Ухвала суду № 57430098, 21.04.2016, Львівський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
21.04.2016
Номер справи
462/8720/14-а
Номер документу
57430098
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 квітня 2016 р. Справа № 876/11226/15

Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:

головуючого судді - Носа С. П.,

суддів - Яворського І. О., Кухтея Р. В.;

за участю секретаря судового засідання - Мельничук Б. Б.;

позивача - ОСОБА_1;

представника позивача - ОСОБА_2;

представника відповідача - Кропивницького М. О.;

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу ОСОБА_1 на постанову Залізничного районного суду м. Львова від 21 жовтня 2015 року в справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області треті особа, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору Львівський обласний військовий комісаріат, Державне підприємство обслуговування повітряного руху України в особі Львівського регіонального структурного підрозділу Державного підприємства обслуговування повітряного руху України про зобов'язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

16 грудня 2014 року Залізничним районним судом м. Львова зареєстровано позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області треті особа, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору Львівський обласний військовий комісаріат, Державне підприємство обслуговування повітряного руху України в особі Львівського регіонального структурного підрозділу Державного підприємства обслуговування повітряного руху України про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області провести перерахунок пенсії позивачу на підставі довідки Державного підприємства обслуговування повітряного руху України № 1.6.40-122 від 12 травня 2014 року про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій; зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області виплатити пенсію ОСОБА_1 на підставі довідки Державного підприємства обслуговування повітряного руху України № 1.6.40-122 від 12 травня 2014 року про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій, з урахуванням виплачених сум, з 01 січня 2014 року.

В обґрунтування вимог позовної заяви зазначено, що Львівським обласним комісаріатом було надіслано довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій колишнім військовослужбовцям, які були відрядженні для проходження військової служби в Державному підприємстві обслуговування повітряного руху України. Проте, відповідач повернув зазначену довідку без виконання з посиланням на те, що Кабінетом Міністрів України після 12 квітня 2008 року рішення щодо підвищення розмірів грошового забезпечення військовослужбовців не приймалось.

Постановою Залізничного районного суду м. Львова від 21 жовтня 2015 року в задоволенні позову відмовлено.

Зазначену постанову мотивовано тим, що оскільки наказом Державного підприємства обслуговування повітряного руху України № 713/о від 24 грудня 2013 року встановлені розміри посадових окладів для цивільних працівників, а не військовослужбовців, тому зазначений наказ не може бути підставою для проведення перерахунку пенсій військовослужбовців.

Не погоджуючись з прийнятою постановою, позивачем - ОСОБА_1, подано апеляційну скаргу до Львівського апеляційного адміністративного суду, в якій висловлено прохання скасувати оскаржувану постанову та прийняти нове рішення, яким задовольнити адміністративний позов.

В обґрунтування вимог апеляційної скарги вказано, що оскаржуване рішення суду першої інстанції є незаконним, необґрунтованим та прийнятим з порушенням норм матеріального та процесуального права.

Позивач та його представник, у судовому засіданні, вимоги апеляційної скарги підтримали та просять таку задовольнити.

Представник відповідача, у судовому засіданні, вимоги апеляційної скарги заперечив та просить відмовити в задоволенні такої.

Інші особи, які беруть участь у справі, в судове засідання не з'явились, про дату, час і місце апеляційного розгляду були повідомлені належним чином, а тому, суд, у відповідності до ч. 4 ст. 196 КАС України, вважає можливим здійснювати розгляд справи за їхньої відсутності.

Заслухавши суддю-доповідача, пояснення позивача, представника позивача, пояснення представника відповідача, проаналізувавши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів не знаходить підстав для її задоволення.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно із ст. 70 КАС України належними є докази, які містять інформацію щодо предмету доказування. Докази, одержані з порушенням закону, судом при вирішенні справи не беруться до уваги. Обставини, які за законом повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися ніякими іншими засобами доказування, крім випадків, коли щодо таких обставин не виникає спору.

Статтею 71 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідно до ст. 86 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Ніякі докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Встановлено, що наказом Міністра оборони України від 19 жовтня 1999 року № 600 підполковник ОСОБА_1 військовослужбовець Збройних Сил України був відряджений до Державного підприємства обслуговування повітряного руху України зі залишенням на військовій службі.

Згідно витягу з наказу заступника Міністра оборони України від 23 лютого 2009 року № 24 підполковник ОСОБА_1, заступник керівника польотів районного диспетчерського центру Львівського регіонального структурного підрозділу Державного підприємств обслуговування повітряного руху України звільнений з військової служби у відставку за п. «в» ч. 6 ст. 26 Закону України «Про військовий обов'язок та військову службу» (за віком) (а.с.8).

На підставі цього наказу наказом Генерального директора Державного підприємства обслуговування повітряного руху України від 10 березня 2009 року № 120/0 позивач 26 березня 2009 року звільнений із займаної посади заступника керівника польотів районного диспетчерського центру Львівського регіонального структурного підрозділу Державного підприємств обслуговування повітряного руху України (а.с.9).

Після звільнення позивача Державним підприємством обслуговування повітряного руху України був винесений наказ № 713/о від 24 грудня 2013 року «Про підвищення посадових окладів військовослужбовцям, відрядженим до Украероруху» (а.с. 29).

Львівський обласний комісаріат надіслав відповідачу довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій колишнім військовослужбовцям, які були відрядженні для проходження військової служби в Державному підприємстві обслуговування повітряного руху України.

Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській листом від 12 червня 2014 року № 3372/07-16 повернуло зазначені довідки без виконання, з мотивів того, що Кабінетом Міністрів України після 12 квітня 2008 року рішення щодо підвищення розмірів грошового забезпечення військовослужбовців не приймалося, відтак підстави для здійснення перерахунку пенсій відсутні (а.с.10).

Згідно із ч. 3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Судом апеляційної інстанції здійснено перевірку висновків суду першої інстанції щодо відповідності дій відповідача вимогам ч. 3 ст. 2 КАС України, внаслідок чого суд апеляційної інстанції погоджується з такими та вважає за необхідне зазначити наступне.

Встановлено, що у довідці Державного підприємств обслуговування повітряного руху України від 12 травня 2014 року № 1.6.40-122, яка видана позивачу, зазначається, що розмір грошового забезпечення за посадою, яку займав останній, на місяць складає 13719,50 грн. (а.с.12).

Згідно з Положенням про Пенсійний фонд України, затвердженого Указом Президента України від 06.04.11 р. № 384, Пенсійний фонд України, як центральний орган виконавчої влади, відповідно до покладених на нього завдань організовує, координує та контролює роботу головних управлінь Пенсійного фонду України а Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, управлінь у районах, містах, районах у містах, а також управлінь у містах та районах щодо призначення (перерахунку) і виплати пенсій.

Згідно з п.п. 23, 24 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, встановленому Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Відповідно до ч. 8 ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького складу органів внутрішніх справ та деяким іншим особам, які мають право на пенсію за цим Законом і які були відряджені для роботи в органах державної влади та органах місцевого самоврядування або у сформованих ними органах, на підприємствах, в установах, організаціях, вищих навчальних закладах та одержували заробітну плату в порядку і розмірах, установлених для працівників цих органів та організацій, пенсії обчислюються виходячи з посадового окладу, встановленого за аналогічною посадою відповідно для осіб офіцерського складу, прапорщиків і мічманів, військовослужбовців надстрокової служби та військової служби за контрактом, осіб начальницького складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом.

Згідно з п. 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою КМУ № 45 від 13 лютого 2008 року, перерахунок раніше призначених відповідно Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством. Відповідно до п.1 зазначеного Порядку, Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку. Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії. На підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Відповідно до ч. 3 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення надбавок доплат підвищень та премій, у розмірах встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і проводиться у порядку встановленому КМУ, у строки, передбачені в ст. 51 цього Закону.

Таким чином, судом першої інстанції зроблено вірний висновок про те, що правовою підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі належного рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом встановлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.

Враховуючи те, що Кабінетом Міністрів України після 12.04.2008 року (набуття чинності постановою Кабінету Міністрів України № 522 від 09.04.08 року) рішення щодо підвищення розмірів грошового забезпечення військовослужбовців не приймалося, підстави для здійснення перерахунку пенсій на підставі наказу Украероруху № 713/о від 24 грудня 2013 року «Про підвищення посадових окладів військовослужбовцям, відряджених до Украероруху» відсутні.

Вищеназваний наказ Украероруху про підвищення посадових окладів військовослужбовцям, які відряджені до Украероруху, не є достатньою правовою підставою для перерахунку пенсії, оскільки відповідно до ст.14 та ст.15 Закону України «Про оплату праці» та Положення про Об'єднану цивільно-військову систему організації повітряного руху України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1281 від 19.07.1999 року, Украерорух самостійно встановлює оклади за посадами штатних працівників.

З огляду на наведене, суд вважає, що військовослужбовці, які були відряджені для проходження військової служби в Львівський регіональний структурний підрозділ Державного підприємства обслуговування повітряного руху України, який не належить Міністерству оборони України, одержували заробітну плату в порядку і розмірах, встановлених для працівників підприємства, їм встановлені розміри посадових окладів для цивільних працівників, а не військовослужбовців.

Відтак, оскільки наказом Державного підприємства обслуговування повітряного руху України № 713/о від 24 грудня 2013 року встановлені розміри посадових окладів для цивільних працівників, а не військовослужбовців, тому зазначений наказ не може бути підставою для проведення перерахунку пенсій військовослужбовців з підстав та у порядку, визначених ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб».

Узагальнюючи викладене, суд апеляційної інстанції переконаний, що судом першої інстанції надано належну оцінку наявним у справі доказам, а їх достатня кількість та взаємний зв'язок у сукупності дали змогу суду першої інстанції зробити вірний висновок про відсутність підстав для задоволення позову.

Враховуючи вищенаведене, суд апеляційної інстанції визнає, що судом першої інстанції, при вирішенні даного публічно-правового спору, правильно встановлено обставини справи та ухвалено законне рішення з дотриманням норм матеріального і процесуального права, постанова суду першої інстанції ґрунтується на повно, об'єктивно і всебічно з'ясованих обставинах, доводи апеляційної скарги висновків суду першої інстанції не спростовують, тому підстав для скасування постанови суду першої інстанції немає.

Керуючись ст. ст. 158-160, 195, 196, п. 1 ч. 1 ст. 198, ст. ст. 200, 205, 206, 254 КАС України, суд, -

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - залишити без задоволення, а постанову Залізничного районного суду м. Львова від 21 жовтня 2015 року в справі № 462/8720/14-а - без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення.

Ухвала може бути оскаржена у касаційному порядку, шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України, протягом двадцяти днів з дня набрання ухвалою законної сили, а у випадку коли, відповідно до частин 3 та 7 ст. 160 КАС України, складення ухвали в повному обсязі відкладено - з дня складення ухвали в повному обсязі.

Головуючий суддя: С. П. Нос

Судді: І. О. Яворський

Р. В. Кухтей

Ухвалу складено в повному обсязі 26 квітня 2016 року.