Справа №295/3371/16-а
Категорія 87
2-а/295/115/16
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27.04.2016 року м. Житомир
Суддя Богунського районного суду міста Житомира Кузнєцов Д.В., розглянувши одноособово у порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Житомирі про визнання дій неправомірними та зобовязання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
Гр. ОСОБА_1 звернувся до суду із зазначеним вище позовом у порядку адміністративного судочинства в якому просить визнати неправомірними дії та рішення Управління Пенсійного Фонду України в місті Житомирі від 23.02.2016 № 2419/04 щодо відмови в перерахунку пенсії на підставі довідки №18/3 від 26.01.2016, виданої прокуратурою Житомирської області у зв'язку із змінами розміру заробітної плати, відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України № 1013 від 09.12.2015 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», а також зобов'язати відповідача здійснити перерахунок і виплату позивачу пенсії, відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» у редакції, яка була чинна на час призначення пені пенсії 13.03.2015, у розмірі 60% від розміру місячної заробітної плати, зазначеної у довідці № 18/3 від 26.01.2016, виданої прокуратурою Житомирської області, з 01.01.2016 без обмеження максимальним розміром, встановленим Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування, пенсійної системи», з урахуванням раніше виплачених коштів.
Розгляд справи проведено у порядку скороченого провадження у відповідності із ст. 183-2 КАС України без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.
Відповідач подав заперечення проти позову, у яких просив відмовити в задоволенні позову.
Суддя за результатами розгляду справи у порядку скороченого провадження, оцінивши повідомлені сторонами обставини справи, приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню з огляду на наступне.
Суддею встановлено, що позивач працює в органах прокуратури із липня 1997 року по теперішній час та отримує призначену із 13.03.2015 пенсію за вислугу років в розмірі 60% від суми місячної заробітної плати.
26 січня 2016 року на виконання Постанови КМУ від 09.12.2015 р. № 1013 прокуратурою Житомирської області ОСОБА_1 видана довідка № 18/3 від 26.01.2016, з якої вбачається, що заробітна плата на 01.12.2015 р. згідно вказаної вище постанови Кабінету Міністрів України складається: основний оклад 2 894,00 грн., класний чин 135,00 грн., вислуга років 908,70 грн., щомісячна премія, на яку нараховуються страхові внески 10 576,66 грн. З урахуванням інших доплат, які передбачені чинним законодавством, розмір заробітної плати складає 18 386,43 грн.
Як вбачається із матеріалів справи, позивач 19.02.2016 звернувся до управління Пенсійного фонду України в місті Житомирі із заявою про перерахунок пенсії за вислугу років відповідно до Закону України «Про прокуратуру», однак у перерахунку пенсії відповідачем було відмовлено.
Спірні правовідносини врегульовано положеннями Конституції України та Законом України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 р. № 1789-ХІІ (в редакції станом на час призначення пенсії позивачу).
Статтею 46 Конституції України закріплено право громадян на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Відповідно до ч.17 ст.50-1 Закону №1789-ХІІ (в редакції, що діяла на час призначення пенсії позивачу) призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії
02 березня 2015 р. Верховною Радою України ухвалено Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 р. № 213-VIII, пунктом 5 Прикінцевих положень якого передбачено, що у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України "Про державну службу", «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народного депутата України» тощо.
З аналізу даної норми вбачається, що її положення поширюються на правовідносини щодо призначення, а не перерахунку раніше призначених пенсій вказаним категоріям осіб.
Адже призначення органами Пенсійного фонду України особі пенсії та проведення її перерахунку є різними формами реалізації права громадянина на пенсійне забезпечення.
Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду України від 06.10.2015 р. № 21-2432а15.
У рішеннях від 6 липня 1999 року № 8-рп/99 у справі щодо права на пільги та від 20 березня 2002 року № 5-рп/2002 у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій, Конституційний Суд України зробив висновок щодо сутності соціальних гарантій працівників правоохоронних органів, зокрема працівників прокуратури, зміст та обсяг досягнутих ними соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства, а правовідносини щодо їхнього пенсійного забезпечення виникають на момент звернення за призначенням пенсії.
Враховуючи, що пенсія позивачу призначена з 13.03.2015 р., то до спірних правовідносин мають застосовуватися норми чинного законодавства, які діяли на час призначення йому пенсії, тобто положення ЗУ «Про прокуратуру» в редакції, що діяла на час призначення пенсії позивачу.
Аналогічна правова позиція викладена у постановах Верховного Суду України від 10.12.2013 р. № 21-420а13 та від 17.12.2013 р. у справі № 21-445а13.
Відповідно до ч.2 ст. 244-2 КАС України висновок щодо застосування норм права, викладений у постанові Верховного Суду України, має враховуватися іншими судами загальної юрисдикції при застосуванні таких норм права.
За таких обставин, суддя вважає, що твердження відповідача про відсутність правових підстав для проведення перерахунку пенсії позивача з посиланням на п. 5 Прикінцевих положень Закону України від 02.03.2015р. № 213-VІІ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення», а також на втрату чинності Законом України «Про прокуратуру» в частині норм про пенсійне забезпечення (окрім частин третьої, четвертої, шостої та одинадцятої), яка відбулась після призначення пенсії ОСОБА_1, є необґрунтованими.
Постановою КМУ від 09.12.2015 р. № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно - правових актів», з 01.12.2015 р. переглянуто схеми посадових окладів і підвищено заробітну плату, в тому числі і прокурорсько-слідчим працівникам.
Відповідно до ч.12 ст.50-1 ЗУ «Про прокуратуру» обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.
Таким чином, необхідною умовою для перерахунку пенсії є документи, додатково подані пенсіонером щодо розміру місячного заробітку за відповідною посадою станом на час звернення за перерахунком пенсії.
Тобто, гр. ОСОБА_1 реалізував своє право у визначений законодавством спосіб, а відповідач відмовляючи йому у перерахунку з посиланням на п. 5 Прикінцевих положень Закону України від 02.03.2015р. № 213-VІІ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення», а також на положення ч. 15 ст. 86 Закону України «Про прокуратуру», що не були чинними на момент призначення позивачу пенсії (Закон України "Про прокуратуру" №1697-VII від 14.10.2014 набрав чинності тільки 15.07.2015), діяв в супереч нормі ст. 50-1 ЗУ «Про прокуратуру» (в редакції, яка діяла на час призначення пенсії позивачу).
Відповідно до вимог ч.2 ст.71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкту владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову, однак даний обов'язок відповідачем в даній справі не виконано.
З урахуванням наведеного, суддя вважає, що дії відповідача щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії позивачу відповідно до ст. 50-1 ЗУ «Про прокуратуру», у редакції чинній на час призначення пенсії, є протиправними, а порушене право позивача на перерахунок пенсії підлягає судовому захисту.
Визначаючи дату, з якої позивачу слід зробити перерахунок, суддя враховує положення ч.17 ст.50-1 Закону №1789-ХІІ, зокрема, що перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.
Так, Постанова КМУ від 09.12.2015 р. № 1013, якою збільшено посадові оклади працівникам прокуратури та на підставі якої позивачу видана довідка про заробітну плату від 26.01.2016 № 18/3, набрала чинності 15.12.2015 р., а відтак перерахунок пенсії за вказаною довідкою підлягає проведенню з 01.01.2016 р.
З огляду на встановлені обставини справи, керуючись ст. 46 Конституції України, ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», ст.ст. 2, 8, 9, 11, 17, 18, 71, 94, 161-163, 183-2 КАС України суддя, -
ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити.
Визнати неправомірними дії та рішення Управління Пенсійного Фонду України в місті Житомирі від 23.02.2016 № 2419/04 щодо відмови в перерахунку ОСОБА_1 пенсії на підставі довідки №18/3 від 26.01.2016, виданої прокуратурою Житомирської області у зв'язку із змінами розміру заробітної плати, відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України № 1013 від 09.12.2015 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів».
Зобов'язати Управління Пенсійного Фонду України в місті Житомирі здійснити перерахунок і виплату мені пенсії, відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» у редакції, яка була чинна на час призначення позивачу пенсії 13.03.2015, у розмірі 60% від розміру місячної заробітної плати, зазначеної у довідці № 18/3 від 26.01.2016, виданої прокуратурою Житомирської області, з 01.01.2016 без обмеження максимальним розміром, встановленим Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування, пенсійної системи», з урахуванням раніше виплачених коштів.
Стягнути з Управління Пенсійного фонду України у м. Житомирі за рахунок його бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 551,20 грн.
Постанова може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії цієї постанови.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя Д.В. Кузнєцов