Постанова № 57443184, 26.04.2016, Фортечний районний суд міста Кропивницького (до 25.04.2025 - Кіровський районний суд м. Кіровограда)

Дата ухвалення
26.04.2016
Номер справи
404/2045/16-а
Номер документу
57443184
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 404/2045/16-а

Номер провадження 2-а/404/936/16

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 квітня 2016 року Кіровський районний суд м. Кіровограда

в складі:

головуючої судді - Панфіловій А.В.

при секретарі - Мосійчук А.Г.

розглянувши в судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Кіровограді про визнання дій протиправними та зобов"язання до вчинення дій, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до відповідача про визнання протиправними дій та рішення Управління Пенсійного фонду України в м. Кіровограді про відмову ОСОБА_1 у проведені перерахунку пенсії за вислугою років відповідно до статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру" (зі змінами, внесеними Законом України від 05.10.1995 №358/95-ВР, у редакції Закону України від 12.07.2001 № 2663-111), на підставі довідки прокуратури Кіровоградської області від 03.02.2016 № 18-78 вих-16 про заробітну плату з розрахунку 90% із середнього заробітку та просить зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м. Кіровограді провести перерахунок пенсії згідно статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру" в редакції Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про прокуратуру" від 12.07.2001 № 2663-111, на підставі довідки прокуратури Кіровоградської області від 03.02.2016 № 18-78 вих-16 про заробіток для перерахунку пенсії, в розмірі 90% від суми заробітку за відповідною посадою без обмеження граничного розміру пенсії та виплатити різницю між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії за вислугою років із 01 січня 2016 року по теперішній час.

В обґрунтування позову зазначено, що у лютому 2016 року звернувся до УПФ у м. Кіровограді із заявою про проведення перерахунку пенсії за вислугою років за правилами частини 1 статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру" в редакції Закону України від 12.07.2001 № 2663-111 "Про внесення змін до Закону України "Про прокуратуру", згідно поданої довідки прокуратури Кіровоградської області від 01.02.2016 № 18-59 вих-16 про заробіток для перерахунку пенсії, в розмірі 90% від суми заробітку за відповідною посадою без обмеження граничного розміру та про виплату різниці між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії за вислугою років із 01 січня 2016 року. Довідка для перерахунку пенсії надана у зв'язку з підвищенням посадових окладів працівникам прокуратури, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 № 1013 "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів".

Управлінням Пенсійного фонду України в м. Кіровограді на його звернення надано відповідь №54/і-11 від 18.02.2016, за яким в перерахунку пенсії за вислугу років відмовлено з з посиланням на п. 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення», у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до Закону України «Про прокуратуру».

У зв'язку з викладеним з 1 червня 2015 року пенсії в порядку та на умовах, визначених вищезазначеними законами, не призначаються, раніше призначені пенсії не перераховуються.

Крім того ч. 20 ст. 86 Закону України «Про прокуратуру» №1697-18 передбачено, що умови та порядок перерахунку призначених працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України.

На сьогодні в Україні така постанова відсутня, в зв'язку з чим законодавчі підстави проведення перерахунків відсутні.

Вважає, що у діяльності посадових осіб управління Пенсійного фонду України в м. Кіровограді при прийнятті рішення мають місце порушення вимог Конституції України, та чинного законодавства України про пенсійне забезпечення та загальнообов'язкове пенсійне страхування, Закону України «Про прокуратуру»

Стверджується , що пенсія була призначена відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції станом на 2008 рік, тобто до набрання чинності нової редакції вказаної статті цього закону та нового Закону України «Про прокуратуру». Отже, зміни, внесені до законодавства щодо пенсійного забезпечення, стосуються саме призначення пенсії, а не її перерахунку.

Таким чином, призначення та виплата пенсій не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія призначена до набрання чинності пенсійного законодавства, яке обмежує їхні права.

У даному випадку при перерахунку пенсії підлягає застосуванню положення статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції яка діяла станом на 2008 рік, яка обмежень максимального розміру пенсії, призначеної відповідно до Закону України «Про прокуратуру», не встановлювала, а тому просить задовільнити позов повністю .

До судового засідання позивачем подано заяву про розгляд справи у його відсутність та підтримання позову повністю ( а.с. 28).

До судового засідання представником відповідача подано заяву про розгляд справи у їх відсутність та заперечення проти позову. В обгрунтування заперечень зазначено, що пенсія позивача хоч і призначена та виплачується згідно вимог чинного законодавства, зокрема у відповідності до приписів статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру" в редакції Закону України від 12.07.2001р. № 2663-111, проте перерахуванню не підлягає, оскільки у відповідно до п. 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 № 213 у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015р. скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів Україні «Про державну службу», «Про прокуратуру», «;Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народного депутата України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про судову експертизу», «Про Національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України. Тому просить в задоволенні позову відмовити повністю.

Судом встановлено наступні факти.

ОСОБА_1 з 06.11.1997 року перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в м. Кіровограді та отримує пенсію яка призначена на підставі Закону України «Про прокуратуру». Про що зазначено в запереченнях ( а.с. 23).

В лютому 2016 року позивач звернувся до УПФ у м. Кіровограді із заявою про проведення перерахунку пенсії за вислугою років за правилами частини 1 статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру" в редакції Закону України від 12.07.2001 № 2663-111 "Про внесення змін до Закону України "Про прокуратуру", згідно поданої довідки прокуратури Кіровоградської області від 01.02.2016 № 18-59 вих-16 про заробіток для перерахунку пенсії, в розмірі 90% від суми заробітку за відповідною посадою без обмеження граничного розміру та про виплату різниці між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії за вислугою років із 01 січня 2016 року. Довідка для перерахунку пенсії надана у зв'язку з підвищенням посадових окладів працівникам прокуратури, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 № 1013 "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів".

Управлінням Пенсійного фонду України в м. Кіровограді на звернення позивача надано відповідь №54/і-11 від 18.02.2016, за яким в перерахунку пенсії за вислугу років відмовлено.

Суд вважає, що дії Управління пенсійного фонду України в м. Кіровограді про відмову в перерахунку пенсії позивачу на підставі п.5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року за № 213, є незаконними і такими, що порушують гарантовані Конституційні соціальні права на пенсійне забезпечення, за таких підстав.

Пенсія дану виду призначена з 19.03.2008р.. На час призначення пенсії питання пенсійного забезпечення працівників органів прокуратури урегульовано, зокрема, положеннями ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (1991 року), частина перша якої в редакції станом на липень 2011 передбачала, що прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 90 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.

Відповідно до ч.1 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» обчислення (перерахунок) пенсій проводиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.

Згідно з частиною 17 статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (в редакції від 12.07.2001р.) призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більше як за 12 місяців. Перерахунок пенсії провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.

Статтями 22,92 Конституції України визначені права і свободи людини і громадянина, гарантії прав і свобод визначаються Законами України. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів, або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод, а відповідач фактично обмежив моє право на перерахунок пенсії в розмірі та відсотках відповідно до ч. 13 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від суми місячної заробітної плати, розмір якої визначено у довідці прокуратури Кіровоградської області від 26 січня 2016 року.

Конституційний Суд України неодноразово розглядав питання, пов'язані з реалізацією права на соціальний захист і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція України виокремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, які відповідно до статті 17 Конституції України перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме: у Збройних Силах України, органах Служби безпеки України, міліції, прокуратури, охорони державного кордону України, податкової міліції, державної пожежної охорони, Державного департаменту України з питань виконання покарань тощо (рішення Конституційного Суду України від 6 липня 1999 року № 8-рп/99 у справі щодо права на пільги та від 20 березня 2002 року № 5-рп/2002 у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій).

У зазначених рішеннях Конституційний Суд України вказав, що необхідність додаткових гарантій соціальної захищеності цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення зумовлена насамперед тим, що служба у Збройних Силах України, інших військових формуваннях та правоохоронних органах держави пов'язана з ризиком для життя і здоров'я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей. Це повинно компенсуватися наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексу організаційно-правових економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення.

Виходячи із висловленого у рішеннях Конституційного Суду України розуміння сутності соціальних гарантій працівників правоохоронних органів, зокрема працівників прокуратури, зміст та обсяг досягнутих ними соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства.

Аналогічну правову позицію висловив і Верховний Суд України у постановах віз 10 грудня 2013 року (справа №21-348-а-13) та 17 грудня 2013 року (справа №21-445-а-13).

Відповідно до статті 22 Конституції України конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Крім того, відповідно до ст. ст. 22 та 64 Конституції України, право на пенсійне забезпечення відповідних категорій громадян, встановлене законами України (в тому числі і Законом України «Про прокуратуру») є таким, що не підлягає звуженню та обмеженню.

Тому звуження та обмеження змісту й обсягу цього права шляхом прийняття нових законів або внесення змін до чинних законів відповідно до ст. 22 Конституції України не допускається.

Пенсія була призначена відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (зі змінами, внесеними згідно із законом України від 05.10.1995 №358/95-ВР, у редакції Закону України від 12.07.2001 №2663-ІІІ, що діяла станом на липень 2011 року), тобто до набрання чинності цими законами. Крім того, зміни внесені до вказаної статті стосуються саме призначення пенсії, а не її перерахунку. Отже, новий порядок призначення та виплати пенсії, встановлений вищевказаними законами, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія призначена до набрання ними чинності.

Відповідно до ч. 17 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників.

За таких обставин, застосоване стосовно позивача Управлінням Пенсійного фонду України в м. Кіровограді Кіровоградської області положення п.5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року за № 213, погіршує права, а тому суперечить Конституції України. Більше того, ставиться питання не про призначення пенсії, а про проведення її перерахунку на підставі ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру».

Аналізуючи вказані норми закону та виходячи з принципу незворотності дії законів у часі, зазначені положення п.5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» стосуються порядку призначення пенсії прокурорам у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії, оскільки процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом проведення. Тому, скасування порядку нарахування пенсій за спеціальними законами з 1 червня 2015 року та подальше призначення таких пенсій на загальних підставах, не впливає на можливість проведення перерахунку пенсії, призначеної раніше, у відповідності до діючих на час її призначення норм Закону України «Про прокуратуру».

Таким чином, до спірних правовідносин відноситься застосування саме норм Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року за № 213, що суперечить статті 58 Конституції України, яка зазначає, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії у часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

Враховуючи викладене, позовні вимоги позивача є обгрунтованими та доведеними, адміністративний позов підлягає задоволенню повністю.

Відповідно до ст.94 КАС України, стягнути з Державного Бюджету України на користь позивача 551,20 грн. сплаченого судового збору

Керуючись ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру»,ст. ст. 2,6, 17-19, 104-106, 162- 163, ч.1 ст. 267 КАС України , суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Кіровограді про визнання дій протиправними та зобов"язання до вчинення дій, задовільнити повністю.

Визнати протиправними дії та рішення Управління Пенсійного фонду України в м. Кіровограді про відмову ОСОБА_1 у проведені перерахунку пенсії за вислугою років відповідно до статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру" (зі змінами, внесеними Законом України від 05.10.1995 №358/95-ВР, у редакції Закону України від 12.07.2001 № 2663-111), на підставі довідки прокуратури Кіровоградської області від 03.02.2016 № 18-78 вих-16 про заробітну плату з розрахунку 90% із середнього заробітку.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м. Кіровограді провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 згідно статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру" в редакції Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про прокуратуру" від 12.07.2001 № 2663-111, на підставі довідки прокуратури Кіровоградської області від 03.02.2016 № 18-78 вих-16 про заробіток для перерахунку пенсії, в розмірі 90% від суми заробітку за відповідною посадою без обмеження граничного розміру пенсії та виплатити різницю між фактично отриманою та належної до сплати суми пенсії за вислугою років із 01 січня 2016 року по теперішній час.

Стягнути із Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 551,20 грн.

Постанова може бути оскаржена до Дніпропетровського адміністративного апеляційного суду через Кіровський районний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 днів з дня отримання копії постанови.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя Кіровського районного суду м.Кіровограда А. В. Панфілова