Ухвала суду № 57428227, 12.04.2016, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
12.04.2016
Номер справи
813/608/16
Номер документу
57428227
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10

УХВАЛА

з питань звільнення від сплати судового збору

12 квітня 2016 року Справа № 813/608/16

Львівський окружний адміністративний суд у складі:

головуючий суддя Кравців О.Р.,

секретар судового засідання Приймак С.І.,

від позивача не прибув,

від відповідача не прибув,

розглянув у попередньому судовому засіданні клопотання позивача про звільнення від сплати судового збору в адміністративній справі за позовом Управління Пенсійного фонду України у Сокальському районі Львівської області про стягнення заборгованості з Приватного підприємства «Агрофірма «Опілля», -

в с т а н о в и в :

До Львівського окружного адміністративного суду звернулося Управління Пенсійного фонду України в Сокальському районі Львівської області з адміністративним позовом до Приватного підприємства “Агрофірма «Опілля», в якому просить стягнути з відповідача на користь позивача 16111,16 грн.

11.04.2016 року за вх. № 8742 на адресу Львівського окружного адміністративного суду надійшло клопотання від позивача відповідно до якого просив: здійснити заміну позивача на його процесуального правонаступника – Сокальське об’єднане управління Пенсійного фонду України Львівської області; справу розглядати за відсутності уповноваженого представника позивача; повторно розглянути клопотання про звільнення від сплати судового збору /а.с.54-55/.

Відповідач явки уповноваженого представника у судове засідання не забезпечив, про дату, час і місце судового засідання відповідно до ч. 11 ст. 35 КАС України вважається повідомленим належним чином, клопотань про відкладення розгляду справи чи іншого змісту не подавав.

З врахуванням положень ст. 128 КАС України, суд вирішуючи вказане клопотання керується наступним.

Відповідно до виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань 25.03.2016 року утворено Сокальське об’єднане управління Пенсійного фонду України Львівської області /а.с.57/.

З врахуванням викладеного, судом в порядку ст. 55 КАС України допущено процесуальне правонаступництво позивача з Управління Пенсійного фонду України у м. Червонограді Львівської області на Сокальське об’єднане управління Пенсійного фонду України Львівської області.

Відповідно до ухвали Львівського окружного адміністративного суду від 24.02.2016 року позивачу роз’яснено обов’язок відповідно до ч. 3 ст. 106 КАС України сплатити судовий збір в сумі 1378,00 грн. за подання вищевказаного позову до Львівського окружного адміністративного суду.

Суд вважає за необхідне звернути увагу позивача на наступне.

Правові засади справляння судового збору, платників, об'єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору встановлено Законом України від 08 липня 2011 року № 3674-VI “Про судовий збір” (з наступними змінами та доповненнями).

Відповідно до ст. 8 вказаного Закону, враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі. Суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.

Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо сплати судового збору» від 22.05.2015 року, з 01.09.2015 року скасовані пільги по сплаті судового збору для органів Пенсійного фонду України.

Так, Пленум Вищого адміністративного суду України у Постанові від 23 січня 2015 року № 2 “Про практику застосування адміністративними судами положень Закону України від 8 липня 2011 року №3674-VI “Про судовий збір” зазначив, що визначення майнового стану сторони є оціночним та залежить від доказів, якими обґрунтовується рівень майнового стану сторони. Якщо залежно від рівня майнового стану сторона позбавлена можливості сплатити судовий збір, то такі обставини є підставою на відстрочення та розстрочення сплати судового збору, зменшення його розміру або звільнення сторони від сплати. Таке ж право мають і бюджетні установи. Водночас, якщо ці бюджетні установи діють як суб'єкти владних повноважень, то обмежене фінансування такої установи не є підставою для відстрочення та розстрочення сплати судового збору, зменшення його розміру або звільнення від сплати.

Відповідно до пункту 2 Прикінцевих положень Закону України від 22 травня 2015 року № 484-VIII “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо сплати судового збору” зобов'язано Кабінет Міністрів України забезпечити відповідне фінансування державних органів, які позбавляються пільг щодо сплати судового збору.

Аналогічна правова позиція висловлена Верховним судом України в ухвалі від 28.09.2015 року у справі № 21-5496а15.

Крім того, на переконання суду, звільнення відповідних органів від сплати судового збору не узгоджується з п. 2 ч. 3 ст. 129 Конституції України, яким передбачено, що однією з основних засад судочинства в Україні є рівність усіх учасників судового процесу перед законом і судом.

Ця норма Конституції України знайшла своє закріплення також і в Законі України “Про судоустрій і статус суддів” та у процесуальних кодексах України.

Рівність учасників судового процесу, зокрема, перед законом є похідною від інших норм Конституції України, які визначають рівність конституційних прав і свобод громадян та рівність їх перед законом (стаття 24), а також компетенцію органів державної влади та органів місцевого самоврядування, які зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України (стаття 19).

Рівність усіх учасників судового процесу перед законом передбачає єдиний правовий режим судочинства, який забезпечує реалізацію їхніх процесуальних прав, тобто є конкретизацією загального принципу рівності громадян перед законом і судом стосовно сфери здійснення судової влади і судочинства.

Тому, звільнення від сплати судового збору відповідних органів як сторін в окремих категоріях справ може розцінюватися як надання їм певних процесуальних переваг перед іншими учасниками судового процесу, зокрема юридичними та фізичними особами, які, безперечно, зобов'язані сплачувати відповідний збір.

Враховуючи те, що вказані обставини не свідчать про не можливість сплати судового збору, а інших доказів суду не надано, підстави для задоволення клопотання про звільнення від сплати судового збору за подання позовної заяви - відсутні.

З врахуванням того, що вказана позовна заява не відповідає вимогам ст. 106 КАС України, а саме: щодо сплати судового збору в сумі 1378,00 грн., таку слід залишити без руху та надати позивачу строк для усунення вказаного недоліку.

Крім того, позивачу слід роз’яснити, що у випадку не усунення такого недоліку позовну заяву буде залишено без розгляду в порядку передбаченому п. 7 ч. 1 ст. 155 Кодекс адміністративного судочинства України.

Керуючись ст.ст. 2, 88, 106, 158-160, 165, 167 КАС України, -

у х в а л и в :

1. У задоволенні клопотання Сокальського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Львівської області про звільнення від сплати судового збору - відмовити.

2. Надати Сокальського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Львівської області строк для усунення недоліків позовної заяви до наступного попереднього судового засідання, про що надати належні докази.

3. Призначити попереднє судове засідання на 26 квітня 2016 року о 11:45 год. в приміщенні Львівського окружного адміністративного суду (м. Львів, вул. Чоловського, 2, 1-ий поверх, зал судових засідань № 3).

4. Копію ухвали надіслати особам, які беруть участь у справі.

Ухвалу може бути оскаржено протягом 5 днів з дня її проголошення шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд, згідно ст. 186 КАС України. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. У разі якщо ухвалу було постановлено в письмовому провадженні або згідно з ч. 3 ст. 160 КАС України, або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом 5 днів з дня отримання копії ухвали.

Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого КАС України, якщо таку скаргу не було подано, згідно ст. 254 КАС України. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

У судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частини ухвали.

Повний текст ухвали складено та підписано 22.04.2016 року.

Суддя Кравців О.Р.