_1 з 01 січня 2014 року державної пенсії та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоровю у розмірах, менших, ніж передбачені ст.ст. 50,54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Зобовязано Управління ПФУ в м. Костянтинівці та Костянтинівському районі Донецької області здійснити перерахунок та виплату державної пенсії ОСОБА_1 з розрахунку не менше 8 мінімальних пенсій за віком та додаткову пенсію у розмірі 75% мінімальної пенсії за віком відповідно до вимог ст.ст. 50,54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з 01 січня 2014 року, виходячи з розміру встановленого законом прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність з урахуванням фактично отриманих сум. Постанова набрала чинності 03 листопада 2014 року.
Дане судове рішення звернуто до виконання, виконавче провадження відкрито 15 січня 2015 року (а.с.65).
Статтею 263 КАС України передбачено, що за наявності обставин, що ускладнюють виконання судового рішення (відсутність коштів на рахунках, відсутність присудженого майна в натурі, стихійні лиха тощо), державний виконавець може звернутися до адміністративного суду першої інстанції, незалежно від того, суд якої інстанції видав виконавчий лист, що видав виконавчий лист, із поданням, а особа, яка бере участь у справі, та сторона виконавчого провадження із заявою про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду.
Суд розглядає питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення в десятиденний строк у судовому засіданні з повідомленням державного виконавця або сторони виконавчого провадження, що звернулися з поданням (заявою), та осіб, які беруть участь у справі, та у виняткових випадках може відстрочити або розстрочити виконання, змінити чи встановити спосіб і порядок виконання рішення. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду.
Отже, аналіз ст. 263 КАС України дає підстави вважати, що суд може змінити спосіб і порядок виконання рішення лише: 1) у виняткових випадках; 2) за наявності обставин, що ускладнюють його виконання або роблять його неможливим; 3) за умови надання достатніх доказів наявності таких обставин.
Під зміною способу і порядку виконання рішення суду слід розуміти прийняття судом нових заходів реалізації (виконання) рішення в разі неможливості його виконання у спосіб і порядок, встановлений раніше.
Зміна способу і порядку виконання рішення суду може відбутися шляхом заміни одного заходу примусового виконання судового рішення іншим або коли при виконанні рішення адміністративного суду, яким присуджені певні речі або кошти неможливо їх повернути за їх відсутності, що є підставою для звернення стягнення на грошові кошти тощо.
Відділом Державної виконавчої служби Костянтинівського міськрайонного управління юстиції до подання не надано достатніх доказів наявності таких підстав.
Реалізуючи своє право на захист позивач має право вимагати від суду зобовязання відповідача субєкта владних повноважень прийняти рішення або вчинити певні дії, що вбачається з п.2 ч.4 ст.105 КАС України.
Суд, здійснюючи зміну способу і порядку виконання рішення суду, не може змінювати зміст резолютивної частини рішення або змінити обраний судом спосіб захисту порушеного права.
Суд вважає, що вимога відділу Державної виконавчої служби Костянтинівського міськрайонного управління юстиції не є заміною способу і порядку виконання рішення суду, оскільки зміна у виконавчому листі слова «зобов'язати» на слово «стягнути» буде суперечити резолютивній частині рішення суду на підставі якого такий виконавчий лист виданий, що є не допустимим, так, як змінює саме рішення суду.
На підставі вище викладеного, суд вважає, що підстав для зміни способу і порядку виконання у виконавчому провадженні з виконання виконавчого листа немає.
Керуючись ст. 263 КАС України, суд,-
У Х В А Л И В:
У задоволенні подання Відділу Державної виконавчої служби Костянтинівського міськрайонного управління юстиції, заінтересовані особи ОСОБА_1, Костянтинівське обєднане управління Пенсійного фонду України Донецької області, Управління державної казначейської служби України в м. Костянтинівці Донецької областіпро зміну способу і порядку виконання рішення суду відмовити.
На ухвалу може бути подана апеляція до Донецького апеляційного адміністративного суду через Костянтинівський міськрайонний суд Донецької області протягом пяти днів з дня її проголошення.
Суддя: О.В. Каліуш