Ружинський районний суд Житомирської області
Справа № 291/376/16-а
2-а/291/20/16
Україна
Ружинський районний суд Житомирської області
П О С Т А Н О В А
І м е н е м У к р а ї н и
27 квітня 2016 року
Ружинський районний суд Житомирської області в складі:
головуючого - судді Руденко З.Б.,
за участю секретаря - Шахрай Н.П.,
позивача ОСОБА_1,
представника позивача ОСОБА_2.,
представника відповідача ОСОБА_3,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт.Ружині Житомирської області справу за адміністративним позовом
ОСОБА_1
до Андрушівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області
про визнання дій неправомірними, зобов'язання вчинити певні дії,
в с т а н о в и в:
11.04.2016р. позивач звернувся до суду із вказаним позовом до відповідача та просив визнати протиправним рішення комісії управління Пенсійного фонду України в Ружинському районі Житомирської області по розгляду питань, пов`язаних з призначенням (перерахунком) та виплатою пенсій відповідно до чинного законодавства України про пенсійне забезпечення, від 15.03.2016р. №6 щодо відмови у призначити йому пенсії зі зниженням віку на 8 років відповідно до ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та скасувати його. Зобов'язати відповідача призначити йому пенсію за віком із зниженням пенсійного віку на 8 років відповідно до вказаної статті Закону з 14.03.2016р.
В обгрунтування вимог зазначає, що має статус учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 2 категорії, що підтверджується посвідченням встановленого зразка, як особа, що під час проходження військових зборів приймала участь у ліквідації наслідків цієї аварії в зоні відчуження в період з 17.05.1987р. по 22.06.1987р. , а тому, відповідно, має право на отримання пенсії із зменшенням пенсійного віку відповідно до ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
2
Після досягнення ним 52 річного віку, він звернувся до Управління Пенсійного фонду в України в Ружинському районі Житомирської області із заявою про призначення йому пенсії за віком відповідно до зазначеного Закону. Проте управлінням йому було відмовлено у вказаному в зв'язку з тим, що за поданими документами неможливо визначити право на знижку віку. Позивач вважає, що наведені дії по відношенню до нього є неправомірними, тому і змушений був звернутися до суду за захистом свого порушеного права .
Ухвалою Ружинського районного суду від 19.04.2016р. в зв'язку з припиненням діяльності управління Пенсійного фонду України в Ружинському районі Житомирської області вказаного неналежного відповідача було замінено на належного - Андрушівське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області.
В судовому засіданні позивач свої позовні вимоги підтримав з наведених в позовній заяві підстав.
Представник відповідача позовні вимоги не визнала, пояснивши, що відповідно до п.2.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове пенсійне страхування", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України №22-1 від 25.11.2005р., до заяви про призначення пенсії за віком додається, зокрема, довідка про період участі в ліквідації аварії на ЧАЕС за відповідною формою, або довідка військової частини, в складі якої особа брала участь у ліквідації аварії на ЧАЕС або інші первинні документи, в яких зазначено період та населений пункт (об'єкт), де особою виконувались роботи з ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС. У вказаних довідках повинно бути відображено час виконання робіт в зоні відчуження та первинні документи, на підставі яких видано ці довідки.
Оскільки позивачем таких довідок відповідачу не надано, тому у призначенні йому пенсій по віку із зниженням пенсійного віку на 8 років було відмовлено.
Суд, вислухавши пояснення сторін, дослідивши надані докази по справі, дійшов до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ст.46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Відповідно до ст.26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років та наявності страхового стажу не менше 15 років.
Наявність вказаного страхового стажу у ОСОБА_1 відповідачем не заперечується.
Статтею ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" передбачено, що учасники ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, які пропрацювали у зоні відчуження у 1987 році - не менше 14 календарних днів, пенсія надається із зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державної пенсії на 8 років.
Відповідно до ч.1 ст.10 вищезгаданого Закону, учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС вважаються громадяни, які безпосередньо брали участь у будь-яких робота, пов'язаних з усуненням самої аварії, її наслідків у зоні відчуження у 1986-1987 роках незалежно від кількості робочих днів.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 звернувся до управління Пенсійного фонду України в Ружинському районі Житомирської області із заявою про призначення йому пенсії на пільгових умовах зі зниженням пенсійного віку на підставі ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
3
Рішенням комісії по розгляду питань, пов'язаних з призначенням (перерахунком) та виплатою пенсій відповідно до чинного законодавства України про пенсійне забезпечення, № 6 від 15.03.2016р. позивачу відмовлено у призначенні пенсії зі зниженням пенсійного віку відповідно до п. 1 ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", так як в наданій ОСОБА_1 довідці архівної установи відсутні відомості щодо періоду роботи та населеного пункту чи об'єкту, де він працював в 1987р.
Статтею 44 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" встановлено, що заява про призначення пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення.
Питання щодо подання та оформлення документів для призначення пенсій регулюється Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України №22-1 від 25.11.2005р.
Згідно з вимогами зазначеного Порядку до заяви про призначення пенсії за віком додається також посвідчення учасника ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС; довідка про періоди перебування в зоні відчуження за ф. 122.
Відповідно до п.п. "ґ" п. 7 вищезазначеного Порядку документами, що засвідчують особливий статус особи, є: посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, форма якої затверджена постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях №122 від 09.03.1988 року; посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи (при призначенні пенсії із використанням норм 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи").
При цьому, згідно з п. 38 Порядку - орган, що призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформлення в трьохмісячний термін з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, а також перевіряти в необхідних випадках обґрунтованість їх видачі.
Згідно архівної довідки від 09.07.2015р. №179/7863, виданої галузевим державним архівом Міністерства оборони України, вбачається, що в період з 17.05.1987р. по 22.06.1987р. ОСОБА_1 у складі військової частини 43187 виконував завдання по ліквідації наслідків на Чорнобильській АЕС в зоні відчуження, отримав дозу опромінення 9. 284(одиниця виміру не зазначена). . Інформація про дні виїздів в зони на конкретні об`єкти, населені пункти не надається внаслідок того, що накази командира в/ч 43187 по стройовій частині та виїздам за період з січня по грудень 1987 року були вилучені у частині в жовтні 1989 року Головною військовою прокуратурою м.Москви і їх місцезнаходження в даний час архівом не встановлено, фінансові документи по військовій частині до архіву не надходили.
У військовому квитку серії НОМЕР_1, виданому на ім'я ОСОБА_1 міститься запис начальника штаба військової частини 43187 наступного змісту(мовою оригіналу): "В период с 17.05.87г. по 22.06.87г. выполнял обязанности по ликвидации последствий авариии в 30км зоне Чернобыльской АЭС. Указанный период в соответствии с постановлением СМ СССР №665/195 от 5.06.86г. засчитывается в трудовой стаж, дающий право на льготную пенсию по списку №1 с зачетом месяц за три месяца".
4
Пунктом 2 ст.14 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" передбачено, що для встановлення пільг і компенсацій визначаються такі категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, а саме: категорія 2 - в тому числі учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у зоні відчуження, зокрема, у 1987 році - не менше 14 календарних днів.
Верховний Суд України у постановах від 21.11.2006 року, 04.09.2015 року (справи № 21-1048во06, № 690/23/15-а) висловлював правовий висновок щодо застосування положень статі 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" . Зокрема, вказав, що єдиним документом, що підтверджує статус громадянина, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надають право користування пільгами, встановленими Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", у тому числі призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій, є посвідчення "Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС" або "Потерпілий від Чорнобильської катастрофи". Різного роду довідки про період роботи (служби) у зоні відчуження, про евакуацію, відселення, самостійне переселення, про період проживання та роботи на забруднених територіях тощо є лише підставами для визначення в установленому порядку статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС або потерпілих від Чорнобильської катастрофи.
08.06.1993р. ОСОБА_1 отримав посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у 1987 році, другої категорії (посвідчення серії НОМЕР_2, перереєстровано 16.05.1997р.), оригінал якого було оглянуто в судовому засіданні.
Вказане посвідчення недійсним або підробленим не визнане, а, отже, є чинним
Таким чином , вищевказані документи підтверджують право ОСОБА_1 на зменшення пенсійного віку відповідно до 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", оскільки надання позивачу статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 2 категорії з урахуванням наданих ним документів вказує на те, що він відпрацював у 1987 році у зоні відчуження не менше 14 календарних днів.
Зазначене узгоджується з позицією, викладеною ВАС України в постанові від 24.03.2016р. по справі №285/113/15-а.
З врахуванням вказаного позовні вимоги підлягають повному задоволенню.
Керуючись ст.ст. 55, 65 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", ст.26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", ст.ст. ст.17, 158-163, 167, 186, 254 КАС України суд,-
П О С Т А Н О В И В:
Позовні вимоги задовольнити повністю..
Визнати неправомірним та скасувати рішення комісії Управління Пенсійного фонду України в Ружинському районі Житомирської області по розгляду питань, пов`язаних з призначенням (перерахунком) та виплатою пенсій відповідно до чинного законодавства України про пенсійне забезпечення, від 15.03.2016р. №6 щодо відмови у призначенні ОСОБА_1 пенсії зі зниженням пенсійного віку на 8 років відповідно до ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
5
Зобов'язати Андрушівське об'єднане Управління пенсійного фонду України в Житомирській області призначити ОСОБА_1 пенсію зі зменшенням пенсійного віку на 8 років відповідно до ст. 55 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок аварії на ЧАЕС" з моменту первісного звернення за призначенням цієї пенсії.
Постанова набирає законної сили після закінчення строків подання апеляційної скарги, якщо таку апеляційну скаргу не було подано.
Апеляційна скарга подається через Ружинський районний суд до Житомирського апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя: З. Б. Руденко