Постанова № 57428325, 26.04.2016, Миколаївський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
26.04.2016
Номер справи
814/4007/15
Номер документу
57428325
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Миколаїв

26 квітня 2016 року Справа № 814/4007/15

Миколаївський окружний адміністративний суд у складі судді Гордієнко Т.О., за участю секретаря судового засідання Ополинського О.В., позивача ОСОБА_1, пр. відповідача Кулеби К.А. розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовомОСОБА_1, АДРЕСА_1 доВеселинівської районної державної адміністрації Миколаївської області в особі виконуючої функції та повноважень голови Веселинівської РДА Миколаївської області, першого заступника голови райдержадміністрації Дрозд А.В., вул. Леніна, 14, смт. Веселинове, Веселинівський район, Миколаївська область, 57001

треті особиСлужба у справах дітей Веселинівської райдержадміністрації Миколаївської області, вул. Леніна, 14, смт. Веселинове, Веселинівський район, Миколаївська область, 57001 ОСОБА_4, АДРЕСА_2 проскасування розпорядження від 09.09.2015р. №199-р,ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом до Веселинівської районної державної адміністрації про скасування розпорядження № 199-р «Про припинення опіки над малолітньою ОСОБА_5.» від 09.09.2015 року та розпорядження №198-р від 09.09.2015 року.

Позивач обґрунтовує позов тим, що відповідач прийняв розпорядження без додержання вимог чинного законодавства, оскільки не були дослідженні питання працевлаштування матері дитини ОСОБА_4, її матеріальне забезпечення, психологічний стан, характеристику матері.

В судовому засіданні позивач змінила позовні вимоги та просила суд скасувати розпорядження № 199-р від 09.09.2015 року. Відповідно до ст.137 КАС України, суд розглядає справу з урахуванням змінених позовних вимог.

Відповідач позов не визнає, просить в задоволенні позову відмовити, оскільки розпорядження прийнято на підставі висновку комісії з питань захисту дитини Веселинівської РДА правомірно, відповідно до вимог чинного законодавства.

Третя особа : Служба у справах дітей Веселинівської РДА надала заперечення проти позову, просила у задоволенні позову відмовити.

Треті особі - ОСОБА_4 в судове засідання не з'явились, повістки, які надсилались на її адресу повернулись до суду з вказівкою пошти «в зв'язку із закінченням терміну зберігання».

Заслухав пояснення позивача, представника відповідача, дослідив матеріали справи суд дійшов висновку:

Наказом Служби у справах дітей Веселинівської районної державної адміністрації від 15.05.2014 року ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_1 поставлено на облік дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, на підставі довідки Веселинівського РВ УМВС України у Миколаївській області від 10.05.2014 про те, що місцезнаходження матері ОСОБА_4 невідомо.

26.05.2014 року розпорядженням № 124-р надано ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_1 надано статус дитини, позбавленої батьківського піклування.

Розпорядженням Веселинівської РДА Миколаївської області № 143-р від 17.06.2014 року призначено громадянку ОСОБА_1 опікуном над малолітньою : ОСОБА_5, дитиною, позбавленою батьківського піклування.

ОСОБА_4 08.06.2015 року звернулась із заявою до служби у справах дітей Веселинівської РДА з проханням допомогти їй у вирішенні питання повернення доньки ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_1, яку вона залишила у родичів, в зв'язку з від'їздом на роботу. Внаслідок життєвих обставин, які склались в житті, вона деякий час не могла відвідувати дитину та забрати її до себе ( не було житла, не вистачало коштів, буди втрачені документи).

Висновок про недоцільність повернення ОСОБА_4 малолітньої доньки ОСОБА_5 свідчить, що питання про повернення дитині матері розглядалось 06.07.2015 року на засіданні комісії та члени комісії прийняли рішення, що повернення дитини матері є передчасним. Громадянці ОСОБА_4 рекомендовано відновити документи, що посвідчують її особу та особу дитини, зареєструвати своє місце проживання, знайти постійне місце роботи та надати відповідні документи впродовж місяця.

Служба у справах дітей Ізмаїльської міської ради Одеської області № 01-26/491/15 від 06.07.2015 року повідомлено, що комісією у складі начальника служби у справах дітей обстежено житлові умови проживання сім'ї ОСОБА_4, приватний будинок за адресою: АДРЕСА_2, має 2 жилі кімнати та кухню. Будинок належить ОСОБА_7 на праві власності, який є цивільним чоловіком ОСОБА_4 Мати дитини- ОСОБА_8 - домогосподарка, проживає з лютого 2015 року за вищезазначеною адресою, ОСОБА_8 працює будівельником за наймом.

ОСОБА_7 написал заяву від 06.07.2015 року, в який не заперечував проти проживання в його будинку за адресою АДРЕСА_2, ОСОБА_4 з її малолітньою донькою ОСОБА_5

Витяг з протоколу № 7 засідання комісії з питань захисту прав дитини при Веселинівській райдержадміністрації від 08.09.2015 свідчить, що ОСОБА_4 одружилась з ОСОБА_7, що підтверджується свідоцтвом про одруження від 26.08.2015 року, умови проживання задовільні, проживають в будинку з 2 кімнат, чоловік надав письмову згоду на спільне проживання та виховання малолітньої ОСОБА_4 На засіданні ОСОБА_4 дала пояснення, що вона шкодує про втрачений час та не думала, що так все вийде, оскільки вважала, що дитина залишилась з бабусею, а вона поїхала заробляти гроші до м. Одеси. Комісія прийняла рішення - повернути малолітню ОСОБА_5, 24.01.2009 року, матері ОСОБА_4

Розпорядженням Веселинівської РДА Миколаївської області № 198-р від 09.09.2015 року знято з малолітньої ОСОБА_5 статус дитини, позбавленої батьківського піклування.

Розпорядженням Веселинівської РДА Миколаївської області № 199-р від 09.09.2015 року припинено опіку над малолітньою ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_1, дитиною, позбавленою батьківського піклування, визнано таким, що втратило чинність, розпорядження голови райдержадміністрації від 17.06.2014 № 143-р « Про призначення опіки над малолітньою ОСОБА_5.».

Відповідно до п.6 ст.13 Закону України « Про місцеві державні адміністрації» до відання місцевих державних адміністрацій у межах і формах, визначених Конституцією і законами України, належить вирішення питань: науки, освіти, культури, охорони здоров'я, фізкультури і спорту, сім'ї, жінок, молоді та неповнолітніх.

Згідно з п.1 ст.23 Закону України « Про місцеві державні адміністрації» місцева державна адміністрація: реалізує державну політику в галузі соціального забезпечення та соціального захисту соціально незахищених громадян - пенсіонерів, інвалідів, одиноких непрацездатних, дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, осіб із їх числа,

одиноких матерів, багатодітних сімей, інших громадян, які внаслідок недостатньої матеріальної забезпеченості потребують допомоги та соціальної підтримки з боку держави.

Відповідно до п. 50 Постанови Кабінету Міністрів України «Питання діяльності органів опіки та піклування, пов'язаної із захистом прав дитини» № 866 від 09.09.2015 опіка, піклування припиняється у разі: передачі дитини батькам (усиновлювачам). Проект висновку районної, районної держадміністрації, виконавчого органу міської, районної у місті ради про припинення опіки готує відповідна служба у справах дітей.

Статтею 7 Конвенції про права дитини від 20.11.1989 року, передбачено, що дитина має право на ім'я і набуття громадянства, а також, наскільки це можливо, право знати своїх батьків і право на їх піклування.(Конвенцію ратифіковано Постановою ВР № 789 від 27.02.1991 р.).

Згідно зі ст.151 Сімейного Кодексу України батьки мають переважне право перед іншими особами на особисте виховання дитини.

В судовому засіданні представник відповідача надала суду лист від 4.04.2016 року № 01-26/252/16 Служби у справах дітей Ізмаїльської міської ради Одеської області, в якому зазначено, що ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_1 перебуває з матір'ю ОСОБА_8 та її чоловіком ОСОБА_7 за адресою АДРЕСА_2, батьки працюють, займаються вихованням та утриманням дитини, створені належні умови для проживання та виховання малолітньої ОСОБА_5 Дитина відвідує дитячий садок. 29.03.2016 на засіданні комісії з питань захисту прав дитини Ізмаїльської міської ради ( протокол №5) розглянуто питання зняття з соціального супроводу та обліку сімей, які опинились у складних життєвих обставинах Ізмаїльським центром соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді сім'ї ОСОБА_7, у зв'язку з виконанням плану соціального супроводу.

В цій справі відповідач є суб'єктом владних повноважень, тому згідно ч.3 ст.2 КАС України суд повинен перевірити, чи діяв суб'єкт владних повноважень на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України.

Оцінив докази відповідно до ст.86 КАС України суд дійшов висновку, що розпорядження №199-р від 09.09.2015 року прийнято в межах повноважень наданих Законом України « Про державні місцеві адміністрації» на підставі висновку служби у справах дітей. Лист Ізмаїльської міської ради Одеської області від 04.04.2016 року підтверджує, що мати ОСОБА_4 займається вихованням дитини- ОСОБА_5., в зв'язку з чим родина знята з соціального супроводу та обліку сімей, які опинились у складних життєвих обставинах.

Позивач, в супереч ст.71 КАС України не довів суду ті обставини, на яких ґрунтуються його вимоги, не зазначив жодної норми права, яку порушив відповідач при прийнятті розпорядження.

Згідно ст. 11 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів та у доведенні перед судом їх переконливості.

Таким чином, відповідач діяв відповідно до вимог чинного законодавства, тому позовні вимоги задоволенню не підлягають.

Судові витрати відповідно до ст. 94 КАС України покладаються на позивача.

Керуючись статтями 11, 71, 94, 158-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні позову відмовити.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подачі до Одеського апеляційного адміністративного суду через Миколаївський окружний адміністративний суд апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого ст.186 КАС України, якщо таку скаргу не було подано.

Суддя Т.О. Гордієнко

Повний текст постанови складено відповідно до частини 3 статті 160 КАС України та підписано суддею 27.04.2016р.