ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21 квітня 2016 року справа № 823/199/16
м. Черкаси
17 год. 58 хв.
Черкаський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Каліновської А.В.,
при секретарі - Шалько І.П.,
за участю:
представника позивача - Єзерської А.С.,
представника відповідача - Півошенка П.О.,
представника третьої особи - Кисленка О.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у м. Києві до товариства з обмеженою відповідальністю «Сокар Петролеум», третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача - товариство з обмеженою відповідальністю «Джет 1», про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю), -
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся в Черкаський окружний адміністративний суд з вищезазначеним позовом, в якому просить застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду (контролю) у вигляді повного зупинення роботи товариства з обмеженою відповідальністю «Сокар Петролеум» за адресою вул. В.Кільцева, 11 у Солом'янському р-ні міста Києва шляхом відключення джерела електроживлення, накладення печаток на розподільчі електрощити та вхідні двері приміщень, забезпечення виконання рішення суду покласти на Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у м. Києві.
Позов мотивовано тим, що у ході проведеної позивачем планової перевірки товариства з обмеженою відповідальністю «Сокар Петролеум» за адресою вул. В.Кільцева, 11 у Солом'янському р-ні міста Києва, позивачем встановлено 15 порушень законодавства у сферах пожежної та техногенної безпеки, цивільного захисту, що на думку позивача створюють реальну загрозу життю та здоров'ю людей, про що складено акт №50 від 17.02.2016. В подальшому, за заявою відповідача в період з 29.03.2016 по 30.03.2016 проведено позапланову перевірку товариства з обмеженою відповідальністю «Сокар Петролеум» за адресою вул. В.Кільцева, 11 щодо додержання вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки, за результатами якої складено акт №41 та виявлено 5 порушень законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки, а саме: електричні вимикачі складських приміщень не винесені назовні за межі вказаних приміщень; приміщення операторської не відокремлені від приміщень сервісного обслуговування глухою протипожежною перегородкою 1-го типу; не облаштовано додаткову полосу накопичення транспортних засобів, шириною, яка дорівнює основній полосі руху, але не менше 3,0 м. довжиною 15 м. при виїзді з АЗС; АЗС не забезпечений розрахунковою кількістю плівкоутворювального піноутворювача для ліквідації можливих пожеж протипожежною технікою; не надано підтверджуючі матеріали щодо обладнання та прийняття в експлуатацію системи раннього виявлення загрози виникнення надзвичайних ситуацій та оповіщення людей у разі її виникнення. Згідно з вимогами Критеріїв, затверджених постановою КМУ від 29.02.2012 №306, ступінь ризику з урахуванням значення прийнятого ризику від провадження господарської діяльності у сфері техногенної та пожежної безпеки товариства з обмеженою відповідальністю «Сокар Петролеум» за адресою вул. В.Кільцева, 11 у Солом'янському р-ні міста Києва - високий. У зв'язку з виникненням такої загрози, з метою недопущення спричинення шкоди життю чи здоров'ю людей, позивач на підставі цього акту просить суд до повного усунення порушень вимог пожежної безпеки застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду до відповідача у вигляді повного зупинення роботи відповідача за адресою вул. В.Кільцева, 11 у Солом'янському р-ні міста Києва шляхом відключення джерела електроживлення, накладення печаток на розподільчі електрощити та вхідні двері приміщень.
Представник відповідача позовні вимоги не визнав, просив у задоволенні позову відмовити повністю, надав суду письмові заперечення проти позову, в яких зазначив, що порушення вимог законодавства, які виявлені Головним управлінням Державної служби України з надзвичайних ситуацій у м. Києві під час здійснення перевірки товариства з обмеженою відповідальністю «Сокар Петролеум» за адресою вул. В.Кільцева, 11 у Солом'янському р-ні міста Києва. В подальшому, за заявою відповідача в період з 29.03.2016 по 30.03.2016 проведено позапланову перевірку товариства з обмеженою відповідальністю «Сокар Петролеум» за адресою вул. В.Кільцева, 11 щодо додержання вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки, за результатами якої складено акт №41 та виявлено 5 порушень законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки. Відповідач зазначив, що станом на час розгляду справи вказані вище порушення відсутні, а тому не створюють загрозу життю та здоров'ю людей, отже відсутня необхідність в застосуванні до відповідача відповідних заходів реагування. Висновки щодо порушень відповідачем законодавства у сферах пожежної та техногенної безпеки, цивільного захисту станом на час розгляду справи не відповідають дійсності та здійснені без врахування фактичних обставин та їх належної оцінки. Згідно листа від 30.05.2015 №04-10/5608 Територіального управління державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України у Київській області та м. Києві, АЗС «Сокар Петролеум» по вул. Велика Кільцева, 11 в м. Києві не належить до об'єктів підвищеної небезпеки та вилучена із державного реєстру об'єктів підвищеної небезпеки.
Представник третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача проти задоволення позову заперечив та погодився із доводами представника відповідача.
Заслухавши пояснення представників сторін та представника третьої особи, розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд дійшов до такого висновку.
З матеріалів справи суд встановив, що в посадовою особою Солом'янського РУ ГУ ДСНС України у м. Києві на підставі наказу від 19.01.2016 №49 про проведення перевірок та посвідчення на проведення перевірки від 19.01.2016 №21/64 проведено планову перевірку товариства з обмеженою відповідальністю «Сокар Петролеум» за адресою вул. В.Кільцева, 11 у Солом'янському р-ні міста Києва щодо дотримання останнім вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки.
За результатами проведеної перевірки складено акт від 17.02.2016 №50, яким зафіксовано 15 порушення вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки, згідно наведеного в даному акті №50 опису виявлених порушень.
За наслідками перевірки позивачем винесено припис про усунення порушень вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки від 23.02.2016 №50 зі троком виконання до 09.03.2016.
Відповідачем 11.03.2016 надіслано на адресу Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у м. Києві лист №65, згідно якого відповідач просив провести позапланову перевірку АЗС «Сокар Петролеум» по вул. Велика Кільцева, 11 в м. Києві щодо виконання вимог порушень, виявлених в акті від 17.02.2016 №50
Головним управлінням Державної служби України з надзвичайних ситуацій у м. Києві в період з 29.03.2016 по 30.03.2016 проведено позапланову перевірку товариства з обмеженою відповідальністю «Сокар Петролеум» за адресою вул. В.Кільцева, 11 щодо додержання вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки, за результатами якої складено акт №41 та зафіксовані п'ять наступних порушень:
- електричні вимикачі складських приміщень не винесені назовні за межі вказаних приміщень (п. 1.1, п. 1.15 розділу IV Правил пожежної безпеки в Україні від 30.12.2014 №1417);
- приміщення операторської не відокремлені від приміщень сервісного обслуговування глухою протипожежною перегородкою 1-го типу (п. 10.1 розділу VI Правил пожежної безпеки в Україні від 30.12.2014 №1417, п. 3.1.8 Інструкції щодо вимог пожежної безпеки під час проектування автозаправочних станцій №376);
- не облаштовано додаткову полосу накопичення транспортних засобів, шириною, яка дорівнює основній полосі руху, але не менше 3,0 м. довжиною 15 м. при виїзді з АЗС (п. 7.55*, п. 7.63* ДБН 360-92*);
- АЗС не забезпечений розрахунковою кількістю плівкоутворювального піноутворювача для ліквідації можливих пожеж протипожежною технікою (п. 31 розділу 7 Правил пожежної безпеки для об'єктів зберігання, транспортування та реалізації нафтопродуктів від 24.12.2008 №658);
- не надано підтверджуючі матеріали щодо обладнання та прийняття в експлуатацію системи раннього виявлення загрози виникнення надзвичайних ситуацій та оповіщення людей у разі її виникнення (ст. 53 Кодексу цивільного захисту України).
Щодо усунення відповідачем інших порушень, зазначених у акті від 17.02.2016 №50 представник позивача не заперечив.
Згідно ч. 3 ст. 72 Кодексу адміністративного судочинства України, обставини, які визнаються сторонами, можуть не доказуватися перед судом, якщо проти цього не заперечують сторони і в суду не виникає сумніву щодо достовірності цих обставин та добровільності їх визнання.
Відповідно до статті 1 Закону України від 05.04.2007 №877-V «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» (далі - Закон № 877-V) державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, прийнятного рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.
Згідно з пунктом 1 Положення про Державну службу України з надзвичайних ситуацій, затвердженого Указом Президента України від 16.01.2013 №20/2013, Державна служба України з надзвичайних ситуацій (ДСНС України) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра оборони України. ДСНС України входить до системи органів виконавчої влади і забезпечує реалізацію державної політики у сферах цивільного захисту, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій та запобігання їх виникненню, ліквідації надзвичайних ситуацій, рятувальної справи, гасіння пожеж, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб, профілактики травматизму невиробничого характеру, а також гідрометеорологічної діяльності.
Пункт 3 зазначеного Положення встановлює, що основними завданнями ДСНС України, зокрема, є: реалізація державної політики у сферах цивільного захисту, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій та запобігання їх виникненню, ліквідації надзвичайних ситуацій, рятувальної справи, гасіння пожеж, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб, профілактики травматизму невиробничого характеру, а також гідрометеорологічної діяльності; здійснення державного нагляду (контролю) за додержанням та виконанням вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки, цивільного захисту, за діяльністю аварійно-рятувальних служб.
З 01.07.2013 набрав чинності Кодекс цивільного захисту України, який регулює відносини, пов'язані із захистом населення, територій, навколишнього природного середовища та майна від надзвичайних ситуацій, реагуванням на них, функціонуванням єдиної державної системи цивільного захисту, та визначає повноваження органів державної влади, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, права та обов'язки громадян України, іноземців та осіб без громадянства, підприємств, установ та організацій незалежно від форми власності.
Відповідно до частин першої та другої статті 64 Кодексу цивільного захисту України центральний орган виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, уповноважений організовувати та здійснювати державний нагляд (контроль) щодо виконання вимог законів та інших нормативно-правових актів з питань техногенної та пожежної безпеки, цивільного захисту і діяльності аварійно-рятувальних служб. Центральний орган виконавчої влади, який здійснює нагляд (контроль) у сфері техногенної та пожежної безпеки, реалізує повноваження безпосередньо і через свої територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, районах, районах у містах, містах обласного, республіканського (Автономної Республіки Крим) значення.
Пункт 12 частини 1 статті 67 Кодексу цивільного захисту України передбачає, що до повноважень центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, належить звернення до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, експлуатації будівель, об'єктів, споруд, цехів, дільниць, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, зупинення проведення робіт, у тому числі будівельно-монтажних, випуску і реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту, надання послуг, якщо ці порушення створюють загрозу життю та/або здоров'ю людей.
Щодо виявлених позивачем під час проведення позапланової перевірки товариства з обмеженою відповідальністю «Сокар Петролеум» за адресою вул. В.Кільцева, 11 у Солом'янському р-ні міста Києва порушень вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки, за результатами якої складено акт №41, то суд зазначає наступне.
Згідно ч. 1 ст. 53 Кодексу цивільного захисту України, на об'єктах підвищеної небезпеки з метою своєчасного виявлення на них загрози виникнення надзвичайних ситуацій та здійснення оповіщення персоналу та населення, яке потрапляє в зону можливого ураження, створюються та функціонують автоматизовані системи раннього виявлення загрози виникнення надзвичайних ситуацій та оповіщення населення у разі їх виникнення (далі - автоматизовані системи).
Згідно листа від 30.05.2015 №04-10/5608 Територіального управління державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України у Київській області та м. Києві, АЗС «Сокар Петролеум» по вул. Велика Кільцева, 11 в м. Києві не належить до об'єктів підвищеної небезпеки та вилучена із державного реєстру об'єктів підвищеної небезпеки. Крім того, протокольним рішенням Київської обласної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій від 30.03.2016 №04, до прийняття нормативно-правових актів та керуючись положеннями наказу МНС України від 15.05.2006 №288, рекомендовано ГУ ДСНС України у Київській області не вимагати облаштування АЗС автоматизованими системами раннього виявлення загрози виникнення надзвичайних ситуацій та оповіщення населення у разі їх виникнення, а тому порушень відповідачем ст. 53 Кодексу цивільного захисту України судом не вбачається.
Що стосується не винесення відповідачем назовні за межі приміщень АЗС «Сокар Петролеум» за адресою вул. В.Кільцева, 11 у м. Києві електричних вимикачів складських приміщень, то згідно п. 1.1 розділу IV Правил пожежної безпеки в Україні від 30.12.2014 №1417, Експлуатація електроустановок повинна відповідати вимогам ПУЕ, Правил технічної експлуатації електроустановок споживачів, затверджених наказом Мінпаливенерго України від 25 липня 2006 року № 258, зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 25 жовтня 2006 року за № 1143/13017 (у редакції наказу Міністерства енергетики та вугільної промисловості України від 13 лютого 2012 року № 91) (далі - ПТЕ), Правил безпечної експлуатації електроустановок споживачів, затверджених наказом Держнаглядохоронпраці від 09 січня 1998 року № 4, зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 10 лютого 1998 року за № 93/2533. Пунктом 1.15 розділу IV Правил пожежної безпеки в Україні від 30.12.2014 №1417, на електродвигуни, світильники, інші електричні машини, апарати та обладнання, встановлені у вибухонебезпечних або пожежонебезпечних зонах, повинні бути нанесені знаки, що вказують на їх ступінь захисту згідно з чинними стандартами.
Проектна документація АЗС за адресою вул. В.Кільцева, 11 у м. Києві пройшла державну експертизу та введена в експлуатацію, що підтверджується актом готовності об'єкта до експлуатації від 24.01.2012, Сертифікатом серії КВ №16512014423 від 30.01.2012 виданого інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю у м. Києві. Крім того, згідно наданих суду копій фотокарток вбачається, що електричні вимикачі складських приміщень винесені відповідачем на зовні, а тому вказана обставина не може вважатись порушенням Правил пожежної безпеки в Україні.
В частині виявленого позивачем порушення щодо невідокремлення приміщення операторської АЗС «Сокар Петролеум» за адресою вул. В.Кільцева, 11 у м. Києві від приміщень сервісного обслуговування глухою протипожежною перегородкою 1-го типу, то згідно п. 10.1 Правил пожежної безпеки в Україні від 30.12.2014 №1417, до роботи на автозаправних станціях (далі - АЗС) допускаються лише особи, які пройшли навчання за програмою пожежно-технічного мінімуму і мають про це відповідне посвідчення. АЗС повинні відповідати вимогам Інструкції щодо вимог пожежної безпеки під час проектування автозаправних станцій, п. 3.1.8 якої визначено, що приміщення для персоналу АЗС, у тому числі приміщення операторської, дозволяється передбачати в будинках сервісного обслуговування водіїв, пасажирів та їх автотранспортних засобів за умов відокремлення приміщень для персоналу АЗС від приміщень сервісного обслуговування протипожежними перегородками 1-го типу (приміщення операторської - глухою протипожежною перегородкою 1-го типу) і перекриттям 3-го типу.
Згідно висновків протоколу кваліфікаційних випробувань на вогнестійкість перегородки, що виготовлена з гіпсокартону із утеплювачем із мінеральної вати виробництва ТДВ «СІНІАТ» - згідно БСТУ БВ.1.1-15:2007 «Захист від пожежі. Перегородки. Методи випробування на вогнестійкість», межа вогнестійкості перегородки що виготовлена з гіпсокартону із утеплювачем із мінеральної вати виробництва ТДВ «СІНІАТ», розмірами 3000мм х 3000 мм х 100 мм, конструкція якої відповідає опису поданому в п. 10 протоколу становить не менше 61 (шістдесят одну) хв.. за ознаками втрати цілісності (Е) та тепло ізолювальної здатності (І), та класифікується за пп. 9.4.2 ДСТУ Б.В.1.1-4-98* як ЕІ 60.
Відповідність вказаної перегородки також підтверджується Сертифікатом відповідності Серії ВГ №UA1.016.0117565-14, виданий Державним центром сертифікації ДСНС України, тому відсутні підстави вважати, що відповідачем порушено п. 10.1 Правил пожежної безпеки в Україні та п. 3.1.8 Інструкції щодо вимог пожежної безпеки під час проектування автозаправочних станцій.
Щодо не облаштування відповідачем додаткової полоси накопичення транспортних засобів, шириною, яка дорівнює основній полосі руху, але не менше 3,0 м. довжиною 15 м. при виїзді з АЗС, то згідно п. 7.55* ДБН 360-92*, АЗС за умови дотримання санітарно-гігієнічних, екологічних, протипожежних та інших нормативних вимог можуть проектуватися також як автозаправні комплекси (далі - АЗК) з приміщеннями і окремими об'єктами сервісного обслуговування водіїв і транспортних засобів: для роздрібної торгівлі, швидкого харчування, технічного обслуговування, миття і змащування автомобілів. У населених пунктах АЗС, АЗК слід розміщувати на земельних ділянках, планувально відокремлених від кварталів житлової та громадської забудови, з урахуванням загальної потреби в залежності від рівня автомобілізації населеного пункту, інтенсивності руху та споживчого попиту. Вибір типу АЗС для конкретного місця розташування слід проводити в залежності від потужності та технологічних рішень, згідно з класифікацією, наведеною у таблиці 7.8*, а також з урахуванням містобудівних обмежень і вимог природоохоронного законодавства. Крім того, п. 7.63* ДБН 360-92*, не допускається розміщувати АЗС на ділянках вулиць і доріг з поздовжнім похилом більше 40%0 та з радіусами закруглення у плані 250 м і менше. Наземні споруди АЗС слід розміщувати на відстані не менше 10 м від краю проїжджої частини. На дорогах з 1-2 смугами руху в кожному напрямку на під'їздах до АЗС необхідно улаштовувати додаткову смугу накопичення транспортних засобів завширшки, що дорівнює основній смузі руху, але не менше 3,0 м, впродовж 50 м до в'їзду на АЗС та 15 м від виїзду з неї. Довжину переходу від основної ширини проїжджої частини до додаткової смуги накопичення слід приймати не менше 15 м. Допускається зменшення довжини смуги накопичення до 30 м для малих та 40 м для середніх АЗС за умови їх розташування на вулицях з інтенсивністю руху не більше 300 авт./год. на 1 смугу руху.
Слід зазначити, що АЗС «Сокар Петролеум» за адресою вул. В.Кільцева, 11 у м. Києві відноситься до об'єктів 5 категорії складності та проектна документація АЗС за адресою вул. В.Кільцева, 11 у м. Києві пройшла державну експертизу та введена в експлуатацію, що підтверджується актом готовності об'єкта до експлуатації від 24.01.2012, Сертифікатом серії КВ №16512014423 від 30.01.2012 виданого інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю у м. Києві.
Крім того, управлінням Державної автомобільної інспекції Головного управління МВС України в м. Києві розглянуто та погоджено схему організації дорожнього руху в зоні розташування АЗС за адресою вул. В.Кільцева, 11 у м. Києві з комплексом сервісного обслуговування на кільцевій дорозі в напрямку с. Жуляни (лист від 19.10.2010), таким чином порушень відповідачем п. 7.55*, п. 7.63* ДБН 360-92* судом не встановлено.
Відповідно до п. 31 розділу 7 Правил пожежної безпеки для об'єктів зберігання, транспортування та реалізації нафтопродуктів від 24.12.2008 №658, АЗС (крім пересувних АЗС, АГЗС і АГЗП) забезпечуються розрахунковою кількістю плівкоутворювального піноутворювача для ліквідації можливих пожеж протипожежною технікою.
Однак, згідно Сертифікату відповідності №UA1.166.0049401-14, АЗС «Сокар Петролеум» за адресою вул. В.Кільцева, 11 у м. Києві забезпечена піноутворювачем загального призначення для гасіння пожеж, що відповідає вимогам ДСТУ 3789-98.
Також, Головним управлінням Державної служби України з надзвичайних ситуацій у м. Києві за наслідками розгляду звернення відповідача щодо працездатності та утримання в належному стані системи порошкового пожежогасіння, змонтованої на АЗС «Сокар Петролеум» за адресою вул. В.Кільцева, 11 у м. Києві, повідомило відповідача листом від 15.03.2016 №65/1/1733, що за результатами проведеної перевірки зазначених відповідачем питань, порушень законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки не виявлено. Система порошкового пожежогасіння знаходиться у працездатному стані, у відповідності до чинних нормативно-правових актів.
Згідно ч. 1 ст. 70 Кодексу цивільного захисту України, підставою для звернення центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів є: 1) недотримання вимог пожежної безпеки, визначених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами, стандартами, нормами і правилами; 2) порушення вимог пожежної безпеки, передбачених стандартами, нормами і правилами, під час будівництва приміщень, будівель та споруд виробничого призначення; 3) випуск і реалізація вибухопожежонебезпечної продукції та продукції протипожежного призначення з відхиленням від стандартів чи технічних умов або без даних щодо відповідності такої продукції вимогам пожежної безпеки; 4) нездійснення заходів щодо захисту персоналу від шкідливого впливу ймовірних надзвичайних ситуацій; 5) відсутність на виробництвах, на яких застосовуються небезпечні речовини, паспортів (формулярів) на обладнання та апаратуру або систем із забезпечення їх безперебійної (безаварійної) роботи; 6) невідповідність кількості засобів індивідуального захисту органів дихання від небезпечних хімічних речовин нормам забезпечення ними працівників суб'єкта господарювання, їх непридатність або відсутність; 7) порушення правил поводження з небезпечними речовинами; 8) відсутність або непридатність до використання засобів індивідуального захисту в осіб, які здійснюють обслуговування потенційно небезпечних об'єктів або об'єктів підвищеної небезпеки, а також в осіб, участь яких у ліквідації наслідків надзвичайної ситуації передбачена планом локалізації і ліквідації наслідків аварій; 9) відсутність на об'єкті підвищеної небезпеки диспетчерської служби або її неготовність до виконання покладених на неї завдань, у тому числі через відсутність відповідних документів, приладів, обладнання або засобів індивідуального захисту; 10) неготовність до використання за призначенням аварійно-рятувальної техніки, засобів цивільного захисту, а також обладнання, призначеного для забезпечення безпеки суб'єктів господарювання; 11) проведення робіт з будівництва будинків та споруд, розміщення інших небезпечних об'єктів, інженерних і транспортних комунікацій, які порушують встановлений законодавством з питань техногенної безпеки порядок їх проведення або проведення яких створює загрозу безпеці населення, суб'єктам господарювання, обладнанню та майну, що в них перебувають.
Повне або часткове зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, виконання робіт, надання послуг здійснюється виключно за рішенням адміністративного суду (частина 2 статті 70 Кодексу цивільного захисту України).
Частиною 2 ст. 68 Кодексу цивільного захисту Україну визначено, що у разі встановлення порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створює загрозу життю та здоров'ю людей, посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, звертаються до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, споруд, окремих приміщень, випуску та реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту у порядку, встановленому законом.
У свою чергу, державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, згідно з Указом Президента України «Деякі питання Державної служби України з надзвичайних ситуацій» від 16.01.2013 №20/2013, здійснює Державна служба України з надзвичайних ситуацій (ДСНС України), яка є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра оборони України та входить до системи органів виконавчої влади і забезпечує реалізацію державної політики у сферах цивільного захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій та запобігання їх виникненню, ліквідації надзвичайних ситуацій, рятувальної справи, гасіння пожеж, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб, профілактики травматизму невиробничого характеру, а також гідрометеорологічної діяльності.
Отже, єдиною підставою для повного чи часткового зупинення діяльності підприємства є факт створення відповідачем загрози життю та здоров'ю людей у зв'язку із експлуатацією АЗС, і цей факт має бути доведений належними та допустимими доказами.
Відсутність у відповідача розрахункової кількості плівкоутворювального піноутворювача для ліквідації можливих пожеж протипожежною технікою - не створює реальної загрози життю та здоров'ю людей, оскільки відповідно до листа Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у м. Києві від 15.03.2016 №65/1/1733, система порошкового пожежогасіння АЗС знаходиться у працездатному та належному стані, у відповідності до чинних нормативно-правових актів, враховуючи наявність у відповідача достатньої кількості піноутворювача загального призначення для гасіння пожеж.
На підставі вищевикладеного, суд дійшов висновку про відмову в задоволенні адміністративного позову в повному обсязі.
Відповідно до статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно частини першої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Керуючись ст.ст. 14, 86, 94, 159-163, 167, 256-257 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
В задоволенні адміністративного позову - відмовити.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня проголошення постанови. У разі застосування судом частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя А.В. Каліновська
Повний текст постанови виготовлено 26.04.2016.